Чому болить спина в попереку і що з цим робити

14 лютий 2024
Чому болить спина в попереку і що з цим робити

Біль у поперековому відділі спини – це одна з найпоширеніших причин звернення до лікарів у всьому світі. Цей біль може варіюватися від легкого дискомфорту до інтенсивного, що обмежує здатність людини виконувати звичайні повсякденні дії. Біль у попереку може мати багато причин: від напруги в м'язах і травм до хронічних захворювань, таких як остеоартрит або грижа міжхребцевих дисків. Важливо розуміти, що біль у попереку – це не тільки фізичний симптом, а й сигнал про те, що потрібно звернути увагу на своє здоров’я та спосіб життя. У цій статті ми розглянемо основні причини болю в попереку, методи діагностики та сучасні підходи до лікування та профілактики цієї поширеної проблеми.

Причини виникнення

Біль у попереку може мати різні причини, і важливо знати їх, щоб зрозуміти, як ефективно лікувати та запобігати цій проблемі. Ось деякі з найпоширеніших причин болю в попереку:

 • Розтягнення м’язів і травми – найпоширеніші причини болю в попереку. Вони можуть виникнути внаслідок підйому важких предметів, різких рухів або тривалого перебування в одній позі.
 • Міжхребцева грижа або випинання дисків. Відбувається, коли м'який матеріал всередині диска виходить назовні, викликаючи тиск на нервові корінці.
 • Остеоартрит – дегенеративне захворювання, яке може призводити до зносу хребців та утворення кісткових наростів, що можуть тиснути на нервові корінці.
 • Сколіоз та інші деформації хребта можуть створювати нерівномірний тиск на хребет і м’язи, викликаючи біль.
 • Інфекції нирок, камені в нирках та інші проблеми з нирками також можуть викликати біль у попереку.
 • Сидячий спосіб життя та погана постава призводять до напруги в м'язах та болю.
 • Стрес і психологічні фактори також можуть призводити до неконтрольованого напруження м'язів, викликаючи біль у попереку.

Розуміння причин болю в попереку є ключем до його ефективного лікування. Важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та розробки плану лікування, який буде відповідати вашим індивідуальним потребам.

Симптоми

Біль у попереку може мати різні симптоми залежно від причини та тяжкості. Ось деякі з найбільш поширених симптомів:

 1. Гострий, пронизливий або постійний, тупий біль, який посилюється при певних рухах, стоянні, сидінні або підйомі важких предметів.
 2. Труднощі згинання або скручування, загальні рухи можуть бути обмежені через біль.
 3. М’язові спазми в поперековій області, які відчуваються при дотику.
 4. У деяких випадках біль може поширюватися з попереку на одну або обидві ноги, іноді навіть на коліно або стопи.
 5. Поколювання або оніміння, які можуть виникати в поперековій зоні, сідницях, ногах або ступнях.
 6. В деяких випадках може виникнути слабкість у ногах.

Ці симптоми можуть варіюватися від легких до важких і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Якщо у вас сильний або постійний біль у попереку, особливо якщо він супроводжується онімінням або слабкістю в ногах, важливо звернутися до лікаря для обстеження та лікування.

Види болю в попереку

Болі у попереку можуть бути різними за характером і причинами, що важливо для правильного вибору методу лікування. Розглянемо основні види болю в попереку:

 • Гострий біль у попереку – раптовий, інтенсивний, який зазвичай виникає після травми або підйому важкого предмета. Зазвичай триває від кількох днів до кількох тижнів.
 • Тривалий хронічний біль у попереку, який триває більше трьох місяців. Він може бути результатом медичного стану, такого як артрит або грижа міжхребцевого диску.
 • Механічний біль – найпоширеніший тип, який зазвичай пов'язаний з пошкодженням м'язів, зв'язок або дисків у хребті.
 • Біль, пов’язаний із впливом на нервову систему, який може відчуватися як різке печіння або поколювання та може поширюватися на ноги. Цей тип болю часто спричинений здавленням нервових корінців, наприклад, грижею диска.
 • Біль, спричинений проблемами в інших частинах тіла, наприклад захворюванням нирок.
 • Психогенний біль у попереку, який пов'язаний з психологічними факторами, такими як стрес або депресія.

Залежно від виду болю, методи лікування можуть сильно відрізнятися, від фізіотерапії і лікувальних вправ до медикаментозного лікування або, в окремих випадках, хірургічного втручання. Важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та вибору найбільш ефективного лікування.

Діагностика

Діагностика болю в попереку зазвичай включає кілька етапів, які допомагають визначити причину болю та розробити відповідний план лікування:

 • Медичний анамнез. Лікар збирає детальну інформацію про ваші симптоми, травми, які ви могли отримати, ваш спосіб життя та медичну історію.
 • Фізичний огляд. Лікар огляне вашу спину на наявність болю, чутливості, набряку чи інших відхилень, а також оцінить ваш діапазон рухів і м’язову силу.
 • Неврологічний огляд. Це може включати тестування рефлексів, м'язової сили, здатності відчувати дотик, біль або тепло, щоб перевірити наявність нервових ушкоджень.
 • Зображувальні дослідження. Рентген, МРТ (магнітно-резонансна томографія) або КТ (комп'ютерна томографія) можуть бути використані для отримання детального зображення кісток, м'язів і тканин спини.
 • Лабораторні аналізи. Аналіз крові може бути використаний для виявлення ознак запалення або інших станів, які можуть викликати біль у спині.
 • Електроміографія (ЕМГ). Цей тест використовується для оцінки здоров'я м'язів і нервів і нервових клітин, що контролюють м'язи.

Важливо пам'ятати, що точний діагностичний підхід залежить від індивідуальної ситуації пацієнта. У деяких випадках лікар може призначити кілька різних тестів, щоб повністю оцінити причину болю у попереку.

Лікування

Лікування болю у попереку залежить від його причини та тяжкості, і може включати різні методи:

 1. Самодопомога і домашні методи: Часто ефективними є заходи, такі як відпочинок, використання гарячих або холодних компресів для зменшення болю та запалення. Також рекомендується уникати активностей, які можуть посилити біль.
 2. Фізіотерапія: Фізіотерапевти можуть запропонувати вправи для зміцнення м'язів спини, покращення гнучкості та зменшення болю.
 3. Медикаментозне лікування: Знеболюючі препарати (наприклад, нестероїдні протизапальні препарати) можуть бути призначені для короткочасного полегшення болю. У важких випадках можливе використання міорелаксантів або навіть більш сильних знеболюючих.
 4. Ін'єкції: При сильному болю ваш лікар може призначити ін’єкції кортикостероїдів навколо хребта, щоб зменшити запалення та біль.
 5. Альтернативні методи лікування: Акупунктура, масаж та хіропрактика можуть бути корисними для деяких людей.
 6. Хірургічне втручання: У рідкісних випадках, коли консервативне лікування не допомагає і біль обумовлений серйозними структурними проблемами, такими як грижа міжхребцевого диску або стеноз хребетного каналу, може бути рекомендована операція.

Важливо пам’ятати, що підхід до лікування має бути індивідуальним і базуватися на конкретній причині та симптомах болю. Консультація з лікарем є необхідною для визначення найбільш ефективного плану лікування. Самолікування може призвести до погіршення стану і виникнення ускладнень. Важливо консультуватися з лікарем перед застосуванням будь-яких ліків чи методів лікування.

Профілактика

Профілактика болю в попереку включає декілька ключових засобів, які допомагають знизити ризик розвитку цього поширеного недугу:

 • Правильна постава. Слідкуйте за своєю поставою під час сидіння, стояння та ходіння. Використовуйте ергономічні меблі, щоб забезпечити правильну підтримку спини.
 • Регулярні фізичні вправи. Вправи, які зміцнюють м'язи спини та живота, можуть допомогти підтримувати здоров'я хребта. Важливо також регулярно займатися загальною фізичною активністю.
 • Контроль ваги. Зайва вага збільшує навантаження на хребет, тому утримання здорової ваги може допомогти знизити ризик болю в попереку.
 • Правильне підняття тягарів. Піднімайте предмети, згинаючись у колінах та тримаючи предмет ближче до тіла, а не нахиляючись вперед.
 • Стрес-менеджмент. Стрес може призводити до напруги м'язів у спині, тому важливо використовувати техніки зниження стресу, такі як медитація, глибоке дихання або йога.
 • Збалансоване харчування. Дієта, багата кальцієм та вітаміном D, може допомогти підтримувати здоров'я кісток та м'язів.
 • Достатній сон. Правильна поза під час сну та комфортний матрац допоможуть знизити ризик болю в попереку.

Застосування цих простих заходів може значно допомогти в запобіганні болю в попереку та підтриманні здоров'я спини. Важливо пам'ятати, що регулярні медичні огляди також є важливою частиною профілактики проблем зі спиною.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби для спини за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 16.02.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.