Біль у плечах: причини, наслідки та корисні поради

13 травень 2024
Біль у плечах: причини, наслідки та корисні поради

Біль у плечах – це розповсюджена проблема, яка може суттєво вплинути на якість життя людини, обмежуючи її здатність виконувати повсякденні завдання та насолоджуватися відпочинком або активними заняттями. Цей стан може варіюватися від легкого дискомфорту до гострого, пронизливого болю, що робить будь-який рух рукою або плечем складним або неможливим. В цій статті ми розглянемо різноманітні фактори, що можуть спричинити біль у плечах, а також, надамо корисні поради щодо того, як зменшити цей біль та покращити мобільність плечового суглоба.

Причини виникнення

Біль у плечах може бути викликаний різними факторами, включаючи травми, захворювання та природне зношення суглобів. Ось декілька найпоширеніших причин болю у плечах:

 1. Тендиніт сухожилля ротаторної манжети. Запалення або мікротравми сухожиль, що стабілізують плечовий суглоб, часто внаслідок надмірного навантаження або повторюваних рухів.
 2. Бурсит плечового суглоба. Запалення бурси – маленького мішечка з мастилом, що зменшує тертя між сухожиллями та кістками, що може бути спричинене травмами або постійним навантаженням.
 3. Артрит плечового суглоба. Різні форми артриту, такі як ревматоїдний артрит або остеоартрит, можуть спричиняти біль та дискомфорт у плечах.
 4. Переломи кісток плеча. Можуть виникати в результаті падіння на витягнуту руку або прямого удару, вимагаючи часу для відновлення і часто потребують фіксації кістки.
 5. Заморожене плече (адгезивний капсуліт). Стан, при якому оболонка навколо плечового суглоба стає щільною та жорсткою, значно обмежуючи рух.
 6. Розтягнення м’язів або сухожиль. Надмірна фізична активність або неправильне тренування можуть спричинити розтягнення м’язів або сухожиль, що може спричинити біль у плечі.
 7. Пошкодження нерва. Пошкодження нерва в плечі може викликати біль, оніміння або слабкість у цій області.
 8. Захворювання шийного відділу хребта. Проблеми з шийним відділом хребта можуть спричинити появу болю в плечах.

Розуміння конкретної причини болю у плечах є ключовим для ефективного лікування. Якщо ви відчуваєте постійний біль або обмеження у русі плеча, важливо звернутися за медичною допомогою, щоб отримати правильний діагноз та рекомендації щодо лікування.

Супутні симптоми

Окрім болю в області плеча, можуть виникати різноманітні супутні симптоми, які важливо враховувати, щоб повністю зрозуміти проблему та вжити оперативних заходів. Ось деякі з найбільш поширених супутніх симптомів, які можуть виникати разом з болями у плечах:

 • Обмеження рухливості – складнощі з підняттям руки вгору або за спину через біль або скутість у суглобі.
 • Скутість суглоба – зменшення гнучкості плеча, яке обмежує здатність виконувати повний діапазон рухів.
 • Почуття оніміння або поколювання – втрата чутливості або поколювання в руці, особливо вздовж руки до пальців.
 • Слабкість у плечі або руці – зниження сили в плечі або руці, утруднення при піднятті предметів.
 • Біль, що посилюється вночі – біль, який перешкоджає нормальному сну та відпочинку.
 • Набряк або запалення – видимий набряк або почервоніння в області плеча може вказувати на запалення або травму.
 • Звук клацання або хрускіт під час руху – незвичайний звук або відчуття в плечі під час руху може вказувати на проблему з суглобом або сухожиллям.

Знання цих симптомів є ключовим для визначення кращого способу діагностики та лікування. Лікар може призначити додаткові тести для визначення причини болю та розробити план лікування, спрямований на полегшення симптомів і відновлення функції плеча.

Діагностика

Для точної діагностики болю у плечах медичні спеціалісти можуть вдатися до одного або кількох наступних методів, залежно від індивідуальних симптомів пацієнта та анамнезу.

 1. Клінічний огляд – лікар оцінює симптоми, історію хвороби пацієнта та проводить фізичний огляд, зосереджуючись на області плеча. Огляд може включати перевірку амплітуди рухів, сили м'язів та визначення ділянок, які викликають біль при пальпації.
 2. Рентгенівське обстеження – ця процедура дозволяє визначити структурні зміни у кістках плеча, такі як переломи або артрит. Рентген також може виявити зміщення суглобів або наявність кісткових виростів.
 3. Магнітно–резонансна томографія (МРТ) – МРТ надає деталізовані зображення м'яких тканин, включаючи сухожилля, м'язи та суглобові сумки. Це особливо корисно для діагностики розривів ротаторної манжети, запалень сухожиль та інших ушкоджень м’яких тканин.
 4. Комп'ютерна томографія (КТ) – КТ дозволяє отримати деталізоване зображення кісткових структур і в деяких випадках може бути кращим за МРТ для виявлення певних типів проблем.
 5. Ультразвукове дослідження – УЗД є неінвазивним методом, який дозволяє оцінити стан м'яких тканин, таких як сухожилля, м'язи та суглобові сумки. Цей метод також може використовуватися для керування ін'єкціями кортикостероїдів у суглоб.
 6. Електродіагностика – методи, такі як електроміографія (ЕМГ) та нервово-м'язова провідність, можуть використовуватися для виявлення неврологічних проблем, які можуть спричиняти біль у плечі.
 7. Артроскопія – хірургічна процедура, що дозволяє лікарю безпосередньо оглянути внутрішню структуру плечового суглоба за допомогою артроскопа, вводячи його через невеликі розрізи. Це може бути корисно для діагностики та одночасного лікування деяких станів.

Після проведення одного або декількох з цих діагностичних тестів лікар може встановити точну причину болю у плечах та розробити індивідуальний план лікування.

Лікування

Ефективне лікування залежить від правильного діагнозу та застосування комплексного підходу до лікування. Ось декілька засобів та методик, які можуть бути використані для полегшення болю у плечах:

 • Відпочинок та обмеження активності. Уникайте діяльності, яка викликає біль або неприємні відчуття у плечі. Це допоможе зменшити подальше запалення та ушкодження.
 • Холодові та теплові компреси. Чергування холодових та теплових компресів може допомогти зменшити запалення та біль. Холодові компреси рекомендується застосовувати протягом перших 48 годин після травми, а потім використовувати тепло для стимуляції кровообігу.
 • Ліки проти болю. Лікар може рекомендувати прийом протизапальних препаратів, знеболюючих засобів або міорелаксантів для зменшення болю та запалення.
 • Фізіотерапія. Спеціальні вправи під керівництвом фізіотерапевта можуть допомогти зміцнити м'язи навколо плечового суглоба та покращити діапазон рухів.
 • Фізична терапія. Регулярні розтяжки та вправи на зміцнення м'язів плеча можуть запобігти повторній появі болю.
 • Ін'єкції кортикостероїдів. У випадках серйозного запалення лікар може рекомендувати ін'єкції кортикостероїдів безпосередньо в область плеча для тимчасового полегшення болю.

Важливо підкреслити, що самодіагностика та лікування без лікарського нагляду можуть не тільки бути неефективними, але й призвести до погіршення ситуації. Тому, перед початком будь-якого лікування важливо звернутися за консультацією до кваліфікованого медичного працівника.

Профілактика

Профілактика болю у плечах є ключовою для підтримки гнучкості, міцності та загального здоров’я плечового поясу. Нижче наведено кілька ефективних методів, які допоможуть уникнути болю та підтримувати здоров'я ваших плечей.

 1. Регулярні розтяжки та вправи на гнучкість. Розтягуйте м'язи плеча та шиї щодня, особливо перед та після виконання фізичних вправ. Регулярні розтяжки підвищують гнучкість та зменшують ризик травм.
 2. Зміцнення м'язів плечового поясу. Виконуйте вправи на зміцнення м'язів плечей, верхньої частини спини та грудей 2-3 рази на тиждень. Це допоможе підтримувати правильну поставу та розподілити навантаження рівномірно.
 3. Збалансоване харчування. Харчуйтеся продуктами, багатими на кальцій та вітамін D, щоб підтримувати міцність кісток та м'язів. Включення в раціон омега-3 жирних кислот може сприяти зниженню запалення та покращенню здоров'я суглобів.
 4. Уникання надмірного напруження. Уникайте діяльності, яка викликає біль або дискомфорт у плечах. Якщо ваша робота або хобі вимагає повторюваних рухів руками, робіть регулярні перерви, щоб запобігти перенапруженню.
 5. Корекція постави. Працюйте над поліпшенням вашої постави, особливо під час сидіння або стояння. Правильна постава знижує навантаження на плечі та спину, зменшуючи ризик болю.
 6. Використання ергономічних пристосувань. Якщо ви проводите багато часу за комп'ютером, використовуйте ергономічну мишу, клавіатуру та стілець. Правильне розташування обладнання може зменшити напруження у плечах.
 7. Професійна консультація. Якщо ви відчуваєте постійний біль у плечах, зверніться до фахівця. Фізіотерапія та професійні масажі можуть бути корисними для запобігання та лікування болю в плечах.

Профілактика болю у плечах вимагає комплексного підходу, що включає регулярні фізичні вправи, правильну поставу та здоровий спосіб життя. Важливо слухати сигнали, які надсилає ваше тіло, і вживати відповідних заходів при перших ознаках дискомфорту. Засоби профілактики, такі як регулярні вправи для зміцнення м'язів та підтримки гнучкості, можуть допомогти у збереженні здоров'я плечового поясу і зменшенні ризику виникнення болю. Такий комплексний підхід сприяє підтримці активного та безболісного способу життя.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для усунення болю у плечах за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.