Чому болять ноги нижче колін та що з цим робити

09 травень 2024
Чому болять ноги нижче колін та що з цим робити

Біль у ногах нижче колін – це комплексна проблема, що може впливати на різні аспекти життя людини, обмежуючи її рухливість та здатність виконувати повсякденні завдання. Цей стан може варіюватися від легкого дискомфорту до сильного болю, що перешкоджає нормальній активності та спричиняє значні незручності. Такий біль може мати широкий спектр проявів та впливати на різні структури нижніх кінцівок, включаючи м'язи, суглоби, сухожилля та кровоносні судини. Він може змінюватися в залежності від часу доби, фізичної активності чи навіть від погодних умов. Для того, щоб вирішити цю проблему, важливо розуміти, що саме спричиняє біль та які чинники впливають на його появу.

В цій статті ми розглянемо різноманітні фактори, що можуть спричинити біль у ногах нижче колін, та ефективні стратегії лікування і профілактики цього болю, щоб забезпечити ногам необхідну підтримку та здоров'я.

Причини виникнення

Біль у ногах нижче колін може виникати з різних причин, і кожна з них вимагає індивідуального підходу до лікування. Ось деякі з можливих причин:

 1. Запальні процеси. Тендиніти характеризуються запаленням та подразненням сухожилля, часто викликані перевантаженням або різкими рухами. При цьому, відчувається гострий біль, особливо при русі або пальпації. У той час, як бурсити виникають через запалення синовіальної сумки, що спричиняє біль та обмеження рухів у суглобі та може супроводжуватися набряком та почервонінням ураженої ділянки.
 2. Мікротравми та перевантаження. Надмірне навантаження ніг без достатнього відпочинку і відновлення може спричинити мікротравми м'язів, сухожилля і м'яких тканин, що призводить до болю, особливо під час фізичної активності. Це часто стосується спортсменів та людей з великими навантаженнями на ноги.
 3. Зміни в кровообігу. Варикозне розширення вен або захворювання периферичних артерій може викликати біль через недостатнє кровопостачання м’язів нижніх кінцівок, особливо під час ходьби або стояння.
 4. Неврологічні причини. Защемлення нерва або розвиток невропатій можуть спричиняти появу постійного болю, оніміння або відчуття поколювання в ногах, що може погіршувати якість життя та обмежувати можливість рухатися.
 5. Дегенеративні зміни. Остеоартрит та інші захворювання суглобів можуть викликати біль в ногах нижче колін, особливо при зміні положення тіла або фізичному навантаженні.
 6. Плоскостопість та інші порушення стопи. Неправильна біомеханіка ходи, спричинена порушеннями стопи, може призвести до неправильного розподілу навантаження на нижні кінцівки, що спричиняє біль.
 7. Нейропатичний біль. Порушення чутливості нервів у нижніх кінцівках може викликати постійний біль, який важко піддається лікуванню та може суттєво знижувати якість життя.

Розуміння конкретної причини болю в ногах є ключовим для вибору адекватної стратегії лікування. Це може включати медикаментозну терапію, фізіотерапію, зміни способу життя або, у важких випадках, хірургічне втручання. Важливо не ігнорувати біль і звертатися за медичною допомогою для уникнення можливих ускладнень

Супутні симптоми

Для правильної діагностики та лікування важливо звернути увагу на супутні симптоми, які можуть супроводжувати біль у ногах.

 • Набряки та почервоніння. Це може бути ознакою запалення або інфекції, особливо якщо симптоми локалізовані в певній ділянці тіла. Набряки також можуть вказувати на проблеми з венозним відтоком або лімфатичною системою.
 • Підвищена температура тіла. Місцеве підвищення температури може свідчити про запальний процес або тромбоз глибоких вен.
 • Зміна кольору шкіри. Блідість або синюшність шкіри можуть вказувати на порушення кровопостачання.
 • Порушення чутливості. Втрата чутливості або відчуття поколювання можуть свідчити про неврологічні порушення або ураження периферичних нервів.
 • Обмеження рухливості. Труднощі зі згинанням або розгинанням ноги, а також біль при ходьбі, можуть бути пов'язані з ушкодженнями суглобів, зв'язок або м'язів.
 • Загальне нездужання. Слабкість, підвищена температура тіла та інші симптоми загального нездужання можуть супроводжувати інфекційні процеси або системні захворювання.

Звернення до фахівця при перших ознаках захворювання дозволить уникнути розвитку серйозних ускладнень та зберегти здоров'я і мобільність. Пам'ятайте, що своєчасне лікування та профілактика можуть значно покращити якість вашого життя.

Діагностика

Правильна діагностика болю нижче коліна дозволяє не лише зменшити його, але й запобігти можливим ускладненням. Основні етапи передбачають:

 1. Огляд та анамнез. Лікар збирає анамнез та вивчає історію вашої хвороби, включаючи час появи болю, його характер, чинники, що погіршують або полегшують біль, а також будь-які супутні симптоми.
 2. Фізичне обстеження. Лікар оцінює стан шкіри, виявляє наявність набряків та змін у кольорі, проводить оцінку рухливості суглобів та визначає точні ділянки болю. Фізичне обстеження допомагає виявити будь-які зміни в структурі та функціонуванні м'язів, суглобів, сухожиль та інших тканин.
 3. Доплерографія судин нижніх кінцівок. Дозволяє оцінити стан кровотоку у венах та артеріях ніг і виявити можливі захворювання, такі як тромбоз або звуження артерії.
 4. Рентгенівське обстеження. Використовується для виявлення можливих патологій кісток, таких як переломи, тріщини або дегенеративні зміни в суглобах.
 5. Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Дозволяє детально візуалізувати м’які тканини та виявити пошкодження зв’язок, м’язів, сухожиль або меніска.
 6. Лабораторні аналізи. Включають загальний аналіз крові, біохімічний аналіз, тести на запалення (С-реактивний білок, швидкість осідання еритроцитів), які можуть вказувати на наявність інфекційних або системних запальних захворювань.
 7. Електроміографія (ЕМГ). Вивчення електричної активності м'язів може бути корисним для діагностики неврологічних порушень, що викликають біль у ногах.

Ретельна діагностика, що включає перелічені вище методи, дозволяє встановити причину болю у ногах нижче колін і розробити ефективну стратегію лікування. Важливо пам'ятати, що своєчасне звернення за медичною допомогою є ключовим фактором успішного лікування та профілактики можливих ускладнень, пов'язаних з болем у ногах.

Лікування

Ефективне лікування болю у ногах нижче колін вимагає індивідуального підходу та ретельного вибору методів терапії з урахуванням причини болю та інших факторів, таких як вік, стан здоров'я та активність пацієнта. Ось декілька методів лікування, які можуть бути застосовані в залежності від діагнозу:

 • Медикаментозне лікування. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) можуть бути призначені для зменшення болю та запалення. У випадках сильного болю можуть бути використані анальгетики.
 • Фізіотерапія. Спеціальні вправи та процедури, підібрані фізіотерапевтом для зміцнення м’язів і підвищення гнучкості, можуть значно поліпшити стан ніг, зняти біль і тим самим покращити рухливість і якість життя пацієнта.
 • Компресійні панчохи або бинтування. Це може бути корисним для осіб, у яких спостерігаються венозні порушення, такі як варикозне розширення вен. Застосування таких заходів сприяє оптимальному кровообігу в ногах, що особливо важливо для збереження здоров'я вен та попередження негативних наслідків, таких як набряки та біль.
 • Мануальна терапія. Включає масаж та інші техніки мануальної терапії для покращення кровообігу, полегшення болю та покращення рухливості.
 • Ортопедичні устілки. Якщо біль виникає через проблеми зі стопою або неправильного розподілу навантаження, необхідну підтримку забезпечать індивідуально підібрані устілки.
 • Відновлювальні процедури. Кріотерапія, гідротерапія та інші методи можуть допомогти зменшити біль і прискорити процес одужання.
 • Мінімізація фізичного навантаження. Тимчасове обмеження активностей, які посилюють біль, допоможе уникнути подальшого пошкодження та сприятиме одужанню.
 • Хірургічне втручання. У випадках, коли інші методи лікування не допомагають, може бути рекомендоване хірургічне лікування для виправлення проблеми, наприклад, видалення тромбу або відновлення пошкоджених тканин.

Важливо підкреслити, що самостійне лікування без консультації з медичним фахівцем може призвести до неправильного діагнозу та вибору методів лікування, що збільшує ризик ускладнень і може загострити проблему. Тому, перед застосуванням будь-яких методів терапії рекомендується звернутися за професійною медичною порадою.

Профілактика

Для запобігання виникнення болю в ногах нижче колін рекомендується:

 1. Регулярні фізичні вправи. Фізична активність сприяє покращенню мікроциркуляції крові та лімфи в нижніх кінцівках, що є важливою профілактикою проти венозного застою та набряків. Крім того, виконання вправ для зміцнення м'язів гомілки і стопи сприяє підтримці оптимального артеріального кровообігу, що може значно поліпшити стан нижніх кінцівок та запобігти розвитку захворювань.
 2. Стретчинг і розтяжка. Регулярні вправи на розтяжку м'язів гомілки та стегон допомагають запобігти м'язовим спазмам, зменшують ризик розвитку плоскостопості та інших деформацій стопи, що можуть спричиняти біль.
 3. Підтримка правильної постави. Правильна хода та розподіл ваги на стопи допомагають знизити ризик перенапруження м'язів і зв'язок, що запобігає травматизації та розвитку хронічних болів у ногах.
 4. Здорове харчування. Дієта, багата на кальцій, магній та вітамін D, сприяє зміцненню кісткової тканини та підтримує нормальну функцію м'язів, що є важливим для запобігання остеопорозу та м'язових спазмів.
 5. Комфортне взуття. Взуття з ортопедичними устілками забезпечує правильну підтримку свода стопи, розподіляє навантаження рівномірно, запобігаючи розвитку метатарзалгії, п'яткової шпори та інших патологій стопи.
 6. Достатній відпочинок. Відпочинок дозволяє м'язам та суглобам відновитися після навантаження, знижує ризик виникнення запальних процесів в м'язових тканинах та суглобових структурах.
 7. Гідратація. Адекватне споживання рідини підтримує оптимальний об'єм циркулюючої крові, що є важливим для підтримки мікроциркуляції в нижніх кінцівках та запобігання утворенню кров'яних згустків.
 8. Масаж та гідротерапія. Регулярний масаж та водні процедури, такі як контрастний душ, стимулюють кровообіг, сприяють релаксації м'язів та зменшують втому ніг.

Увага до цих аспектів допоможе підтримати загальне здоров'я організму, забезпечивши активний та комфортний спосіб життя.

Купити препарати та засоби для усунення болю в ногах нижче колін за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.