Чому болять коліна та що з цим робити

15 травень 2024
Чому болять коліна та що з цим робити

Біль у колінах – це поширена проблема, з якою можуть стикатися люди різного віку та рівня активності. Це відчуття може варіювати від легкого дискомфорту до гострого болю, що обмежує здатність виконувати звичайні повсякденні дії. У деяких випадках біль може бути постійним, у інших – виникати лише при певних рухах або фізичному навантаженні. Лікування та подальші дії залежать від конкретної ситуації та індивідуальних особливостей організму кожної людини. У багатьох випадках ефективними можуть бути методи фізіотерапії, вправи для зміцнення м'язів, що підтримують коліно, та застосування знеболювальних засобів за рекомендацією лікаря.

В цій статті ми розглянемо фактори, що сприяють виникненню болю, його супутні симптоми, а також методи лікування та профілактики, які допоможуть повернути та підтримувати здоров'я та функціональність колінних суглобів.

Причини виникнення

Існує безліч причин, які можуть призвести до виникнення болю у колінах. Ось декілька з найпоширеніших:

 1. Травми, такі як розтягнення зв'язок, пошкодження меніску або переломи, є однією з найпоширеніших причин болю в колінах. Вони можуть виникати в результаті падінь, ударів або різких поворотів при спортивних заняттях.
 2. Знос суглобового хряща (артроз) є дегенеративним захворюванням, що призводить до поступового руйнування хряща колінного суглоба, спричиняючи біль та обмеження рухливості.
 3. Ревматоїдний артрит – аутоімунне захворювання, яке атакує різні суглоби тіла, включаючи коліна, викликаючи запалення, біль та пошкодження суглобів.
 4. Подагра. Відкладення кристалів сечової кислоти у колінному суглобі може викликати раптовий та сильний біль, почервоніння та набряк.
 5. Інфекції суглобів, такі як септичний артрит, можуть викликати сильний біль, набряк та почервоніння колінного суглоба.
 6. Тендиніт. Запалення або подразнення сухожилля навколо коліна також може спричинити біль, особливо при ходьбі або бігу.
 7. Бурсит. Запалення суглобової сумки, що містить рідину та зменшує тертя в колінному суглобі, може викликати біль та набряк.

Розуміння та визначення конкретної причини болю в колінах є ключовим для ефективного лікування та профілактики подальших ускладнень. Якщо ви відчуваєте такий біль, важливо звернутися до медичного фахівця для діагностики та розробки плану лікування.

Супутні симптоми

Окрім безпосереднього болю, пацієнти часто стикаються з додатковими симптомами, які можуть допомогти лікарям встановити точний діагноз та визначити оптимальний план лікування. Супутні симптоми болю в колінах можуть включати:

 • Набряк та почервоніння. Запалення в ділянці коліна може спричинити набряк та зміну кольору шкіри.
 • Підвищену температуру в області ураження. Запалення часто супроводжується локальним підвищенням температури шкіри навколо коліна.
 • Обмеження рухливості. Біль у коліні може обмежувати здатність згинати або розгинати ногу, впливаючи на загальну мобільність.
 • Хрускіт або клацання при русі. У деяких випадках пацієнти можуть відчувати звуки в коліні під час руху, що може вказувати на проблеми з м'якими тканинами або хрящем.
 • Слабкість або нестабільність. Відчуття, що коліно «не тримає», може свідчити про ушкодження зв'язок або меніска.

Ці симптоми можуть значно впливати на якість життя людини, обмежуючи її здатність до звичайної активності та виконання повсякденних завдань. Раннє звернення за медичною допомогою та адекватна діагностика є ключовими для визначення причини болю в колінах та розробки ефективного плану лікування.

Види

Розуміння типу болю в коліні може допомогти в діагностиці та виборі належного лікування. Нижче представлено опис основних видів болю, які можуть вказувати на різні стани або проблеми:

 1. Гострий біль – раптовий і гострий, часто виникає в результаті травми, такої як розтягнення зв'язок, пошкодження меніска або перелом кістки. Гострий біль може бути настільки інтенсивним, що обмежує здатність пересуватися.
 2. Хронічний біль – триває протягом декількох тижнів або довше, часто пов'язаний з захворюваннями, такими як остеоартрит, ревматоїдний артрит або подагра. Цей тип болю може посилюватися після тривалого сидіння або вранці.
 3. Біль при навантаженні – з'являється або посилюється при ходьбі, бігу, підйомі по сходах або інших фізичних активностях. Це може бути ознакою зношування хряща або пошкодження зв'язок.
 4. Ниючий біль – постійний, часто глухий біль, який може відчуватися як в коліні, так і навколо нього. Може бути пов'язаний із запаленням або накопиченням рідини в колінному суглобі.
 5. Біль при згинанні або розгинанні – відчувається при спробі зігнути або розігнути коліно. Може виникати внаслідок різних причин, таких як травма, запалення суглоба, зношування хряща або інші структурні чи функціональні проблеми.
 6. Біль, який переміщується – біль може переміщатися від верхньої частини коліна до нижньої або від передньої частини до задньої. Це може бути пов'язано з нервовими ушкодженнями або проблемами з кровообігом.
 7. Біль при стоянні – виникає або посилюється, коли людина стоїть нерухомо протягом тривалого часу, що може бути пов'язане з остеоартритом або іншими дегенеративними змінами в суглобі.

Різноманітність типів болю в колінах свідчить про складність цієї проблеми та необхідність індивідуального підходу до діагностики та лікування. Не ігноруйте біль, оскільки вчасне лікування може запобігти подальшим ускладненням.

Діагностика

Для діагностики болю в колінах зазвичай застосовують наступні методи:

 • Збір анамнезу. Лікар з'ясовує симптоми, історію захворювання та можливі фактори ризику, такі як рівень фізичної активності, останні травми та наявність хронічних захворювань.
 • Фізичний огляд. Перевірка на наявність набряків, змін у формі коліна, чутливості при пальпації, обмеження рухливості та оцінка стабільності суглоба.
 • Рентгенографія. Дозволяє виявити зміни в кістках, такі як переломи або ознаки остеоартриту.
 • Магнітно–резонансна томографія (МРТ). Використовується для отримання детальних зображень м'яких тканин, включаючи хрящі, зв'язки та меніски.
 • УЗД (ультразвукове дослідження). Може бути корисним для оцінки стану зв'язок та сухожиль.
 • Артроскопія. Хірургічна процедура, що використовується як для діагностики, так і для лікування. Дозволяє лікарю безпосередньо оглянути внутрішню частину суглоба з використанням мініатюрної камери.

Після проведення необхідних досліджень лікар може визначити причину болю в колінах та розробити план лікування. Важливо пам'ятати, що рання діагностика та своєчасне лікування можуть запобігти розвитку серйозних ускладнень та сприяти швидкому відновленню.

Лікування

Лікування залежить від причини болю та його інтенсивності, та може включати такі підходи:

 • Фізичний спокій. Уникайте активностей, які посилюють біль. Це може допомогти зменшити навантаження на коліно та знизити запалення.
 • Лід. Протягом перших 48 годин після травми або коли ви відчуваєте гострий біль, застосовуйте льодові компреси протягом 20 хвилин кілька разів на день, щоб зменшити набряк та запалення.
 • Компресійні бинти. Використання еластичних бинтів може допомогти зменшити набряк та забезпечити підтримку колінного суглоба.
 • Фізичні вправи. Спеціальні вправи, розроблені фізіотерапевтом, можуть допомогти зміцнити м'язи навколо коліна, покращуючи його стабільність та зменшуючи біль.
 • Медикаментозне лікування. Нестероїдні протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен або напроксен) можуть допомогти у зменшенні болю та запалення. Важливо приймати ліки згідно з рекомендаціями лікаря.
 • Ін'єкції. Для випадків сильного болю або запалення лікар може рекомендувати ін'єкції кортикостероїдів безпосередньо в колінний суглоб.
 • Ортопедичні пристосування. Використання спеціальних устілок або ортезів може допомогти зменшити навантаження на коліно та зменшити біль.
 • Хірургічне втручання. У випадках, коли консервативне лікування не дає результатів, може знадобитися хірургічне втручання, наприклад, артроскопія або заміна колінного суглоба.

Дотримуючись плану лікування та виконуючи рекомендації лікаря, можна значно покращити якість життя та зменшити дискомфорт у коліні. Самолікування без консультації з лікарем може призвести до погіршення стану, затримки в діагностиці та лікуванні серйозних захворювань, а також до розвитку ускладнень, які можна було б уникнути.

Профілактика

Профілактика болю в колінах є важливим аспектом підтримки здоров'я суглобів, особливо для людей, які ведуть активний спосіб життя або мають певні ризики розвитку захворювань опорно-рухової системи. Заходи профілактики спрямовані на зменшення навантаження на колінні суглоби, зміцнення м'язів навколо них та забезпечення оптимального харчування суглобових тканин:

 1. Підтримка оптимальної ваги. Зайва вага створює додаткове навантаження на колінні суглоби, що може призвести до їх зносу та розвитку болю.
 2. Регулярні фізичні вправи. Заняття спортом, особливо плаванням і їзда на велосипеді, зміцнюють м'язи навколо колін, тим самим забезпечують кращу підтримку суглобів.
 3. Розтяжка та гнучкість. Регулярне виконання вправ на розтяжку покращує гнучкість та мобільність колінних суглобів, знижуючи ризик травм.
 4. Правильне харчування. Дієта, багата на омега-3 жирні кислоти, кальцій та вітамін D, сприяє здоров'ю кісток і суглобів.
 5. Захист колін під час активностей. Використання спеціальних ортопедичних пристосувань (наприклад, колінних бандажів) під час спортивних занять може знизити ризик травм.

Застосування цих профілактичних заходів допоможе не лише зменшити ризик розвитку болю в колінах, але й підтримає загальне здоров'я суглобів. Важливо пам'ятати, що регулярний медичний огляд та консультації зі спеціалістами допоможуть своєчасно виявити потенційні проблеми та уникнути серйозних захворювань опорно-рухової системи.

Купити препарати та засоби для усунення болю в колінах за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.