Про що може свідчити біль під час статевого акту та як з цим боротися

13 травень 2024
Про що може свідчити біль під час статевого акту та як з цим боротися

Біль під час статевого акту є досить делікатною та чутливою проблемою, яка може виникати як у чоловіків, так і у жінок, стаючи перешкодою для повноцінного сексуального життя та впливаючи на якість стосунків між партнерами. Це відчуття може мати різноманітну інтенсивність та характер, від легкого дискомфорту до гострого болю, і часто є симптомом, який вимагає уваги та розуміння як з медичної, так і з психологічної точки зору. В цій статті ми розглянемо, що може викликати біль під час статевого акту та які існують методи подолання цієї проблеми, щоб забезпечити комфорт та здоров'я сексуального життя.

Причини виникнення

Біль під час статевого акту може виникати з різних причин, які різняться в залежності від статі людини. Знання та розуміння цих причин є важливими для правильного діагностування та вибору методу лікування.

Для жінок біль під час близькості може бути викликаний:

 • Вагінізм. Неконтрольоване скорочення м'язів вагіни, що виникає під час спроби статевого контакту або введення тампона чи іншого предмета, ускладнюючи або перешкоджаючи виконанню статевого акту та спричиняючи значний психологічний дискомфорт.
 • Атрофія вагіни. Це стан, коли стінки вагіни стають тоншими, менш еластичними та менш зволоженими, що може призводити до дискомфорту та болю під час статевого акту, і який часто пов'язаний із зменшенням рівня естрогену під час менопаузи.
 • Ендометріоз. Стан, при якому тканина, схожа на ендометрій матки, росте за її межами, викликаючи біль під час або після статевого акту.
 • Інфекції статевих шляхів. Інфекції, такі як хламідіоз, гонорея або дріжджові інфекції, можуть спричиняти подразнення, свербіж і біль.
 • Психологічні фактори. Стрес, тривога та минулі травматичні статеві досвіди можуть впливати на фізичне сприйняття та викликати біль.

Ці причини підкреслюють важливість комплексного підходу до діагностики та лікування, який включає не тільки медичне втручання, але й психологічну підтримку.

Чоловіки, у свою чергу, можуть відчувати біль через:

 • Простатит. Запалення простати, що може викликати біль під час еякуляції.
 • Стриктури уретри. Звуження уретри, яке може виникнути внаслідок інфекції, травми або хірургічного втручання, викликаючи біль під час сечовипускання та еякуляції.
 • Приапізм. Стан, коли ерекція триває довше, ніж зазвичай, і може бути болючою або неприємною.
 • Хворобу Пейроні. Утворення рубцевої тканини всередині пеніса, що може призвести до деформації та болю під час ерекції.
 • Психологічні причини. Психологічний стрес та тривога також можуть впливати на сексуальну функцію та викликати біль під час статевого акту.

Розуміння кореня проблеми є ключовим кроком до ефективного лікування та відновлення комфортних статевих стосунків. Якщо ви відчуваєте біль під час статевого акту, важливо звернутися до лікаря для діагностики та вибору відповідного методу лікування.

Супутні симптоми

Біль під час статевого акту (диспареунія) може додатково супроводжуватися різноманітними симптомами, які важливо розпізнати та врахувати для правильної діагностики та лікування.

Супутні симптоми для жінок включать:

 1. Вагінальна сухість. Цей стан може виникати внаслідок гормональних змін, побічних ефектів медикаментів або недостатнього ступеня збудження. Вагінальна сухість призводить до тертя, що може викликати біль та подразнення під час статевого контакту.
 2. Печіння та свербіж у вагінальній області. Ці симптоми часто асоціюються з інфекціями, такими як кандидоз (молочниця) або бактеріальний вагіноз, та можуть суттєво підвищити дискомфорт під час сексу.
 3. Біль у малому тазі після статевого акту. Післястатевий біль може бути пов'язаний з різними станами, включаючи ендометріоз, запальні захворювання тазових органів або овуляторні болі.

У чоловіків, супутні симптоми проявляються наступним чином:

 1. Біль у пенісі або навколо нього. Може вказувати на уретрит, фімоз або інші стани, які потребують медичного втручання. Біль може бути гострим або тягнучим, з'являтися під час ерекції або еякуляції.
 2. Печіння під час сечовипускання. Цей симптом часто супроводжується почуттям дискомфорту або болю, що може вказувати на наявність інфекції сечостатевої системи, такої як уретрит або цистит.
 3. Біль у мошонці або нижній частині живота. Може бути пов'язаний з простатитом, варикоцеле або епідидимітом. Ці стани можуть впливати на статеву функцію та викликати дискомфорт під час або після статевого акту.

Важливо пам'ятати, що наявність будь-яких супутніх симптомів вимагає уваги фахівця. Своєчасне звернення до лікаря допоможе виявити причину дискомфорту та підібрати адекватне лікування, що покращить якість життя та статевих відносин.

Діагностика

Основні медичні підходи, які застосовуються при діагностиці болю під час статевого акту передбачають:

 • Анамнез. Лікар збирає повну медичну історію пацієнта, включаючи сексуальний досвід, характер болю, його тривалість та інтенсивність. Це допомагає зрозуміти загальний контекст проблеми.
 • Гінекологічний огляд. Для жінок це важливий етап, що дозволяє оцінити стан зовнішніх та внутрішніх статевих органів, виявити ознаки інфекцій, запалення або інших аномалій.
 • Урологічний огляд. Для чоловіків проводиться огляд мошонки, пеніса та простати для виявлення можливих причин болю.
 • Лабораторні тести. Аналізи крові, сечі та мазків можуть бути призначені для виявлення інфекцій, гормональних дисбалансів або інших станів, що можуть спричиняти біль.
 • Ультразвукове дослідження. УЗД органів малого тазу дозволяє виявити проблеми з внутрішніми органами, такими як яєчники або простата, які можуть викликати дискомфорт під час статевого акту.

Після проведення цих досліджень лікар може встановити точну причину диспареунії та розробити індивідуальний план лікування. Важливо не ігнорувати біль під час статевого акту, а своєчасно звернутися за медичною допомогою, оскільки багато причин диспареунії успішно лікуються при правильному підході.

Лікування

Розглянемо декілька основних напрямків лікування диспареунії:

 • Медикаментозна терапія. Деякі випадки диспареунії пов'язані з медичними причинами, такими як інфекції сечовивідних шляхів, вагінальні інфекції, гормональні порушення або анатомічні аномалії. Лікування таких станів може включати прийом антибіотиків, гормональну терапію або хірургічні втручання.
 • Фізіотерапевтичні процедури. Вагінальні тренажери або дилататори для жінок, які допомагають розслабити вагінальні м'язи і полегшити біль та теплові процедури або масаж для чоловіків при проблемах з простатою або м'язами тазового дна.
 • Психотерапія. Психологічне консультування або сексотерапія можуть бути корисними для обох партнерів у подоланні психологічних бар'єрів, які можуть спричиняти виникнення болю під час статевих відносин.
 • Лубриканти. Застосування водних або силіконових лубрикантів може значно зменшити дискомфорт та біль під час статевого акту.
 • Хірургічне втручання. У деяких випадках, зокрема, при виявленні анатомічних відхилень або серйозних фізіологічних порушень, може бути показане хірургічне лікування.

Правильно підібране лікування може значно поліпшити якість сексуального життя і позбавити від болю під час статевого акту. Самолікування може призвести до низки негативних наслідків, включаючи погіршення стану, неправильну діагностику та вибір методів лікування, що може затягнути процес одужання або спровокувати додаткові ускладнення.

Профілактика

Щоб мінімізувати ризик виникнення дискомфорту під час інтимної близькості, можна застосувати деякі профілактичні заходи, а саме:

 1. Достатня лубрикація. Відсутність природного зволоження під час статевого акту може призвести до тертя та болю. Використання лубрикантів на водній основі може значно поліпшити комфорт для обох партнерів.
 2. Попередні ласки. Достатньо тривалі попередні ласки допомагають розслабитися, збільшують природну зволоженість та покращують кровообіг у геніталіях, що знижує ймовірність болю.
 3. Комунікація з партнером. Відкрито обговорюючи свої бажання та межі з партнером, ви можете уникнути дискомфорту та знайти оптимальну позу та ритм, які вам найкраще підходять.
 4. Регулярні відвідування гінеколога/уролога. Регулярне медичне обстеження допомагає виявити та лікувати стани, які можуть спричиняти біль під час статевого акту, такі як інфекції або гормональні зміни.
 5. Релаксація та дихальні техніки. Використання технік релаксації (медитації, йога, масаж) та правильне дихання допомагають зменшити м'язове напруження в області тазу, сприяючи зниженню болю.

Профілактика болю під час статевого акту вимагає комплексного підходу, зосередженого на фізичному та емоційному комфорті обох партнерів. Врахування цих аспектів сприяє покращенню якості сексуального життя та збільшенню задоволення від нього.

Купити засоби для профілактики та усунення болю під час статевого акту за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.