Що таке сифіліс, чому він виникає та як його позбутися

14 червень 2024
Що таке сифіліс, чому він виникає та як його позбутися

Сифіліс – це серйозне інфекційне захворювання, спричинене бактерією Treponema pallidum. Характеризуючись різноманітними клінічними проявами та здатністю впливати на численні органи та системи, сифіліс може проходити кілька стадій розвитку, від первинного до неврологічного, кожна з яких має свої особливості. У минулому, сифіліс був відомий під назвою «льюїс», що перекладалося як «зараза». Пізніше, цю інфекційну хворобу назвали на честь Сіфіла, свинопаса з міфології, якому боги Олімпу відплатили за його амбіції, причинивши хворобу. Так хвороба отримала сучасну назву – сифіліс. Це захворювання, без належного лікування, може призвести до серйозних ускладнень та навіть летального результату. Втім, при своєчасному діагностуванні та відповідній антибіотикотерапії, сифіліс є повністю виліковним. Значення цієї хвороби в медицині та суспільстві не може бути недооціненим, оскільки воно стосується не лише фізичного здоров'я, але й психологічного стану інфікованих осіб, а також питань громадської охорони здоров'я через високу інфекційність стану.

У цій статті ми детально розглянемо етіологію, клінічні прояви та сучасні підходи до лікування сифілісу, з акцентом на комплексний підхід, який спрямований не тільки на подолання інфекції, але й на мінімізацію можливих довготривалих ускладнень та наслідків.

Причини виникнення

Сифіліс є різновидом інфекції, що передається статевим шляхом, та спричиняється бактерією Treponema pallidum, а тому, причини його виникнення включають:

 1. Незахищений сексуальний контакт. Найпоширенішим шляхом передачі сифілісу є незахищений вагінальний, анальний або оральний сексуальний контакт з інфікованою особою. Бактерії легко проникають через мікроскопічні ушкодження на шкірі або слизових оболонках.
 2. Передача від матері до дитини. Сифіліс може передаватися від інфікованої матері до її дитини під час вагітності або пологів, що відомо як вроджений сифіліс. Це може призвести до серйозних ускладнень, включаючи смерть немовляти.
 3. Прямий контакт з виразкою. Прямий фізичний контакт з сифілітичною виразкою (твердим шанкром) може призвести до передачі інфекції, навіть якщо сексуального контакту не відбулося.
 4. Нестерильні медичні інструменти. Хоча це рідкісний шлях передачі у сучасних медичних умовах, в історії були випадки передачі сифілісу через нестерильні медичні інструменти.
 5. Переливання інфікованої крові. У країнах, де кров для переливання не тестується на сифіліс, існує ризик зараження через переливання інфікованої крові. Однак у більшості країн світу кров для переливань регулярно тестується, тому цей шлях передачі є дуже незначним.

Важливо розуміти, що сифіліс не передається через повсякденний контакт, такий як обійми, рукостискання, спільне використання посуду або туалету. Застосування профілактичних заходів, таких як використання бар'єрних методів контрацепції під час сексуальних контактів та регулярні медичні огляди, може допомогти уникнути інфікування сифілісом.

Симптоми

Симптоматика сифілісу проявляється по-різному на різних стадіях інфекції, що робить важливим своєчасне розпізнавання та діагностику для ефективного лікування цього захворювання. Від первинних локальних симптомів до серйозних ускладнень на більш пізніх стадіях – розуміння цієї динаміки є ключем до правильного підходу до лікування та запобігання поширенню інфекції.

 • Первинний сифіліс. Характеризується появою однієї або декількох виразок (твердих шанкрів) на місці входження бактерій в організм. Ці виразки зазвичай безболісні та знаходяться на статевих органах, в анальній області або роті. Виразки зникають без лікування протягом 3-6 тижнів.
 • Вторинний сифіліс. Ця стадія може розвинутися за кілька тижнів або місяців після появи твердого шанкра і характеризується широким спектром симптомів, які можуть включати висипи на шкірі, збільшення лімфатичних вузлів, лихоманку та біль у м'язах.
 • Латентний (прихований) сифіліс. Період, коли симптоми зникають, але бактерія все ще присутня в організмі. Цей період може тривати роками і бути безсимптомним.
 • Нейросифіліс. Найбільш серйозна стадія, яка може виникнути через кілька років після первинного інфікування. Може вражати органи, такі як серце, мозок та інші частини нервової системи, що призводить до серйозних ускладнень.

Вивчення та розуміння симптоматики сифілісу на кожній стадії є важливим для забезпечення своєчасної діагностики та ефективного подолання цієї інфекції.

Діагностика

Діагностика сифілісу вимагає комплексного підходу, який включає аналіз анамнезу пацієнта, клінічні ознаки та лабораторні тести:

 1. Фізичний огляд. Лікар може оглянути шкіру та слизові оболонки на наявність характерних виразок (твердих шанкрів) або висипань, які часто асоціюються з сифілісом.
 2. Аналізи крові. Серологічні тести на сифіліс включають непрямі (нетрепонемні) та прямі (трепонемні) тести. Непрямі тести, такі як реакція Вассермана (VDRL) (венеричне дослідження за допомогою реакції латекс-аглютинації) або RPR (реакція плазмової регенерації), виявляють антитіла до компонентів, що утворюються організмом у відповідь на інфекцію. Прямі тести, такі як FTA-ABS (абсорбційний тест на трепонемні антитіла), спрямовані на виявлення самого мікроорганізму, що викликає сифіліс – Treponema pallidum. Такі тести використовують методи, які безпосередньо реагують з самою бактерією або її компонентами.
 3. Аналіз змивів або біопсій з виразок. Матеріал з виразок може бути досліджений під мікроскопом за допомогою темнопольної мікроскопії, щоб виявити присутність збудника сифілісу – Treponema pallidum.
 4. Молекулярно-генетичні тести. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) може використовуватися для виявлення ДНК Treponema pallidum у зразках з виразок, крові або спинномозкової рідини.
 5. Аналіз спинномозкової рідини. У випадках, коли є підозра на нейросифіліс, може бути проведений аналіз спинномозкової рідини за допомогою люмбальної пункції для виявлення збудника або змін, характерних для цієї форми захворювання.

Кожен з цих методів може бути використаний в залежності від клінічної картини та стадії захворювання. Правильна інтерпретація результатів діагностичних тестів є ключовою для ефективного лікування та контролю за поширенням сифілісу.

Лікування

Лікування сифілісу має на меті викорінення збудника інфекції, Treponema pallidum, та запобігання розвитку ускладнень або прогресування хвороби. Основні методи лікування передбачають:

 • Антибіотикотерапія. Пеніцилін залишається золотим стандартом лікування сифілісу на будь-якій стадії. У пізній латентній та третинній стадіях сифілісу лікування може бути більш тривалим, антибіотик може вводитися декілька разів.
 • Альтернативні антибіотики. Для пацієнтів з алергією на пеніцилін використовуються альтернативні препарати, такі як доксициклін або азитроміцин, хоча їх ефективність та схеми лікування можуть відрізнятися.
 • Спостереження та контроль. Після завершення курсу лікування необхідне регулярне медичне спостереження з використанням аналізів крові для моніторингу відповіді на терапію та виявлення можливого рецидиву.
 • Лікування партнерів. Для запобігання повторному інфікуванню та розповсюдженню інфекції рекомендується лікування всіх сексуальних партнерів особи, інфікованої сифілісом.
 • Консультування та підтримка. Інформування пацієнтів про важливість дотримання лікування, можливі наслідки захворювання, а також профілактичні заходи для запобігання повторному інфікуванню є ключовим елементом процесу лікування.

Самолікування сифілісу може бути небезпечним та призвести до неправильного вибору медикаментів, недостатнього дозування, що, у свою чергу, може спричинити резистентність збудника до антибіотиків, а також до прогресування захворювання та розвитку ускладнень.

Профілактика

Профілактика сифілісу зосереджується на запобіганні передачі інфекції та зменшенні ризику її виникнення, а саме:

 1. Використання презервативів. Надійний метод запобігання передачі сифілісу та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.
 2. Обмеження кількості сексуальних партнерів. Зниження кількості партнерів зменшує ризик вступу в контакт з інфікованою особою.
 3. Регулярне медичне обстеження. Своєчасне виявлення та лікування сифілісу у себе та сексуальних партнерів запобігає його поширенню.
 4. Вакцинація. Хоча наразі не існує вакцини проти сифілісу, вакцинація проти інших ІПСШ може запобігти їх розвитку та послабленню імунної системи, що збільшує вразливість до сифілісу.
 5. Здоровий спосіб життя. Підтримання збалансованого харчування, достатньої фізичної активності та уникнення шкідливих звичок, наприклад, черезмірного вживання алкоголю та наркотиків, може зміцнювати імунітет і знижувати вразливість до інфекцій.

Застосування цих заходів профілактики може значно знизити ризик інфікування сифілісом. Важливо пам'ятати, що індивідуальна відповідальність і обізнаність грають ключову роль у профілактиці та запобіганні поширенню інфекцій.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування і профілактики сифілісу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 19.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.