Що таке вертиго: симптоми, причини, чим загрожує та що робити

30 травень 2024
Що таке вертиго: симптоми, причини, чим загрожує та що робити

Вертиго – поняття, яке має своє коріння в латинському слові «vertere», що означає «обертатися», є не просто симптомом чи проявом, а складним медичним явищем, яке характеризується втратою рівноваги та ілюзією руху навколишнього середовища або власного тіла. Це відчуття, яке може виникати раптово, змушує людину відчувати обертання або нестабільність, що серйозно впливає на здатність виконувати звичайні щоденні дії. Вертиго – це явище, яке перетинає області неврології та отоларингології, і воно виявляється не тільки як проста незручність або дискомфорт. Це вказує на можливе порушення в системах, що впливає на баланс організму, таких як внутрішнє вухо, зорова система та нервова система. Значення вертиго виявляється не лише у відчуттях руху або обертання, а й у можливих проблемах, пов'язаних із стабільністю та координацією, які можуть виникати через це.

У цій статті ми розглянемо причини виникнення вертиго, його роль як показника певних медичних станів та підходи до лікування цього стану, спрямовані на відновлення функцій внутрішнього вуха та покращення нервової координації.

Причини виникнення

Вертиго може виникати з різних причин, які варіюють від порушень внутрішнього вуха до проблем із центральною нервовою системою, а саме:

 1. Внутрішня вушна інфекція. Інфекції внутрішнього вуха, такі як лабіринтит або вестибулярний нейроніт, можуть призвести до запаморочення, оскільки вони порушують нормальну роботу вестибулярної системи, яка відповідає за збереження рівноваги.
 2. Хвороба Меньєра. Це захворювання характеризується накопиченням рідини в внутрішньому вусі та може викликати раптові напади вертиго, втрату слуху та шум у вухах.
 3. Доброякісне пароксизмальне позиційне запаморочення (ДППЗ). Це одна з найпоширеніших причин вертиго, пов'язана з переміщенням кальцієвих кристалів у внутрішньому вусі, що викликає сильне запаморочення при зміні положення голови.
 4. Мігрень. Вертиго може бути одним з симптомів мігрені, навіть без головного болю. Люди, що страждають на мігренозні головні болі, часто відчувають запаморочення як частину своєї аури.
 5. Шийний остеохондроз. Захворювання шийного відділу хребта може порушувати нормальне кровопостачання мозку та внутрішнього вуха, що в свою чергу може спричинити виникнення вертиго.
 6. Психогенне вертиго. Іноді вертиго може бути спричинене психологічними факторами, такими як тривога або депресія. Цей тип вертиго може супроводжуватися іншими психосоматичними симптомами.
 7. Центральне вертиго. Цей тип вертиго виникає через проблеми в головному мозку, зокрема в стовбурі мозку або мозочку. Центральне вертиго може бути ознакою більш серйозних станів, таких як інсульт, розсіяний склероз або пухлини мозку.

Важливо відзначити, що ці стани мають різні підходи до лікування, тому точне визначення причини вертиго є ключовим для ефективної терапії. Консультація з лікарем допоможе вам зрозуміти, що спричиняє вертиго у вашому випадку, і як це найкраще лікувати.

Симптоми

Вертиго часто супроводжується рядом симптомів, які можуть вказувати на основну проблему або стан, що викликає запаморочення. Основні прояви цього стану включають:

 • Відчуття обертання. Пацієнти часто описують відчуття, ніби вони самі або навколишні предмети обертаються навколо своєї осі, що може призводити до нездужання та небезпеки падіння.
 • Нудота та блювання. Ці симптоми виникають через взаємодію вестибулярної системи з центрами мозку, відповідальними за відчуття нудоти, що часто супроводжується запамороченням.
 • Нестабільність при ходьбі. Вертиго може порушувати нормальну координацію рухів, роблячи ходьбу невпевненою та спричиняючи втрату рівноваги.
 • Пітливість. Раптове запаморочення може супроводжуватися підвищеним потовиділенням через активацію автономної нервової системи як відповідь на стрес.
 • Зміни слуху. Вертиго може супроводжуватися змінами в сприйнятті звуків, наприклад, зниженням слуху або появою тиніту (дзвону у вухах).
 • Відчуття слабкості. Загальне нездужання та слабкість часто супроводжують вертиго, особливо при тривалому стоянні або ходьбі.

До супутніх симптомів цього стану належать:

 • Головний біль. Нерідко вертиго супроводжується головним болем, який може бути різної інтенсивності в залежності від основної проблеми.
 • Зміни зору. Деякі люди можуть відчувати труднощі з фокусуванням зору або двоїння в очах під час епізодів вертиго.

Ці симптоми можуть значно вплинути на повсякденне життя людини, обмежуючи її здатність виконувати звичні дії та завдання. Важливо своєчасно звертатися до лікаря для встановлення діагнозу та визначення відповідного лікування.

Діагностика

Діагностика вертиго, або запаморочення, є ключовим кроком у визначенні причин цього стану та розробці відповідного плану лікування. Основні методи діагностики вертиго передбачають:

 1. Збір анамнезу. Лікар збирає детальну медичну історію пацієнта, включаючи тривалість, частоту та обставини виникнення запаморочення. Запитання можуть стосуватися нещодавніх травм голови, інфекцій, лікарських препаратів і сімейної історії захворювань.
 2. Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд, зокрема оцінку рівноваги, ходьби та стану слуху. Важливою частиною є огляд очей, оскільки неврологічні проблеми можуть бути виявлені через аномальні рухи очей.
 3. Тест Дікса-Холлпайка. Цей тест використовується для виявлення ДППГ. Лікар швидко кладе пацієнта на спину з головою повернутою на 45 градусів, щоб оцінити виникнення запаморочення та ністагму (неконтрольовані рухи очей).
 4. Аудіометрія. Тестування слуху може бути проведено, якщо існує підозра на захворювання внутрішнього вуха, наприклад, хворобу Меньєра. Воно допомагає визначити, чи пов'язані симптоми вертиго з порушенням слуху.
 5. Обстеження на обертальному кріслі. Цей метод дозволяє оцінити роботу вестибулярної системи, зокрема її реакцію на рух. Пацієнт сидить на обертовому кріслі, і лікар аналізує реакції його тіла на різні швидкості та напрямки обертання.

Після проведення цих тестів лікар може мати достатньо інформації для постановки діагнозу або вирішення про необхідність подальших обстежень, таких як МРТ (магнітно-резонансна терапія) або КТ (комп’ютерна томографія) головного мозку. Ретельний підхід до діагностики вертиго дозволяє підібрати найбільш ефективне лікування та полегшити стан пацієнта.

Лікування

Застосування правильних методів лікування вертиго дозволяє значно поліпшити стан пацієнта та знизити частоту та інтенсивність нападів.

 • Медикаментозне лікування. Лікар може призначити ліки для зменшення симптомів вертиго, такі як антигістамінні або седативні препарати та нейролептики, засоби, що поліпшують вестибулярну провідність, покращують мозковий та периферичний кровообіг, що допомагають зменшити запаморочення та нудоту.
 • Вестибулярна реабілітація. Спеціалізована фізіотерапія, яка включає комплекс вправ для тренування вестибулярної системи, спрямована на поліпшення координації та рівноваги.
 • Позиціонувальні вправи. Техніки, такі як маневр Еплі або маневр Семонта, використовуються для лікування позиційного пароксизмального вертиго, переміщаючи кристали внутрішнього вуха та зменшуючи вестибулярну стимуляцію.
 • Дієтичні зміни. Регулювання споживання натрію, кофеїну та алкоголю може допомогти контролювати симптоми, зокрема у випадках хвороби Меньєра.
 • Психотерапія та релаксаційні техніки. Використання методів стрес-менеджменту, включаючи когнітивно-поведінкову терапію, медитацію та дихальні вправи, для зниження впливу психологічних факторів на вертиго.

Після виконання вказаних методів лікування багато пацієнтів відчувають полегшення симптомів вертиго. Важливо розуміти, що ефективність лікування може варіюватися та залежить від конкретної причини захворювання. Самолікування може не тільки бути неефективним, але й нести додаткові ризики для здоров'я.

Профілактика

Вертиго може вплинути на щоденне життя, але дотримання деяких простих профілактичних заходів може допомогти знизити ризик його виникнення. Ось кілька порад, які допоможуть вам відчувати себе краще та зберегти рівновагу:

 1. Регулярні фізичні вправи. Регулярні фізичні вправи, особливо ті, що зміцнюють вестибулярну систему, такі як йога або тай-чі, можуть допомогти покращити ваше внутрішнє відчуття рівноваги та зменшити ризик виникнення запаморочення.
 2. Здорове харчування. Підтримання збалансованого раціону з достатньою кількістю вітамінів та мінералів, особливо вітаміну D і В12, може допомогти запобігти дефіциту, який може спричинити вертиго.
 3. Гідратація. Підтримка достатнього рівня гідратації є критично важливою, оскільки зневоднення може призвести до запаморочення та відчуття вертиго.
 4. Обмеження споживання алкоголю та кофеїну. Надмірне споживання алкоголю та кофеїновмісних напоїв може спричинити зміни у кровообігу та вестибулярній системі, що може викликати або погіршити симптоми вертиго.
 5. Достатній сон. Підтримка здорового режиму сну може допомогти знизити стрес та втому, які можуть бути чинниками, що сприяють виникненню вертиго.

Застосування цих простих порад може не лише знизити ризик виникнення вертиго, але й значно покращити ваше загальне самопочуття та якість життя. Пам'ятайте, що регулярне спостереження за вашим здоров'ям та своєчасне звернення до лікаря при появі будь-яких симптомів є ключем до здорового і активного способу життя.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування вертиго за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 31.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.