Вітіліго: лікування, причини, ознаки і профілактика

17 травень 2024
Вітіліго: лікування, причини, ознаки і профілактика

Вітіліго – це хронічне дерматологічне захворювання, що характеризується появою на шкірі ділянок зі зниженою або повністю втраченою пігментацією. Воно вражає людей незалежно від віку, статі чи етнічної приналежності, створюючи значні естетичні та психологічні проблеми, впливаючи на самоповагу та якість життя пацієнтів. Вітіліго може впливати на будь-яку частину тіла та виникає, коли меланоцити, клітини, відповідальні за виробництво меланіну, припиняють функціонувати належним чином або гинуть. Хоча точна причина вітіліго досі не встановлена, вважається, що захворювання має аутоімунну природу.

У цій статті ми детально розглянемо основні аспекти вітіліго, включаючи характерні ознаки та сучасні підходи до лікування. Ми зосередимо увагу на тому, як це захворювання шкіри може впливати на психологічний стан людини та розглянемо ефективні методи зменшення візуальних проявів вітіліго та підтримки загального благополуччя пацієнтів.

Причини виникнення

Важливо розуміти, що вітіліго не передається від людини до людини або не є хворобою, що загрожує життю, але воно може спричиняти психологічний дискомфорт у людей, які нею страждають. Ось деякі з основних причин, які можуть сприяти розвитку вітіліго:

 • Аутоімунні порушення. Найбільш поширена теорія щодо вітіліго пов'язує її з аутоімунними реакціями, при яких імунна система організму нападає на меланоцити – клітини, що відповідають за виробництво пігменту шкіри.
 • Генетична схильність. Існують докази, що вітіліго може передаватися генетично. Якщо в сім'ї були випадки цього захворювання, ризик його розвитку у наступних поколінь збільшується.
 • Нейрохімічні порушення. Деякі дослідження показують, що вітіліго може бути пов'язане з порушеннями у виробленні певних нейрохімічних речовин, які впливають на меланоцити.
 • Оксидативний стрес. Підвищений рівень оксидативного стресу в організмі також може сприяти знищенню меланоцитів і, як наслідок, розвитку вітіліго.
 • Фізичні травми шкіри. Деякі випадки вітіліго пов'язують з травмами шкіри, такими як сонячні опіки або механічні пошкодження, що можуть спровокувати появу нових ділянок депігментації.
 • Емоційний стрес. Емоційні переживання та стрес також розглядаються як можливі чинники, що сприяють розвитку вітіліго, хоча точний механізм цього впливу все ще потребує дослідження.

Важливо пам'ятати, що вітіліго – це комплексне захворювання, причини якого можуть бути різними для кожної людини. Лікування зазвичай спрямоване на стабілізацію стану шкіри та, в деяких випадках, відновлення пігментації.

Супутні симптоми

Окрім первинних симптомів, пов'язаних безпосередньо зі зміною пігментації шкіри, вітіліго може супроводжуватися іншими супутніми симптомами, які впливають на загальний стан здоров'я та самопочуття людини:

 • Чутливість шкіри до сонця – уражені ділянки шкіри можуть бути більш схильні до сонячних опіків, оскільки втрачають меланін, який захищає від ультрафіолетового випромінювання.
 • Сухість шкіри – у деяких випадках вітіліго може супроводжуватися сухістю шкіри різної вираженості на уражених ділянках.
 • Психологічний дискомфорт – соціальний та емоційний вплив, включаючи відчуття невпевненості, тривоги або депресії через зміну зовнішнього вигляду.
 • Проблеми з очима – рідко, але вітіліго може вплинути на пігментацію в очах, спричиняючи зміни кольору райдужки або зниження зору.
 • Аутоімунні захворювання – вітіліго іноді асоціюється з іншими аутоімунними станами, такими як захворювання щитовидної залози.

У кожної людини симптоми вітіліго та супутні прояви можуть проявлятися по-різному, і їх вираженість може залежати від різноманітних факторів, включаючи тривалість захворювання та загальний стан здоров'я. При виявленні ознак вітіліго важливо звернутися до дерматолога для оцінки стану та розробки плану лікування, який може включати захист шкіри від сонця, зволоження та, за необхідності, психологічну підтримку.

Діагностика

Виявлення та діагностика вітіліго – важливий етап на шляху до розуміння та лікування цього захворювання. Точні причини виникнення вітіліго досі повністю не вивчені, тому ретельна діагностика є ключем до правильного підходу до лікування. Ось основні методи діагностики:

 1. Візуальний огляд шкіри. Лікар-дерматолог проводить огляд шкіри пацієнта, звертаючи увагу на характерні білі плями, що є основним симптомом вітіліго.
 2. Використання лампи Вуда. Цей спеціальний прилад випромінює ультрафіолетове світло, яке дозволяє лікарю бачити пошкодження шкіри, невидимі неозброєним оком. Під світлом лампи Вуда ділянки вітіліго стають яскраво-білими.
 3. Біопсія шкіри. Може бути проведена для виключення інших шкірних захворювань, які мають схожі симптоми. Під час біопсії відбирається невеликий зразок шкіри для мікроскопічного дослідження.
 4. Аналізи крові. Деякі випадки вітіліго асоціюються з аутоімунними захворюваннями, тому лікар може призначити аналіз крові, щоб перевірити рівень тиреоїдних гормонів та наявність антитіл.
 5. Оцінка сімейної історії. Лікар може задати питання про випадки вітіліго чи інших аутоімунних захворювань серед членів сім'ї пацієнта, оскільки існує генетична схильність до розвитку цього стану.

Після завершення діагностичного процесу лікар підбере план лікування для кожного конкретного випадку вітіліго, з огляду на стадію захворювання, загальний стан здоров'я пацієнта та його індивідуальні потреби.

Лікування

Лікування цього захворювання варіюється в залежності від індивідуальних особливостей пацієнта та ступеня розповсюдженості вітіліго. Основні методи лікування, які застосовуються для боротьби з цим станом, передбачають:

 • Топічні кортикостероїди. Застосування стероїдних кремів або мазей на уражені ділянки шкіри для зменшення запалення та відновлення пігментації.
 • Фототерапія з використанням ультрафіолетового світла B (UVB). Регулярні сеанси обробки шкіри ультрафіолетовим світлом можуть покращити її зовнішній вигляд, стимулюючи вироблення меланіну.
 • Лазерне лікування. Для лікування дрібних ділянок шкіри може бути застосований лазер Excimer, який також сприяє виробленню меланіну.
 • Медикаменти, що впливають на імунну систему. Деякі ліки, такі як імуномодулятори або препарати з групи біологічних препаратів, можуть бути призначені для контролю реакції імунної системи та запобігання подальшого розвитку вітіліго.
 • Аутологічний трансплантат шкіри. У деяких випадках може бути використано трансплантацію шкіри з непошкоджених ділянок на уражені вітіліго.

Самолікування може не тільки бути неефективним, але й призвести до погіршення стану шкіри або появи небажаних побічних ефектів. Тому, перед застосуванням будь-яких методів лікування обов'язково слід проконсультуватися з дерматологом.

Профілактика

Профілактика вітіліго націлена на мінімізацію факторів ризику та зменшення ймовірності розвитку або прогресування захворювання:

 1. Захист шкіри від сонця. Надмірний вплив ультрафіолетових променів може сприяти появі нових ділянок вітіліго. Використання сонцезахисних кремів з високим SPF, носіння одягу, що захищає від сонця, та уникнення тривалого перебування на сонці можуть бути ефективними заходами профілактики.
 2. Здорове харчування. Збалансована дієта, багата антиоксидантами, може сприяти зміцненню імунної системи та зменшенню оксидативного стресу, який вважається одним з факторів, що сприяють розвитку вітіліго.
 3. Мінімізація стресу. Оскільки стрес може сприяти розвитку або прогресуванню вітіліго, важливо впроваджувати практики, що знижують стрес, такі як регулярні фізичні вправи, медитація або йога.
 4. Уникнення шкідливих хімічних речовин. Деякі хімічні речовини, що містяться у косметиці або побутовій хімії, можуть сприяти пошкодженню меланоцитів. Вибір продуктів без потенційно шкідливих інгредієнтів може допомогти знизити ризик.
 5. Регулярне спостереження за шкірою. Своєчасне виявлення змін на шкірі та консультація з дерматологом можуть допомогти вжити заходів на ранніх стадіях захворювання.

Усвідомлене ставлення до свого здоров'я та здоров'я шкіри може стати запорукою профілактики вітіліго або зупинки його прогресування. Звернення за медичною допомогою та дотримання рекомендацій спеціалістів є ключовими аспектами в управлінні станом.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування і полегшення симптомів вітіліго за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.