Виразкова хвороба шлунка: причини і методи лікування

18 жовтень 2023
Виразкова хвороба шлунка: причини і методи лікування

Виразкова хвороба шлунка – це хронічне захворювання, при якому на слизовій оболонці шлунка формуються дефекти, відомі як виразки. Статистика вказує на те, що кожен п'ятий житель України стикається з цією проблемою протягом життя. Давайте дізнаємося більше про причини та методи лікування цього захворювання.

Причини виразкової хвороби

Основні причини виразкової хвороби включають наступні:

 • Інфекція Helicobacter pylori. Цей особливий вид патогенних бактерій є однією з основних причин виразкової хвороби. Він може пошкоджувати захисний шар слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, що призводить до виразок.
 • Довготривале використання деяких лікарських засобів. Деякі лікарські препарати, такі як нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП), можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і сприяти розвитку виразкової хвороби.
 • Надмірне вживання алкоголю. Вживання великої кількості алкоголю може подразнювати слизову оболонку шлунка та призвести до утворення виразок.
 • Куріння. Куріння може знижувати захисні властивості слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, сприяючи розвитку виразок.
 • Складна спадковість. Якщо у вашій сім'ї були випадки виразкової хвороби, це може збільшити ваш ризик до її розвитку.
 • Стрес. Сильний стрес може мати негативний вплив на функцію шлунка і привести до утворення виразки.
 • Нерегулярне харчування і поганий харчовий раціон. Нездорове харчування, включаючи надмірне споживання жирної, солодкої і пряної їжі, може підвищити ризик розвитку виразкової хвороби.
 • Інші медичні стани. Деякі інші медичні стани, такі як рак шлунка, захворювання печінки та підшлункової залози, можуть провокувати розвиток виразкової хвороби.

Стрес та неправильна дієта можуть сприяти розвитку виразки шлунка, але вони не є її прямими причинами. Водночас, неправильне харчування може призвести до загострення вже існуючої виразки. Незважаючи на те, що фактори ризику можуть грати роль у розвитку цього захворювання, воно також може розвиватися без наявності яких-небудь видимих чинників ризику.

Симптоми виразкової хвороби

Виразкова хвороба має різноманітні симптоми, які змінюються залежно від локалізації виразки та стадії захворювання. Основні симптоми виразкової хвороби включають:

 • Біль або дискомфорт. Біль локалізується у верхній частині живота, зазвичай нижче грудної кістки. Цей біль може бути гострим або тупим і може відчуватися як голод або нудота.
 • Печія. Це неприємне відчуття печіння в центральній частині грудей та іноді в горлі, що супроводжується кислим чи гірким присмаком у роті та часто виникає після прийому їжі..
 • Втрата апетиту. Зменшення апетиту часто є симптомом виразкової хвороби.
 • Полегшення від їжі або антацидів. Їжа або прийом антацидів (ліків, які знімають відчуття печіння) можуть тимчасово полегшити симптоми.
 • Блювання та відрижка повітрям чи кислим. У деяких випадках виразкова хвороба може призводити до блювання, особливо при великих виразках.
 • Темний кал або кал із кров'ю. Великі виразки можуть кровоточити, що може призводити до появи крові у стільці або темного кольору випорожнень.
 • Втома і слабкість. Виразкова хвороба може призводити до втрати крові, що може спричинити втому і слабкість.

Якщо у вас є підозра на виразкову хворобу або ви відчуваєте подібні симптоми, важливо негайно звернутися до лікаря. Цей стан може вимагати серйозного лікування, і вчасний діагноз і терапія можуть запобігти ускладненням.

Діагностика виразкової хвороби

Діагностика виразкової хвороби включає в себе ряд клінічних та лабораторних методів, щоб підтвердити наявність виразок у шлунку або дванадцятипалій кишці та визначити їхній ступінь та можливі ускладнення. Основні методи діагностики виразкової хвороби включають:

 • Анамнез і фізичне обстеження. Лікар збирає деталізовану історію хвороби та проводить фізичне обстеження пацієнта для виявлення можливих симптомів та ознак виразкової хвороби, таких як біль у животі або ознаки кровотечі.
 • Гастрофіброскопія (гастродуоденоскопія). Це ключовий інструмент для діагностики виразкової хвороби. Під час гастрофіброскопії лікар вставляє гнучкий трубопровід (ендоскоп) з камерою через рот пацієнта для детального огляду стінок шлунка і дванадцятипалої кишки. Цей метод дозволяє лікарю побачити виразки, оцінити їхній розмір, глибину та вигляд.
 • Баріум-контрастна рентгенографія. Це рентгенологічне дослідження, при якому пацієнт вживає рідину, що містить барій, і потім проводять рентгенівський знімок. Барій робить внутрішні структури шлунка і кишечника видимими на знімках, що дозволяє виявити виразки та їхнє місцеположення.
 • Дослідження на наявність бактерії Helicobacter pylori. Деякі виразкові ускладнення можуть бути пов'язані із зараженням бактерією Helicobacter pylori. Лікар може замовити аналіз крові або дихальний тест для визначення наявності цієї бактерії.
 • Аналіз крові. Деякі лабораторні тести, такі як вимірювання рівня гемоглобіну та кількості червоних кров'яних клітин, можуть використовуватися для визначення наявності кровотечі внаслідок виразкової хвороби.
 • Дослідження шлункового вмісту ( шлунковий сік). Цей тест може виміряти кислотність шлункового вмісту, що допомагає визначити рівень кислоти в шлунку, що може бути важливим для планування лікування.

Після завершення діагностичних процедур лікар зможе підтвердити наявність виразкової хвороби, визначити її причину та вибрати оптимальний метод лікування для конкретного пацієнта.

Лікування виразкової хвороби

Лікування виразкової хвороби спрямоване на полегшення симптомів, загоєння виразки та запобігання рецидиву. Лікування виразкової хвороби зазвичай включає наступні методи:

 1. Ліки для зниження кислотності шлункового соку:
  • Інгібітори протонної помпи (PPI): Ці ліки, такі як омепразол, ланзопразол або езомепразол, блокують виділення шлункової кислоти і сприяють заживленню виразок. Вони зазвичай є основними засобами для лікування виразкової хвороби.
  • Блокатори H2-гістамінових рецепторів : Ліки, такі як циметидин, ранітидин або фамотидин, зменшують виділення кислоти у шлунку. Вони можуть використовуватися, особливо якщо доступ до PPI обмежений.
 2. Антациди: Ці ліки допомагають нейтралізувати шлункову кислоту та полегшити симптоми печії.
 3. Ерадикація Helicobacter pylori: Якщо інфекція бактерією Helicobacter pylori визнана як причина виразкової хвороби, лікар може призначити курс антибіотиків, спільно з PPI або H2-блокаторами, для її ерадикації.
 4. Лікування ускладнень: Якщо виразка вже призвела до кровотечі або перфорації, необхідно негайне хірургічне втручання.
 5. Зміни в способі життя та харчуванні:
  • Уникайте гострої, жирної, пряної їжі та алкоголю.
  • Обмежте вживання кави і солодкого.
  • Перед сном уникайте переїдання, щоб запобігти печії вночі.
  • Приймайте їжу дрібними порціями.
 6. Зниження стресу: Стрес може погіршувати симптоми виразкової хвороби, тому важливо використовувати методи релаксації, медитацію, йогу та дихальні вправи, які допоможуть зменшити стрес і покращити загальний стан здоров’я.
 7. Постійне спостереження і лікування: Лікар повинен проводити регулярні обстеження та відстежувати стан виразкової хвороби, щоб вчасно виявити рецидиви або ускладнення.

Лікування виразкової хвороби може тривати деякий час, і важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування та способу життя, щоб досягти поліпшення і запобігти подальшим ускладненням. Пам'ятайте, що важливо консультуватися з лікарем для точної діагностики і розробки індивідуального плану лікування, адже самолікування може лише погіршити стан та привести до ускладнень.

Профілактика

Профілактика виразкової хвороби спрямована на зменшення ризику її розвитку, особливо у людей, які мають підвищений ризик через генетичні фактори, спосіб життя чи інші медичні стани. Ось деякі кроки, які можна вжити для запобігання виразкової хвороби:

 • Профілактика зараження Helicobacter pylori – використання окремого посуду, рушників, обмеження поцілунків. Підтримувати гігієну ротової порожнини: швидко лікувати захворювання зубів і ясен. Хворі зуби є воротами для інфекції, крім того, хворі зуби заважають ретельно пережовувати їжу, що призводить до збільшення навантаження на шлунок.
 • Зміни в способі харчування: Раціон харчування може впливати на ризик розвитку виразкової хвороби. Рекомендується уникати гострої, жирної, пряної та кислої їжі, яка може подразнювати слизову шлунка. Важливо дотримуватися збалансованого харчування і уникати переїдання.
 • Обмеження алкоголю та куріння: Надмірне вживання алкоголю і куріння можуть погіршувати стан слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, сприяючи розвитку виразок.
 • Зниження стресу: Стрес може мати негативний вплив на стан слизової шлунка. Важливо використовувати методи релаксації, йогу, медитацію та інші техніки для зниження стресу.
 • Лікування інших медичних станів: Якщо у вас є інші медичні стани, такі як захворювання печінки або нирок, важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та забезпечити належне лікування, щоб зменшити ризик розвитку виразкової хвороби.
 • Регулярні обстеження: Якщо у вас є підвищений ризик розвитку виразкової хвороби через спадковість або інші фактори, регулярні обстеження та консультації з лікарем можуть допомогти виявити патологію на ранніх стадіях і вжити вчасні заходи.
 • Приймайте ліки тільки за призначенням лікаря: Якщо можливо, уникайте довготривалого вживання НПЗП, так як вони можуть збільшити ризик розвитку виразкової хвороби.

Важливо враховувати, що попередження виразкової хвороби зазвичай базується на зміні способу життя, дотриманні рекомендацій лікаря і уникненні факторів ризику. Якщо у вас є підвищений ризик розвитку цього захворювання, важливо звернутися до лікаря для консультації та рекомендацій з профілактики.

Ускладнення

При відсутності лікування, виразка шлунка може призвести до ускладнень:

 • Кровотеча.
 • Пробивна виразка.
 • Стеноз пілорусу.

При правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій лікаря прогноз сприятливий. Це захворювання виліковне, а ризик ускладнень мінімальний.

Виразкова хвороба шлунка – серйозне захворювання, що вимагає своєчасної діагностики та правильного лікування. Бережіть своє здоров'я і слідкуйте за своїм способом життя. Купити онлайн препарати від виразкової хвороби за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.