Як розпізнати розсіяний склероз: перші симптоми та причини виникнення

13 грудень 2023
Як розпізнати розсіяний склероз: перші симптоми та причини виникнення

Розсіяний склероз (РС) – це хронічне неврологічне захворювання, яке впливає на центральну нервову систему та може суттєво обмежувати якість життя тих, хто стикається з ним. За допомогою новітніх досліджень та спеціалізованих методів діагностики, ми наближаємося до кращого розуміння цього захворювання та розвитку ефективних методів лікування. У статті ми розглянемо причини, симптоми, методи діагностики та сучасні підходи до лікування розсіяного склерозу, надаючи читачам важливу інформацію для кращого розуміння цього захворювання і покращення якості життя.

Класифікація розсіяного склерозу

Класифікація РС базується на декількох критеріях, таких як клінічні ознаки, локалізація уражень та характер перебігу захворювання. Серед основних форм РС виділяють такі:

 1. Рецидивуючо-ремітуючий – характеризується періодами загострення (рецидивів) і ремісій, коли симптоми зникають чи полегшуються. Після загострення може відбуватися повне чи часткове відновлення функцій.
 2. Прогресуючий – означає поступовий прогрес захворювання без виражених загострень та ремісій. До цієї категорії включають різні форми, такі як первинно-прогресуючий та вторинно-прогресуючий РС. Перший характеризується поступовим зростанням симптомів з самого початку, погіршенням самопочуття хворого. Фаза ремісії настає дуже рідко. Другий-проявляється чергуванням періодів загострення і ремісії, але ці періоди стають коротшими і стан хворого не відновлюється. Нервова система поступово пошкоджується, симптоми наростають.
 3. Клінічно ізольований синдром – перший клінічний епізод, який може вказувати на РС, але ще не відповідає критеріям для діагнозу РС. CIS може включати подібні до РС симптоми, такі як втрата чутливості чи моторика, двоїння в очах, розлади координації тощо.

Ця класифікація допомагає лікарям встановлювати діагноз РС та обирати стратегію лікування, оскільки різні форми РС можуть вимагати різного підходу до лікування та моніторингу. Лікування РС може включати в себе протизапальні ліки, імуномодулюючі препарати, фізіотерапію, реабілітацію та інші методи залежно від характеру хвороби та її проявів. У кожного пацієнта РС може проявлятися по-різному, і лікування завжди обирається індивідуально під керівництвом лікаря-невролога.

Причини та фактори ризику розсіяного склерозу

Причини розсіяного склерозу не повністю зрозумілі, але науковці і лікарі визначили кілька факторів, які можуть бути пов'язані з ризиком розвитку розсіяного склерозу. Ось деякі з них:

 • Генетична схильність. Генетика відіграє важливу роль у ризику виникнення розсіяного склерозу. Якщо у вашій сім'ї є люди з цим захворюванням, ви маєте підвищений ризик також зіштовхнутись з цією проблемою.
 • Вік. РС частіше розвивається в молодому віці, зазвичай між 20 і 40 роками.
 • Стать. Жінки мають більший ризик розвитку розсіяного склерозу, ніж чоловіки. Відомо, що жіночий гормон естроген може впливати на імунну систему, що може грати роль у розвитку захворювання.
 • Вірусні інфекції. Існують гіпотези, що деякі віруси, такі як вірус Епштейна-Барра або вірус простого герпесу, можуть бути пов'язані із збільшеним ризиком розсіяного склерозу.
 • Середовище. Вплив довкілля, зокрема низькі рівні вітаміну D та мала кількість сонячного світла, також розглядаються як фактори, що можуть збільшити ризик.
 • Куріння. Паління може збільшити ризик розвитку РС.
 • Інші хвороби аутоімунного характеру. Інші аутоімунні захворювання, такі як червоний вовчак і хвороба Крона, збільшують ризик розвитку розсіяного склерозу.

Важливо пам’ятати, що РС – це захворювання зі складною етіологією та взаємодією багатьох факторів, включаючи генетичні, екологічні та імунологічні. Точні причини не встановлені, і дослідження щодо походження і механізмів цієї хвороби продовжуються.

Симптоми розсіяного склерозу

Розсіяний склероз може проявитися різними симптомами, оскільки він впливає на центральну нервову систему. Симптоми розсіяного склерозу можуть бути різноманітними та залежать від того, які частини центральної нервової системи зазнали ураження. Основні симптоми включають:

 1. М'язова слабкість, яка може виявлятися у втраті координації та зниженні м'язевої сили, зокрема в ногах. Це може впливати на здатність ходити та виконувати повсякденні рухи.
 2. У важких випадках розсіяний склероз може призвести до паралічу.
 3. Деякі хворі можуть скаржитись на болісні спазми м'язів.
 4. Розсіяний склероз може викликати проблеми з координацією та рівновагою.
 5. РС може призвести до втрати чіткості зору, двоїння в очах та навіть втрати зору.
 6. Порушення чутливості, яке може включати відчуття поколювання, оніміння, пульсації або болю.
 7. Занепад сил, що супроводжується загальною втомою, яка може виникнути навіть після невеликого фізичного навантаження.
 8. Розсіяний склероз може впливати на функцію сечового міхура, призводячи до проблем із сечовипусканням.
 9. Деякі хворі можуть мати проблеми із концентрацією уваги, пам'яттю та іншими когнітивними функціями.
 10. До інших симптомів розсіяного склерозу можуть належати втрата апетиту, біль у спині, тремори та порушення мовлення.

Важливо зазначити, що симптоми розсіяного склерозу можуть виявлятися в різний час і в різні періоди. Розсіяний склероз може виражатися у формі загострень і ремісій, коли симптоми погіршуються і полегшуються. Тому важливо дотримуватись лікування та рекомендацій від лікаря, який спеціалізується на неврологічних захворюваннях.

Діагностика розсіяного склерозу

Діагностика розсіяного склерозу – складний процес, який вимагає інтегрованого підходу. Оскільки РС має різноманітні симптоми, включаючи порушення рухів, чутливості, зору та когнітивні порушення, для постановки діагнозу необхідно використовувати різні методи. Ось основні кроки в діагностиці РС:

 • Збір анамнезу та клінічний огляд: Спеціаліст, зазвичай невролог, проводить аналіз скарг, вивчає історію хвороби та здійснює клінічний огляд, для визначення наявності патологій неврологічного характеру, дослідження мови, порушення зору, тестування координації, порушення м'язового тонусу та чутливості шкіри.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ): МРТ головного та спинного мозку дозволяє виявити ураження м'яких тканин та плаценту у вигляді "плям" (плаків), які характерні для розсіяного склерозу. Вони можуть знаходитися в різних частинах центральної нервової системи.
 • Аналіз ліквору: Люмбальна пункція проводиться в умовах стаціонару, де тонкою голкою проникають у міжхребцевий простір і збирають невелику кількість спинномозкової рідини. Цей зразок допомагає визначити наявність олігоклональних антитіл, які вказують на розвиток РС у пацієнта.
 • Додаткові дослідження: Інші дослідження, такі як електроміографія (ЕМГ) може використовуватися для оцінки функції нервової системи та м'язів.
 • Виключення інших хвороб: Оскільки симптоми розсіяного склерозу можуть бути схожі на інші хвороби, лікарі виключають інші можливі діагнози.

Діагностика розсіяного склерозу може бути тривалим і складним процесом. Після отримання остаточного діагнозу лікар спланує лікування та стратегію керування цією хворобою. Оскільки розсіяний склероз – хронічне захворювання, рання діагностика та лікування є ключем до зменшення впливу симптомів та покращення якості життя пацієнтів.

Методи лікування розсіяного склерозу

Лікування розсіяного склерозу (РС) може бути індивідуальним і зазвичай спрямоване на зменшення симптомів, подовження періодів ремісії та уповільнення прогресу захворювання. Деякі методи лікування розсіяного склерозу включають:

 1. Медикаментозна терапія: Існує кілька лікарських препаратів, призначених для лікування РС. Деякі з них спрямовані на зниження запального процесу та підвищення імунної системи, такі як бета-інтерферони та Глатирамеру ацетат.
 2. Медикаментозне лікування загострень: У разі загострення РС можуть використовуватися короткострокові курси стероїдів, такі як метилпреднізолон, для зменшення запалення та покращення стану.
 3. Імуномодулююча терапія: Деякі ліки, як от фінголімод та наталізумаб, допомагають контролювати активність імунної системи та запобігають загостренням.
 4. Ліки для лікування симптомів. Лікарі можуть призначити ліки для полегшення конкретних симптомів розсіяного склерозу. Наприклад, для керування спастичністю м'язів можуть використовувати Міорелаксанти, препарати для нервової системи- для контролю над депресією.
 5. Фізіотерапія та реабілітація. Фізична терапія та реабілітація можуть допомогти покращити м'язову силу, рухливість та координацію у пацієнтів із РС. Це може полегшити виконання повсякденних завдань.
 6. Дієта та фізична активність. Здоровий спосіб життя, включаючи збалансовану дієту та регулярну фізичну активність, може бути важливими складовими у керуванні симптомами РС. Деякі пацієнти звертають увагу на спеціальні дієти, такі як дієта Свенгалдсона.
 7. Лікування психологічних аспектів. Діагноз розсіяний склероз може вплинути на психічний стан пацієнтів. Психотерапія або підтримка психолога можуть допомогти в подоланні стресу та депресії.
 8. Лікування захворювань, що супроводжують розсіяний склероз. Іноді розсіяний склероз може супроводжуватися іншими захворюваннями, такими як депресія або сечокам'яна хвороба. Лікування цих ускладнень є важливою частиною комплексного підходу.
 9. Експериментальні та нові методи лікування. Науковці постійно працюють над розробкою нових методів лікування розсіяного склерозу, включаючи інноваційні терапії та ліки. Багато пацієнтів беруть участь у клінічних дослідженнях.

Важливо відзначити, що лікування розсіяного склерозу підбирається індивідуально, враховуючи характер та ступінь вираженості захворювання у кожного пацієнта. Точність і систематичність у виконанні рекомендацій лікаря, а також підтримка родини та спеціалістів можуть допомогти пацієнтам краще контролювати симптоми розсіяного склерозу і покращити якість свого життя.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.