Захворювання жовчного міхура: симптоми і профілактика

30 жовтень 2023
Захворювання жовчного міхура: симптоми і профілактика

Жовчний міхур є невід'ємною частиною нашого організму, в ньому міститься жовч, яка допомагає перетравлювати їжу в травному тракті. Правильне функціонування жовчного міхура- це запорука міцного здоров'я та гарного самопочуття. За даними статистики, хвороби жовчного міхура стають все більш поширеними, особливо в розвинених країнах. Тому розгляд цих захворювань має велике значення для збереження і підтримки здоров'я.

Хвороби жовчного міхура – це патологічні зміни та захворювання, які впливають на структуру та функцію жовчного міхура.

Причини розвитку хвороби жовчного міхура

Захворювання жовчного міхура може виникнути з багатьох причин, основні з них:

 • Травми і ушкодження. Травми живота, включаючи ушкодження жовчного міхура під час аварій або хірургічних втручань, можуть призвести до розвитку хвороб жовчного міхура.
 • Хвороби, що впливають на жовчовивідні шляхи. Деякі інші хвороби, такі як первинний склерозуючий холангіт (хронічне запалення жовчних шляхів), можуть спричинити порушення відтоку жовчі та розвиток проблем з жовчним міхуром.
 • Інші чинники ризику. До інших факторів ризику, що можуть сприяти розвитку хвороб жовчного міхура, включаються родинна схильність до жовчнокам'яної хвороби
 • хвороби, ожиріння, вік (старше вік 40 років), жіноча стать (жінки страждають на неї частіше), вага та дієта (високожирні та низькобілкові дієти можуть сприяти утворенню каменів).

Розвиток хвороби жовчного міхура зазвичай є багатофакторним і може включати комбінацію зазначених факторів ризику. Важливо вести здоровий спосіб життя, дотримуватися збалансованої дієти і звертатися до лікаря при будь-яких симптомах або факторах ризику, що можуть вказувати на проблеми з жовчним міхуром.

Типи хвороб жовчного міхура

Хвороби жовчного міхура можуть включати різні стани і захворювання, в залежності від характеристик та характеру ураження міхура. Основні типи хвороб жовчного міхура включають такі:

 1. Жовчнокам'яна хвороба ( холелітіаз) – одна з найпоширеніших хвороб жовчного міхура. Вона виникає, коли в жовчному міхурі утворюються камені (жовчні камені) різного розміру. Камені можуть блокувати жовчовивідні шляхи та спричиняти біль, запалення міхура або інші ускладнення.
 2. Холецистит – включає в себе запалення жовчного міхура. Холецистит може бути гострим або хронічним і зазвичай виникає через інфекцію або блокування жовчовивідних шляхів каменями.
 3. Функціональні розлади жовчного міхура. Порушення тонусу і моторики біліарної системи, при цьому органічних порушень в системі немає, але жовч надто швидко виділяється або, навпаки, застоюється в жовчному міхурі. Це може викликати біль та дискомфорт.
 4. Жовчний дисгормональний синдром (функціональна диспепсія) – включає в себе різні функціональні розлади міхура та сфінктера Одді. Він може супроводжуватися болями, здуттям живота та утрудненим сечовипусканням.
 5. Виразки міхура (гангліоневрома). Рідко, у жовчному міхурі можуть утворюватися виразки. Це може викликати біль і ускладнення.
 6. Рак жовчного міхура – є рідкісним, але дуже серйозним захворюванням. Він може розвиватися на стінках міхура та розповсюджуватися на інші органи.

Кожен з цих типів хвороб має свої унікальні характеристики, симптоми і методи лікування. Лікарі спеціалізовані в гастроентерології і хірургії можуть діагностувати і лікувати ці захворювання на основі клінічних даних, обстеження та інших методів діагностики.

Симптоми хвороб жовчного міхура

Симптоми хвороб жовчного міхура можуть варіюватися в залежності від типу захворювання та його стадії. Основні симптоми, які можуть вказувати на проблеми з жовчним міхуром, включають:

 1. Біль в правому верхньому квадранті живота. Це один з найтиповіших симптомів. Біль може бути гострим і пронизливим, особливо після прийому важкої жирної їжі.
 2. Біль під правим плечем або лопаткою. Може з’являтися і віддавати в область правого плеча або лопатку.
 3. Індигестія (розлади травлення). Може включати здуття живота, надмірне газоутворення та нудоту після їжі.
 4. Запалений міхур може викликати біль під час кашлю або глибокого вдиху.
 5. Гіркуватий смак в роті. Може бути наслідком викидів жовчі в стравохід або ротову порожнину.
 6. Біль може бути особливо вираженим вночі.
 7. Жовтяниця. В деяких випадках, коли камінь блокує жовчовивідні шляхи, може розвиватися жовтяниця, яка характеризується жовтим забарвленням шкіри та очей.
 8. У випадках запалення міхура (холециститу) можуть супроводжувати загальні симптоми, такі як лихоманка, слабкість і біль в животі.
 9. Дискомфорт та біль після споживання жирних або важких страв. Такі продукти можуть спричиняти погіршення симптомів.

Важливо звертатися до лікаря, якщо у вас є будь-які з цих симптомів, особливо якщо вони виникають регулярно або стають інтенсивнішими з часом. Гастроентеролог або лікар, спеціалізований в справах жовчного міхура, може провести обстеження та діагностику для визначення причини симптомів і розробити план лікування.

Діагностика хвороб жовчного міхура

Точна діагностика дозволяє визначити вид захворювання та запланувати правильний перебіг лікування жовчного міхура.

 • Ультразвук – головний метод діагностики захворювань жовчного міхура.
 • МРТ – використовується для детального зображення.
 • Холангіографія – допомагає виявити аномалії у жовчних протоках.
 • Лабораторні аналізи крові, сечі та калу.

Профілактика

Профілактика хвороб жовчного міхура включає в себе ряд здорових звичок і заходів, які можуть допомогти знизити ризик розвитку проблем з цим органом. Ось деякі рекомендації для профілактики хвороб жовчного міхура:

1. Здоровий спосіб харчування

Обмежте споживання високожирних та важких страв, оскільки вони можуть стимулювати утворення жовчних каменів.

Збагачуйте свою дієту продуктами, багатими клітковиною, такими як фрукти, овочі, цільнозернові хліби та злаки, оскільки вони сприяють нормальній функції жовчного міхура.

Потрібно регулярно приймати їжу та уникати переїдання, оскільки надмірне споживання їжі може стимулювати викид жовчі.

Пийте достатню кількість води, оскільки гідратація сприяє розведенню жовчі та запобігає її загущенню.

2. Збереження здорової ваги

Надмірна вага та ожиріння можуть збільшити ризик утворення жовчних каменів. Підтримуйте здоровий ваговий індекс, ведучи здоровий спосіб життя та займаючись регулярною фізичною активністю.

3. Фізична активність

Регулярна фізична активність сприяє зниженню ризику розвитку хвороб жовчного міхура та збереженню оптимальної функції органу. Практикуйте активність протягом щонайменше 30 хвилин щодня.

4. Уникання стресу

Стрес може впливати на функцію жовчного міхура. Вчіться стримувати стрес та використовувати релаксаційні техніки, такі як йога, медитація та дихальні вправи.

5. Помірне споживання алкоголю

Обмежте споживання алкоголю, оскільки надмірне вживання може сприяти розвитку хвороб жовчного міхура.

6. Уникання тютюнопаління

Куріння може погіршити функцію жовчного міхура та збільшити ризик утворення жовчних каменів. Звільніть себе від цієї шкідливої звички.

7. Споживання антиоксидантів

Деякі дослідження показують, що антиоксиданти, такі як вітамін C та E, можуть захищати жовчний міхур від ураження вільними радикалами. Додавання антиоксидантів до вашої дієти через продукти, такі як цитрусові фрукти, горіхи та зелень, може бути корисним.

8. Регулярні медичні огляди

Періодичні медичні огляди допоможуть вчасно виявити проблеми з жовчним міхуром та розпочати лікування, якщо це необхідно.

Якщо у вас є певні ризики або генетична схильність до захворювань жовчного міхура, зверніться до свого лікаря або гастроентеролога, зокрема, для індивідуальних порад і рекомендацій. У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може мати непередбачувані наслідки для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Захворювання жовчного міхура – серйозний виклик для здоров'я. Рання діагностика та своєчасне лікування – ключ до успіху. Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для жовчного міхура за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.