Зорова агнозія: діагностика і методи корекції

06 листопад 2023
Зорова агнозія: діагностика і методи корекції

У сучасному світі, де величезну роль відіграє візуальне сприйняття інформації, питання здоров'я очей і відмінного зору набуває особливої актуальності. Однією з проблем, яка може серйозно зашкодити нормальному життю людини, є зорова агнозія. Розуміння цього захворювання, його діагностики і методів корекції важливо не тільки для медичних спеціалістів, а й для населення в цілому.

Зорова агнозія – це неврологічне порушення, при якому пацієнт втрачає здатність розпізнавати предмети, людей або символи за допомогою зору, хоча основні функції зорового апарату зберігаються. Це порушення сприйняття, яке виникає через ушкодження певних ділянок мозку, відповідальних за обробку візуальної інформації.

Причини та фактори ризику

Серед основних причин та факторів ризику, які можуть призвести до розвитку зорової агнозії, варто відзначити:

 1. Генетичні передумови – спадкова схильність до неврологічних захворювань.
 2. Травматичні ушкодження мозку – можуть виникнути в результаті ударів, падінь, аварій.
 3. Нейродегенеративні захворювання – такі як Альцгеймера хвороба або інші стани, які впливають на структуру мозку.

Ці фактори підкреслюють важливість ранньої діагностики і превентивних заходів, зокрема у осіб із генетичною схильністю до подібних станів.

Типи зорової агнозії

Розглядаючи зорову агнозію, види цього порушення можна класифікувати наступним чином:

 1. Аперцептивна агнозія – порушення візуального сприйняття об'єктів, коли особа не може правильно ідентифікувати форму, розмір або колір предмету.
 2. Асоціативна агнозія – особа втрачає здатність встановлювати зв'язки між об'єктами та їх значенням, незважаючи на здатність бачити об'єкти в цілому.
 3. Прозопагнозія – неможливість впізнавати обличчя, в тому числі й знайомих осіб.
 4. Ахроматопсія – людина втрачає здатність розпізнавати колір предметів.
 5. Алексія – це труднощі у візуальному розпізнаванні слів.
 6. Ацинетопсия – людина має певні проблеми сприйняття руху об'єктів в цілому.

Ці типи агнозій вказують на різні рівні порушення в системі візуального сприйняття та потребують індивідуального підходу до лікування.

Симптоми зорової агнозії

Ключові показники, які можуть свідчити про розвиток цього захворювання, об'єднані в категорію симптоми зорової агнозії. Серед них важливо виділити:

 • Проблеми з розпізнаванням об'єктів, обличчя та предметів – особа може бачити предмети, але не розуміє, що вони означають.
 • Пошкодження візуального сприйняття – втрата здатності відчувати глибину, розмір або форму об'єктів.
 • Десинхронізація між зоровим та іншими видами сприймання (наприклад, звуковим) – розрив між тим, що бачить і чує особа.

Дані симптоми вказують на серйозне порушення в системі візуального сприйняття і вимагають своєчасної медичної інтервенції.

Діагностика зорової агнозії

Для виявлення та конкретизації порушень, медичні спеціалісти застосовують різноманітні методи:

 • Нейропсихологічні тести – оцінка здатності пацієнта аналізувати візуальну інформацію.
 • Обстеження мозку за допомогою МРТ – виявлення можливих ушкоджень або патологій в структурі мозку, які можуть бути причиною агнозії.

Важливість ранньої діагностики не можна переоцінити, оскільки вона є ключем до успішного лікування та реабілітації.

Лікування та реабілітація

Зорова агнозія, або нездатність розпізнавати об'єкти та людей за їхнім зовнішнім виглядом, може бути наслідком різних медичних станів, таких як пошкодження мозку, включаючи травми та неврологічні захворювання. Лікування та реабілітація зорової агнозії може бути складним та включати в себе кілька аспектів:

 1. Діагностика та усунення основної причини. Перш за все, важливо визначити основну причину зорової агнозії і лікувати її. Це може включати в себе лікування неврологічних захворювань, фізіотерапію або реабілітацію після травм головного мозку.
 2. Окулярна корекція. У деяких випадках важко усунути основну причину агнозії, але окулярна корекція може допомогти покращити зір. Лікар-офтальмолог може призначити окуляри або контактні лінзи для покращення зору.
 3. Тренування зорової системи. Вправи для очей і тренування можуть бути корисними для покращення функції зорової системи.. Лікар або фахівець з реабілітації може розробити індивідуальну програму для пацієнта.
 4. Психологічна підтримка та навчання адаптації. Зорова агнозія може викликати психологічний та соціальний дистрес. Пацієнту може знадобитися психологічна підтримка та навчання адаптації до нових умов життя.
 5. Технологічні допоміжні засоби. Сучасні технології можуть забезпечити значну допомогу для людей з зоровою агнозією. Це можуть бути великі шрифти на комп'ютері, спеціальні програми для смартфонів, які читають текст вголос, або аудіокниги.
 6. Адаптація оточення. Родині та близьким може бути корисно навчитися, як допомагати і підтримувати людину з зоровою агнозією, включаючи адаптацію оточення для зручності їхнього життя.

Зорова агнозія може бути важкою для пацієнта та їхнього оточення, але з відповідним лікуванням, підтримкою та реабілітацією багато людей можуть знайти способи адаптуватися до цього стану і покращити якість свого життя.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Ускладнення та профілактика

Хоча зорова агнозія може призвести до різноманітних ускладнень, все ж існують способи їх профілактики:

 1. Тимчасова втрата професійних навичок – реабілітаційні програми можуть допомогти в адаптації до нового стану.
 2. Соціальна ізоляція – психотерапевтична підтримка та включення в соціальні групи можуть запобігти цьому ускладненню.
 3. Емоційні розлади – можна уникнути, стежачи за своїм психічним здоров'ям та звертаючись до спеціалістів за необхідністю.

Профілактика зорової агнозії передбачає, перш за все, уникнення травм голови та вчасне лікування нейродегенеративних захворювань.

Враховуючи всі аспекти зорової агнозії, ми можемо підкреслити важливість ранньої діагностики та реабілітації для пацієнтів із цим порушенням. Комплексний підхід до лікування, включаючи використання сучасних методик і технологій, може значно покращити якість життя пацієнтів та сприяти їхньому поверненню до повноцінного життя.

Важливо наголосити, що збереження та покращення зору є ключовим фактором для забезпечення високої якості життя кожної особи. З урахуванням цього, вчасна діагностика та лікування зорової агнозії є важливим кроком у підтриманні загального здоров'я.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн БАДи для зору за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.