Блефарит: симптоми і методи лікування

06 листопад 2023
Блефарит: симптоми і методи лікування

В сучасному світі збільшується кількість людей, що стикаються з таким захворюванням, як блефарит. Це захворювання може значно вплинути на комфорт та здоров'я очей. «Бажаємо здоров'я» наголошує на важливості правильного підходу до лікування блефариту, а також на значущості знань про симптоми і профілактику..

Блефарит – це запалення краю повіки, яке часто супроводжується почервонінням, свербіжем та іншими неприємними відчуттями. Це хронічне захворювання може стати причиною серйозних порушень стану очей. Однак правильно підібране лікування може допомогти запобігти прогресуванню захворювання.

Причини та фактори ризику

Причини та фактори ризику блефариту знаходяться в тісному зв'язку з особливостями догляду за очима. Основні причини включають:

 • Забруднення вій і шкіри повік. Часто відбувається через недотримання правил гігієни.
 • Інфекційне ураження повік. Сприяє розвитку запалення в області повіки.
 • Гігієнічні проблеми. Можуть включати використання застарілої косметики або невірного способу її видалення.
 • Бактеріальна інфекція. Найпоширеніша причини виникнення блефариту. Стафілококи та стрептококи - основні види бактерій, які можуть спричинити блефарит.
 • Розширені або запальні сальні залози. При блефариті сальні залози, які розташовані в кожній повіці, можуть стати розширеними та запаленими. Це призводить до утворення "халязіонів" (запальні кісти), які також можуть бути причиною блефариту.
 • Себорейний блефарит. Ця форма блефариту пов'язана з підвищеною жирністю шкіри та надмірним виділенням себуму (жиру) з сальних залоз. Внаслідок цього сальні залози стають забрудненими, що може викликати запалення.
 • Алергія. Алергічний блефарит може виникнути через реакцію на певні алергени, такі як косметичні засоби, краплі для очей, контактні лінзи або навіть аерозольні алергени в навколишньому середовищі.
 • Демодекс. Паразитарне захворювання людей і тварин, яке спричинює демодекс, підшкірний кліщ роду Demodex, який паразитує в сальних залозах і залозах повік, а також у волосяних фолікулах.

Ці фактори створюють сприятливі умови для розвитку захворювання, тому дотримання правил гігієни може стати надійною профілактикою.

Типи блефариту

З урахуванням особливостей прояву та області ураження, блефарит може бути класифікований наступним чином:

 1. Передній блефарит – локалізується по передньому краю, вражає фолікули, область основи вій;
 2. Задній блефарит – запальний процес торкається мейбомієвої залози;
 3. Кутовий блефарит – уражені куточки очей.

Кожен тип має свої характерні симптоми та може впливати на стан зору в різний спосіб.

Симптоми блефариту

Виявлення блефариту в значній мірі залежить від знання його симптомів. Серед найбільш типових симптомів блефариту можна вказати на:

 • Почервоніння та пульсація повік.
 • Печіння та свербіж відчуття піску або різі в області повік.
 • Утворення сухих корок на віях.
 • Підвищена чутливість до світла.
 • Почервоніння та набряк повік.
 • Розмитість зору, який покращується після частого кліпання, відчуття плівки на очах.

Якщо ви помітили хоча б один із зазначених симптомів, рекомендується звернутися до спеціаліста для проведення діагностики та визначення оптимального лікування.

Діагностика блефариту

Рання діагностика блефариту дозволяє вчасно почати лікування та уникнути ускладнень. Основні методи діагностики включають:

 • Зовнішнішній огляд - доповнюється оглядом за допомогою щілинної лампи, біомікроскопом.
 • Офтальмоскопія – вивчення стану повіки та сусідніх структур.
 • Аналіз секрету мейбомієвих залоз – допомагає виявити наявність інфекції або інших порушень.
 • Мікроскопічне дослідження вій для виявлення кліща демодекса та його личинок.

Ці методи дозволяють визначити тип блефариту та розробити оптимальний план лікування.

Лікування блефариту

Лікування блефариту, запального захворювання краю повік, може включати в себе ряд заходів для зняття запалення, зменшення симптомів та попередження повторення. Ось загальні принципи лікування блефариту:

 1. Ретельна гігієна області повік є ключовою частиною лікування блефариту. Регулярне очищення країв повік сприяє видаленню забруднень, виведенню секрету мейбомієвих залоз і запобігає накопиченню бактерій. Для цього можна використовувати спеціальні серветки для очищення повік, які можна отримати в аптеці.
 2. Застосування теплих компресів до очей допомагає розширити протоки мейбомієвих залоз та поліпшити циркуляцію. Зазвичай, для цього використовуються чисті рушники, змочені гарячою водою, і накладаються на очі протягом декількох хвилин.
 3. Лікар може призначити антибактеріальні краплі або мазі для очей для контролю бактеріальної інфекції, яка може супроводжувати блефарит. Важливо дотримуватися рекомендацій щодо використання цих лікарських засобів.
 4. Якщо блефарит супроводжується сухістю очей або іншими офтальмологічними проблемами, лікар може призначити додаткові засоби для їх лікування.
 5. У разі блефариту важливо ретельно видаляти макіяж з очей в кінці дня, оскільки макіяж може посилити запалення і загострити симптоми.
 6. Після покращення стану очей важливо продовжувати дотримуватися гігієни повік і приймати заходи для запобігання повторенню захворювання.
 7. Якщо блефарит пов'язаний з іншими захворюваннями, такими як себорейний дерматит, екзема, алергія, то лікування має бути спрямоване на вирішення цих проблем.

Важливо консультуватися з лікарем-офтальмологом для точного діагнозу та призначення індивідуального лікування. Ігнорування блефариту та недбале ставлення до гігієни очей може призвести до подальших ускладнень та погіршення зору.

Підтримка та реабілітація

Після основного курсу лікування, пацієнтам рекомендується:

 • Уважно стежити за станом своїх очей.
 • Регульовано використовувати БАДи для зору, щоб підтримувати здоров'я очей.
 • Проводити регулярні офтальмологічні обстеження та моніторинг.

Ці заходи сприяють відновленню та збереженню здоров'я очей після перенесеного блефариту.

Ускладнення та профілактика

Ускладненнями блефариту можуть бути такі захворювання, як: ячмінь, халязіон, кон'юнктивіт, порушення росту (аномальний ріст) вій або їх випадіння.

Для уникнення можливих ускладнень та попередження розвитку захворювання, важливо знати та застосовувати основні принципи профілактики блефариту, які включають:

 1. Правильний добір засобів для догляду за очима.
 2. Застосування заходів для попередження інфекцій і запалень.
 3. Уникнення факторів, що спричиняють алергічні реакції.

Виконання цих простих рекомендацій допоможе уникнути розвитку блефариту та його ускладнень.

Блефарит – серйозне захворювання, яке може принести незручності та негативно вплинути на здоров'я очей. Однак, дотримуючись принципів правильного гігієнічного догляду та своєчасного звернення до лікаря при появі симптомів, можна уникнути негативних наслідків.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн краплі для очей, вітамінно-мінеральні комплекси та БАДи для зору за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 12.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.