Черевний тиф: симптоми, джерело інфекції, діагностика, лікування і профілактика

02 квітень 2024
Черевний тиф: симптоми, джерело інфекції, діагностика, лікування і профілактика

Черевний тиф, відомий також як тифозна лихоманка, є серйозним інфекційним захворюванням, яке поширюється через забруднену їжу та воду. Це захворювання викликається бактерією Salmonella typhi, характеризуючись високою лихоманкою, сильним головним болем, гастроінтестинальними симптомами та може призвести до серйозних ускладнень без належного лікування. Особливо часто це захворювання зустрічається в регіонах з низьким рівнем санітарії та гігієни.

Ця стаття надає детальний огляд черевного тифу, включаючи його симптоми, джерела інфекції, методи діагностики, доступні варіанти лікування та стратегії профілактики. Розуміння цих аспектів є ключовим для ефективного запобігання та контролю захворювання, особливо в умовах, що сприяють його поширенню.

Джерела інфікування

Виникнення черевного тифу пов'язане з інфекцією, спричиненою бактерією Salmonella enterica, підвид – Typhi.

Чинники, що сприяють поширенню черевного тифу включають:

 • Забруднена їжа та вода. Вживання їжі та води, які були забруднені бактеріями, часто через недотримання гігієни при приготуванні або зберіганні.
 • Близький контакт із інфікованими особами. Хвороба може передаватися від людини до людини, особливо в людних або антисанітарних місцях.
 • Неналежні санітарні умови. Відсутність належної санітарії та гігієни сприяє широкому розповсюдженню бактерій.
 • Подорожі до регіонів з високим ризиком. Люди, які подорожують до країн з високим рівнем поширення черевного тифу, особливо в Азії, Африці та Латинській Америці, знаходяться під вищим ризиком зараження.

Важливо підкреслити, що належні заходи профілактики, включаючи вакцинацію, покращення умов санітарії, безпечне водопостачання та гігієну їжі, можуть значно знизити ризик розвитку цієї хвороби.

Симптоми

Симптоми черевного тифу можуть варіювати від легких до важких і зазвичай розвиваються від одного до трьох тижнів після зараження бактерією Salmonella typhi. Ось найбільш характерні симптоми:

 1. Висока температура. Один з найбільш ранніх та постійних симптомів, температура часто підвищується поступово та може досягати 39-40°C.
 2. Головний біль. Часто супроводжується почуттям слабкості та втоми.
 3. Біль у животі та спазми. Це може включати дискомфорт у животі, особливо в області живота.
 4. Втрата апетиту. Зниження апетиту часто супроводжується втратою ваги.
 5. Діарея або запор. У деяких випадках може спостерігатися діарея, але запор також є поширеним симптомом.
 6. Збільшення розмірів печінки та селезінки. В деяких випадках може бути помітне збільшення печінки та селезінки.
 7. Розеоли на шкірі. Невеликі рожеві плями можуть з'явитися на тілі, особливо на грудях та животі.
 8. Загальне нездужання. Слабкість, втома та нездужання є загальними симптомами.
 9. Психічні зміни. У важких випадках можуть виникати сплутаність свідомості та марення.

Важливо відзначити, що симптоми можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей організму та стану здоров'я пацієнта. Якщо ви або хтось із ваших близьких маєте симптоми, схожі на черевний тиф, необхідно негайно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Діагностика

Діагностика черевного тифу включає декілька ключових етапів, які допомагають точно визначити наявність інфекції, викликаної бактерією Salmonella typhi. Основні методи діагностики:

 • Лікар збирає інформацію про симптоми, тривалість їхньої появи, а також про будь-які нещодавні подорожі або контакт із хворими на черевний тиф.
 • Фізичний огляд може виявити збільшення печінки чи селезінки, розеоли на шкірі та інші ознаки.
 • Основні аналізи. Найбільш частий та надійний метод для діагностики черевного тифу. Зразок крові, сечі та калу пацієнта аналізується в лабораторних умовах, щоб перевірити наявність бактерій Salmonella typhi, особливо на пізніх стадіях хвороби.
 • Серологічні тести. Такі як реакція Відаля, хоча вони менш чутливі та специфічні порівняно з культурою крові.
 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Високочутливий та швидкий метод для виявлення генетичного матеріалу бактерій в крові пацієнта.
 • Загальний аналіз крові може виявити підвищений рівень лейкоцитів або анемію, які часто спостерігаються у пацієнтів з черевним тифом.
 • У випадках підозри на ускладнення можуть бути використані інструментальні методи, такі як УЗД абдомінальної порожнини.

Важливо, що діагностика черевного тифу вимагає комплексного підходу, оскільки симптоми можуть нагадувати інші захворювання. Точний діагноз дозволяє підібрати найефективніше лікування та запобігти поширенню інфекції.

Лікування

Лікування черевного тифу зазвичай включає використання антибіотиків для боротьби з бактерією Salmonella typhi, що є причиною цього захворювання. Окрім цього, важливо забезпечити пацієнта відповідним симптоматичним лікуванням, контролем температури тіла, підтримкою гідратації та відпочинку. Основні аспекти лікування включають:

 1. Препаратами вибору для терапії черевного тифу вважаються антибіотики груп фторхінолонів та цефалоспоринів ІІІ покоління. У регіонах, де поширена стійкість до антибіотиків, може знадобитися використання альтернативних або комбінованих препаратів.
 2. Підтримка балансу рідини в організмі, особливо при діареї та високій температурі. Може знадобитися прийом оральних регідратаційних розчинів або внутрішньовенне введення рідин.
 3. Рекомендується легка і збалансована дієта, щоб забезпечити організм необхідними поживними речовинами і запобігти запаленням шлунково-кишкового тракту.
 4. Препарати для зниження температури та зменшення болю, такі як парацетамол або ібупрофен.
 5. Лікування діареї або запору за необхідності.
 6. Регулярний моніторинг стану пацієнта та відповіді на лікування.
 7. Перевірка на наявність ускладнень, таких як інтестинальне кровотеча або перфорація кишечника.
 8. Дотримання повного курсу антибіотиків, навіть після зникнення симптомів.
 9. У деяких випадках може знадобитися ізоляція пацієнта для запобігання поширенню інфекції, особливо у громадських закладах.

Лікування черевного тифу повинно відбуватися під наглядом медичного працівника. Самолікування або переривання курсу антибіотиків без консультації з лікарем може призвести до рецидиву хвороби або розвитку стійкості до антибіотиків.

Профілактика

Профілактика черевного тифу залежить від ряду заходів, які допомагають запобігти зараженню та поширенню бактерії Salmonella typhi. Основні методи профілактики включають:

 • Вакцинація. Людям, що подорожують у регіони з високим ризиком черевного тифу, рекомендується зробити вакцинацію. Вакцина також корисна для мешканців цих регіонів.
 • Безпечна вода та їжа. Важливо уникати вживання некип'яченої води, немитих фруктів та овочів. Потрібно пити бутильовану або кип'ячену воду і їсти добре термічно оброблену їжу.
 • Особиста гігієна. Регулярно мити руки з милом, особливо перед їжею та після відвідування туалету, є критично важливим.
 • Покращення санітарних умов. Важливо мати доступ до чистої води та належних санітарних умов, особливо в районах з високим ризиком.
 • Інформування та освіта. Підвищення обізнаності про ризики та методи передачі черевного тифу допомагає в попередженні цього захворювання.
 • Медичний нагляд. Швидке виявлення та лікування симптомів черевного тифу допомагає запобігти його поширенню.

Ці заходи важливі не тільки для туристів, але й для місцевих жителів, особливо в регіонах, де черевний тиф є поширеним. Вони також критичні для охорони здоров'я загалом, оскільки допомагають контролювати та запобігати поширенню інфекцій.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати від черевного тифу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.