Денге: чому виникає лихоманка, її симптоми, можливі наслідки та лікування

12 червень 2024
Денге: чому виникає лихоманка, її симптоми, можливі наслідки та лікування

Лихоманка денге – це гостре інфекційне захворювання, яке передається людині через укуси інфікованих комарів роду Aedes, зокрема Aedes aegypti. Хвороба характеризується високою температурою, головним болем, м'язовими та суглобовими болями, що може призвести до серйозних ускладнень, таких як геморагічна гарячка денге та шоковий синдром при денге. Назва «денге» походить від свахіліського виразу «ка я дінга», що означає «раптовий напад лихоманки», відображаючи раптовий початок захворювання. Враховуючи широке поширення та зростаючу частоту випадків, розуміння того, як передається хвороба, як вона проявляється клінічно, а також які є доступні методи лікування та запобігання, є важливими для зменшення її впливу на здоров'я людей.

У цій статті ми детально розглянемо етіологію лихоманки денге, її клінічні прояви та можливі наслідки. Також, проаналізуємо стратегії профілактики, спрямовані на зниження ризику зараження цієї лихоманкою та мінімізацію її впливу на здоров'я, у випадку зараження.

Причини виникнення

Розуміння причин виникнення лихоманки денге допомагає в ефективному контролі та запобіганні цьому захворюванню. Основні чинники, які сприяють розвитку цієї хвороби, включають:

 1. Укуси інфікованих комарів Aedes. Комарі Aedes, особливо Aedes aegypti та Aedes albopictus, є головними переносниками вірусу денге. Ці комарі найактивніші вдень, особливо під час світанку та сутінків. Інфекція передається людині через укус інфікованого комара, що живиться кров’ю.
 2. Географічні регіони. Лихоманка денге поширена у більш ніж 100 країнах, зокрема в Африці, Америці, Східному Середземномор'ї, Південно-Східній Азії та Західному Тихоокеанському регіоні. Регіони з теплим, вологим кліматом є особливо сприятливими для розмноження комарів та поширення вірусу.
 3. Міські умови. Швидке зростання міських населених пунктів без відповідних санітарних умов та систем водовідведення сприяє накопиченню води, в якій можуть розмножуватися комарі. Це створює ідеальні умови для їхнього розмноження та поширення інфекції серед густонаселених міст.
 4. Подорожі. Люди, які заражені вірусом, можуть переносити хворобу з одного місця на інше під час подорожей або міграції. Це може сприяти розповсюдженню вірусу в нових регіонах.
 5. Зміна клімату. Глобальні кліматичні зміни, включаючи підвищення середньої температури, зміну режиму опадів та підвищення рівня моря, можуть впливати на екосистеми комарів, розширюючи їх географічний ареал та збільшуючи тривалість сезонів їх розмноження. Це може призвести до збільшення кількості випадків захворювання на денге в нових регіонах та до зростання кількості епідемій.

Ці фактори взаємодіють між собою, створюючи сприятливі умови для поширення лихоманки денге у певних регіонах. Запобігання поширенню цього захворювання вимагає комплексного підходу, включаючи контроль за популяціями комарів, використання репелентів, носіння одягу, що захищає від комарів, та забезпечення громадської обізнаності щодо ризиків і заходів профілактики.

Симптоми

Прояви денге можуть варіюватися від легких до вкрай тяжких, часто починаючись раптово. Оскільки ранній діагноз може значно покращити прогноз для пацієнта, увага до перших симптомів хвороби є ключовою:

 • Висока температура. Лихоманка денге часто починається з раптового підйому температури до 40°C (104°F), що триває від 2 до 7 днів.
 • Сильний головний біль. Головний біль, особливо в області лоба, є одним з найчастіших симптомів, що супроводжує лихоманку.
 • Біль за очима. Характерний біль, який погіршується при русі очей, є ще однією особливістю денге.
 • М'язові та суглобові болі. Сильні болі, що часто описуються як «біль у кістках», можуть значно впливати на здатність пацієнта рухатися та виконувати звичайні дії.
 • Висип. Приблизно через 3-4 дні після початку лихоманки може з'явитися висип, який спочатку може бути помічений на обличчі, а потім поширюється на все тіло.

Ці симптоми можуть бути схожими на прояви інших інфекційних захворювань, тому їх точне розпізнавання та своєчасне звернення за медичною допомогою можуть запобігти розвитку ускладнень, таких як геморагічна лихоманка денге або синдром шоку при денге, що вимагають невідкладного лікування.

Види

Вірус денге може проявлятися у двох основних формах:

 1. Класичний денге (денге без ускладнень, зі сприятливим перебігом). Цей тип денге характеризується загальними симптомами, такими як лихоманка, біль у м'язах і суглобах, головний біль, висипка на шкірі та інші симптоми. У більшості випадків ця форма захворювання не приводить до серйозних ускладнень і закінчується повним одужанням.
 2. Геморагічний денге. Включає в себе геморагічну лихоманку денге (ГЛД) – це більш тяжка форма денге, яка характеризується різким падінням рівня тромбоцитів у крові, що може призвести до кровотеч, крововиливів у шкірі та інших органах і вимагає негайного лікування в стаціонарі; та синдром шоку при денге (СШД) – це найбільш важка форма денге, яка може розвинутися після ГЛД. СШД характеризується різким падінням артеріального тиску, що призводить до шоку та, у випадку відсутності лікування, може мати летальні наслідки.

Вірус денге існує у чотирьох різних серотипах (DEN-1, DEN-2, DEN-3, DEN-4), і інфекція одним серотипом не надає імунітету до інших. Перехворівши на один тип денге, людина може знову захворіти на денге, але вже іншого серотипу, що потенційно може призвести до більш важких форм захворювання.

Діагностика

Діагностика денге залежить від ретельного аналізу клінічних симптомів, епідеміологічної інформації та лабораторних досліджень, а саме:

 • Ізоляція вірусу РНК. Виявлення РНК вірусу денге за допомогою ПЛР в реальному часі є надійним методом для ранньої діагностики інфекції.
 • Виявлення специфічних антитіл. Тести на антитіла класу IgM та IgG до вірусу лихоманки денге допомагають визначити, чи було інфікування нещодавно чи раніше.
 • Гематологічні аналізи. Зміни в крові, такі як зниження кількості тромбоцитів (тромбоцитопенія) та підвищення гематокриту, можуть вказувати на дане захворювання.
 • Серологічні тести. Використання серологічних аналізів, наприклад, ELISA, для виявлення специфічних антитіл дозволяє підтвердити діагноз, особливо у пізній фазі хвороби.
 • NS1 антиген тест. Виявлення неструктурного білка NS1 вірусу денге в крові може слугувати раннім маркером інфекції.

Своєчасне виявлення та точна діагностика дозволяють вжити необхідних заходів для лікування і запобігання ускладненням лихоманки, забезпечуючи більш високі шанси на швидке одужання.

Лікування

Лікування денге зосереджується на полегшенні симптомів та підтримці життєво важливих функцій, оскільки специфічного антивірусного лікування для цього захворювання не існує. До основних заходів належать:

 1. Гідратація. Забезпечення адекватного споживання рідини є критично важливим для попередження зневоднення, особливо при високій температурі та блювоті. Це може включати прийом оральних регідратаційних розчинів або внутрішньовенні рідини в залежності від ступеня зневоднення.
 2. Знеболювальні та жарознижувальні засоби. Для контролю температури та полегшення болю рекомендується використання парацетамолу. Проте слід уникати застосування аспірину та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), оскільки вони можуть збільшити ризик кровотечі.
 3. Спостереження за життєво важливими показниками. Важливо регулярно моніторити артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, дихання та температуру тіла, особливо при важких формах денге, для своєчасного виявлення ознак шоку.
 4. Підтримка гемодинаміки. У випадках розвитку геморагічної лихоманки або синдрому шоку при денге може знадобитися введення плазмозамінників або компонентів крові для підтримки циркуляції крові та корекції коагулопатій.
 5. Лікування ускладнень. При розвитку ускладнень, таких як гостра печінкова недостатність або енцефаліт, може знадобитися спеціалізоване лікування та інтенсивна терапія в умовах реанімаційного відділення.

Самолікування лихоманки денге, особливо з використанням невідповідних медикаментів або недостатньої гідратації, може призвести до погіршення стану та розвитку серйозних ускладнень. Важливо звернутися за медичною допомогою при перших симптомах денге для отримання коректних рекомендацій та лікування.

Профілактика

Профілактика денге зосереджується на заходах, спрямованих на зменшення ризику зараження вірусом. Профілактичні заходи є важливим аспектом охорони здоров'я в регіонах, де ця хвороба є ендемічною.

 • Уникання укусів комарів, що передбачає використання репелентів (репеленти, що містять DEET (N,N-діетил-м-толуамід), пікаридин або олію евкаліпту – ефективний спосіб захисту) та носіння одягу, який закриває більшу частину тіла (довгі рукава, штани та шкарпетки).
 • Використання москітних сіток під час сну. Спати під москітними сітками, особливо тими, які оброблені інсектицидами, може допомогти уникнути укусів комарів вночі.
 • Знищення місць розмноження комарів. Видалення стоячої води з горщиків, шин, відер та інших ємностей, де можуть розмножуватися комарі, допомагає знизити їх популяцію.
 • Використання інсектицидів. Обприскування навколишнього середовища інсектицидами може зменшити кількість дорослих комарів та їх личинок.
 • Вакцинація. Там, де це доступно та рекомендовано, вакцинація проти денге може забезпечити захист від захворювання для певних груп населення (наприклад, вакцина Dengvaxia (CYD-TDV), яка затверджена у декількох країнах для використання особами віком від 9 до 45 років, які раніше перехворіли на денге).

Комплексна профілактика стає ключовим методом боротьби з цією хворобою, але вона вимагає спільних зусиль як на індивідуальному, так і на громадському рівнях, особливо в регіонах з високим ризиком передачі вірусу.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування та попередження лихоманки денге за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 13.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.