Катаракта: діагностика, лікування та профілактика

02 листопад 2023
Катаракта: діагностика, лікування та профілактика

У сучасному світі зростає число людей, які стикаються із захворюванням, відомим як катаракта. Ця проблема займає одне з провідних місць серед причин зниження гостроти зору, особливо у людей похилого віку. Статистика показує, що близько 51% випадків сліпоти у світі спричинені саме цим захворюванням. У цій статті ми звернемо увагу на ключові аспекти діагностики, лікування та профілактики катаракти.

Катаракта — це захворювання, яке характеризується поступовим помутнінням кришталика ока, що призводить до зниження гостроти зору. Центральна частина ока, ядро кришталика, стає менш прозорим, заважаючи нормальному проходженню світла. Давайте розглянемо основні причини та фактори ризику розвитку цього захворювання.

Причини та фактори ризику

Розвиток катаракти може бути зумовлений рядом факторів, зокрема:

 • Вік – найчастішим фактором є старіння організму.
 • Генетичні передумови – наявність катаракти у близьких родичів збільшує ризик захворювання.
 • Вплив чинників навколишнього середовища – це може включати вплив УФ-випромінювання, погані звички, такі як куріння, та інше.

Важливо враховувати ці фактори ризику, щоб своєчасно зайнятися профілактикою та запобіганням розвитку катаракти.

Типи катаракти

Катаракта може бути класифікована за різними параметрами. Ось декілька основних груп:

За місцем розташування:

 • Ядерна – ураження центральної частини кришталика.
 • Кортикальна (кіркова) – джерело помутніння знаходяться на корі, тобто на зовнішньому краї лінзи.
 • Субкапсулярна – ураження периферії кришталика в передній частині капсулярного апарату.

За походженням:

 • Вроджена – катаракта, яка вже існує при народженні.
 • Набута – катаракта, яка розвивається з часом через різні причини.

За етіологією:

 • Вікова – зумовлена процесом старіння.
 • Травматична – виникає в результаті травм ока.
 • Інші – включаючи вторинні катаракти, що розвиваються через інші захворювання або ускладнення.

Детальне знання типів катаракти дозволяє враховувати всі можливі фактори при діагностиці та лікуванні цього захворювання.

Симптоми катаракти

Симптоми катаракти можуть проявлятися поступово. Серед них:

 • Поступова втрата зору – повільне зниження гостроти зору.
 • Розпливчастість зору – неясність образів, особливо при читанні.
 • Чутливість до світла – візуальна втрата фокусу при яскравому світлі, навіть при штучних джерелах світла, які раніше не викликали проблем. Навколо яскравих променів з'являється коло веселки.
 • Проблеми з нічним баченням – складнощі при сприйнятті об'єктів у темний час доби.
 • Спотворене сприйняття кольорів – контрастність і яскравість зображення зменшуються, а тони розмиваються.

Ідентифікація симптомів катаракти важлива для ранньої діагностики та ефективного лікування.

Діагностика катаракти

Діагностика катаракти вимагає професійного оцінювання офтальмолога. Основні методи діагностики катаракти включають:

 • Огляд ока. Лікар проводить огляд очей, докладно досліджуючи кришталик та оцінюючи його прозорість.
 • Оцінка зору. Лікар перевіряє зорову гостроту пацієнта за допомогою таблиці для перевірки зору.
 • Ділянки світіння. Під час огляду можуть використовуватися спеціальні ділянки світіння для оцінки кришталика та виявлення наявності катаракти.
 • Ділянка діафаноскопії. Лікар може використовувати прилад під назвою діафаноскоп для додаткової оцінки прозорості кришталика.
 • Оцінка рефракції. Проводяться вимірювання рефракції ока для визначення, як катаракта впливає на зорову систему та який кришталик буде необхідно встановити після хірургічного втручання.
 • Зовнішні дослідження очей. Офтальмолог може провести додаткові дослідження, щоб визначити ступінь розвитку катаракти та інші ознаки захворювання.

Діагностика катаракти дозволяє лікарю визначити ступінь розвитку цього захворювання та прийняти рішення щодо можливого лікування, зокрема хірургічного втручання для видалення катаракти та імплантації штучного кришталика. Після діагностики лікар також визначить, чи необхідно проводити хірургічну операцію, і як найкраще планувати процедуру для кожного конкретного пацієнта.

Лікування катаракти

Лікування катаракти передбачає хірургічне втручання, оскільки ця хвороба характеризується затемненням природного кришталика ока. Хірургічне втручання спрямоване на видалення хворого кришталика та заміну його на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ). Основні методи лікування катаракти включають:

 • Факоемульсифікація з імплантацією ІОЛ. Це найпоширеніший метод лікування катаракти. Під час цієї операції лікар робить мініатюрний розріз в оці, видаляє хворий кришталик та встановлює штучний ІОЛ на його місце. ІОЛ залишається в оці назавжди і не потребує обслуговування.
 • Видалення катаракти з попереднім лазерним розрізом. В цьому методі лазер використовується для створення розрізу в капсулі кришталика перед видаленням. Цей метод може бути застосований в окремих випадках.
 • Імплантація лінзи з великим об'єктивом. У випадках, коли неможлива імплантація стандартного ІОЛ, може використовуватися спеціальна лінза з великим об'єктивом, яка встановлюється поза капсулою кришталика.
 • Очні краплі. На початкових стадіях катаракти лікар може рекомендувати використання спеціальнихі очних крапель, які покращують зір. Однак ці препарати не здатні вилікувати катаракту, вони лише допомагають керувати симптомами на певний час.
 • Зміни у корекції окулярів. На ранніх стадіях катаракти може бути корисною зміна рецепту окулярів для покращення якості зору.

Після хірургічного втручання пацієнт зазвичай повинен дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування та реабілітації, включаючи вживання ліків та обмеження фізичних навантажень протягом певного часу. Хірургічне втручання для катаракти є високоефективним і безпечним методом лікування, і воно зазвичай допомагає відновити зір.

Важливо звертатися до офтальмолога для оцінки стану очей та встановлення оптимального часу для хірургічного втручання, оскільки лікування катаракти може варіювати в залежності від індивідуальних обставин та стадії захворювання.

Ускладнення та профілактика

Для того, щоб запобігти можливим ускладненням та зберегти зір, важливо дотримуватися декількох рекомендацій. Це включає:

 • Регулярні огляди – важливі для моніторингу стану ока та вчасного виявлення катаракти.
 • Захист очей від УФ-випромінювання – використовуйте окуляри з УФ-фільтром.
 • Збалансоване харчування – важливий аспект у профілактиці катаракти.

Профілактика катаракти повинна бути невід'ємною частиною догляду за своїм здоров'ям.

Катаракта є серйозним захворюванням, яке може призвести до значного зниження якості життя. Регулярні офтальмологічні обстеження та своєчасне лікування можуть допомогти зберегти ваш зір. Не забувайте про важливість профілактичних заходів, щоб уникнути розвитку катаракти та інших захворювань очей.

У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн краплі при катаракті за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.