Холестаз: симптоми, причини і лікування

04 червень 2024
Холестаз: симптоми, причини і лікування

Холестаз є патологічним станом, що характеризується порушенням відтоку жовчі з печінки до дванадцятипалої кишки. Цей стан може виникати через різноманітні внутрішні або зовнішні чинники, які впливають на роботу печінки та жовчовивідних шляхів. Термін «холестаз» походить від грецьких слів «холе» (жовч) та «стазис» (стояння), що дослівно означає «стояння жовчі». Холестаз часто супроводжується різними симптомами і може впливати на якість життя пацієнта, викликаючи дискомфорт та можливість подальших ускладнень, якщо не буде своєчасно виявлений та лікований.

У цій статті ми розглянемо основні аспекти холестазу, його симптоми, потенційні причини та сучасні методи лікування. Також, проаналізуємо стратегії профілактики, спрямовані на мінімізацію ризику розвитку холестазу та зменшення його впливу на здоров'я пацієнтів.

Причини виникнення

Холестаз може розвинутися через ряд факторів, що впливають на нормальний відтік жовчі з печінки. До основних причин його виникнення відносять:

 • Камені в жовчному міхурі. Коли жовчні камені формуються у жовчному міхурі, вони можуть мігрувати до жовчних протоків, блокуючи нормальний потік жовчі. Це призводить до збільшення тиску всередині протоків і може викликати холестаз, супроводжуваний болем у правому підребер'ї, жовтяницею та іншими симптомами.
 • Запалення жовчних шляхів (холангіт). Інфекції або аутоімунні захворювання, такі як первинний склерозуючий холангіт, можуть призвести до запалення та звуження жовчних протоків. Запалені протоки стають менш прохідними для жовчі, що сприяє розвитку холестазу.
 • Захворювання печінки. Стани, які впливають на функцію печінки, такі як вірусний гепатит, алкогольне ураження або цироз, можуть призвести до втрати здатності до нормального синтезу та відтоку жовчі. Ушкодження клітин печінки знижує їхню здатність виробляти та виводити жовч, що може призвести до розвитку холестазу.
 • Вроджені аномалії жовчовивідних шляхів. Деякі люди народжуються з ненормальною структурою жовчних шляхів, такою як вузькі або неправильно розвинені протоки, що може ускладнити відтік жовчі та призвести до холестазу. Ці аномалії можуть бути виявлені вже у ранньому віці.
 • Пухлини. Онкологічні захворювання, які вражають печінку, жовчний міхур або жовчні протоки, можуть фізично блокувати відтік жовчі. Наприклад, рак головки підшлункової залози часто призводить до холестазу через компресію спільного жовчного протока.

Врахування цих факторів є важливим у діагностуванні та плануванні лікування холестазу. Кожна з цих причин може потребувати специфічного підходу до лікування, який повинен бути розроблений медичним фахівцем, виходячи з індивідуальних особливостей стану пацієнта.

Симптоми

Симптоми холестазу можуть суттєво відрізнятися в залежності від перебігу захворювання та індивідуальних особливостей хворого. Розпізнавання та розуміння цих симптомів є важливими для точної діагностики та невідкладного лікування, спрямованих на полегшення стану пацієнта та попередження можливих ускладнень.

 1. Жовтяниця. Це один з найбільш характерних симптомів холестазу, що проявляється пожовтінням шкіри та білків очей через накопичення білірубіну в крові.
 2. Свербіж шкіри. Сильний свербіж по всьому тілу є типовим симптомом, спричиненим накопиченням жовчних кислот у шкірі.
 3. Зміна кольору сечі та калу. Сеча може стати темнішою, а кал – світлішим або навіть глиняного кольору, що є наслідком порушення нормального відтоку жовчі.
 4. Біль у правому підребер'ї. Біль або дискомфорт у правій верхній частині живота може бути зумовлений збільшенням розмірів печінки або жовчного міхура.
 5. Втрата апетиту та нудота. Загальне погіршення стану здоров'я, пов'язане з холестазом, може спричинити зниження апетиту та почуття нудоти.

Супутні симптоми, такі як загальна слабкість, втрата маси тіла та підвищена стомлюваність, також можуть супроводжувати холестаз, додатково ускладнюючи клінічну картину.

Діагностика

Діагностика холестазу вимагає комплексного підходу, який дозволяє не лише підтвердити наявність порушень відтоку жовчі, але й визначити їх причину, а саме:

 • Біохімічний аналіз крові. Вимірювання рівнів білірубіну, алкалічної фосфатази (АФ), гама-глутамілтрансферази (ГГТ) та трансаміназ дає змогу виявити холестаз та оцінити ступінь пошкодження печінки.
 • Ультразвукове дослідження (УЗД). УЗД є безболісним методом, що дозволяє візуалізувати структуру печінки та жовчних шляхів, виявляючи можливі обструкції чи інші аномалії.
 • Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРХПГ). Цей метод використовується для отримання детальних зображень жовчних та підшлункових протоків, дозволяючи виявити звуження або блокування.
 • Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ). ЕРХПГ включає введення ендоскопа через ротову порожнину до жовчних та підшлункових протоків з подальшим введенням контрастної речовини та рентгенівським знімком, що дозволяє виявити обструкції або інші патології.
 • Печінкова біопсія. У деяких випадках для точної діагностики та визначення причини холестазу може знадобитися взяття зразка тканини печінки на гістологічне дослідження.

Після проведення цих діагностичних процедур лікарі можуть скласти повну картину стану пацієнта, що є важливим для вибору найбільш ефективного методу лікування.

Лікування

Лікування холестазу залежить від його причини та тяжкості симптомів. Основною метою лікування є полегшення симптомів, покращення відтоку жовчі та запобігання ускладненням.

 1. Урсодезоксихолева кислота (УДХК). Цей препарат знижує рівень холестерину у жовчі та сприяє частковому або повному розчиненню холестеринових каменів у жовчному міхурі, покращує відтік жовчі, зменшуючи симптоми холестазу.
 2. Хірургічне втручання. У випадку механічної обструкції, такої як камені або пухлини, може бути потрібне хірургічне втручання для відновлення нормального відтоку жовчі.
 3. Ендоскопічна процедура. Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) або ендоскопічна папілосфінктеротомія можуть використовуватися для видалення каменів з жовчних протоків.
 4. Медикаментозне лікування симптомів. Препарати для лікування свербежу, наприклад, антигістамінні засоби, протизапальні засоби, антибіотики для лікування інфекційних ускладнень, а також препарати для зниження секреції жовчі та поліпшення її відтоку.
 5. Підтримуюча терапія. Вітамінні добавки, особливо розчинні у жирах вітаміни (A, D, E, K), можуть призначатися для запобігання їх дефіциту через порушення всмоктування при холестазі.

Під час лікування холестазу важливо уникати самолікування, оскільки неконтрольоване використання лікарських засобів або альтернативних методів лікування може не тільки бути неефективним, але й завдати шкоди, посиливши симптоми або спричинивши нові ускладнення. Всі рішення про лікування повинні ухвалюватися під наглядом кваліфікованого медичного фахівця.

Профілактика

Профілактика холестазу є важливим компонентом збереження здоров'я печінки та гарного самопочуття. Оскільки холестаз може бути спричинений різними факторами, включаючи медикаментозні впливи, блокування жовчних шляхів та певні захворювання печінки, профілактичні заходи мають на меті мінімізувати ризик розвитку цього стану.

 • Підтримка здорової ваги. Надмірна вага або ожиріння може спричинити жировий гепатоз та інші умови, що збільшують ризик розвитку холестазу.
 • Збалансоване харчування. Дієта, багата на фрукти, овочі та харчові волокна, а також обмеження споживання жирів, особливо насичених, допомагає підтримувати здоров'я печінки та жовчних шляхів.
 • Регулярні фізичні вправи. Фізична активність допомагає контролювати вагу та знижує ризик розвитку захворювань печінки, які можуть призвести до холестазу.
 • Обмеження алкоголю та уникнення токсичних речовин. Зловживання алкоголем та контакт з токсичними речовинами, такими як певні лікарські засоби та хімікати, може пошкодити печінку та спричинити холестаз.
 • Регулярний медичний огляд. Регулярне відстеження стану здоров'я печінки, включаючи лабораторні аналізи та, за необхідності, ультразвукове дослідження, допомагає виявити зміни на ранніх стадіях і запобігти розвитку холестазу.

Регулярний моніторинг та профілактичні дії є ключовими для запобігання серйозним ускладненням, пов'язаним із холестазом.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби проти холестазу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 07.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.