Хвороба Вільсона: генетичний аспект і лікування

31 жовтень 2023
Хвороба Вільсона: генетичний аспект і лікування

Хвороба Вільсона-Коновалова – це генетичне порушення, при якому в організмі людини спостерігається недостатність виведення міді, що призводить до її накопичення у важливих органах. Згідно зі статистикою, цей розлад вражає одну особу з 30,000. У зв'язку із значним впливом цієї хвороби на здоров'я, важливо розглянути її основні аспекти, включаючи генетичну природу та методи лікування.

Хвороба Вільсона-Коновалова – це серйозне захворювання, яке вимагає належної уваги та своєчасного лікування. Основні прояви хвороби включають:

 • Пошкодження печінки.
 • Неврологічні розлади.
 • Психічні порушення.
 • Зміни в інших органах і системах

Тепер перейдемо до більш детального розгляду причин цього захворювання та його генетичного аспекту.

Причини та генетика

Основною причиною виникнення хвороби Вільсона-Коновалова є дефект гена ATP7B, який відповідає за виведення міді з організму. Специфіка розладу полягає в тому, що він має спадковий характер. Структура даного розділу включає в себе наступні пункти:

 • Дефект гена ATP7B – основна причина порушення метаболізму міді в організмі.
 • Накопичення міді – приводить до органічних пошкоджень печінки та інших органів.
 • Спадковий характер розладу – наслідок отримання дефектного гена від обох батьків.

Ці причини формують основу для розробки стратегій діагностики та лікування хвороби Вільсона-Коновалова.

Симптоми хвороби Вільсона-Коновалова

Специфічність хвороби Вільсона-Коновалова полягає в тому, що симптоми можуть бути дуже різноманітними та включати ряд проявів. Серед основних можна виділити:

 • Накопичення міді в печінці та інших органах – може призводити до гепатиту та жовтяниці.
 • Неврологічні симптоми – у тому числі легкий тремор, рухові розлади.
 • Потенційні проблеми з нирками та інші симптоми, що проявляються у вигляді ниркової недостатності та інших ускладнень.

Слід пам'ятати, що симптоми хвороби Вільсона-Коновалова спочатку можуть бути слабо вираженими, але поступово посилюються.

Діагностика хвороби Вільсона-Коновалова

Діагностика відіграє ключову роль у виявленні та лікуванні захворювання. Основні методи включають:

 • Аналіз крові – для аналізу концентрації міді та інших показників.
 • Біопсія печінки – може бути використана для виявлення накопичення міді в печінці.
 • Генетичне тестування – необхідне для виявлення дефекту гена ATP7B.

Рання діагностика відкриває шлях до своєчасного лікування, яке може значно поліпшити прогноз.

Лікування хвороби Вільсона-Коновалова

Лікування хвороби Вільсона-Коновалова, також відомої як генетична хвороба накопичення міді, спрямоване на виведення надлишку міді з організму, для зменшення її токсичного впливу, та запобігання подальшому її накопиченню. Основні методи лікування включають:

 • Препарати для виведення міді з організму. Для лікування Вільсона-Коновалова зазвичай використовують препарати, які зв'язуються з міддю в крові і виводять її з організму.. Один з основних препаратів, які використовують, – це пеніциламін. Інші препарати, такі як триетилентетрамін, також можуть бути ефективними. Лікар вибирає найкращий препарат для кожного конкретного пацієнта.
 • Дієта. Пацієнтам з Вільсон-Коновалова рекомендується обмежити споживання їжі, багатої міддю. Це включає в себе продукти, такі як шоколад, горіхи, гриби, кава, алкоголь і морепродукти. Рекомендується приймати продукти з високим вмістом цинку, оскільки цинк конкурує з міддю за всмоктування в організмі.
 • Супровідна терапія та моніторинг. Лікарі повинні постійно спостерігати за пацієнтами та контролювати рівень міді в крові та функцію печінки. Це може вимагати регулярних аналізів крові, колоноскопії та інших тестів.
 • Трансплантація печінки. У важких випадках хвороби Вільсона-Коновалова може бути рекомендована трансплантація печінки, якщо хвороба спричиняє пошкодження нирок, нервів або інші небезпечні для життя ускладнення. Під час операції видаляється пошкоджена печінка та замінюється новою здоровою.

Лікування Вільсона-Коновалова – це складний і тривалий процес, який зазвичай потребує постійного спостереження та лікування у гастроентеролога або іншого спеціаліста. Однак з правильним лікуванням багато пацієнтів можуть досягти стабільності та покращання стану здоров'я. Не займайтеся самолікуванням, адже це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Приймати будь-які медичні препарати та харчові добавки варто лише під пильним наглядом лікаря.

Ускладнення та профілактика

Профілактика та своєчасне виявлення можливих ускладнень є ключовими аспектами управління хворобою Вільсона-Коновалова. Цей етап може включати:

 • Генетичний скринінг і консультування для всіх членів сім'ї - для виявлення та профілактики захворювань.
 • Вживання заходів для уникнення ускладнень – зокрема, регулярне медичне спостереження та дотримання рекомендацій щодо дієти.

Ці заходи допомагають знизити ризик ускладнень та поліпшити якість життя пацієнтів.

Враховуючи серйозність хвороби Вільсона-Коновалова, важливо підкреслити значення ранньої діагностики та адекватного лікування. Пам'ятайте, що своєчасне виявлення та правильно обрана стратегія лікування можуть забезпечити пацієнтам можливість вести повноцінне життя, уникнути серйозних ускладнень та підтримати своє здоров'я на належному рівні.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для печінки за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.