Коліт: типи та симптоми

19 жовтень 2023
Коліт: типи та симптоми

Здоров'я травного тракту є ключем до загального здоров'я та комфорту людини. Останнім часом зросла кількість людей, які страждають від шлунково-кишкових захворювань. Коліт - одна з найпоширеніших проблем. За статистикою, значна частина населення хоча б раз у житті стикалася з симптомами коліту.

Коліт – це запальний процес, що вражає слизову оболонку кишечника. Це захворювання може мати різні причини та форми прояву.

Типи коліту, симптоми і характеристики

Існують різні типи коліту, які можуть мати різні причини та характеристики. Основні типи коліту включають такі:

 1. Виразковий коліт (коліт язв):
  • Симптоми: Діарея із домішками слизу, гною та крові, біль у животі і здуття живота, висока гарячка.
  • Характеристики: Хвороба, при якій утворюються виразки на стінках товстого кишечника та прямої кишки. Може бути хронічним.
 2. Спастичний коліт (синдром подразненого кишечника, СПК):
  • Симптоми: Болі в животі, діарея, запори, здуття.
  • Характеристики: Хронічний розлад, який впливає на роботу товстої кишки і може бути спричинений стресом або харчовими звичками.
 3. Інфекційний коліт:
  • Симптоми: Діарея, біль у животі, блювота, лихоманка.
  • Характеристики: Викликається інфекцією, зазвичай бактеріальною або вірусною. Може бути гострим і тимчасовим.
 4. Амебіазний коліт:
  • Симптоми: Діарея, кров'яний стілець, біль в животі.
  • Характеристики: Причиною є амебіаз, інфекція, яку викликає амеба Entamoeba histolytica.
 5. Ідіопатичний коліт (неспецифічний коліт):
  • Симптоми: Діарея, біль у животі, втрата апетиту.
  • Характеристики: Ідіопатичний коліт - це діагноз, коли причина коліту невідома. Може включати хворобу Крона.
 6. Ішемічний коліт:
  • Симптоми: Біль у животі, кров у випорожненнях, діарея.
  • Характеристики: Спричиняється недостатнім кровопостачанням до кишечника, зазвичай через затримку кровообігу.
 7. Коліт, спричинений лікарськими препаратами ( медикаментозний коліт):
  • Симптоми: Здуття, біль у животі, діарея.
  • Характеристики: Може бути наслідком прийому певних лікарських препаратів, зокрема антибіотиків або препаратів, що містять нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП).
 8. Аутоімунний коліт (хвороба Крона та виразковий коліт):
  • Симптоми: Діарея, випорожнення з кров'ю, біль у животі.
  • Характеристики: Це викликано збоєм імунної системи, яка атакує власний кишечник. Включає хворобу Крона та виразковий коліт.

Лікування коліту залежить від його типу і причини. Точний діагноз і лікування повинні бути встановлені лікарем після підходящих обстежень та аналізів.

Причини та фактори ризику

Причини та фактори ризику розвитку коліту можуть бути різними і включають в себе наступні аспекти:

 1. Захворювання та інфекції:
  • Бактеріальні або вірусні інфекції: Деякі інфекції, такі як Clostridium difficile, Salmonella або Campylobacter, можуть спричиняти інфекційний коліт.
  • Амебіаз: Інфекція амебами може викликати амебіазний коліт.
 2. Аутоімунні захворювання. Виразковий коліт і хвороба Крона: Ці аутоімунні захворювання спричиняють запалення кишечника і можуть бути спадковими.
 3. Неправильна робота імунної системи. Аутоімунна відповідь: Аутоімунні реакції можуть виникати у випадках дисфункції імунної системи, коли імунна система атакує клітини організму, включаючи слизову оболонку кишечника.
 4. Генетична спадковість. Сімейна історія: Якщо у вас є родичі з інфекційним колітом або аутоімунними захворюваннями, це може збільшити ваш ризик.
 5. Погане харчування:
  • Дієта з високим вмістом жирів і низьким вмістом клітковини: Такий тип харчування може сприяти розвитку коліту.
 6. Лікарські засоби:
  • Прийом антибіотиків: Деякі антибіотики можуть впливати на рівновагу мікрофлори кишечника і призводити до розвитку медикаментозного коліту.
  • Застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП): Тривале застосування НПЗП може бути пов’язане з ризиком розвитку медикаментозного коліту.
 7. Розлади мікрофлори кишечника. Дисбактеріоз: Зміни в складі мікроорганізмів, які знаходяться в кишечнику (мікробіом), можуть впливати на розвиток коліту.
 8. Вживання тютюну. Тютюнопаління: Вживання тютюну може бути фактором ризику для деяких видів коліту, але, парадоксально, може зменшити ризик розвитку інших.
 9. Специфічні фактори залежно від типу коліту. Якщо розглядаємо конкретний тип коліту (наприклад, виразковий коліт, спастичний коліт, інфекційний коліт), то існують специфічні причини та фактори ризику для кожного з них.

Ризик розвитку коліту може бути індивідуальним для кожної людини та залежить від поєднання різних факторів. Якщо у вас є генетичне захворювання або симптоми, які вас турбують, важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування.

Діагностика коліту

Діагностика коліту - це процес визначення наявності та характеру запалення кишечника. Для цього використовуються різні клінічні, лабораторні і інструментальні методи. Ось основні методи діагностики коліту:

 1. Медичний огляд і анамнез: Лікар проводить докладний огляд пацієнта та дізнається про симптоми, тривалість хвороби, спосіб життя та сімейну історію хвороби.
 2. Клінічні та лабораторні тести:
  • Аналіз крові: Загальний аналіз крові може виявити наявність запалення ( підвищений рівень С-реактивного білка) і анемію (низький рівень гемоглобіну).
  • Дослідження калу: Аналіз калу дозволяє виявити наявність крові, слизу, гною або інших відхилень.
  • Тести на інфекції: Якщо є підозра на інфекційний коліт, лабораторні тести можуть включати дослідження на наявність бактерій, вірусів або паразитів.
 3. Ендоскопічні методи:
  • Колоноскопія: Це інвазивне дослідження, при якому лікар вводить гнучкий ендоскоп через задній прохід для огляду всередині товстої кишки. Під час процедури можуть бути взяті біопсійні зразки для подальшого аналізу.
  • Гастрофіброскопія (гастродуоденоскопія): Ця процедура включає введення гнучкого ендоскопу через рот для огляду стінок шлунка та дванадцятипалої кишки.
 4. Рентгеноскопія кишечника: Дослідження, при якому рентгенівські промені використовуються для отримання зображення кишечника.
 5. Магнітно-резонансна томографія (МРТ): Це метод медичної візуалізації, який може виявити патологічні зміни в кишечнику і навколишніх тканинах.
 6. Капсульна ендоскопія: Пацієнт ковтає капсулу з камерою, яка фотографує стінки кишечника, і дані передаються до зовнішнього приладу.
 7. Дослідження мікрофлори кишечника: Дослідження мікроорганізмів, які населяють кишечник (мікробіом), може допомогти в з'ясуванні характеру захворювання.
 8. Біопсія: Під час ендоскопічних досліджень можуть бути взяті маленькі зразки тканини (біопсії) для подальшого аналізу на наявність запалення та інших характерних ознак коліту.

Після комплексного обстеження і отримання результатів цих досліджень, лікар може поставити остаточний діагноз коліту та розробити план лікування, який відповідає індивідуальним потребам пацієнта. Важливо звернутися до лікаря, якщо у вас є симптоми, які можуть вказувати на коліт, для правильної діагностики та лікування.

Лікування коліту

Лікування коліту залежить від типу та важкості захворювання, а також від індивідуальних особливостей пацієнта. Ось загальний підхід до лікування коліту:

 1. Ліки:
  • Протизапальні засоби: Для лікування запалення в кишечнику лікар може призначити протизапальні препарати, такі як сульфасалазин, мезаламін або кортикостероїди (проте, кортикостероїди використовуються тимчасово через їх побічні ефекти).
  • Імунодепресанти: Деякі ліки, такі як азатіоприн, метотрексат, або циклоспорин, можуть бути призначені для підтримки імунної системи і зниження запалення.
  • Біологічні препарати: Це нове покоління ліків, такі як інфліксимаб, адалімумаб, ведолізумаб тощо, які специфічно впливають на імунну систему та запалення в організмі.
  • Антибіотики: У деяких випадках, коли інфекція є частиною проблеми, можуть бути призначені антибіотики.
  • Інгібітори протонної помпи (PPI): Якщо хвороба супроводжується гастроезофагеальним рефлюксом, то PPI можуть бути призначені для зниження кислотності шлунку.
 2. Хірургічне втручання: В окремих випадках, коли медикаментозне лікування не приносить полегшення або виникають ускладнення (наприклад, кишечна обструкція або перфорація), може знадобитися хірургічне втручання. В хворобі Крона часто проводять операції, під час яких видаляють уражену ділянку кишечника (резекція).
 3. Дієта та зміни в харчуванні. Деякі пацієнти помічають полегшення симптомів, слідуючи особливій дієті, такій як дієта з низьким вмістом клітковини або дієта ФОДМАП. Проте, дієта повинна бути розроблена і контрольована лікарем або дієтологом.
 4. Супровідна терапія. Лікар може рекомендувати психотерапію, яка допоможе пацієнту управляти стресом і емоційними аспектами хвороби.
 5. Фізична активність та здоровий спосіб життя. Регулярна фізична активність може сприяти загальному здоров'ю та зменшенню запалення. Уникайте вживання тютюну та зловживання алкоголем, оскільки це може погіршити симптоми.
 6. Лікування побічних ефектів та ускладнень. Якщо хвороба вже призвела до ускладнень, таких як анемія, недоїдання, втрата маси тіла тощо, то лікування повинно включати в себе корекцію цих станів.

Важливо зазначити, що лікування коліту - це індивідуальний процес, і важливо співпрацювати з лікарем для розробки і виконання належного плану лікування. Лікарі дають пацієнтам рекомендації з урахуванням тяжкості та специфіки захворювання в кожному окремому випадку.

Підтримуюча та профілактична терапія

Метою підтримуючої та профілактичної терапії коліту є зниження ризику загострень і ускладнень і полегшення лікування захворювання при вже діагностованому коліті. Важливо звертати увагу на індивідуальні особливості та рекомендації свого лікаря, але ось загальні підходи до підтримуючої та профілактичної терапії коліту:

 1. Відповідність рекомендаціям лікаря. Регулярні відвідування лікаря і виконання всіх призначених обстежень і тестів.
 2. Дотримання дієти. Дієта може бути важливою частиною лікування та профілактики. Деякі хворі на коліт можуть відчувати полегшення, дотримуючись деяких рекомендацій щодо харчування. Це може включати обмеження певної їжі, наприклад газованих напоїв або гострої їжі, а також збагачення раціону клітковиною.
 3. Ліки на підтримку ремісії. Деяким хворим на коліт може бути призначена підтримуюча терапія для підтримання ремісії та запобігання загостренням. Це можуть бути протизапальні ліки, імунодепресанти або біологічні препарати. Докладні рекомендації надає лікар.
 4. Контроль стресу та психоемоційного стану. Стрес може сприяти загостренням коліту, тому важливо вчитися керувати стресом і допомагати собі психологічно. Психотерапія і релаксаційні техніки можуть бути корисними.
 5. Здоровий спосіб життя. Збереження здорового способу життя, включаючи регулярну фізичну активність, відмову від тютюнопаління і обмеження вживання алкоголю, може допомогти зменшити ризик загострення коліту.
 6. Профілактика ускладнень. Для попередження ускладнень, таких як анемія, необхідно вживати додаткові вітаміни та залізо за рекомендаціями лікаря.
 7. Вакцинація. Люди з колітом можуть бути більш вразливими до інфекційних захворювань. Вакцинація може допомогти запобігти інфекціям.
 8. Проведення скринінгу. У деяких випадках лікар може рекомендувати регулярний скринінг для виявлення ускладнень, таких як колоректальний рак.

Важливо пам'ятати, що кожен випадок коліту є індивідуальним, і план підтримуючої та профілактичної терапії має бути розроблений і контрольований лікарем. Тільки лікар може надати належні рекомендації з урахуванням конкретних потреб пацієнта.Пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Купити онлайн препарати від коліту за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.