Остеохондропатія: причини, чим загрожує та що робити

07 червень 2024
Остеохондропатія: причини, чим загрожує та що робити

Остеохондропатія відноситься до групи захворювань, що вражають губчасті тканини кісток в ділянках їх росту та хрящі, зазвичай через порушення кровопостачання, що призводить до поступового руйнування або відмирання кісткової тканини. Термін «остеохондропатія» поєднує в собі слова «остео», що означає кістку, та «хондро», що відноситься до хряща, вказуючи на ураження, що впливає на обидва ці компоненти опорно-рухової системи. Залежно від локалізації та ступеню ураження, остеохондропатія може загрожувати серйозними ускладненнями, такими як деформація кінцівок або хронічна інвалідність.

У цій статті ми розглянемо причини, клінічні прояви та сучасні методи лікування остеохондропатії. Також, розберемо ефективність різних терапевтичних методів, спрямованих на контроль основних симптомів та уповільнення прогресування захворювання.

Причини виникнення

Остеохондропатія описує групу захворювань, що впливають на ріст кісток, зокрема на епіфізи (кінцевий відділ трубчастої кістки, яка формує суглоб). Ці захворювання можуть мати різні причини та провокуючі чинники:

 • Порушення кровопостачання. Недостатнє кровопостачання до епіфіза кістки може призвести до асептичного некрозу (відмирання кісткової тканини без присутності інфекції), що є характерним для багатьох видів остеохондропатії.
 • Генетична схильність. У деяких випадках остеохондропатії можуть мати генетичний компонент, що збільшує схильність до розвитку захворювання.
 • Травми. Пошкодження або травми, особливо які впливають на суглоби та кінцевий відділ трубчастої кістки, можуть сприяти розвитку остеохондропатії.
 • Фізичне навантаження. Надмірне або неправильне фізичне навантаження, особливо в період швидкого росту дитини, може підвищити ризик розвитку остеохондропатії.
 • Ендокринні порушення. Певні ендокринні розлади та порушення гормонального балансу можуть впливати на нормальний ріст і розвиток кісток, призводячи до остеохондропатії.

Знання цих причин важливе для розуміння механізмів розвитку остеохондропатії і розробки ефективних стратегій її лікування та профілактики.

Симптоми

Симптоми остеохондропатії можуть варіювати в залежності від локалізації та конкретного типу остеохондропатії, але існує ряд загальних ознак, які можуть вказувати на наявність цього стану.

 1. Біль у зоні ураження. Найбільш частий симптом, який може варіюватися від легкого дискомфорту до гострого болю, посилюючись при фізичному навантаженні або навпаки, стихаючи в стані спокою.
 2. Обмеження рухливості. Ураження кістки та хряща може обмежувати рухливість у суглобі, що прилягає до зони ураження, особливо після тривалого періоду спокою.
 3. Набряк та почервоніння. В деяких випадках навколо ураженої ділянки може розвинутися набряк, а шкіра може стати червоною та гарячою на дотик.
 4. Зміни у ході. Якщо остеохондропатія вражає ногу або кульшовий суглоб, можуть виникнути зміни у ході, такі як кульгавість або необхідність користування милицями чи іншими підтримуючими пристосуваннями.
 5. М'язова атрофія. При тривалому обмеженні рухливості в ураженій ділянці може виникнути зменшення маси та сили м'язів, що прилягають до ураженої кістки або суглоба.

Супутні симптоми можуть включати зниження місцевої температури шкіри в ураженій ділянці, втрату маси тіла через знижену активність та загальне відчуття нездужання. Важливо пам’ятати, що для постановки точного діагнозу та розробки плану лікування необхідно звертатися до медичного фахівця.

Види

Остеохондропатія включає в себе ряд захворювань, які вражають кістки і хрящі. Ці стани можуть виникати в будь-якому віці та впливати на різні частини опорно-рухового апарату людини. Ось деякі з найбільш поширених видів цього захворювання:

 • Хвороба Легг-Кальве-Пертеса (остеохондропатія головки стегнової кістки). Вражає дітей і підлітків, але частіше виникає у хлопчиків 10-15 років, призводячи до болю та кульгавості через порушення кровопостачання головки стегнової кістки, і без лікування в майбутньому може призвести до розвитку коксартрозу.
 • Хвороба Келлера (остеохондропатія човноподібної кістки (I тип) або голівок плюсневих кісток (II тип)). Це захворювання частіше зустрічається у молодих людей, супроводжується болем при ходьбі, особливо на босу ногу (у випадку II типу), кульганням, набряком підйому стопи і збільшенням голівок плюсневих кісток.
 • Остеохондропатія п'яткової кістки. Це ураження горбистості п'яткової кістки, де Ахіллове сухожилля прикріплюється, яке супроводжується набряком і болем у цій ділянці, які збільшуються під час ходьби. З часом в цьому місці може утворитися п'яткова шпора.
 • Хвороба Осгуда-Шлаттера (остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки). Це захворювання зазвичай вражає активних підлітків під час стрімкого росту, і при заняттях активними видами спорту, що вимагають фізичного навантаження на нижні кінцівки. Проявляється болем, набряком та іноді утворенням горбочка на надколінній звивині.
 • Хвороба Фрайберга (остеохондропатія головок метатарзальних кісток). Проявляється болем та часто деформацією у передній частині стопи, зокрема під впливом навантажень на передплюсну.
 • Хондромаляція надколінника. Характеризується розм'якшенням і зношуванням хряща надколінника, що призводить до болю в коліні, особливо при сходженні та спуску по сходах.

Кожен з цих видів має унікальні особливості та вимагає специфічного підходу до діагностики та лікування. Раннє виявлення та відповідне лікування можуть допомогти уникнути довготривалих ускладнень та покращити якість життя пацієнтів.

Діагностика

Діагностика остеохондропатії вимагає комплексного підходу, щоб точно визначити локалізацію та ступінь ураження кістково-хрящової тканини.

 1. Клінічний огляд. Оцінка симптомів, анамнезу та фізичного огляду пацієнта, включаючи перевірку обмежень у руховій активності, болю та місцевих ознак запалення в ураженій ділянці.
 2. Рентгенографія. Рентгенівські знімки дозволяють виявити зміни в кістках та суглобах, що характерні для остеохондропатій, такі як порушення форми та структури кісткової тканини.
 3. Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ є більш чутливим методом порівняно з рентгеном і може виявити ранні стадії остеохондропатії та зони мікронекрозу кісткової тканини, які не видимі на рентгенівських знімках.
 4. Комп'ютерна томографія (КТ). КТ може бути корисною для детального зображення кісткової структури та виявлення малих фрагментів кістки або хряща в суглобі.
 5. Лабораторні аналізи. Хоча специфічних лабораторних маркерів для остеохондропатії не існує, аналізи крові можуть бути використані для виключення інших станів, які можуть імітувати остеохондропатію, наприклад запальних та інфекційних захворювань.

Для встановлення точного діагнозу та розробки ефективного плану лікування важливо зібрати повний клінічний анамнез та провести всебічне діагностичне обстеження. Враховуючи різноманітність форм і проявів остеохондропатії, індивідуальний підхід до кожного випадку є ключовим у досягненні оптимальних результатів лікування.

Лікування

Лікування остеохондропатії підбирається індивідуально для кожного пацієнта, враховуючи специфіку захворювання, його локалізацію, стадію розвитку та загальний стан здоров'я. Ефективне лікування вимагає комплексного підходу, що може включати наступні заходи:

 • Медикаментозне лікування. Протизапальні препарати, такі як нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП), часто використовуються для зменшення болю та запалення в пошкоджених ділянках. У разі неефективного відгуку на нестероїдні препарати або в разі виникнення побічних ефектів, лікар може розглянути застосування кортикостероїдів для поліпшення стану суглобів та зменшення запалення.
 • Фізіотерапевтичні процедури. Різноманітні фізіотерапевтичні методи, наприклад, лазеротерапія, ультразвукова терапія, електрофорез та магнітотерапія, сприяють поліпшенню кровообігу, стимуляції регенерації тканин та зменшенню болю. Ці процедури покращують метаболізм в уражених тканинах, сприяючи їхньому відновленню.
 • Фізичні вправи та реабілітація. Індивідуально підібрана програма фізичних вправ під керівництвом фізіотерапевта може значно покращити функціональний стан, зменшити біль та відновити рухливість уражених ділянок. Вправи спрямовані на зміцнення м'язів, підтримку правильної постави та попередження подальшого пошкодження.
 • Ортопедичні пристосування. У деяких випадках застосування ортопедичних устілок, бандажів або ортезів може бути рекомендовано для зменшення навантаження на уражені ділянки, підтримки правильної анатомічної позиції та запобігання подальшим деформаціям.
 • Хірургічне втручання. В ситуаціях, коли консервативне лікування не приносить очікуваного ефекту або коли захворювання прогресує, може бути розглянуте хірургічне втручання. Це може включати оперативне видалення уражених ділянок кістки або хряща, відновлення кровопостачання до ураженої ділянки або імплантацію.

Самолікування або ігнорування симптомів остеохондропатії може призвести до прогресування захворювання, збільшення болю та ризику розвитку хронічної інвалідності. Тому, важливо звернутися за медичною допомогою при перших ознаках проблеми та дотримуватися рекомендацій лікаря.

Профілактика

Профілактика остеохондропатії зосереджується на мінімізації факторів ризику та зміцненні кісткової та хрящової тканин. Хоча повністю запобігти цьому захворюванню може бути складно, дотримання деяких рекомендацій може допомогти знизити ризик його розвитку.

 1. Збалансоване харчування. Забезпечення достатнього споживання кальцію та вітаміну D через раціональне харчування є ключовим для здоров'я кісток. Додаткове вживання молочних продуктів, риби та яєчних жовтків, багатих на ці корисні речовини, сприяє підтримці кісткової маси і забезпечує здоров'я суглобів.
 2. Регулярні фізичні вправи. Фізична активність, особливо вправи, спрямовані на зміцнення м'язів та підтримку гнучкості суглобів, може допомогти підтримувати кісткову масу та запобігти травмам.
 3. Уникання надмірного навантаження на суглоби. Уникнення активностей, які викликають надмірне навантаження або пошкодження суглобів, зменшує ризик розвитку остеохондропатії.
 4. Контроль ваги. Підтримка здорової ваги допомагає зменшити навантаження на суглоби, особливо на нижні кінцівки, та знижує ризик розвитку захворювань кісток.
 5. Своєчасне виявлення та лікування симптомів. Увага до перших ознак та симптомів можливих захворювань кістково-хрящової системи та своєчасне звернення за медичною допомогою дозволяють попередити прогресування остеохондропатій і зберегти здоров'я суглобів.

Здоровий спосіб життя та регулярні медичні обстеження є важливими аспектами у профілактиці остеохондропатії. Важливо пам'ятати, що своєчасне виявлення та належне лікування можуть запобігти серйозним ускладненням, пов'язаним з цим захворюванням.

Купити препарати для лікування та профілактики остеохондропатії за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 07.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.