Постійний біль у животі: можливі причини і діагностика

23 жовтень 2023
Постійний біль у животі: можливі причини і діагностика

Біль у животі – один з найпоширеніших симптомів, через який пацієнти звертаються до лікаря. За даними досліджень, до 20% населення відчуває біль у животі протягом року. Важливо вчасно визначити його причину та прийняти необхідні заходи лікування.

Біль у животі – це відчуття дискомфорту в області черевної порожнини. Він може бути гострим або хронічним, постійним або періодичним.

Типи болю у животі

Біль у животі може мати різні типи та характеристики, що можуть бути корисними лікарю для встановлення дігнозу. Ось деякі типи болю у животі:

 1. Колючий біль: часто описується як гострий, різкий і виражений. Він може бути пов'язаний з різними станами, такими як апендицит, перитоніт (запалення оболонок черевної порожнини), або проблеми з органами черевної порожнини.
 2. Тупий біль: зазвичай є менш інтенсивним і може бути тривалим. Він може сигналізувати про хронічні захворювання, такі як запальні процеси в кишечнику або проблеми зі селезінкою.
 3. Спазматичний біль: відчувається як сильні м'язові скорочення або спазми. Він часто пов'язаний зі спазмами кишечника і може бути симптомом таких захворювань, як синдром подразненого кишківника. (СПК).
 4. Різкий біль під час кашлю або сну: може свідчити про м'язові розтягнення або проблеми з черевною стінкою.
 5. Радіюючий біль: біль у животі може поширюватися на інші частини тіла, такі як спина, плечі або ноги. Це може бути ознакою проблем з органами, які розташовані у черевній порожнині і можуть спричинити біль, що ірадіює в інші області.
 6. Біль під час травлення їжі: якщо біль з'являється або посилюється після прийому їжі, це може вказувати на гастрит, виразку, дисфункцію жовчного міхура або інші проблеми з травленням.

Важливо пам'ятати, що біль у животі може бути симптомом різних захворювань і станів, і самодіагностика не завжди є достовірною. Якщо ви відчуваєте біль у животі, особливо якщо він не зникає, зверніться до лікаря для оцінки стану і діагностики. Лікар зможе встановити точну причину болю та рекомендувати план лікування.

Причини болю у животі

Біль у животі може бути спричинений різними факторами, і важливо визначити, точну причину болю для правильного лікування. Ось деякі поширині причини болю у животі:

 1. Гастроентерит: Інфекційне запалення шлунково-кишкового тракту, зазвичай викликане вірусами або бактеріями, може призвести до гострого болю у животі, діареї, нудоти та рвоти.
 2. Апендицит: Запалення додатка (апендикса) може супроводжуватися гострим болем у животі, зазвичай внизу справа. Це стан, який потребує негайної медичної допомоги.
 3. Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки: Виразки можуть викликати гострий або хронічний біль у верхній частині живота.
 4. Запалення органів черевної порожнини (перитоніт): Перитоніт може бути спричинений інфекцією або іншими станами, та супроводжується гострим і інтенсивним болем у животі.
 5. Спазми кишечника: Синдром подразненого кишківника (СПК) і інші функціональні розлади кишечника можуть супроводжуватися спазмами і болем у животі.
 6. Запалення кишечника: Хвороба Крона і виразковий коліт - це два приклади хронічних запальних захворювань кишечника, які можуть призводити до болю, діареї та інших симптомів.
 7. Захворювання жовчного міхура: Камені у жовчному міхурі або запалення можуть викликати біль, який зазвичай відчувається в правому верхньому куті живота.
 8. Спадкові або структурні аномалії: Деякі люди можуть мати спадкові аномалії органів черевної порожнини, які можуть викликати біль або деформації.
 9. Гіперактивний м'язовий тонус кишківника: Це може призводити до болю і спазмів, особливо у випадках СПК.
 10. Травми та травмовані органи: Травми живота можуть супроводжуватися болем і потребують медичної допомоги.
 11. Злоякісні новоутворення: Рідко, але деякі види раку, такі як рак шлунка або рак кишечника, можуть супроводжуватися болем у животі.
 12. Психосоматичні причини: Стрес і тривожність можуть впливати на роботу кишківника і призводити до функціонального болю у животі.

Важливо звернутися за медичною допомогою, якщо ви відчуваєте біль у животі, особливо якщо він не зникає, є сильним або супроводжується іншими тривожними симптомами. Лікар проведе діагностику та призначить відповідне лікування в залежності від причини болю.

Симптоми та наслідки болю у животі

Симптоми болю у животі можуть варіювати в залежності від причини та серйозності стану. Ось деякі загальні симптоми, які можуть виникнути при болях у животі:

 1. Біль:
  • Гострий, різкий біль.
  • Тупий, тривалий біль.
  • Спазматичний біль.
 2. Локалізація болю:
  • Локалізація болю може вказувати на певний орган або область черевної порожнини. Наприклад, біль у правому нижньому квадранті може бути наслідком апендициту, тоді як біль у верхній частині живота може бути наслідком проблеми зі шлунком.
 3. Інші симптоми, які можуть супроводжувати біль у животі:
  • Нудота та блювання.
  • Діарея або запор.
  • Виражене газоутворення та відрижка.
  • Порушення апетиту та втрата ваги.
  • Виражені відчуття здуття або переповненості.

Наслідки болю у животі можуть бути різними і залежать від причини та тривалості болю, а також від того, чи була вчасно надана медична допомога. Ось деякі можливі наслідки:

 1. Дегідратація: При діареї, нудоті та блюванні може розвиватися дегідратація, яка може бути небезпечною для здоров'я.
 2. Інфекції: Якщо біль у животі спричинений інфекцією, то можливе поширення інфекції і загроза загальному стану здоров'я.
 3. Погіршення хронічних захворювань: Біль у животі може погіршити стани, такі як хронічний гастрит, виразкова хвороба, хронічне запалення кишківника тощо.
 4. Потенційно серйозні стани: Наприклад, біль у животі може бути симптомом апендициту, перитоніту або інших потенційно небезпечних станів, які вимагають негайного лікування.
 5. Психологічні наслідки: Тривалість та інтенсивність болю може впливати на психологічний стан пацієнта, призводячи до стресу, тривожності та депресії.

Біль у животі є симптомом, який завжди потребує уваги. Якщо ви відчуваєте біль у животі, особливо якщо він є гострим, довго триває або супроводжується іншими тривожними симптомами, негайно звертайтеся до лікаря для діагностики та лікування. Вчасна медична допомога може запобігти серйозним ускладненням.

Діагностика болю у животі

Діагностика болю у животі включає ряд кроків та процедур, щоб встановити причину болю і визначити оптимальний план лікування. Ось деякі засоби і методи діагностики:

 1. Медичний анамнез і фізичний огляд:
  • Лікар буде ставити питання про характер болю, його тривалість, час появи, обставини, що передували болю, та інші супутні симптоми.
  • Фізичний огляд може включати пальпацію живота для виявлення області болю та інших змін в органах черевної порожнини.
 2. Лабораторні аналізи:
  • Загальний аналіз крові може вказати на наявність запалення або інших аномалій.
  • Аналіз крові на білок C-реактивний (CRP) і аналіз калу на наявність крові можуть служити індикаторами запалення або проблем у шлунково-кишковому тракті.
 3. Зображення:
  • Рентгенографія живота може допомогти виявити аномалії, такі як камені в нирках або сечовому міхурі, а також газову акумуляцію, що може бути індикатором кишкової обструкції.
  • Ультразвукове дослідження може використовуватися для вивчення структури і функції органів у черевній порожнині, таких як печінка, нирки, жовчний міхур, матка, яєчники тощо.
  • Комп'ютерна томографія (КТ) і магнітно-резонансна томографія (МРТ) надають докладнішу інформацію про структуру органів і тканин, допомагаючи виявити патології та пухлини.
 4. Ендоскопія:
  • Гастрофіброендоскопія (гастроскопія) та колоноскопія дозволяють лікарю оглянути внутрішню стінку шлунка і кишечника, виявити виразки, запалення, пухлини та інші аномалії.
 5. Додаткові тести:
  • Залежно від клінічної ситуації, можуть бути призначені інші дослідження, такі як баріумська рентгенографія, дослідження функції печінки та селезінки, аналізи на інфекції і бактеріологічні культури.
 6. Біопсія:
  • У випадках підозри на рак або інші серйозні захворювання, може бути виконана біопсія для визначення природи пухлини або інших змін в тканинах.

Діагностика болю у животі - це складний і індивідуальний процес, і точний набір тестів і досліджень буде залежати від симптомів та підозри на певні захворювання. Після проведення діагностики лікар зможе розпочати лікування або дати рекомендації щодо подальшого ведення випадку.

Лікування болю у животі

Лікування болю у животі залежить від причини болю та включає в себе кілька можливих підходів. Ось загальні рекомендації та методи лікування, які можуть бути використані:

 1. Лікування основної причини. Якщо біль у животі спричинений певним захворюванням, таким як гастрит, виразкова хвороба, запалення кишечника або інше, лікування має бути спрямоване на цю причину. Це може включати прийом антисекреторних ліків для зменшення виділення кислоти, антибіотики для боротьби з інфекціями, протизапальні засоби і імуномодулюючі препарати для хронічних запальних захворювань, тощо.
 2. Призначення протизапальних та знеболювальних препаратів. Для зменшення болю можуть призначати найпростіші анальгетики, такі як парацетамол, інгібітори циклооксигенази-2 (наприклад, ібупрофен) або нікотинові кислоти, що знімають біль.
 3. Спазмолітики. Деякі болі у животі, особливо спазмічні болі, можуть вимагати застосування антиспазмодиків, таких як дротаверін для полегшення спазмів кишечника або м'язів черевної стінки.
 4. Засоби для полегшення психологічного дискомфорту. Якщо біль у животі пов'язаний зі стресом або тривожністю, психотерапія, релаксація та медитація можуть допомогти зняти психологічний дискомфорт.
 5. Дієта і режим харчування. Залежно від діагнозу, може бути рекомендована певна дієта. Наприклад, при гастриті чи виразковій хворобі може бути призначена солодка їжа, а при синдромі подразненого кишечника - дієта з обмеженням газоутворюючих продуктів.
 6. Гідратація. Якщо біль супроводжується блюванням або діареєю, важливо відновити рівновагу рідини в організмі. Пити багато води або оральні розчини для гідратації.
 7. Хірургічне втручання. У випадках, коли біль у животі спричинений хірургічними станами, такими як апендицит, перитоніт, пухлини або інші стани, може знадобитися хірургічне лікування.
 8. Лікування супутніх симптомів. Інші симптоми, такі як нудота, блювання, діарея чи запор, також потребують лікування відповідно до причин.

Лікування болю у животі має бути ідивідуальним і залежить від діагнозу та особливостей пацієнта. Важливо вести консультацію з лікарем для правильного визначення причини болю і призначення належного лікування. Не займайтеся самолікуванням, особливо якщо біль у шлунку сильний і постійний. Купити онлайн ліки від болю в животі за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.