Ревматоїдний артрит: симптоми, причини, лікування та діагностика

10 листопад 2023
Ревматоїдний артрит: симптоми, причини, лікування та діагностика

Ревматоїдний артрит (РА) – це прогресуюче захворювання сполучної тканини, переважно суглобів, яке має хронічний характер і серйозно впливає на якість життя пацієнтів. Це аутоімунне захворювання, в якому власна імунна система нападає на суглобову оболонку, спричиняючи запалення та ураження суглобів. Ревматоїдний артрит є однією з найпоширеніших форм артриту та може виникнути в будь-якому віці.

У цій статті ми розглянемо причини, симптоми, методи діагностики та лікування РА, а також поділимося порадами щодо керування цим захворюванням та підвищення якості життя пацієнтів.

Симптоми та перебіг захворювання

Симптоми ревматоїдного артриту можуть бути різноманітними, а їхній перебіг може різнитися для кожного пацієнта. Втім, є деякі основні симптоми, які характеризують це захворювання:

 • Біль та набряк суглоба. Один із основних симптомів ревматоїдного артриту – це біль та набряк в суглобах, які можуть бути симетричними (тобто уражені обидва суглоби рук чи обидва коліна). Цей біль зазвичай погіршується вночі та рано вранці.
 • Ранкова скованість рухів. Багато пацієнтів з ревматоїдним артритом відчувають скованість у суглобах, яка відчувається зранку і триває більше години. Це може ускладнити ранковий рух та виконання щоденних завдань.
 • Втома та слабкість. Ревматоїдний артрит може супроводжуватися втомою та слабкістю, які можуть бути дуже виразними.
 • Запалення суглобової оболонки. Уражені суглоби зазвичай виявляють ознаки запалення, такі як почервоніння або гарячка.
 • Ураження внутрішніх органів. Ревматоїдний артрит може впливати на інші органи та системи, включаючи серце, легені, очі та шкіру. Це може призводити до подальших ускладнень захворювання.
 • Деформація суглобів. У разі недостатнього контролю та лікуванні ревматоїдний артрит може призвести до поступової деформації суглобів, обмеження рухів і погіршення якості життя пацієнта.
 • Синдром Шегрена. Ревматоїдний артрит може впливати на виділення слини та сліз, викликаючи сухість в роті та очах. Цей стан відомий як синдром Шегрена.
 • Зміни на шкірі. У деяких випадках ревматоїдний артрит може супроводжуватися вузловими утвореннями на шкірі, відомими як ревматоїдні вузли.

Перебіг ревматоїдного артриту може бути різним для кожного пацієнта, і він може змінюватися з часом. Раннє виявлення та коректне лікування є важливими для підтримання функції суглобів та запобігання ускладненням. Лікарі ревматологи спеціалізуються на діагностиці та лікуванні ревматоїдного артриту та можуть розробити індивідуальний план терапії для кожного пацієнта.

Діагностика ревматоїдного артриту

Діагностика ревматоїдного артриту вимагає комплексного підходу, який включає клінічні огляди, лабораторні дослідження та інструментальні методи. Ось основні кроки у діагностиці:

 1. Клінічний огляд – лікар ревматолог проводить спостереження та аналізує симптоми пацієнта. Важливо виявити наявність суглобового болю, набряку та рухових обмежень.
 2. Анамнез – лікар опитує пацієнта про симптоми, тривалість болю, фактори, які погіршують чи полегшують стан (наприклад, ранкова скованість).
 3. Лабораторні дослідження, які включають аналіз крові та виявлення специфічних біомаркерів.
 4. Інструментальні методи, такі як рентгенографія, ультразвукове дослідження (УЗД) та магнітно-резонансна томографія (МРТ), використовуються для виявлення ознак ураження суглобів та оцінки ступеня пошкодження.
 5. Диференційна діагностика – лікар виключає інші захворювання, які можуть симулювати симптоми ревматоїдного артриту, такі як системний вовчак, відкладення кальцію в суглобах, псоріатичний артрит тощо.

Важливо враховувати, що діагностика ревматоїдного артриту може бути складною через схожість симптомів інших захворювань. Точна та рання діагностика є ключем до ефективного лікування ревматоїдного артриту та запобігання подальшому ураженню суглобів та органів. Лікар ревматолог має великий досвід у діагностиці та лікуванні цього захворювання і грає ключову роль у розробці індивідуального плану терапії для кожного пацієнта.

Лікування ревматоїдного артриту

Лікування ревматоїдного артриту має на меті досягнення двох основних цілей: зменшити біль і запалення в суглобах і запобігти подальшому пошкодженню суглобів і органів. Лікування ревматоїдного артриту зазвичай включає різні методи та може бути індивідуальним для кожного пацієнта. Ось деякі з основних аспектів лікування:

 1. Медикаментозне лікування. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) допомагають зменшити біль та запалення в суглобах. Протизапальні препарати (Глюкокортикостероїди) можуть бути використані для швидкого зменшення запалення в суглобах. ДМАРД (Дезмодифікуючі антиревматичні препарати) використовуються для зниження активності імунної системи та захисту від подальшого пошкодження суглобів. Біологічні препарати призначені для блокування конкретних компонентів імунної системи, які спричиняють запалення при ревматоїдному артриті. Вони можуть бути ефективними для пацієнтів, які не відповідають на інші ліки.
 2. Фізична терапія та реабілітація. Фізичні вправи, реабілітація та фізіотерапія можуть допомогти збільшити мобільність суглобів та зміцнити м'язи.
 3. Харчування та вага. Збалансована дієта та збереження нормальної ваги можуть допомогти зменшити навантаження на суглоби.
 4. Лікування болю та запалення в місцях уражень суглобів. Використання льоду, тепла, знеболюючих і протизапальних препаратів за рекомендацією лікаря може тимчасово полегшити симптоми.
 5. Хірургічний втручання. У важких випадках, коли інші методи не допомагають, може бути розглянута операція з відновлення або заміни уражених суглобів.
 6. Спостереження та моніторинг. Регулярний медичний контроль важливий для оцінки стану та ефективності лікування ревматоїдного артриту.

Лікування РА вимагає індивідуального підходу, і лікар ревматолог спеціалізується на розробці плану лікування, який найкраще відповідає потребам конкретного пацієнта. Важливо почати лікування якнайшвидше для запобігання подальшого ураження суглобів та покращення якості життя пацієнта.

Профілактика ревматоїдного артриту

Профілактика ревматоїдного артриту спрямована на запобігання розвитку цього захворювання. Оскільки точна причина ревматоїдного артриту не відома, профілактика обмежується загальними рекомендаціями для збереження здоров'я суглобів та імунної системи. Ось деякі корисні поради:

 • Збалансована дієта. Споживання здорової та збалансованої дієти, багатої на антиоксиданти, вітаміни та мінерали, може підтримувати здоров'я суглобів та імунної системи. Особливу увагу слід приділяти продуктам, які містять омега-3 жирні кислоти, такі як лосось, горіхи та насіння льону.
 • Фізична активність. Регулярна фізична активність сприяє підтримці м'язів та суглобів. Важливо вибирати аеробні вправи, які підвищують кровообіг і зміцнюють м'язи.
 • Вага. Підтримка нормальної ваги може зменшити навантаження на суглоби, особливо нижніх кінцівок. Для людей з надмірною вагою або ожирінням рекомендується зниження ваги за допомогою здорового харчування та фізичної активності.
 • Захист від травм. Уникайте травм та забезпечуйте правильний захист суглобів під час фізичної активності чи під час роботи.
 • Уникнення куріння та контроль алкоголю. Куріння і надмірне вживання алкоголю можуть підвищити ризик розвитку ревматоїдного артриту. Позбавлення від цих звичок або їх обмеження може покращити загальний стан здоров'я.
 • Спостереження за здоров'ям. Важливо регулярно відвідувати лікаря та проводити медичні обстеження для виявлення ревматичних захворювань на ранніх стадіях. Рання діагностика і лікування ревматоїдного артриту може запобігти подальшим ускладненням.
 • Боротьба зі стресом. Стрес може впливати на імунну систему. Методи стрес-менеджменту, такі як йога, медитація та релаксація, можуть допомогти знизити ризик розвитку ревматоїдного артриту.
 • Посилена гігієна. Зберігайте високий стандарт особистої гігієни, особливо в періоди збільшення захворюваності.

Загальна рекомендація полягає в тому, щоб зберігати активний та здоровий спосіб життя, дотримуватися правильного харчування та забезпечувати захист від факторів ризику. Хоча не завжди можливо запобігти ревматоїдному артриту, дотримання цих рекомендацій може допомогти знизити ризик розвитку захворювання.

Для зменшення факторів ризику ви можете купити онлайн БАДи для суглобів за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Перед прийомом будь-яких медичних препаратів та харчових додатків обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Не займайтеся самолікуванням та вчасно дбайте про своє самопочуття.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.