Що таке екстрена контрацепція та що про неї варто знати

07 травень 2024
Що таке екстрена контрацепція та що про неї варто знати

Екстрена контрацепція є критично важливим засобом у сфері репродуктивного здоров'я, який дозволяє запобігти небажаній вагітності після незахищеного статевого акту або у випадках, коли звичайні методи контрацепції виявились неефективними або були неправильно використані. Медично, екстрена контрацепція включає в себе використання спеціалізованих протизаплідних препаратів або пристроїв, призначених для застосування в короткий термін після незахищеного статевого контакту. Цей засіб не призначений для регулярного використання як основний метод контрацепції, але може стати надійним рішенням у критичних ситуаціях, дозволяючи жінкам уникнути небажаної вагітності.

В цій статті ми детально розглянемо, що таке екстрена контрацепція, який її принцип дії, показання та протипоказання, а також побічні ефекти, які важливо знати для правильного та безпечного використання.

Принцип дії

Екстрена контрацепція може запобігати або затримувати овуляцію, блокувати запліднення яйцеклітини або перешкоджати прикріпленню заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Основні механізми включають:

 • Затримка або запобігання овуляції. Екстрена контрацепція (ЕК) може втручатися в гормональний цикл жінки, затримуючи або повністю блокуючи вивільнення яйцеклітини з яєчника. Це знижує ймовірність зустрічі сперматозоїда з яйцеклітиною та її подальшого запліднення.
 • Зміна руху сперматозоїдів. Деякі методи ЕК можуть впливати на рухливість сперматозоїдів, ускладнюючи або уповільнюючи їх просування до яйцеклітини. Це знижує шанси на запліднення.
 • Перешкоджання імплантації. В деяких випадках ЕК може змінювати стан ендометрію (внутрішнього шару матки), роблячи його менш придатним для імплантації заплідненої яйцеклітини.
 • Вплив на транспорт яйцеклітини. ЕК також може уповільнити або змінити транспортування яйцеклітини через фаллопієві труби, затримуючи її зустріч зі сперматозоїдом.

Застосування екстреної контрацепції вимагає відповідального підходу та розуміння її принципів дії. Важливо пам'ятати, що екстрена контрацепція не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). У разі частих випадків незахищеного статевого акту варто звернутися до фахівця для обговорення більш надійних та довготривалих методів контрацепції.

Види

Існує два методи екстреної контрацепції, механічний метод з використанням мідної внутрішньоматкової спіралі та гормональний метод з прийомом таблетки.

 1. Екстрені контрацептивні пігулки. Включають високу дозу гормонів, які запобігають або затримують овуляцію. Їх ефективність залежить від швидкості прийому після незахищеного статевого акту. Механізм роботи екстрених оральних контрацептивів залежить від діючої речовини. За цим критерієм таблетки екстреної контрацепції можна розділити на декілька основних груп:
  • Таблетки на основі левоноргестрелу. Ці препарати можуть гальмувати овуляцію, змінювати консистенцію шийки матки та збільшувати в'язкість слизу шийки, що ускладнює пересування сперматозоїдів. Крім того, впливають на ендометрій, роблячи його менш придатним для прийому запліднення яйцеклітини. Найбільш ефективні, коли застосовуються протягом 72 годин після статевого акту.
  • Таблетки на основі міфепристону. Ці лікарські засоби блокують дію прогестерону, необхідного для підтримки ранньої стадії вагітності. Вони є новітніми у сфері екстреної контрацепції і вимагають медичної консультації перед використанням.
  • Комбіновані контрацептивні пігулки. Застосування звичайних контрацептивних пігулок у певній кількості та за певного режиму може слугувати екстреною контрацепцією, але цей метод вимагає консультації зі спеціалістом.
 2. Внутрішньоматкова спіраль (ВМС). Цей метод може бути використаний як екстрена контрацепція, якщо вона встановлена протягом 5 днів після незахищеного контакту. ВМС не тільки запобігає імплантації, але й може служити як довгостроковий метод контрацепції.

При виборі методу екстреної контрацепції слід враховувати ризики самолікування, оскільки неправильне використання або вибір відповідного методу може призвести не тільки до зниження ефективності запобігання вагітності, але й спричинити серйозні побічні ефекти для здоров'я.

Показання та протипоказання

Розуміння показань та протипоказань до застосування екстреної контрацепції є ключовим для забезпечення її ефективності та безпеки.

Екстрену контрацепцію рекомендується використовувати у таких випадках:

 • Незахищений статевий акт. Найчастіше ЕК використовують після статевого акту без використання контрацептивів або у випадку їх ненадійного застосування.
 • Збій у використанні звичайних контрацептивів. Наприклад, пропуск прийому оральних контрацептивів.
 • Пошкодження або зсув бар'єрних контрацептивів. Наприклад, розрив презерватива або зсув діафрагми під час статевого акту.
 • Випадки сексуального насильства. Коли жертва була позбавлена можливості використовувати контрацепцію.

Проте, існують і протипоказання, серед яких:

 • Встановлена вагітність. ЕК не призначена для переривання існуючої вагітності та неефективна в цьому випадку.
 • Підозра на позаматкову вагітність. Використання ЕК може бути небезпечним у випадках позаматкової вагітності.
 • Непереносимість або алергія на компоненти препарату. Необхідно уникати застосування ЕК при відомій гіперчутливості до її складників.
 • Тяжкі захворювання печінки. Оскільки більшість ЕК містять гормони, які метаболізуються в печінці, їх застосування може бути обмеженим при серйозних патологіях цього органу.
 • Деякі хронічні захворювання. Тромбози, інсульт, інфаркт міокарда в анамнезі, можуть вимагати особливої обережності при виборі методу ЕК.

Консультація з медичним фахівцем допоможе зробити інформований вибір та забезпечити максимальну ефективність і безпеку застосування екстреної контрацепції. Пам'ятайте, що екстрена контрацепція не повинна розглядатися як основний метод контрацепції і використовуватися лише у випадку непередбачених обставин.

Ймовірні побічні ефекти

Як і будь-яке медичне втручання, екстрена контрацепція може мати побічні ефекти, про які важливо знати перед використанням:

 • Нудота та блювота. Одними з найчастіших побічних ефектів ЕК є нудота та блювота, які можуть виникати внаслідок гормонального впливу препарату на організм.
 • Зміни менструального циклу. ЕК може спричинити нерегулярність менструацій, зокрема затримку або, навпаки, прискорення наступної менструації, а також зміну її інтенсивності та тривалості.
 • Головний біль та запаморочення. Через гормональні зміни, спричинені прийомом ЕК, деякі жінки можуть відчувати головний біль або запаморочення.
 • Біль у животі. Відчуття дискомфорту або болю в нижній частині живота також може бути побічним ефектом, асоційованим з дією екстреної контрацепції.
 • Чутливість молочних залоз. Підвищена чутливість або біль у грудях може виникнути через гормональні зміни, спричинені ЕК.
 • Втома. Відчуття загальної слабкості та втоми може бути побічною реакцією на екстрену контрацепцію.
 • Міжменструальні кровотечі. У деяких випадках можливі легкі кровотечі між менструаціями після застосування ЕК.

Важливо пам'ятати, що більшість цих побічних ефектів є тимчасовими та зазвичай зникають самостійно протягом декількох днів. Проте, якщо ви відчуваєте серйозний дискомфорт або тривожні симптоми, негайно зверніться за медичною допомогою.

Можливі наслідки

Хоча екстрена контрацепція є ефективним засобом у надзвичайних ситуаціях, її застосування може мати певні медичні наслідки:

 1. Зміни менструального циклу. Екстрена контрацепція може спричинити нерегулярність менструацій, зміну їх тривалості та інтенсивності. Це пов'язано з високою дозою гормонів, що впливає на гормональний баланс жіночого організму.
 2. Побічні ефекти. Жінки можуть відчувати нудоту, блювоту, головний біль, запаморочення та тимчасовий дискомфорт у нижній частині живота після прийому ЕК. Ці симптоми зазвичай мають короткочасний характер.
 3. Вплив на наступну вагітність. Хоча ЕК не вважається шкідливою для майбутньої фертильності, існують дослідження, що вивчають довгостроковий вплив частого використання екстреної контрацепції на жіноче здоров'я.
 4. Не захищає від ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом). Важливо розуміти, що екстрена контрацепція не захищає від ІПСШ, включаючи ВІЛ. Для захисту необхідно використовувати бар'єрні методи контрацепції, такі як презервативи.
 5. Вплив на психоемоційний стан. Використання ЕК може спричинити стрес та тривогу через страх небажаної вагітності та можливі побічні ефекти.
 6. Не призначена для регулярного використання. ЕК розроблена як захід у надзвичайних випадках і не повинна використовуватися як основний метод контрацепції через високу дозу гормонів та потенційний ризик для здоров'я при частому застосуванні.

Застосування екстреної контрацепції вимагає відповідального підходу та усвідомлення можливих наслідків. У випадку необхідності використання ЕК рекомендується проконсультуватися з медичним фахівцем для обговорення індивідуальних ризиків та вибору найбільш підходящого варіанту. Підтримання здорового способу життя та використання надійних методів планування сім'ї допоможуть знизити потребу в екстреній контрацепції та забезпечити довготривале здоров'я.

Ви можете придбати онлайн препарати для жіночої контрацепції за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 08.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.