Що таке шизофренія, як проявляється та чим загрожує

29 травень 2024
Що таке шизофренія, як проявляється та чим загрожує

Шизофренія – це психічний розлад, який значно впливає на спосіб мислення, емоційну реакцію та взаємодію з навколишнім світом. Порушення в сприйнятті реальності, галюцинації та зміни в емоційному стані можуть значно ускладнити життя людини, обмежуючи її соціальну та професійну адаптацію. Відсутність здатності розрізняти реальні події від внутрішніх переживань часто призводить до глибокої ізоляції та зниження якості життя. В цій статті ми розглянемо етіологію, клінічну картину та найсучасніші методи лікування шизофренії, з акцентом на інтегративний підхід до терапії, який прагне не лише пом'якшити симптоми, але й покращити загальне функціонування та якість життя пацієнтів.

Причини виникнення

Розуміння причин виникнення шизофренії є ключовим аспектом у дослідженні цього складного психічного розладу. Шизофренія є результатом взаємодії багатьох факторів, включаючи генетику, нейробіологічні зміни, а також вплив зовнішнього середовища:

 • Генетична схильність. Спадковість відіграє значну роль у розвитку шизофренії, і ризик захворювання збільшується, якщо в сім'ї були випадки цього розладу.
 • Нейробіологічні фактори. Зміни в структурі та функціонуванні мозку, зокрема в системах, що відповідають за передачу нейромедіаторів, можуть сприяти розвитку шизофренії.
 • Впливи під час вагітності та пологів. Ускладнення під час вагітності та пологів, такі як гіпоксія плода або попередні інфекції, можуть збільшити ризик розвитку шизофренії у дитини в майбутньому.
 • Психосоціальні фактори. Стресові події, соціальна ізоляція, виховання в умовах сімейних конфліктів або емоційного занедбання можуть сприяти виникненню шизофренії у схильних осіб.
 • Вживання психоактивних речовин. Вживання певних психоактивних речовин, особливо у підлітковому віці, може сприяти розвитку шизофренії або її ранньому прояву.

Ці фактори можуть взаємодіяти один з одним, створюючи унікальний комплекс причин для кожної індивідуальної ситуації. Поглиблене розуміння цих причин відкриває шляхи для розвитку цільових методів лікування та попередження шизофренії, а також для підтримки пацієнтів та їхніх сімей.

Cимптоми

Розпізнавання симптомів шизофренії є важливим аспектом ранньої діагностики та своєчасного лікування цього складного психічного розладу. Симптоми шизофренії можуть суттєво впливати на функціонування людини в соціальному, професійному та особистісному плані, тому їх своєчасне виявлення та адекватне лікування має критичне значення.

 1. Когнітивні порушення. Це може включати проблеми з пам'яттю, увагою, здатністю планувати або організовувати думки, що впливає на повсякденне функціонування.
 2. Емоційна апатія. Втрата інтересу або мотивації до активностей, які раніше приносили задоволення, є типовою для багатьох осіб з шизофренією.
 3. Соціальна відчуженість. Відчуття ізоляції та небажання взаємодіяти з іншими, що може спричинити соціальну ізоляцію.
 4. Мовні порушення. Ускладнення в комунікації, включаючи невиразне мовлення або труднощі в підтримці розмови, є частими при шизофренії.
 5. Складність самообслуговування. Труднощі з підтриманням особистої гігієни та інших повсякденних активностей, необхідних для самостійного життя.

До додаткових симптомів цього стану належать:

 • Галюцинації. Одним із найбільш розповсюджених симптомів є слухові галюцинації, коли пацієнти чують голоси, яких насправді немає.
 • Марення. Це хибні переконання, які не відповідають дійсності, наприклад, віра в те, що пацієнта переслідують або що він має особливі здібності або місію.

Своєчасне виявлення та лікування симптомів шизофренії може значно покращити прогноз і допомогти людям з цим діагнозом вести більш повноцінне життя. Важливо звернутися за медичною допомогою при появі будь-яких із цих симптомів для отримання адекватної оцінки та рекомендацій щодо лікування.

Діагностика

Діагностика шизофренії є складним процесом, який вимагає всебічної оцінки симптомів, історії хвороби пацієнта та виключення інших медичних та психіатричних умов, які можуть імітувати або поєднуватися з симптомами шизофренії. Підхід до діагностики заснований на ретельному зборі анамнезу та оцінці психічного стану, з використанням стандартизованих діагностичних критеріїв.

 1. Психіатричний анамнез. Детальне опитування пацієнта та його родичів про історію психічного здоров'я, включаючи початок та перебіг симптомів.
 2. Оцінка психічного стану. Використовується для ідентифікації основних симптомів шизофренії, таких як галюцинації, уявні переконання, розлади мислення та зниження емоційних реакцій.
 3. Медичне обстеження. Проводиться для виключення фізичних захворювань, які можуть викликати симптоми, подібні до шизофренії, наприклад, неврологічні розлади або вплив психоактивних речовин.
 4. Нейропсихологічне тестування. Може бути використане для оцінки когнітивних порушень, які часто спостерігаються у пацієнтів із шизофренією.
 5. Використання діагностичних критеріїв. Застосування стандартизованих критеріїв, таких як DSM-5 або ICD-10, для підтвердження діагнозу на основі специфічних симптомів та їх тривалості.

Важливо підкреслити, що точний діагноз може бути поставлений тільки після комплексної оцінки та виключення інших можливих причин симптомів.

Лікування

Ефективність лікування шизофренії залежить від раннього початку, послідовності застосування рекомендованих методів та активної участі пацієнта та його сім'ї у процесі лікування. Основні методи подолання або полегшення проявів цього розладу передбачають:

 • Антипсихотичні препарати. Становлять основу медикаментозного лікування, допомагаючи контролювати галюцинації, уявні переконання та розлади мислення.
 • Психотерапія. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) та інші форми психотерапії можуть допомогти пацієнту краще розуміти та управляти своїми симптомами.
 • Соціальна реабілітація. Програми, спрямовані на вдосконалення соціальних навичок, професійну підготовку та допомогу в знаходженні роботи, підтримують соціальну адаптацію пацієнтів.
 • Підтримка сім'ї. Важливо навчити членів родини, як допомагати та підтримувати пацієнта, щоб створити стабільне та сприятливе середовище.
 • Управління побічними ефектами. Оцінка та управління побічними ефектами антипсихотичних препаратів, включаючи метаболічні порушення, є важливою частиною лікування.
 • Контроль за дотриманням лікування. Регулярний медичний нагляд та співпраця з пацієнтом для забезпечення послідовного прийому препаратів та виконання рекомендацій.

Самолікування при шизофренії може призвести до погіршення стану, зростання побічних ефектів та зниження якості життя пацієнта. Важливо дотримуватися плану лікування, розробленого лікарем, і регулярно консультуватися з медичними фахівцями для оптимізації терапії.

Профілактика

Профілактика шизофренії спрямована на зменшення ризикових чинників та вчасне виявлення симптомів для запобігання або зменшення впливу цього захворювання на якість життя людини. Хоча повна профілактика може бути недосяжною через складність та недостатнє розуміння причин шизофренії, існують стратегії, які можуть допомогти знизити ймовірність її виникнення або уповільнити прогресування симптомів, а саме:

 1. Зменшення впливу навколишнього стресу. Вчасне управління стресовими ситуаціями та навчання методам релаксації можуть допомогти знизити ризик розвитку шизофренії у вразливих осіб.
 2. Уникнення вживання психоактивних речовин. Вживання наркотиків, особливо канабісу, пов'язане з підвищеним ризиком розвитку шизофренії у схильних людей.
 3. Здорове харчування та активний спосіб життя. Збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи сприяють загальному здоров'ю та можуть допомогти знизити ризик психічних розладів.
 4. Раннє втручання при психічних розладах. Вчасне звернення за медичною допомогою при перших ознаках психічних змін або розладів може запобігти їх прогресуванню.
 5. Підтримка психічного здоров'я вагітних. Моніторинг та підтримка психічного здоров'я вагітних та вживання необхідних заходів для зниження стресу можуть зменшити ризик розвитку шизофренії у нащадків.

Ці профілактичні заходи не гарантують повного уникнення шизофренії, але можуть сприяти зниженню ризику її розвитку або уповільнити появу симптомів. Важливо підкреслити роль здорового способу життя, своєчасного доступу до медичної допомоги та підтримки психічного здоров'я на всіх етапах життя.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн засоби для лікування та полегшення проявів шизофренії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 31.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.