Трахеїт: що це, симптоми, методи лікування та профілактики

04 липень 2024
Трахеїт: що це, симптоми, методи лікування та профілактики

Трахеїт — це запальне захворювання слизової оболонки трахеї, дихальної трубки, яка з'єднує гортань з бронхами. Зазвичай трахеїт виникає через бактеріальну або вірусну інфекцію, але також може бути спричинений іншими факторами, такими як вдихання подразнюючих речовин, хімічних речовин, тютюнового диму або внаслідок алергічних реакцій. Трахеїт може протікати як самостійне захворювання, але найчастіше він є ускладненням інших респіраторних інфекцій, таких як бронхіт, ларингіт або грип.

Термін «трахеїт» походить від латинського «trachea», що походить від давньогрецького слова «τραχεία», означаючи «трахея» або «дихальне горло». Це захворювання може значно впливати на якість життя пацієнта через постійний кашель і біль при диханні, що спричиняє загальний дискомфорт.

У цій статті ми зосередимося на детальному аналізі трахеїту, включаючи його прояви, причини та вплив на якість життя пацієнтів, а також розглянемо сучасні підходи до лікування та профілактики цього захворювання, щоб допомогти хворим покращити своє здоров'я та загальне самопочуття.

Причини виникнення

Трахеїт часто виникає внаслідок прямого подразнення або інфекції дихальних шляхів. Чинники, які можуть спричинити розвиток запалення трахеї, включають:

 1. Вірусні інфекції. Найчастіша причина трахеїту, особливо в холодну пору року, коли активізуються респіраторні віруси, такі як грип або риновіруси. Віруси часто атакують слизову оболонку трахеї, викликаючи запалення та подразнення.
 2. Бактеріальні інфекції. Хоча вони менш поширені, деякі бактерії можуть спричинити трахеїт, особливо якщо імунна система пацієнта ослаблена або вже існує інша інфекція дихальних шляхів. Збудниками можуть бути Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae та інші бактерії, що провокують вторинні інфекції.
 3. Алергічні реакції. Алергени, такі як пилок, домашній пил та інші іританти, можуть спричинити алергічний трахеїт, що викликає запалення трахеї. При цьому алергічний трахеїт часто супроводжується іншими проявами алергії, такими як риніт чи бронхоспазм.
 4. Вдихання подразників. Хімічні речовини, дим від сигарет, забруднене повітря та інші подразнюючі агенти можуть спровокувати запалення трахеї при вдиханні. Тривала дія таких факторів може призвести до хронічного запалення та структурних змін у трахеї.
 5. Хронічні захворювання. Люди з хронічними респіраторними станами, такими як хронічний бронхіт або астма, мають вищий ризик розвитку трахеїту. Хронічні захворювання дихальних шляхів ослаблюють місцевий імунітет, роблячи слизову оболонку трахеї більш вразливою до інфекцій та подразників.

Ці чинники сприяють пошкодженню слизової оболонки трахеї, що веде до запалення та подальших респіраторних симптомів. Правильне розуміння причин може сприяти більш ефективному лікуванню та профілактиці захворювання.

Симптоми

Симптоми трахеїту проявляються як місцевими, так і системними ознаками запального процесу. Пацієнти зазвичай скаржаться на дискомфорт у горлі та кашель, але є й інші характерні симптоми, а саме:

 • Сухий кашель. Найпоширеніший симптом трахеїту, який часто посилюється вночі або після глибокого вдиху. Кашель може супроводжуватися болем за грудиною і, з часом, переходить у продуктивний.
 • Біль за грудиною. Локалізується переважно в нижній частині грудини, що пов'язано з подразненням слизової оболонки трахеї під час кашлю.
 • Відчуття свербіння або подразнення в горлі. Це відчуття часто провокує кашель та дискомфорт під час розмови або ковтання.
 • Загальна слабкість і підвищена втомлюваність. Пов'язані із системною реакцією організму на запальний процес, особливо у випадку інфекційного трахеїту.
 • Підвищення температури тіла. При інфекційному трахеїті спостерігається субфебрильна температура, а у випадку бактеріального ураження температура може підвищуватися до фебрильних значень.
 • Головний біль. Може виникати як наслідок підвищення температури та загальної інтоксикації організму.
 • Підвищене виділення мокротиння. На початку захворювання кашель сухий, але з часом з'являється невелика кількість в'язкого мокротиння, яке згодом стає більш рясним та легше відхаркується.

Ці симптоми вказують на наявність запального процесу в трахеї та можуть бути підставою для диференціальної діагностики трахеїту. Вчасне розпізнавання симптомів сприяє швидшому встановленню діагнозу та призначенню ефективного лікування.

Діагностика

Діагностика трахеїту передбачає комплексне обстеження, спрямоване на виявлення запалення в трахеї та визначення його причини. Основні методи включають клінічні, лабораторні та інструментальні дослідження.

 1. Анамнез та фізичний огляд. Збір детального анамнезу, включаючи інформацію про симптоми, їх тривалість та можливі тригери, є першим кроком у діагностиці трахеїту. Фізикальний огляд включає прослуховування легень і трахеї для виявлення хрипів або шумів.
 2. Ларинготрахеоскопія. Візуальне обстеження трахеї за допомогою ендоскопа, що вводиться через ніс або рот. Дозволяє виявити запалення слизової оболонки трахеї, набряк та виділення.
 3. Мікробіологічне дослідження мокротиння. Збір та аналіз мокротиння на наявність бактеріальних або грибкових патогенів. Може виявити конкретного збудника та визначити його чутливість до антибіотиків.
 4. Загальний аналіз крові. Дозволяє виявити ознаки запалення, такі як підвищений рівень лейкоцитів або збільшення швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ).
 5. Рентгенографія грудної клітки. Допомагає виключити інші захворювання дихальної системи, такі як пневмонія або бронхіт, та оцінити стан легень.
 6. Комп'ютерна томографія (КТ). Проводиться при підозрі на ускладнення або для більш детального вивчення стану трахеї та сусідніх органів.
 7. Алергологічне тестування. Необхідне при підозрі на алергічний трахеїт. Включає шкірні проби або аналіз крові на специфічні імуноглобуліни E (IgE).

Ці методи діагностики допомагають точно визначити причину та характер захворювання, що дозволяє обрати найбільш ефективні методи лікування.

Лікування

Лікування трахеїту спрямоване на усунення причини захворювання, полегшення симптомів і попередження ускладнень. Воно включає медикаментозну терапію, а також немедикаментозні методи.

 • Противірусна або антибактеріальна терапія. Призначається при бактеріальному або вірусному походженні трахеїту. Вірусні інфекції лікуються противірусними препаратами, а бактеріальні – антибіотиками.
 • Протикашльові засоби. Використовуються для зменшення інтенсивності сухого кашлю, призначаються для пригнічення кашльового рефлексу при відсутності мокротиння.
 • Відхаркуючі та муколітичні препарати. Призначаються для полегшення відхаркування мокротиння та зменшення його в'язкості. Амброксол або ацетилцистеїн допомагають розрідити мокротиння і полегшити його виведення.
 • Інгаляції. Інгаляції з фізіологічним розчином зволожують слизову оболонку трахеї, зменшуючи кашель і подразнення. Додатково можуть використовуватися небулайзери з муколітиками або протизапальними засобами.
 • Антигістамінні препарати. Призначаються при алергічному трахеїті для зменшення набряку слизової оболонки та усунення симптомів алергії. Лоратадин або цетиризин є ефективними в цьому випадку.
 • Жарознижуючі засоби. Використовуються при підвищеній температурі тіла. Парацетамол або ібупрофен допомагають знизити температуру та зменшити біль.
 • Вітамінотерапія. Прийом вітамінів та мікроелементів, особливо вітаміну С та цинку, сприяє зміцненню імунної системи і пришвидшує одужання.
 • Фізіотерапія. УВЧ-терапія, електрофорез або масаж грудної клітки можуть допомогти зменшити запалення, покращити відхаркування мокротиння та прискорити одужання.
 • Загальні рекомендації. Підтримка належної гідратації, дотримання постільного режиму та відмова від куріння сприяють більш швидкому одужанню та зменшують ризик ускладнень.

Самолікування трахеїту може призвести до неправильного вибору медикаментів та посилення симптомів, а також підвищити ризик розвитку ускладнень, таких як бронхіт або пневмонія. Тому, важливо своєчасно звертатися до лікаря для отримання необхідної діагностики та лікування.

Профілактика

Профілактика трахеїту спрямована на зниження ризику розвитку інфекцій дихальних шляхів, зміцнення імунної системи та мінімізацію впливу подразнюючих факторів. Основні заходи включають дотримання гігієни, правильне харчування та уникання тригерів.

 1. Вакцинація. Захищає від вірусів грипу та інших респіраторних інфекцій. Регулярна вакцинація проти грипу та пневмококової інфекції знижує ризик розвитку трахеїту.
 2. Зміцнення імунітету. Включає здорове харчування, багате вітамінами та мікроелементами, регулярну фізичну активність і повноцінний сон. Достатній рівень вітамінів C і D сприяє підвищенню опірності організму інфекціям.
 3. Уникання контакту з інфікованими людьми. Важливо дотримуватися заходів безпеки, таких як використання масок та регулярне миття рук, особливо під час сезонних спалахів респіраторних інфекцій.
 4. Уникання подразників. Включає відмову від куріння, уникнення пасивного куріння та інших хімічних подразників. Використання зволожувача повітря в сухому приміщенні сприяє підтримці нормального зволоження слизових оболонок.
 5. Регулярне провітрювання приміщень та вологе прибирання. Зменшує концентрацію пилу, алергенів та мікроорганізмів у повітрі, що знижує ризик алергічних реакцій та інфекцій.
 6. Своєчасне лікування респіраторних інфекцій. Необхідно своєчасно лікувати інфекційні захворювання дихальних шляхів, такі як ГРВІ, риніт або бронхіт, щоб уникнути поширення інфекції на трахею.
 7. Загартовування організму. Поступова адаптація організму до змін температури повітря шляхом обливання холодною водою або контрастного душу допомагає підвищити стійкість організму до застуд.

Дотримання цих заходів профілактики може значно знизити ризик розвитку трахеїту, зміцнити імунітет та покращити загальний стан здоров'я.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування трахеїту за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 04.07.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.