Акрофобія: чому виникає страх висоти та як з ним боротися

17 травень 2024
Акрофобія: чому виникає страх висоти та як з ним боротися

Акрофобія, відома також як боязнь висоти, є психічним станом, що характеризується надмірним страхом перед висотою або високими місцями. Термін «акрофобія» походить від грецьких слів «акрон» (висота) і «фобос» (страх), що дослівно означає «страх висоти». Цей стан може спричинити значний дискомфорт і обмеження в повсякденному житті, впливаючи на здатність особи працювати або навіть пересуватися в певних середовищах.

В цій статті ми розглянемо основні прояви та ефективні підходи до лікування акрофобії. А також, з’ясуємо, як страх висоти може впливати на повсякденне життя людини та які методи можуть допомогти мінімізувати цей вплив, покращуючи самопочуття та соціальну адаптацію людей.

Причини виникнення

Розуміння причин появи акрофобії є важливим кроком до розробки ефективних методів лікування та подолання страху:

 • Генетична схильність. Дослідження показують, що акрофобія може мати генетичну основу, де схильність до страху висоти передається від батьків до дітей.
 • Негативний досвід. Попередні травматичні події, пов'язані з висотою, такі як падіння з висоти або близькі до цього інциденти, можуть призвести до розвитку страху.
 • Відсутність контролю. Відчуття втрати контролю на висоті або побоювання, що не можна безпечно зійти з високого місця, може сприяти акрофобії.
 • Психологічні фактори. Індивідуальні характеристики, такі як високий рівень тривожності, прагнення до перфекціонізму або низька самооцінка, можуть сприяти розвитку страху висоти.
 • Перейняття страху через спостереження. Спостереження за реакціями інших людей на висоту, особливо якщо це члени сім'ї або друзі, може непрямо навчити особу боятися висоти.
 • Еволюційні механізми. Деякі теорії припускають, що страх висоти є еволюційно обумовленим механізмом, спрямованим на запобігання падінню та травмам, що могло бути важливим для виживання наших предків.

Усвідомлення того, що причини виникнення акрофобії можуть бути різноманітними та взаємопов’язаними, допомагає в розробці підходів до її лікування. Психотерапія, зокрема когнітивно-поведінкова терапія, та інші методи можуть бути ефективними у подоланні страху висоти, дозволяючи людям вести повноцінне життя без обмежень, пов'язаних з цим станом.

Супутні симптоми

Важливо розуміти, що акрофобія може супроводжуватися різноманітними симптомами, які впливають на фізичний та емоційний стан людини:

 1. Запаморочення та втрата рівноваги. При вигляді висоти або навіть при думці про неї люди можуть відчувати різке запаморочення та неможливість утримати рівновагу, що підсилює страх падіння.
 2. Підвищена тривожність. Страх висоти може викликати загальне почуття тривоги, що зростає з наближенням до краю обриву або під час перебування на великій висоті.
 3. Швидке серцебиття. Людина може відчути прискорене серцебиття та підвищення артеріального тиску як фізіологічну реакцію на страх.
 4. Пітливість. Руки можуть стати холодними та вологими, що є одним із соматичних проявів акрофобії.
 5. Нудота або дискомфорт у шлунку. Відчуття дискомфорту в області шлунку або навіть нудота можуть супроводжувати страх висоти, особливо в екстремальних випадках.

Ці симптоми не лише вказують на наявність акрофобії, але й можуть впливати на загальну якість життя та здатність людини функціонувати в певних ситуаціях. Розуміння симптомів фобії є першим кроком до пошуку ефективних методів лікування та адаптації.

Діагностика

Діагностика акрофобії вимагає ретельного аналізу симптомів та їх впливу на життя людини. Цей процес допомагає фахівцям визначити наявність і ступінь тяжкості фобії, що важливо для розробки ефективного плану лікування:

 • Анамнез. Спеціаліст проводить детальне опитування пацієнта щодо його досвіду, пов'язаного з висотою, включаючи конкретні ситуації, які викликають страх.
 • Психологічні тести.Застосування стандартизованих анкет і шкал, спрямованих на оцінку рівня тривожності та специфіки фобічних реакцій.
 • Спостереження за поведінкою. Може включати контрольовану експозицію до висоти в безпечних умовах для спостереження за реакцією пацієнта.
 • Медичне обстеження. Виключення фізичних станів, таких як вестибулярні розлади, які можуть імітувати або погіршувати симптоми акрофобії.
 • Диференціальна діагностика. Важливо розрізняти акрофобію від інших психічних розладів, таких як панічні атаки або інші специфічні фобії.

На підставі цих даних лікар або психолог може поставити діагноз акрофобії та розробити план лікування або допомогти пацієнту управляти своїми страхами.

Лікування

Важливо розуміти, що успіх терапії багато в чому залежить від індивідуальних особливостей пацієнта, його готовності до лікування та взаємодії з лікарем або терапевтом. Ось декілька засобів і методів, які зазвичай застосовують для лікування акрофобії:

 1. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Цей метод вважається одним з найефективніших у лікуванні фобій. Він спрямований на ідентифікацію і зміну негативних думок і переконань, які сприяють акрофобії, та на зміцнення навичок управління страхом.
 2. Експозиційна терапія. Пацієнт поступово і під контролем терапевта зіштовхується з об'єктом свого страху (у випадку акрофобії – висотою) в безпечному середовищі. Це допомагає зменшити реакцію страху.
 3. Віртуальна реальність (VR). Технологія віртуальної реальності дозволяє створювати контрольовані ситуації, в яких люди можуть зіткнутися зі своїми страхами у безпечному середовищі, що сприяє зменшенню тривожності.
 4. Медикаментозне лікування. В деяких випадках можуть застосовуватися лікарські засоби, такі як анксіолітики або антидепресанти, для зменшення загального рівня тривожності або для полегшення симптомів під час активної терапії.
 5. Релаксаційні техніки. Такі методи, як дихальні вправи, медитація або йога, можуть допомогти знизити тривожність і напруження, а також підвищити загальну стресостійкість.
 6. Підтримка з боку групи. Активна участь у групах підтримки або терапевтичних групах може стати важливим елементом для осіб, що стикаються з акрофобією. Це може допомогти їм відчувати себе менш самотніми у своїй боротьбі та надати додаткові стратегії управління страхом.

Самолікування акрофобії, особливо застосування медикаментів без нагляду лікаря, може призвести до небажаних наслідків, включаючи побічні ефекти ліків, залежність або погіршення симптомів страху. Тому, перед початком лікування важливо звернутися за професійною медичною консультацією.

Профілактика

Профілактика акрофобії включає в себе комплекс підходів, спрямованих на зменшення чутливості до висоти та побудову ефективних стратегій управління страхом. Профілактичні заходи, що можуть допомогти уникнути розвитку або загострення акрофобії, включають:

 • Поступове звикання: почніть із перегляду фотографій або відео висотних споруд, поступово переходячи до короткочасного перебування на невеликій висоті у безпечному середовищі. Це допоможе звикнути до висоти та знизити рівень тривоги.
 • Збільшення впевненості: розвиток впевненості у власних здібностях та навичках може допомогти подолати страх висоти. Поетапне досягнення малих цілей на шляху до переборення страху може позитивно впливати на самооцінку.
 • Підтримка та обговорення: обговорення своїх відчуттів та страхів з довіреними особами або в групах підтримки може допомогти зменшити почуття ізоляції та знайти ефективні способи для подолання акрофобії.
 • Фізична активність: регулярні заняття спортом можуть знижувати рівень стресу та анксіозності, тим самим зменшуючи вразливість до розвитку страхів, включаючи акрофобію.
 • Інформаційна підготовка: ознайомлення з основними принципами безпеки на висоті, використанням захисного обладнання та правилами поведінки на висоті може зменшити тривожність та підвищити впевненість у собі.

Пам'ятайте, що профілактика акрофобії – це процес, що вимагає часу та терпіння. Поступове занурення у ситуації, пов’язані з висотою, та розвиток адекватних механізмів управління страхом допоможуть покращити психологічний стан.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для полегшення проявів акрофобії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.