Біль і печіння при сечовипусканні: про що свідчить та як позбутися

16 лютий 2024
Біль і печіння при сечовипусканні: про що свідчить та як позбутися

Біль і печіння під час сечовипускання – це неприємні симптоми, які можуть викликати значний дискомфорт і занепокоєння. Ці симптоми можуть бути ознаками різних захворювань, починаючи від простої інфекції сечовивідних шляхів і закінчуючи більш серйозними захворюваннями, такими як уретрит, цистит і навіть інфекції, що передаються статевим шляхом. Розуміння причин цих симптомів є важливим для того, щоб вчасно звернутися за медичною допомогою і отримати відповідне лікування. У цій статті ми розглянемо, що може викликати біль та печіння при сечовипусканні, які діагностичні методи допомагають встановити причину дискомфорту, а також обговоримо можливі методи лікування та профілактики цих симптомів.

Причини виникнення

Біль і печіння під час сечовипускання можуть бути викликані різними причинами, включаючи:

 • Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ) – найчастіша причина, особливо у жінок. Ці інфекції виникають, коли бактерії потрапляють у сечовий міхур або уретру.
 • Цистит – запалення сечового міхура, часто викликане ІСШ, що веде до печіння при сечовипусканні та частого бажання сходити до туалету.
 • Уретрит – запалення уретри (сечовипускального каналу), яке може бути спричинене ІСШ або інфекціями, що передаються статевим шляхом.
 • Інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ): хламідіоз, гонорея та інші ІПСШ можуть викликати біль під час сечовипускання.
 • Камені в нирках або сечовому міхурі можуть подразнювати сечові шляхи, викликаючи біль та печіння.
 • Простатит у чоловіків, тобто запалення передміхурової залози може впливати на сечовипускання.
 • Вагінальні інфекції у жінок, такі як дріжджові інфекції або бактеріальний вагіноз, можуть викликати подразнення, яке відчувається під час сечовипускання.
 • Алергічні реакції або подразнення. Використання певних продуктів гігієни, мила, гелів для душу або контрацептивів може викликати подразнення.
 • Зменшення естрогену у жінок після менопаузи. Це може спричинити втрату еластичності та вологи в сечовивідних шляхах і викликати біль під час сечовипускання.
 • Інтерстиціальний цистит. Хронічне запалення сечового міхура, яке викликає хронічний біль та печіння.

Розуміння точної причини цих симптомів є важливим для вибору відповідного лікування, тому звернення до лікаря для діагностики та лікування є критично важливим.

Супутні симптоми

Біль та печіння при сечовипусканні часто супроводжуються іншими симптомами, які можуть допомогти визначити причину цих відчуттів. Ось деякі з типових симптомів:

 • Часті позиви до сечовипускання. Потреба часто ходити до туалету, навіть якщо сечовий міхур не повний.
 • Неповне випорожнення сечового міхура. Відчуття, що сечовий міхур не повністю порожній після відвідування туалету.
 • Зміна кольору сечі. Сеча може бути каламутною, темною або містити кров.
 • Неприємний запах сечі. Сеча може мати різкий або неприємний запах.
 • Біль у нижній частині живота або попереку. Може відчуватися дискомфорт або тиск у цій ділянці.
 • Лихоманка та озноб. Загальні ознаки інфекції, особливо якщо вони супроводжуються іншими симптомами.
 • Нездужання або втома. Загальне відчуття нездужання або слабкості.

Ці симптоми можуть вказувати на різні захворювання, від інфекцій сечовивідних шляхів до серйозніших станів. Важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та вибору відповідного лікування.

Види

Різні види болю та печіння при сечовипусканні можуть бути пов'язані з різними захворюваннями та станами. Ось декілька типових видів:

 • Гострий біль: Раптовий, інтенсивний біль, який зазвичай вказує на гостру інфекцію або обструкцію сечових шляхів.
 • Хронічний біль: Постійний або періодичний біль, який може вказувати на хронічні стани, як-от посткоїтальний цистит або хронічний уретрит.
 • Біль з кров'ю в сечі: Це може бути ознакою уролітіазу (каменів у сечовивідних шляхах), інфекції або, в рідкісних випадках, пухлини.
 • Пекучий біль: Часто асоціюється з інфекціями сечовивідних шляхів або захворюваннями, що передаються статевим шляхом.
 • Біль при закінченні сечовипускання: Може бути пов'язаний з інфекцією нижніх сечових шляхів, такою як цистит.
 • Спазматичний біль: Біль, що відчувається як спазми, може бути викликаний сечокам'яною хворобою або іншими блокуваннями.
 • Біль, який поширюється на інші області: Наприклад, біль, що поширюється на поперек або бік, може вказувати на захворювання нирок.

Для точної діагностики та визначення найефективнішого лікування необхідно звернутися до лікаря. Важливо не ігнорувати ці симптоми, оскільки вони можуть бути ознакою серйозних захворювань.

Діагностика

Діагностика болю та печіння при сечовипусканні зазвичай включає ряд оціночних процедур для виявлення причини цих симптомів:

 • Медичний анамнез і фізичний огляд. Лікар збирає інформацію про ваші симптоми, медичну історію, стиль життя та проводить фізичний огляд.
 • Аналіз сечі. Найбільш поширене лабораторне дослідження для виявлення інфекції сечовивідних шляхів, крові, білка або інших аномалій у сечі.
 • Бакпосів сечі. Це бактеріологічне дослідження використовується для визначення конкретних типів бактерій, які можуть викликати інфекції.
 • Ультразвукове дослідження. Може бути використане для оцінки структури сечового міхура, нирок і сечовивідних шляхів.
 • Цистоскопія. Використовується для безпосереднього огляду внутрішньої частини сечового міхура та уретри за допомогою спеціального інструменту.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або МРТ. Ці методи використовуються для отримання детальних зображень органів і тканин.
 • Аналізи крові. Необхідні для виявлення ознак інфекції або інших проблем, які можуть впливати на нирки та сечовивідні шляхи.
 • Тести на статеві інфекції. Якщо є підозра на інфекції, що передаються статевим шляхом.

Точний діагноз дозволяє лікарю визначити найбільш ефективний план лікування. У разі виявлення цих симптомів важливо звернутися до лікаря для своєчасного діагностування та лікування.

Лікування

Лікування болю та печіння при сечовипусканні залежить від причини цих симптомів. Ось деякі з найпоширеніших підходів:

 1. Антибіотики. Якщо причиною болю є бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів, лікар може призначити курс антибіотиків.
 2. Знеболювальні. Препарати, які знімають біль та печіння, можуть бути використані для тимчасового полегшення симптомів.
 3. Достатня гідратація. Вживання великої кількості води допомагає розбавляти сечу та прискорює виведення бактерій з сечовивідних шляхів.
 4. Лікування ІПСШ. При інфекціях, що передаються статевим шляхом, потрібне спеціальне медикаментозне лікування в залежності від виду інфекції.
 5. Дієтотерапія. У деяких випадках, наприклад при уролітіазі, корекція дієти може бути корисною.
 6. Пробіотики. Вживання пробіотиків допомагає відновити здорову мікрофлору і запобігти рецидивам інфекцій.
 7. Вагінальні естрогени. Жінкам у постменопаузі, які страждають від частих інфекцій сечовивідних шляхів, для полегшення симптомів рекомендуються місцеві естрогени.
 8. Уникнення подразників. Уникайте використання продуктів, які можуть подразнювати сечовивідні шляхи, таких як кава, алкоголь, гостра їжа та деякі напої з кислотами.

Важливо звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу та відповідного лікування, особливо якщо симптоми не зникають або погіршуються. Важливо зауважити, що самолікування може лише погіршити стан та перебіг хвороби.

Профілактика

Профілактика болю та печіння при сечовипусканні включає в себе кілька ключових засобів, спрямованих на зниження ризику розвитку інфекцій сечовивідних шляхів та інших пов'язаних станів:

 • Достатнє споживання рідини. Вживання достатньої кількості води допомагає зберегти сечовидільну систему чистою та сприяє регулярному сечовипусканню.
 • Дотримання особистої гігієни. Мийте статеві органи до і після статевого акту, використовуйте м’які миючі засоби і уникайте використання ароматизованих засобів для інтимної гігієни.
 • Уникайте подразнюючих продуктів. Обмеження споживання кофеїну, алкоголю та гострих продуктів, які можуть подразнювати сечовий міхур.
 • Носіння зручного одягу. Уникайте носіння занадто тісної білизни, особливо білизни з синтетичних матеріалів, оскільки це може сприяти розмноженню бактерій.
 • Своєчасне випорожнення сечового міхура. Не варто терпіти або утримувати сечу довгий час.
 • Збалансоване харчування. Дієта, багата на фрукти, овочі та достатнє споживання води, сприяє загальному здоров'ю сечовивідної системи.
 • Контроль за станом здоров'я. Регулярні медичні огляди, особливо якщо у вас є фактори ризику, пов'язані з інфекціями сечовивідних шляхів або іншими урологічними проблемами.
 • Профілактика ІПСШ. Безпечний секс та використання бар'єрних контрацептивів, якщо є ризик ІПСШ.

Застосування цих простих профілактичних заходів може допомогти знизити ризик виникнення болю та печіння при сечовипусканні.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн ліки для сечової системи за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.