Ентезопатія: причини та лікування

03 квітень 2024
Ентезопатія: причини та лікування

Цьогоріч, Національна мережа аптек «Бажаємо здоровʼя» стала партнером Київського півмарафону Незламності 2024. У межах цієї ініціативи розповідаємо корисні поради для спортсменів та бігунів.

У цій статті ми розглянемо причини виникнення ентезопатії, а також методи пом'якшення симптомів та його лікування для підвищення комфорту життя.

Ентезопатія – це медичний термін, який описує запалення ентез, місць прикріплення сухожиль до кістки. Цей термін походить від грецького слова «ентезис», що означає «вставка», і вказує на проблему, пов'язану зі з'єднанням м'язів з кістками. Ентезопатія може виникати в будь-якій частині тіла, де сухожилля з'єднується з кісткою, але найчастіше вражає п'яти (ахіллове сухожилля), лікті, коліна та плечі. У спортсменів цей стан може виникати через постійні та інтенсивні навантаження, а серед людей з менш активним способом життя ентезопатія може розвиватися як наслідок повсякденного зносу організму або через інші медичні захворювання.

Причини виникнення

Основні причини виникнення ентезопатії включать:

 • Постійне повторення рухів та мікротравми. Найчастіша причина ентезопатії серед спортсменів, що виникає через постійне повторення одних і тих самих рухів (наприклад, біг, стрибки), що призводить до мікротравм місць прикріплення сухожилля до кісток.
 • Збільшення фізичних навантажень. Різке збільшення інтенсивності або обсягу тренувань без належного адаптаційного періоду може спричинити розвиток ентезопатії.
 • Неправильна техніка виконання вправ. Виконання вправ з неправильною технікою може призвести до надмірного навантаження на місця прикріплення сухожиль, спричиняючи їх запалення або пошкодження.
 • Вікові зміни. З віком тканини втрачають свою еластичність та здатність до відновлення, що може підвищити ризик розвитку ентезопатії навіть при звичайних повсякденних навантаженнях.
 • Хронічні захворювання. Деякі системні захворювання, такі як ревматоїдний артрит або псоріаз, можуть призводити до запалення в місцях прикріплення сухожиль до кісток.
 • Недостатність відновлювальних процесів. Відсутність відпочинку та відновлення після інтенсивних тренувань не дає організму достатньо часу для відновлення пошкоджених тканин, що може призвести до посилення запалення.

Уникнення ентезопатії вимагає комплексного підходу, що включає правильне планування тренувального процесу, дотримання техніки безпеки під час виконання вправ, а також забезпечення достатнього часу для відновлення.

Симптоми

Цей стан може спричиняти дискомфорт та біль, обмежуючи фізичну активність як у повсякденному житті, так і у спортсменів. Розпізнати ентезопатію можна за допомогою ряду характерних симптомів, які варіюються в залежності від локалізації ураження та ступеня тяжкості захворювання:

 • Біль у місці прикріплення сухожилля. Це найпоширеніший симптом, який може погіршуватися при фізичному навантаженні або після нього, особливо під час рухів, що залучають уражене сухожилля.
 • Почервоніння та набряк. У деяких випадках може спостерігатися почервоніння та набряк у місці ураження, що є ознакою запалення.
 • Обмежена рухливість суглоба. Запалення ентезу може призводити до скорочення рухливості в суглобі, поруч з яким розташоване уражене сухожилля.
 • Хрускіт або тріск при русі. В деяких випадках пацієнти можуть відчувати або чути хрускіт чи тріск у суглобі під час руху, особливо під час ранкових годин або після тривалого періоду бездіяльності.
 • Біль при пальпації. Місце прикріплення сухожилля стає особливо болісним при безпосередньому натисканні.
 • Слабкість ураженого сухожилля або м'яза. Пацієнти можуть відчувати слабкість або зниження функціональності у м'язах, пов'язаних з ураженим сухожиллям.

Вчасне звернення до спеціаліста при перших ознаках ентезопатії є ключовим для ефективного лікування та запобігання подальшому прогресуванню захворювання.

Види

Розпізнавання конкретного виду ентезопатії має вирішальне значення для вибору адекватної стратегії лікування:

 • Ентезопатія Ахіллового сухожилля. Запалення в області ахіллового сухожилля і суміжної слизової сумки, часто спричинене надмірним навантаженням або травмою.
 • Плантарний фасциїт. Виникає внаслідок запалення плантарної фасції, яка з'єднує п'яткову кістку з пальцями ніг. Часто виникає у бігунів та людей з надмірною вагою.
 • Епікондиліт. Захворювання, яке характеризується надривом сухожилля та запаленням в області ліктя. Розрізняють латеральний («тенісний лікоть») та медіальний («гольфістський лікоть») епікондиліт.
 • Ентезопатія колінного суглоба. Може включати запалення в області прикріплення чотириголового м'яза стегна до надколінника або прикріплення підколінного сухожилля до гомілкової кістки.
 • Ентезопатія плечового сухожилля. Виникає внаслідок надмірного навантаження на сухожилля плеча, що може статися у важкоатлетів або гравців у спортивних іграх.
 • Ентезопатія крижово-гребеневих зв'язок. Запалення в місцях прикріплення зв'язок, що з'єднують хребет із крижовими кістками, часто асоційоване з анкілозуючим спондилітом. Це лише кілька видів ентезопатії, які можуть виникнути у спортсменів через постійне навантаження та травми.

Кожен з цих видів ентезопатії має свої особливості та потребує індивідуального підходу до лікування, що підкреслює важливість точної діагностики та своєчасного звернення до фахівця.

Діагностика

Діагностика ентезопатії потребує ретельного підходу для точного визначення її причин та розробки ефективного плану лікування. Ось детальніше про кожен з методів діагностики:

 1. Анамнез. Лікар детально розпитує пацієнта про симптоми, час їх появи, будь-які зміни в інтенсивності болю з часом, а також про минулі травми та хронічні захворювання. Особлива увага приділяється способу життя пацієнта, включаючи рівень фізичної активності та специфіку тренувань, що можуть впливати на розвиток ентезопатії.
 2. Фізичне обстеження. Лікар виконує візуальний огляд та пальпацію для ідентифікації болючих точок навколо місць прикріплення сухожиль. Оцінюється рухливість суглобів, сила м'язів та наявність ознак запалення. Також проводяться специфічні тести для виявлення болю та обмеження руху в певних напрямках.
 3. Ультразвукове дослідження (УЗД). УЗД є неінвазивним методом, який дозволяє в реальному часі візуалізувати структуру сухожиль, виявити наявність рідини, запалення або мікророзриви. Техніка також може допомогти виявити кальцифікації, що є ознакою хронічного запалення.
 4. Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ забезпечує детальні зображення м'яких тканин, включаючи сухожилля, м'язи, та кістки. Це дозволяє медичним працівникам виявити навіть незначні зміни у тканинах, які можуть бути причиною болю та не завжди видимі на ультразвукових або рентгенівських знімках.
 5. Рентгенографія. Використовується для оцінки стану кісток та виявлення таких умов, як остеофіти (кісткові вирости), які можуть вказувати на хронічне запалення. Хоча рентген не є первинним інструментом для діагностики ентезопатії, він може бути корисним для виключення інших причин болю.
 6. Лабораторні аналізи. Аналізи крові можуть бути призначені для визначення ознак системного запалення, таких як підвищений рівень С-реактивного білка (СРБ) або швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ), а також для виключення аутоімунних захворювань, які можуть імітувати симптоми ентезопатії.

Точна та своєчасна діагностика ентезопатії є вирішальною для ефективного лікування та запобігання подальшому розвитку захворювання. Використання комплексного підходу, що включає анамнез, фізичне обстеження, інструментальні та лабораторні методи дослідження, дозволяє лікарям розробити індивідуальний план лікування.

Лікування

Лікування ентезопатії вимагає комплексного підходу, який включає медикаментозну терапію, фізіотерапевтичні процедури, а також зміни в повсякденних активностях і тренувальному режимі для зменшення навантаження на уражену ділянку:

 1. Фізіотерапія. Включає методи, такі як УВЧ, магнітотерапія, лазеротерапія, які сприяють зменшенню запалення та прискоренню процесу загоєння.
 2. Реабілітаційні вправи. Вправи на розтягування та зміцнення м'язів допомагають знизити навантаження на уражені сухожилля та запобігти повторному травмуванню.
 3. Зміни в тренувальному плані. Тимчасове зниження інтенсивності та обсягу тренувань, а також використання альтернативних видів активності для зменшення навантаження на уражену ділянку.
 4. Медикаментозне лікування. Для зменшення запалення та болю, які супроводжують ентезопатію, можуть бути рекомендовані наступні медикаменти:

Важливо своєчасно звертатися до фахівців за медичною допомогою та слідувати всім рекомендаціям для швидкого відновлення та уникнення повторних травм. Самолікування може призвезти до ускладенень, затримки процесу одужання та інших ризиків.

Профілактика

Ефективна профілактика ентезопатії полягає у комплексному підході до тренувань та повсякденної активності, щоб знизити ризик запалення та забезпечити тривалу фізичну активність без болю та дискомфорту:

 • Регулярні розтяжки та розігрів. Починайте кожне тренування з розігріву, щоб підготувати м'язи та сухожилля до навантажень. Регулярні розтяжки після фізичної активності допомагають підтримувати гнучкість та запобігають скороченню сухожиль.
 • Поступове збільшення навантажень. Уникайте раптового збільшення інтенсивності або обсягу тренувань. Поступове збільшення дозволяє тілу адаптуватися до нових вимог без надмірного стресу для сухожиль.
 • Використання правильної техніки. Переконайтеся, що ви використовуєте правильну техніку під час виконання вправ, особливо тих, що включають повторювані рухи або високі навантаження на певні групи сухожиль.
 • Зміцнення м'язів. Регулярні вправи на зміцнення м'язів допоможуть забезпечити кращу підтримку суглобів та зменшити тиск на сухожилля.
 • Достатнє вживання рідини та збалансоване харчування. Забезпечення організму достатньою кількістю рідини та необхідними поживними речовинами сприяє здоров'ю сухожиль та загальній витривалості.
 • Використання підтримуючих пристосувань. У разі наявності певних анатомічних особливостей або підвищеного ризику ентезопатії може бути корисним використання ортопедичних устілок, бандажів чи інших підтримуючих засобів.
 • Регулярне відновлення. Плануйте дні відпочинку між тренуваннями, щоб відновити сили та уникнути надмірного навантаження сухожиль.

Профілактика ентезопатії вимагає комплексного підходу, що включає увагу до техніки виконання вправ, правильного планування тренувального процесу та забезпечення адекватного відновлення. Втілення цих принципів у повсякденне життя та тренувальну рутину може значно знизити ризик розвитку ентезопатії та допомогти підтримувати здоров'я сухожиль на довгі роки.

Ви можете придбати онлайн препарати для лікування ентезопатії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 15.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.