Епілепсія: симптоми і перша допомога при епілептичному нападі

03 липень 2023
Епілепсія: симптоми і перша допомога при епілептичному нападі

Епілепсія є хронічним неврологічним захворюванням, яке супроводжується періодичними, непередбачуваними судомами. Близько мільйона людей у всьому світі страждають на епілепсію.

Цей складний розлад мозку характеризується повторюваними, неспровокованими нападами, які можуть суттєво вплинути на якість життя людини. У цій статті ми розглянемо ознаки епілепсії, симптоми епілепсії та варіанти лікування епілепсії. Крім того, ми обговоримо, як надати першу допомогу під час епілептичного нападу, щоб забезпечити безпеку і благополуччя постраждалих.

Що таке епілепсія?

Епілепсія – це неврологічне захворювання, на яке страждають приблизно 65 мільйонів людей у всьому світі. Це розлад мозку, що характеризується повторюваними, неспровокованими нападами, які виникають внаслідок аномальної електричної активності. Ці напади можуть варіюватися від коротких втрат свідомості до сильних конвульсій і втрати моторного контролю. Діагностика епілепсії може бути складною, оскільки її симптоми часто імітують інші розлади, а тяжкість і частота нападів може значно відрізнятися у різних людей.

Які причини захворювання?

Причини епілепсії можуть бути досить різноманітними і часто включають комбінацію таких факторів, як:

 1. Генетичні фактори: деякі форми епілепсії безпосередньо пов'язані з певними генетичними мутаціями, в той час як інші мають складну схему успадкування, що включає кілька генів. Дослідники постійно відкривають нові генетичні зв'язки з різними типами епілепсії.
 2. Структурні аномалії: вади розвитку мозку, травми або рубці від інфекцій можуть призвести до епілепсії, порушуючи нормальну роботу мозку та електричну активність.
 3. Метаболічні порушення: певні метаболічні стани, такі як мітохондріальні розлади, можуть викликати епілептичні напади через дисбаланс у виробництві енергії мозком.
 4. Інфекції: інфекції центральної нервової системи, такі як менінгіт або енцефаліт, можуть викликати епілепсію, пошкоджуючи тканини мозку і порушуючи нормальну роботу мозку.

Що може викликати епілепсію?

Декілька зовнішніх факторів можуть спровокувати напад епілепсії, зокрема:

 • черепно-мозкова травма: травми голови, отримані в результаті нещасних випадків, занять спортом або інших форм травм, можуть призвести до розвитку епілепсії;
 • інсульт: переривання кровопостачання мозку через утворення тромбу або крововилив може призвести до нападів, оскільки мозкова тканина позбавляється кисню і поживних речовин;
 • пухлини головного мозку: пухлини можуть викликати судоми, стискаючи або проникаючи в нормальну тканину мозку і порушуючи електричну активність;
 • пренатальні фактори: вплив токсинів, інфекцій або інших факторів під час вагітності може підвищити ризик розвитку епілепсії у плода, що розвивається, шляхом впливу на розвиток мозку.

Типи епілепсії

Епілепсію можна умовно поділити на два типи залежно від походження нападів:

 1. Фокальні (парціальні) напади – виникають в одній конкретній ділянці мозку і можуть залишатися локалізованими або поширюватися на інші ділянки. Фокальні напади можна класифікувати як прості (без втрати свідомості) або складні (з порушенням свідомості).
 2. Генералізовані напади – охоплюють обидві півкулі мозку одночасно і поділяються на кілька підтипів, включаючи тоніко-клонічні (grand mal), абсанси (petit mal) та міоклонічні напади, серед інших.

Як проявляється епілепсія?

Симптоми епілепсії можуть сильно відрізнятися залежно від типу нападу та ураженої ділянки мозку. Деякі загальні ознаки епілепсії включають:

 • раптова, безпричинна втрата свідомості;
 • неконтрольовані ривкові рухи або м'язові спазми (судоми);
 • заціпеніння або короткочасна втрата свідомості;
 • дивні відчуття, такі як поколювання, оніміння або дежавю;
 • емоційні або когнітивні розлади, такі як страх, розгубленість або втрата пам'яті.

Як зупинити епілептичний напад?

Під час епілептичного нападу заходи першої допомоги мають вирішальне значення для забезпечення безпеки та благополуччя людини, яка переживає напад. Виконайте наступні кроки:

 1. Зберігайте спокій і намагайтеся, щоб інші навколо вас також були спокійні. Хвилювання може погіршити ситуацію для людини, яка переживає напад.
 2. Запобігайте травмам, прибравши предмети, які можуть завдати шкоди, і підкладіть щось м'яке, наприклад, подушку або складену куртку, під голову людини, щоб захистити її від можливих травм.
 3. Обережно переверніть людину на бік, щоб дати можливість слині витекти і запобігти задусі. Це положення, відоме як положення відновлення, також допомагає підтримувати відкриті дихальні шляхи.
 4. Не намагайтеся утримувати людину або вставляти що-небудь в рот, оскільки це може спричинити травму або перешкодити проходженню повітря через дихальні шляхи.
 5. Зафіксуйте час нападу і викличте невідкладну медичну допомогу, якщо напад триває більше п'яти хвилин, якщо людина травмована або якщо у неї сталося кілька нападів поспіль.
 6. Залишайтеся з людиною, поки вона не прийде до тями, і заспокойте її. Після нападу людина може бути дезорієнтована або розгублена, тому спокійно поясніть, що сталося, і допоможіть їй переорієнтуватися в навколишньому середовищі.

Чи можна вилікувати епілепсію?

Хоча наразі не існує ліків, які дозволили б повністю вилікувати епілепсію, хворобу можна ефективно контролювати за допомогою комбінації методів лікування. Ці методи лікування спрямовані на зменшення частоти та тяжкості нападів, що дозволяє людям жити повноцінним життям. Деякі з найпоширеніших методів включають:

 1. Протиепілептичні препарати (АЕП): Ліки, які допомагають контролювати напади, є основою лікування епілепсії. Найкращі ліки від епілепсії відрізняються для різних людей і визначаються такими факторами, як тип нападів, вік пацієнта та потенційні побічні ефекти. Дуже важливо тісно співпрацювати з лікарем, щоб знайти найбільш ефективну схему лікування.
 2. Хірургічне втручання: У деяких випадках хірургічне видалення або від'єднання ділянки мозку, що викликає напади, може призвести до позбавлення від нападів або значного зменшення їх частоти. Хірургічне втручання зазвичай розглядається для осіб, які погано реагують на медикаментозне лікування.
 3. Дієтичні втручання: Для деяких людей, особливо дітей, спеціалізовані дієти, такі як кетогенна дієта або модифікована дієта Аткінса, можуть допомогти зменшити частоту та тяжкість нападів шляхом зміни джерела живлення та метаболізму мозку.
 4. Стимуляція блукаючого нерва (VNS): Це лікування передбачає імплантацію пристрою, який надсилає електричні імпульси до блукаючого нерва, що в деяких випадках може допомогти зменшити частоту нападів. VNS зазвичай розглядається для людей, які погано реагують на ліки або не є підходящими кандидатами на операцію.
 5. Відповідальна нейростимуляція (RNS): Цей підхід передбачає імплантацію пристрою, який виявляє аномальну активність мозку і забезпечує електричну стимуляцію для запобігання нападів. RNS є відносно новим методом лікування і може розглядатися для людей, які погано реагують на інші методи лікування.

Епілепсія – складний неврологічний розлад, що характеризується повторюваними нападами, які можуть суттєво вплинути на життя людини. Розуміння ознак епілепсії, надання належної першої допомоги під час епілептичного нападу та вивчення різних варіантів лікування, включаючи медикаменти, хірургічне втручання та нейростимуляцію, може допомогти впоратися з симптомами та покращити якість життя людей, які страждають на епілепсію.

Хоча ліків для остаточного лікування епілепсії не існує, прогрес у дослідженнях і методах лікування дає надію на кращий контроль нападів і краще майбутнє для людей, які живуть з цим складним захворюванням.

Редакторська група
Оновлено: 22.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.