Кров у калі або сечі: причини та лікування

04 січень 2024
Кров у калі або сечі: причини та лікування

Поява крові у калі або сечі часто викликає занепокоєння і є серйозним сигналом, який не можна ігнорувати. Такий симптом може бути ознакою різних захворювань, від відносно нешкідливих до серйозних станів, що вимагають негайного лікування. Розуміння можливих причин та вчасне звернення за медичною допомогою є ключовими для виявлення та лікування основного захворювання.

Причини появи крові при дефекації

Кров у калі може вказувати на різні проблеми із травним трактом. Деякі з найпоширеніших причин включають:

 • Геморой. Найпоширеніша причина крові при дефекації.
 • Запальні захворювання кишечника. Такі як хвороба Крона або виразковий коліт.
 • Поліпи або рак кишечника. Наявність поліпів або злоякісних новоутворень може викликати кровотечу.

Кров у сечі, або гематурія, може бути ознакою різних станів:

 • Інфекції сечовивідних шляхів. Найчастіша причина, особливо у жінок.
 • Камені у нирках або сечовому міхурі. Можуть викликати кровотечу та сильний біль.
 • Захворювання нирок або рак сечового міхура. Серйозні стани, що вимагають негайного лікування.

Діагностика

Діагностика крові у калі або сечі включає ряд обстежень, які допомагають виявити причину цього явища. Основні методи діагностики:

 1. Лабораторні аналізи. Комплексні аналізи крові та аналізи сечі дозволяють оцінити загальний стан здоров'я, наявність інфекцій, запалення та інших відхилень.
 2. Експрес-тест на FOB . Використовується для виявлення прихованої крові у калі.
 3. Ендоскопія. Гастроскопія та колоноскопія дозволяють оглянути шлунково-кишковий тракт на наявність виразок, поліпів або інших причин кровотечі.
 4. Ультразвукове дослідження. Це безболісний метод, що дозволяє оцінити стан внутрішніх органів, включаючи нирки та сечовий міхур.
 5. Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Детальні зображення, які допомагають виявити внутрішні порушення та аномалії, що можуть бути причиною крові в сечі або калі.

Важливо негайно звертатися до лікаря у разі виявлення крові у калі або сечі. Своєчасна діагностика та лікування може запобігти розвитку серйозних проблем зі здоров'ям.

Лікування та підтримка

Лікування та підтримка пацієнтів із симптомами крові у калі або сечі залежить від виявленої причини. Ось деякі з основних напрямків лікування:

Лікування захворювань, що спричиняють кровотечу

 • Інфекції сечовивідних шляхів лікуються антибіотиками.
 • Гастроезофагеальний рефлюкс контролюється за допомогою препаратів, що зменшують кислотність шлунку.
 • Запальні захворювання кишечника вимагають комплексного підходу, що може включати протизапальні препарати, імуномодулятори та зміни в дієті.

Хірургічне втручання

 • Видалення поліпів або інших новоутворень, які можуть спричиняти кровотечу.
 • Оперативне лікування геморою.

Зміни у способі життя та дієті

 • Підвищення споживання клітковини для поліпшення травлення та запобігання запорам.
 • Регулярні фізичні вправи для підтримки загального здоров'я.

Медикаментозне лікування

 • Препарати для зменшення кровотечі та полегшення симптомів.
 • Анальгетики для управління болем, якщо це необхідно.

Психологічна підтримка

 • Консультації з психологом у разі, якщо проблеми із кровотечею викликані стресом або психологічними факторами.

Важливо відзначити, що самолікування може бути небезпечним і варто уникати будь-яких лікувальних заходів без консультації з кваліфікованим лікарем.

Профілактика

Виникнення крові в калі та сечі може бути зумовлене різними причинами, і профілактика залежить від основного викликаючого фактора. Ось кілька рекомендацій, які можуть допомогти запобігти цим проблемам:

 1. Регулярні медичні огляди. Планові візити до лікаря для раннього виявлення та лікування потенційних проблем.
 2. Здорове харчування. Збалансована дієта, багата на клітковину, щоб запобігти запорам і знизити ризик кровотеч із кишечника. Збалансоване споживання рідини для підтримки нормальної функції нирок та сечовивідної системи.
 3. Уникнення шкідливих звичок. Відмова від куріння та обмеження вживання алкоголю, оскільки це може погіршувати стан слизової шлунка і кишечника.
 4. Фізична активність. Регулярні вправи для підтримки загального здоров'я та запобігання захворювань, що можуть призвести до кровотеч.
 5. Стрес-менеджмент. Техніки релаксації та стрес-менеджменту, оскільки стрес може впливати на травлення та сечовипускання.
 6. Обережне використання ліків. Уникнення неконтрольованого використання болезаспокійливих та інших ліків, які можуть викликати кровотечу в шлунково-кишковому тракті.
 7. Особиста гігієна. Запобігання інфекцій, що можуть призвести до крові у сечі, через дотримання правил особистої гігієни.

Звертайте увагу на своє тіло та його сигнали. Регулярно проходьте медичні огляди, особливо якщо у вас є фактори ризику для виникнення проблем з кишечником або сечовивідною системою. Не займайтеся самолікуванням, а при виявленні тривожних симптомів звертайтеся до лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 11.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.