Нарколепсія: симптоми, причини, можливі наслідки та лікування

05 червень 2024
Нарколепсія: симптоми, причини, можливі наслідки та лікування

Нарколепсія є хронічним неврологічним розладом, що характеризується неконтрольованими епізодами глибокого сну протягом дня. Цей стан може суттєво впливати на повсякденне життя, обмежуючи здатність людини до роботи, навчання та соціальної взаємодії. Термін «нарколепсія» походить від грецьких слів «narke», що означає «оніміння» або «ступор», та «lepsis», що означає «захоплення» або «напад», відображаючи раптовий і непереборний напад сну, який є однією з основних характеристик цього розладу. Нарколепсія не лише впливає на фізіологічний стан сну, але також призводить до значних емоційних та психологічних труднощів, що впливають на самопочуття та якість життя людей.

У даній статті ми розберемо нарколепсію: її основні симптоми, ймовірні причини виникнення, роль як індикатора для виявлення та управління іншими пов'язаними станами, а також методи лікування та профілактики, спрямовані на покращення якості життя людей, які страждають від проявів цього захворювання.

Причини виникнення

Розуміння причин виникнення нарколепсії є важливим для розробки дієвих підходів до лікування та підтримки пацієнтів.

 1. Генетична схильність. Виявлено, що у деяких людей із нарколепсією є генетичні маркери, які асоціюються з цим розладом, що вказує на можливу генетичну схильність до розвитку нарколепсії.
 2. Втрата гіпокретин-виробляючих нейронів. У багатьох пацієнтів з нарколепсією спостерігається значне зниження або відсутність нейронів, що виробляють гіпокретин (орексин), що відіграє ключову роль у регуляції циклу сну та неспання.
 3. Аутоімунні процеси. Деякі дослідження вказують на те, що нарколепсія може бути пов'язана з аутоімунним ураженням гіпокретин-виробляючих нейронів у гіпоталамусі.
 4. Зовнішні фактори. Інфекції, стрес, раптові зміни способу життя можуть сприяти розвитку нарколепсії у осіб із генетичною схильністю або іншими передумовами.
 5. Вплив вакцинації та інфекцій. Деякі випадки нарколепсії були пов'язані з певними вакцинами та вірусними інфекціями, які можуть сприяти імунологічній реакції, що вражає гіпоталамус.

Попри значний прогрес у розумінні нарколепсії, багато аспектів щодо причин її появи залишаються недостатньо дослідженими. Раннє виявлення та комплексне лікування можуть допомогти зменшити симптоми та покращити якість життя пацієнтів.

Супутні симптоми

Супутні симптоми нарколепсії відіграють важливу роль у діагностиці та розумінні цього розладу. До основних проявів цього стану належать.

 • Катаплексія. Раптова втрата м'язового тонусу без втрати свідомості, часто викликана сильними емоціями, такими як сміх або гнів.
 • Галюцинації. Часто виникають перед засипанням або після пробудження, включають яскраві та часто неприємні зорові, слухові або тактильні відчуття.
 • Сплячий параліч. Стан, при якому людина, прокидаючись або засинаючи, не може рухатися або говорити, що може тривати від декількох секунд до декількох хвилин.
 • Автоматична поведінка. Періоди, коли людина виконує рутинні або повторювані дії (наприклад, ходьба) без свідомого контролю і згодом не пам'ятає про це.
 • Порушення нічного сну. Незважаючи на надмірну сонливість вдень, люди з нарколепсією часто стикаються з проблемами засинання вночі, перериванням сну або дуже неспокійним сном.

Ці супутні симптоми нарколепсії вимагають уваги та медичного втручання, оскільки вони можуть суттєво обмежувати здатність людини до нормальної діяльності та впливати на її емоційний стан.

Види

Нарколепсія класифікується на два основні типи в залежності від симптоматики та наявності катаплексії (раптової втрати м'язового тонусу):

 • Нарколепсія типу 1 (НТ1) (раніше відома як нарколепсія з катаплексією). Цей тип характеризується проявами катаплексії та надмірною денною сонливістю. У пацієнтів з НТ1 зазвичай виявляється низький рівень гіпокретину (орексину) у спинномозковій рідині.
 • Нарколепсія типу 2 (НТ2) (або нарколепсія без катаплексії). Пацієнти з цим типом нарколепсії страждають від надмірної денної сонливості, але без явних випадків катаплексії. Рівень гіпокретину в спинномозковій рідині може бути нормальним або лише трохи зниженим.

Лікування обох типів нарколепсії здебільшого однакове, але вибір конкретних методів та препаратів може змінюватися в залежності від особливостей симптомів у кожного пацієнта.

Діагностика

Діагностика нарколепсії вимагає точного та ретельного підходу, оскільки цей стан може мати схожі симптоми з іншими розладами сну чи неврологічними станами. Основні діагностичні методи включають:

 • Полісомнографія (ПСГ). Нічний моніторинг сну, який реєструє мозкову активність, рухи очей, частоту серцебиття та інші фізіологічні параметри, допомагаючи виявити аномалії в структурі сну.
 • Тест на множинні латентні періоди сну (МSLT). Денне дослідження, що вимірює швидкість засинання пацієнта в контрольованих умовах і здатність переходу безпосередньо в фазу REM-сну (Rapid Eye Movement – унікальна стадія сну, під час якої спостерігається швидке переміщення очей під закритими повіками).
 • Генетичне тестування. Виявлення певних генетичних маркерів, хоча й не є самостійним доказом нарколепсії, може підтвердити діагноз, особливо якщо спостерігаються типові симптоми.
 • Історія хвороби та медичний огляд. Детальний збір анамнезу, включаючи сімейну історію та симптоми, що відчуває пацієнт, є критично важливим для розуміння можливої присутності нарколепсії.
 • Вимірювання гіпокретину в спинномозковій рідині. Низькі рівні гіпокретину (орексину) в спинномозковій рідині можуть вказувати на нарколепсію, особливо якщо є симптоми, такі як катаплексія.

Точна діагностика нарколепсії є ключем до ефективного управління цим станом. Використання цих методів дозволяє лікарям встановити точний діагноз та розробити індивідуальний план лікування, спрямований на зниження впливу хвороби на життя людини.

Лікування

Оскільки нарколепсія є хронічним станом, повне одужання зазвичай недосяжне. Проте, відповідне лікування може значно покращити якість життя пацієнта. Для цього використовуються наступні заходи:

 1. Стимулятори центральної нервової системи. Препарати, такі як модафініл та армодафініл, застосовуються для зменшення надмірної денної сонливості та підвищення загального рівня бадьорості.
 2. Антидепресанти. Окремі типи антидепресантів, включаючи трициклічні антидепресанти та селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, можуть застосовуватися для лікування катаплексії, галюцинацій при засинанні та паралічу сну.
 3. Препарати для лікування катаплексії. Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, антиконвульсанти та інші препарати є ефективними у лікуванні катаплексії та покращенні нічного сну у пацієнтів з нарколепсією.
 4. Схеми регулювання сну. Розробка індивідуальних схем регулювання сну, включаючи короткі денні сни, допомагає контролювати симптоми нарколепсії.
 5. Психологічна підтримка та консультування. Психотерапевтичні підходи, включаючи методи когнітивно-поведінкової терапії, можуть забезпечити краще розуміння та вирішення проблем, пов’язаних з нарколепсією, і покращити продуктивність у виконанні щоденних завдань.

Самолікування нарколепсії може бути ризикованим та привести до неправильного використання медикаментів, неконтрольованих побічних ефектів та загострення симптомів. Важливо уникати самостійного призначення або зміни дозування лікарських засобів без консультації з лікарем, оскільки це може призвести до серйозних наслідків для здоров'я.

Профілактика

Профілактика нарколепсії ставить за мету не лише уникнення самого захворювання, оскільки його точні причини часто залишаються неясними, але й мінімізацію ризикових факторів та підтримку загального здоров'я для полегшення симптомів та поліпшення самопочуття. Враховуючи це, важливо зосередитись на методах, які можуть допомогти знизити вплив проявів нарколепсії або запобігти їх посиленню:

 • Регулярний графік сну. Підтримання сталого графіка сну та пробудження допомагає стабілізувати біологічний годинник і може поліпшити якість нічного сну.
 • Здорове харчування. Збалансоване харчування з достатнім вмістом вітамінів і мінералів підтримує загальне здоров'я та допомагає регулювати енергійний баланс.
 • Фізична активність. Регулярні фізичні вправи можуть покращити якість сну, зменшити сонливість вдень і підвищити загальний рівень енергії.
 • Уникання стимуляторів. Обмеження або відмова від кави, алкоголю та нікотину, особливо перед сном, може допомогти покращити якість сну та зменшити симптоми нарколепсії.
 • Використання ефірних олій для регуляції сну. Деякі ефірні олії, такі як лаванда чи ромашка, відомі своїми заспокійливими і снодійними властивостями. Регулярне використання цих олій у вечірній час, наприклад, під час ароматерапії або у ванні перед сном, може допомогти нормалізувати режим сну і поліпшити його якість.
 • Використання світлотерапії. Експозиція яскравому світлу вранці може допомогти регулювати циркадні ритми і посилити денну бадьорість. Світлотерапія використовується для лікування порушень сну та може бути корисною для людей з нарколепсією для підтримки регулярного сну.

Важливо розуміти, що ефективна профілактика та управління симптомами вимагає комплексного підходу та може залежати від багатьох факторів, включаючи конкретні потреби та стан здоров'я пацієнта.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування та полегшення проявів нарколепсії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 07.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.