Про що свідчить високий холестерин та як його знизити?

21 серпень 2023
Про що свідчить високий холестерин та як його знизити?

Холестерин – важлива жироподібна речовина в складі кліткових мембран організму, що бере участь в синтезі гормонів та інших важливих компонентів – вітамінів та кислот. Зовнішня оболонка всіх клітин на 30% складається з холестеролу. Він потрібен для збільшення щільності та підтримування цілісності оболонки клітин. Разом з тим він регулює текучість мембрани у діапазоні низьких температур.

Ще одна важлива функція – сприяння швидкій передачі імпульсів через нервові клітини. Холестерин є попередником для синтезу вітаміну D та стероїдних гормонів, які регулюють всі важливі процеси життєдіяльності. Важливість цієї речовини важко переоцінити.

Різновиди холестерину

Речовина потрапляє до організму з харчовими продуктами, а також виробляється печінкою, яка переробляє її на 2 типи: ліпопротеїди високої та низької щільності. ЛПНЩ вважаються поганим холестерином, що відкладається в судинах та утворює небезпечні атеросклеротичні бляшки. ЛПВЩ – хороший холестерин, що транспортує поганого «брата» назад до печінки, звідки він буде виведений з жовчю.

Підвищений холестерин означає високі ризики атеросклерозу, інсульту, ішемічної хвороби серця. Загалом норма холестерина в крові відповідає таким показникам:

 • загальний – 5,2 ммоль/л, у людей з груп ризику – до 4 ммоль/л;
 • ЛПНЩ (LDL) – 3 ммоль/л, група ризику – до 1,8 ммоль/л;
 • ЛПВЩ (HDL) – від 1 ммоль/л.

Весь зайвий холестерин відкладається в судинах та артеріях, що живлять серце, мозок і інші органи, звужує їх просвіт. Діагностику та аналізи призначає лікар, він же підбере ефективні ліки від холестерину для контролю його рівня.

Фактори підвищення поганого холестерину

На кількість речовини в організмі впливає декілька факторів. Підвищувати ризики накопичення зайвого холестерину можуть:

 • неправильне харчування – вживання великої кількості жирної їжі, яєць, фаст-фуду, соусів, солодких напоїв, трансжирів;
 • куріння та алкоголь в великих кількостях – ці фактори знищують HDL-холестерин;
 • супутні захворювання – цукровий діабет, хвороби печінки, нирок та щитоподібної залози;
 • генетика – якщо близькі родичі мали проблеми з судинами, серцем, вам слід пройти обстеження;
 • надмірна вага, ожиріння, переїдання, зловживання солодким та випічкою.

В групу ризику потрапляють жінки в періоді менопаузи. Естроген здатен знизити LDL-холестерин, тому, коли рівень естрогену падає, підвищується поганий холестерин. Майже всі ці фактори можна контролювати. Це відмова від шкідливих звичок, гормонозамісна терапія при клімаксі, спеціальна дієта для зниження ваги, збалансоване харчування.

Наслідки високого холестерину

Високий рівень холестерину не має специфічних симптомів і може бути виявлений лише за допомогою аналізу крові. Однак є деякі непомітні ознаки, які необхідно взяти до уваги, щоб визначити проблему. Адже високий рівень холестерину може призвести до розвитку більш серйозних проблем зі здоров'ям. З цієї причини дуже важливо звертати увагу на ознаки, які можуть допомогти виявити проблеми на ранній стадії:

 • з’являються головні болі;
 • погіршується пам’ять;
 • спостерігаються запаморочення;
 • погіршується апетит;
 • часто стаються розлади травлення;
 • набряк і оніміння кінцівок;
 • на шкірі з’являються жовті плями;
 • неприємний запах з рота, відомий як галітоз.

Чим критичніше збій ліпідного балансу, тим яскравіше прояв симптомів. При появі ознак треба звернутись до сімейного лікаря. Для діагностики знадобиться зробити ліпідограму та з’ясувати всі показники холестерину в організмі. Лікар призначить ефективні препарати для зниження його рівню, що дасть змогу зменшити ризики розвитку серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, інфаркту міокарда.

Як знизити рівень холестерину?

Прийом фармакологічних засобів буде допоміжним. Але потрібно в цілому переглянути свій стиль життя, харчування та рухливості. В першу чергу треба відкоригувати зовнішнє надходження речовини з харчуванням. Після виключення шкідливих продуктів потрібно додати до раціону продукти, які знижують холестерин:

 • авокадо;
 • біла морська риба;
 • м’ясо кролика;
 • насіння гарбуза, сезаму та соняшника;
 • зелень;
 • пшеничні зародки;
 • горіхи;
 • ягоди.

Корисні всі продукти, що мають в складі поліненасичені жирні кислоти омега-3. Це визначені сорти риби, горіхи та бобові. Достатня для свого віку фізична активність не тільки підтримує рівень холестерину в нормі, а й значно укріплює серце, судини та м’язи. Підтримка ваги в нормі позитивно впливає на всі системи організму в цілому.

Небезпека підвищення рівня холестерину

Небезпека високого холестерину полягає в тому, що це може ніяк не проявлятись аж до виникнення захворювань судин чи порушень в роботі серцево-судинної системи. Виявити ризики можна тільки за допомогою обстеження. А запобігти розвитку хвороб – профілактичними засобами.

Потрапляння в групу ризику серцево-судинних захворювань – ось про що свідчить високий холестерин. Щоб запобігти такому перебігу подій, потрібно регулярно моніторити рівень речовини, дотримуватись збалансованого харчування, додати фізичну активність. Варто пам’ятати, що медичні препарати може призначити тільки лікар після проведення аналізів та встановлення діагнозу. Самолікування може нести загрозу здоров’ю. Купити призначені ліки завжди можна в мережі аптек «Бажаємо здоров’я».

Редакторська група
Оновлено: 26.12.2023
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.