Дієта при подагрі: що можна їсти, а від чого варто утриматись

08 грудень 2023
Дієта при подагрі: що можна їсти, а від чого варто утриматись

Подагра – нелегке випробування для організму, яке вимагає особливого підходу до власного харчування і стилю життя. Спеціальне харчування при подагрі може стати ключовим фактором у профілактиці та лікуванні захворювання, допомагаючи зменшити біль та запобігти загостренням.

Подагра – це хронічне захворювання, що виникає через порушення обміну речовин в організмі, конкретно – обміну сечової кислоти. Основна причина розвитку подагри – відкладення кристалів сечової кислоти в суглобах і навколишніх тканинах. Це стає можливим при підвищеному рівні сечової кислоти в крові, що може бути визначено за допомогою аналізу крові.

Симптоми подагри

Подагра – це хвороба, що виникає внаслідок надмірного накопичення солей сечової кислоти в організмі. Ось деякі типові симптоми подагри:

 1. Біль в суглобах. Найчастіше подагра впливає на суглоби, зазвичай починаючи з великого пальця на нозі. Біль надзвичайно інтенсивний і може з'являтися раптово, нерідко вночі.
 2. Спалахи болю. Болі можуть бути епізодичними і проходити відносно швидко, але повертатися через деякий час.
 3. Набряк і почервоніння. Під час нападу подагри суглоби можуть набрякати, відчуватися печіння та червоніти.
 4. Обмеження руху. Наслідком болю і набряку може бути обмеження руху ураженого суглоба.
 5. Температура тіла. Під час нападів подагри може підвищуватися температура тіла, і пацієнт може відчувати слабкість.
 6. Тофуси. Кристали сечової кислоти відкладаються в підшкірній клітковині в суглобах, передпліччях, гомілках, стегнах і вушних раковинах і можуть розриватися, викидаючи пастоподібну речовину.
 7. Інші симптоми. Подагра також може супроводжуватися іншими симптомами, такими як загальна нездужання та проблеми з нирками.

Бажано звернутися до лікаря, якщо виникають підозри на подагру, особливо, якщо симптоми виникають вперше або ви вже маєте діагноз і необхідно контролювати хворобу.

Дієта при подагрі

Дієта грає важливу роль у лікуванні та попередженні подагри. Ось деякі рекомендації стосовно дієти при подагрі:

 • Обмежте споживання продуктів, що містять пурини, таких як червоне м’ясо, оселедець, сардини, шпроти, алкоголь (особливо пиво) і деякі види риби. Пурини розкладаються в організмі до сечової кислоти, яка відкладається в суглобах під час подагри.
 • Збільште споживання продуктів, багатих вітаміном С: Вітамін С може допомогти знизити рівень сечової кислоти в крові. Включіть в свій раціон цитрусові фрукти, ягоди,особливо корисні черешні, вишні, ківі та інші джерела вітаміну C.
 • Пийте багато води: Гідратація важлива для розчинення сечової кислоти в сечі і її подальшого виведення.
 • Обмежте або уникайте алкоголю: Алкоголь може сприяти підвищенню рівня сечової кислоти та подагрі.
 • Обмежте споживання продуктів з високим вмістом цукру та жирів: Жирні та солодкі продукти можуть призвести до збільшення ваги, що є фактором ризику для подагри.
 • Зверніть увагу на порції: Контролюйте розміри порцій, оскільки перевищення калорій може сприяти надмірному набору ваги.
 • Розгляньте дієту DASH: Дієта DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) багату фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та нежирними молочними продуктами, що може бути корисним для хворих на подагру.
 • Консультуйтесь з лікарем або ліцензованим дієтологом: Особливий раціон повинен бути розроблений індивідуально з урахуванням вашого стану здоров'я та інших факторів.

Перш ніж внести зміни у свою дієту або розпочати лікування подагри, обов'язково зверніться до лікаря для консультації.

Лікування подагри

Лікування подагри включає в себе кілька аспектів, спрямованих на полегшення симптомів, попередження подальших нападів та управління ризиками ускладнень. Ось деякі основні методи лікування:

 1. Фармакологічні засоби, такі як нестероїдні протизапальні ліки (допомагають зменшити біль та запалення під час нападу подагри) та препарати, що знижують рівень сечової кислоти.
 2. Дотримання дієти з обмеженням пуринів та здорового способу життя може допомогти контролювати симптоми.
 3. Підтримання достатнього водного балансу сприяє розчиненню сечової кислоти і її виведенню з організму.
 4. Якщо ви маєте надмірну вагу, контроль над нею може зменшити ризик подагри та покращити відгук на терапію.
 5. Інколи в лікуванні використовують ін'єкції кортикостероїдів або медикаменти, які блокують утворення сечової кислоти, такі як прегабалін.
 6. Під час гострого нападу подагри лікар може призначити курс колхіцину.
 7. Регулярне спостереження лікаря. Лікар повинен регулярно контролювати ваш стан і внесе необхідні зміни до лікування, якщо це необхідно.

Запам'ятайте, що лікування подагри повинно бути індивідуальним. Важливо обговорювати питання лікування з лікарем та дотримуватися його рекомендацій. Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням, адже це може лише погіршити стан і призвести до ускладнень.

Профілактика подагри

Профілактика подагри передбачає зменшення ризику виникнення подагричних нападів та ускладнень. Ось деякі поради для профілактики подагри:

 • Дотримуйтесь дієти. У раціоні повинно бути мало пуринів, що містяться в червоному м'ясі, морепродуктах, алкоголі, особливо пиві. Включіть до свого харчування більше овочів, фруктів, зерен та молочних продуктів з низьким вмістом жиру.
 • Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага може підвищити ризик подагри. Збалансована дієта та фізична активність допомагають утримувати вагу в нормі.
 • Уникайте алкоголю. Алкоголь може підвищити ризик подагричних нападів. Спробуйте обмежити чи уникнути споживання алкоголю.
 • Зберігайте здоровий спосіб життя. Куріння і недостатність сну можуть підвищити ризик розвитку подагри.
 • Приймайте ліки за призначенням лікаря. Якщо у вас діагностована подагра, важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і приймати ліки, щоб контролювати рівень сечової кислоти.

Збереження здорового способу життя і раціону, регулярні консультації з лікарем і дотримання медичних рекомендацій допоможуть знизити ризик подагри та покращити якість життя.

Дотримання правил дієти при подагрі, відмова від заборонених продуктів і обрання тих, що можна їсти при подагрі, – все це складові успішного контролю за станом здоров’я. Пам’ятайте, що ваше власне благополуччя починається із здорового харчування та відповідального ставлення до власного організму. Бережіть свої суглоби, включайте у раціон лише корисні продукти.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.