Гельмінтоз: симптоми, різновиди, профілактика та лікування

19 червень 2024
Гельмінтоз: симптоми, різновиди, профілактика та лікування

Гельмінтози – це група захворювань, викликаних паразитичними червами (гельмінтами), які інфікують людей та тварин. Ці паразити можуть належати до різних класів, включаючи круглих червів (нематоди), стрічкових червів (цестоди) та сисунів (трематоди). Гельмінти мають здатність колонізувати різні органи та тканини, зокрема кишківник, печінку, легені, м’язи та інші частини тіла, залежно від виду. Термін «гельмінтоз» походить від грецького слова «helmins», що означає «черв'як», та вказує на причетність паразитичних червів до цих захворювань. Значення гельмінтозів у питанні глобального здоров'я велике, оскільки вони широко розповсюджені у багатьох регіонах світу, особливо у місцях з низьким рівнем санітарії та гігієни. Ці захворювання вимагають уваги не лише з медичної точки зору, але й у контексті соціального та економічного розвитку.

У цій статті ми детально розглянемо симптоми, можливі причини та сучасні підходи до лікування гельмінтозу. Також, проаналізуємо профілактичні заходи, які можуть допомогти знизити ризик зараження паразитами та мінімізувати їхній потенційний вплив на загальний стан здоров'я людини.

Причини виникнення

Гельмінтози розвиваються внаслідок інвазії паразитичних червів, які можуть проникати в людський організм різними шляхами. До основних причин, які сприяють їх появі, належать:

 1. Заражена вода. Недостатній контроль за якістю води є серйозною проблемою, оскільки може призводити до забруднення водних джерел патогенами, включаючи яйця та личинки гельмінтів. Це створює ризик зараження для людей, особливо у випадках, коли вода використовується як питна або підходить для інших домашніх чи громадських потреб.
 2. Недотримання гігієни. Відсутність належної особистої гігієни, наприклад, після контакту з землею або після відвідування туалету, значно збільшує ризик зараження. Часто діти є найбільш вразливими до таких інфекцій через ігри в забруднених місцях.
 3. Споживання зараженої їжі. Вживання сирої або недостатньо термічно обробленої їжі, особливо м'яса та риби, може призвести до зараження гельмінтами. Місця з низьким рівнем харчової безпеки мають вищий ризик передачі паразитів.
 4. Контакт з інфікованими тваринами. Домашні та дикі тварини можуть бути переносниками гельмінтів, особливо якщо їхнє утримання здійснюється в неналежних умовах. Важливо регулярно проводити дегельмінтизацію тварин, щоб уникнути ризику передачі.
 5. Передача від людини до людини. Хоча цей шлях менш типовий, деякі види гельмінтів можуть передаватися при тісному контакті або через предмети побуту, які використовували інфіковані особи. Важливо уникати використання спільного посуду та постільної білизни у громадських місцях, таких як гуртожитки або кемпінги.

Розуміння цих причин є ключовим для розробки ефективних стратегій профілактики та контролю зараження гельмінтами, що, в свою чергу, може знизити розповсюдження цих захворювань у суспільстві.

Симптоми

Симптоматика гельмінтозів може бути різноманітною та залежить від виду паразита, стадії захворювання та індивідуальних особливостей організму. Основні симптоми, що найчастіше спостерігаються у пацієнтів, включають наступне:

 1. Абдомінальний біль. Пацієнти часто скаржаться на коліки та неприємні відчуття в животі, що можуть віддавати в різні ділянки.
 2. Зміни апетиту. Зараження може викликати як анорексію, так і ненормально підвищений апетит. Несподівана втрата ваги може відбуватися через порушення всмоктування поживних речовин у кишечнику, що спричинене паразитарною активністю.
 3. Гастроінтестинальні розлади. Нудота, блювота, діарея або запор можуть бути присутніми і варіювати за інтенсивністю.
 4. Загальна слабкість. Втрата енергії та постійне відчуття втоми часто пов'язані з анемією, що розвивається на фоні хронічної інфекції.
 5. Свербіж та подразнення шкіри. Свербіж, особливо в області ануса, може бути результатом міграції деяких видів гельмінтів.

До супутніх проявів цього стану належать:

 • Біль у м'язах та суглобах. М'язові болі та артралгії можуть виникати через імунну відповідь організму на гельмінтів.
 • Алергічні реакції. У деяких випадках можливі алергічні прояви, такі як висипання або збільшення кількості еозинофілів у крові, які вказують на паразитарну інфекцію.
 • Лихоманка. Хоча не так часто, але деякі типи гельмінтозів можуть спричинити періодичне підвищення температури тіла.

Ці симптоми допомагають скласти більш повну картину проявів гельмінтозу і є важливими при початковій оцінці симптомів перед проведенням спеціалізованих аналізів для діагностики.

Види

Існує багато видів гельмінтозів, що розрізняються за типом паразита, місцем локалізації в організмі та способами зараження. Кожен вид має свої особливості, які визначають клінічний профіль захворювання та стратегії лікування. Ось декілька прикладів:

 1. Аскаридоз. Спричинений круглими червами, аскаридами Ascaris lumbricoides, які зазвичай живуть у кишечнику людини. Цей паразит може досягати значної довжини, заважаючи нормальній діяльності кишечника та викликаючи біль і дискомфорт.
 2. Ентеробіоз. Зумовлений Enterobius vermicularis, який зазвичай локалізується в нижній частині кишечника. Інфекція часто веде до сильного свербежу в анальній області, особливо вночі, що спричиняє порушення сну та дискомфорт.
 3. Трихоцефальоз. Це гельмінтоз, спричинений паразитом Trichuris trichiura, оселяється у тонкому кишечнику людини і може призводити до різних симптомів та ускладнень. Може викликати серйозні запальні процеси, кровотечі та анемію, що значно впливає на загальний стан здоров'я.
 4. Ехінококоз. Це паразитарне захворювання, яке спричинюється личинками ехінококів, зазвичай Echinococcus granulosus або Echinococcus multilocularis. Часто це захворювання призводить до утворення кіст в печінці та легенях, що може викликати біль і дисфункцію цих органів.
 5. Шистосомоз. Хронічне паразитарне захворювання, яке викликається видами роду Schistosoma, які заражають кровоносну систему. Цей паразит передається через воду, зазвичай в контамінованих прісних водоймах. Інфекція може призводити до розвитку хронічних уражень органів, таких як кишечник, печінка, сечовий міхур та нирки, і викликати широкий спектр симптомів, від легких до важких. Це лише декілька прикладів гельмінтозів, існують й інші види, які також можуть впливати на здоров'я людини.

Кожен із цих видів має унікальні механізми взаємодії з організмом зараженої людини та може викликати специфічні патологічні зміни в його функціонуванні, що, у свою чергу, вимагає застосування відповідних методів діагностики та лікування.

Діагностика

Діагностика гельмінтозу є ключовим етапом у виявленні та лікуванні цих паразитарних захворювань. Відповідні діагностичні методи дозволяють встановити точний тип гельмінтів, що інфікували організм, та розробити ефективний план лікування.

 • Збір анамнезу. Лікар детально розпитує пацієнта про симптоми, можливу нещодавну подорож в ендемічні регіони та контакти з інфікованими тваринами. Це дозволяє виявити потенційні шляхи зараження та оцінити ризик експозиції до конкретних видів гельмінтів.
 • Аналіз калу на яйця гельмінтів. Цей метод виявляє яйця паразитів, що можуть бути виведені з кишечника через кал. Яйця різних видів гельмінтів мають характеристичну морфологію, що дозволяє ідентифікувати вид паразита.
 • Серологічні тести. Визначення наявності антитіл до певних типів гельмінтів у крові, що допомагає визначити стадію інфекції. Ці тести можуть допомогти ідентифікувати інфекції, які не виявляються через стандартний копрологічний аналіз.
 • Імуноферментний аналіз (ELISA). Використовується для більш чутливого виявлення специфічних антитіл або антигенів гельмінтів. ELISA може виявити інфекції на ранніх стадіях, навіть коли концентрація паразитів є низькою.
 • Обстеження тканин. У випадках, коли підозрюється ураження внутрішніх органів (наприклад, печінки, легенів), може бути проведене обстеження тканин, таке як ультразвукове дослідження, комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Завершуючи діагностику, лікар може призначити додаткові лабораторні чи інструментальні дослідження для уточнення виду паразита та його розташування в організмі, що є важливим для вибору належної стратегії лікування.

Лікування

Лікування гельмінтозу потребує врахування специфіки інфекції та індивідуального підходу до кожного пацієнта. Застосування комплексної стратегії дозволяє ефективно боротися з паразитами та забезпечує оптимальне відновлення здоров'я. Основні підходи до лікування передбачають:

 1. Антигельмінтні препарати. Це основний метод лікування гельмінтозів, який включає застосування лікарських засобів, спрямованих на виведення паразитів з організму. Вони можуть бути призначені для усунення яєць та личинок, а також для знищення дорослих форм гельмінтів. Ліки вибирають залежно від типу гельмінтів та ступеню зараження. Лікування може включати одноразове або курсове застосування препаратів в залежності від клінічної картини.
 2. Підтримка імунної системи. Призначення додаткових вітамінів, таких як В12 та заліза, може допомогти в боротьбі з анемією та іншими ускладненнями, викликаними гельмінтозами. Зміцнення імунітету дозволяє швидше відновити здоров'я та запобігти повторному зараженню.
 3. Симптоматичне лікування. У разі наявності симптомів, таких як біль, свербіж тощо, застосовуються лікарські засоби для зменшення дискомфорту та полегшення стану пацієнта.
 4. Коригування дієти. Рекомендації щодо дієти включають збільшення споживання клітковини, що сприяє виведенню токсинів і паразитів з організму. Також радять обмежити вживання простих вуглеводів, які можуть сприяти росту деяких типів гельмінтів. Збалансоване харчування сприяє загальному покращенню кишкового здоров'я.
 5. Гігієнічні заходи. Строге дотримання особистої гігієни, зокрема миття рук перед їжею та після відвідування туалету, є критично важливим для запобігання повторення інфекції. Важливо також обробляти продукти харчування, особливо м'ясо та рибу, для зниження ризику зараження гельмінтами.
 6. Моніторинг і контроль. Після завершення курсу лікування важливо провести повторні лабораторні дослідження для перевірки ефективності терапії. Регулярний медичний огляд дозволяє вчасно виявляти будь-які ознаки рецидивів та забезпечує можливість своєчасного коригування лікувальних заходів.

Комплексний підхід до лікування гельмінтозів дозволяє досягти успішних результатів і забезпечити повне відновлення здоров'я пацієнта.

Профілактика

Попередження гельмінтозу є важливим елементом охорони здоров'я, що дозволяє знизити ризик зараження та поширення паразитичних інфекцій серед населення. Вжиття заходів профілактики також може істотно покращити якість життя та зменшити навантаження на медичні установи. Ось ключові кроки, що допомагають запобігти розвитку гельмінтозу:

 • Використання чистої питної води. Уникнення споживання води з ненадійних джерел може значно зменшити ризик інвазії гельмінтами. Встановлення фільтрів для води в домашніх умовах може додатково захистити від потенційних забруднень.
 • Чистота овочів та фруктів. Перед вживанням овочів та фруктів рекомендується їх ретельно мити теплою водою, щоб видалити можливі залишки ґрунту та яєць паразитів.
 • Відмова від недовареного м'яса. Важливо вживати якісне м'ясо, дотримуватися правил його термічної обробки.
 • Особиста гігієна. Регулярне миття рук з милом перед прийомом їжі, після відвідування туалету та контакту з тваринами допомагає запобігти передачі яєць паразитів.
 • Регулярна антипаразитарна терапія домашніх тварин. Це допомагає знизити ризик передачі гельмінтів від тварин до людей. Важливо також періодично проводити ветеринарні огляди та вакцинацію домашніх улюбленців.

Ці дії не лише забезпечують захист від можливого зараження, але й сприяють підвищенню усвідомлення необхідності профілактичних заходів серед населення. Важливо зазначити, що вчасне впровадження профілактичних заходів може значно знизити поширеність та важкість гельмінтозних захворювань.

Ви можете придбати онлайн препарати для лікування та профілактики гельмінтозу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 19.06.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.