Хвороба Крона: діагностика і лікування

19 жовтень 2023
Хвороба Крона: діагностика і лікування

Хвороба Крона – це захворювання, що приховує в собі небезпеку для життя та здоров'я людини. Ця хвороба заслуговує на докладний розгляд та вивчення, адже згідно статистики, вона є все більш поширеною у сучасному світі.

Що таке хвороба Крона? Це хронічне запальне захворювання тонкої та товстої кишки. Хвороба може впливати на будь-яку частину шлунково-кишкового тракту, від ротової порожнини до анального отвору.

Причини та фактори ризику

Хоча точна причина хвороби Крона не відома, дослідження вказують на різні фактори ризику і можливі причини, які можуть сприяти її розвитку. Ось кілька з них:

 • Генетичні фактори: Спадковість грає важливу роль у розвитку хвороби Крона. Якщо у вашій родині є випадки захворювання, у вас більше шансів отримати хворобу Крона.
 • Захворювання та інфекції: Певні види інфекцій та вірусів можуть викликати запалення в кишечнику і сприяти розвитку хвороби Крона.
 • Порушення роботи імунної системи: Хвороба Крона вважається аутоімунним захворюванням, тобто виникає внаслідок збою в роботі імунної системи, яка атакує власні клітини організму.
 • Збої в мікробіомі кишечника: Зміни в складі і функціонуванні мікроорганізмів, які знаходяться в кишечнику, можуть впливати на розвиток хвороби Крона.
 • Споживання тютюну: Вживання тютюну є фактором ризику для розвитку хвороби Крона. Водночас, відмова від тютюну може сприяти погіршенню симптомів у тих, які вже мають це захворювання.
 • Стрес: Хоча стрес сам по собі не є причиною, він може погіршувати симптоми і пришвидшувати загострення хвороби Крона.
 • Погане харчування: Деякі харчові фактори, такі як велика кількість жирів, цукрів і оброблених продуктів, можуть впливати на розвиток і загострення хвороби Крона.
 • Вік: Хвороба Крона частіше виявляється у молодих людей, але вона може розвиватися в будь-якому віці.
 • Специфічні діетичні фактори: Деякі дослідження показують, що висока кількість живильних волокон і фруктів може знижувати ризик розвитку хвороби Крона.
 • Забруднене навколишнє середовище: Деякі забруднення довкілля можуть бути пов'язані з ризиком розвитку хвороби Крона.

Пам'ятайте, що хвороба Крона - це складний розлад з багатьма факторами ризику, і багато з них взаємодіють між собою. Індивідуальний ризик може сильно варіювати в залежності від генетичних факторів і факторів середовища. Якщо у вас є спадкова сприйнятливість до хвороби Крона або ви спостерігаєте симптоми, що можуть вказувати на цей розлад, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Симптоми хвороби Крона

Хвороба Крона може виявлятися різними симптомами, і їх характер і інтенсивність можуть варіювати в залежності від місця та важкості захворювання. Основні симптоми хвороби Крона включають:

 • Біль і дискомфорт у животі. Це може бути гострий, тупий або колючий біль, який може змінювати своє розташування в межах живота. Біль зазвичай збільшується після їжі.
 • Діарея. Часта діарея, з кров'ю чи слизом.
 • Запори. Деякі люди з хворобою Крона відчувають запор, при якому стілець (кал) дуже твердий та важко або надто повільно просувається травним трактом.
 • Втрата апетиту і ваги. Хвороба Крона може призводити до втрати апетиту і нездорового схуднення.
 • Виразки в ротовій порожнині. У деяких пацієнтів можуть утворюватися виразки на слизовій оболонці рота.
 • Втрата крові. У деяких випадках, хвороба Крона може спричинити внутрішні кровотечі з кишечника, що може призвести до анемії (недостатньої кількості червоних кров'яних клітин).
 • Втома і виснаженість. Хвороба Крона може викликати загальну втомленість, слабкість та депресію.
 • Зміни стільця і дефекації. Стілець може мати незвичайну форму, колір або запах і може містити слиз або кров.
 • Специфічні симптоми залежно від місця захворювання. Симптоми Крона можуть бути різними в залежності від того, в якій частині кишечника відбувається запалення.Наприклад, пошкодження тонкого кишечника може призвести до зниження всмоктування поживних речовин, а пошкодження товстого кишечника може призвести до збільшення водянистого стільця.
 • Виразки і пухлини. У деяких випадках, хвороба Крона може спричиняти утворення виразок та пухлин в кишечнику.

Симптоми хвороби Крона можуть загострюватися періодично (загострення) і послаблюватися, що становить хронічний характер хвороби. Важливо звернутися до лікаря, якщо ви маєте схожі симптоми, особливо якщо вони тривають тривалий час або погіршуються.

Діагностика хвороби Крона

Діагностика хвороби Крона - це складний процес, який включає в себе різні клінічні, лабораторні і інструментальні методи для визначення наявності та характеру захворювання. Ось основні методи діагностики хвороби Крона:

 1. Медичний огляд та анамнез: Лікар спостерігає за симптомами, проводить ретельний огляд пацієнта, вивчає його історію хвороби та спадковість.
 2. Лабораторні дослідження:
  • Аналіз крові: Це дослідження може виявити показники запалення та анемії, які можуть бути пов'язані з хворобою Крона.
  • Дослідження кала: Аналіз кала може виявити наявність крові, слизу та інших відхилень у калі.
 3. Ендоскопічні дослідження:
  • Колоноскопія: Це інвазивне дослідження, при якому лікар вводить гнучкий ендоскоп через задній прохід для огляду всередини товстої кишки та тонкої кишки (якщо це можливо). Під час процедури можуть бути взяті біопсійні зразки для подальшого аналізу.
  • Гастрофіброскопія (гастродуоденоскопія): Ця процедура включає введення гнучкого ендоскопу через рот для огляду стінок шлунка та дванадцятипалої кишки.
 4. Рентгеноскопія кишечника: Дослідження, при якому рентгенівські промені використовуються для отримання зображення кишечника.
 5. Магнітно-резонансна томографія (МРТ): Ця діагностична візуалізація дозволяє виявити патологічні зміни в кишечнику та навколишніх тканинах.
 6. Капсульна ендоскопія: Пацієнт ковтає капсулу з камерою, яка фотографує стінки кишечника, і дані передаються до зовнішнього приладу.
 7. Мікрофлора кишечника: Дослідження мікроорганізмів, які заселяють кишечник (мікробіом), може допомогти в з'ясуванні характеру захворювання.
 8. Біопсія: Під час ендоскопічних досліджень можуть бути взяті маленькі зразки тканини (біопсії) для подальшого аналізу на наявність запалення та інших характерних ознак хвороби Крона.

Після комплексного обстеження і отримання результатів цих досліджень, лікар може поставити остаточний діагноз хвороби Крона та розробити план лікування, який відповідає індивідуальним потребам пацієнта. Важливо звернутися до лікаря, якщо у вас є симптоми, які можуть вказувати на хворобу Крона, такі як біль у животі, діарея або втрата ваги, для правильної діагностики та лікування.

Лікування хвороби Крона

Лікування хвороби Крона є складним процесом, і воно зазвичай спрямоване на полегшення симптомів, зниження запалення та підтримку загального здоров'я. Точний план лікування може варіюватися в залежності від важкості захворювання та індивідуальних потреб пацієнта. Ось деякі основні методи лікування хвороби Крона:

 1. Ліки:
  • Протизапальні ліки. Ліки, такі як сульфасалазин, мезаламін і кортикостероїди, можуть використовуватися для зменшення запалення та полегшення симптомів.
  • Імунодепресанти. Деякі ліки, такі як азатіоприн, метотрексат і циклоспорин, можуть призначатися для підтримки імунної системи та зменшення запалення.
  • Біологічні препарати. Це нове покоління ліків, таких як інфліксимаб, адалімумаб і ведолізумаб, які специфічно впливають на імунну систему та запалення в організмі.
  • Антибіотики. Іноді антибіотики можуть бути використані для лікування і запобігання інфекцій.
  • Інгібітори протонної помпи (PPI). Якщо хвороба Крона супроводжується гастроезофагеальним рефлюксом, то PPI можуть бути призначені для зменшення кислотності шлунку.
 2. Хірургічне втручання. В окремих випадках, коли медикаментозне лікування не принесло полегшення або виникли ускладнення, може знадобитися хірургічне втручання. В хворобі Крона часто проводять операції, під час яких видаляють уражену ділянку кишечника (резекція).
 3. Зміни в харчуванні. Деякі пацієнти помічають полегшення симптомів, слідуючи особливій дієті, зокрема, дієті з низьким вмістом клітковини або дієті ФОДМАП. Проте, дієта повинна бути розроблена і контрольована лікарем або дієтологом.
 4. Супровідна терапія. Лікар може рекомендувати психотерапію, яка допоможе пацієнту управляти стресом і емоційними аспектами хвороби Крона.
 5. Фізична активність та здоровий спосіб життя. Регулярна фізична активність може сприяти загальному здоров'ю та зменшенню запалення. Уникайте вживання тютюну та зловживання алкоголем, оскільки це може погіршити симптоми.

Лікування хвороби Крона - це індивідуальний процес, і важливо співпрацювати з лікарем для розробки і виконання належного плану лікування. Лікарі будуть надавати пацієнтам рекомендації, враховуючи важкість та специфіку хвороби у кожного окремого випадку. Важливо пам’ятати що самолікування може призвести до ускладнень хвороби. Купити онлайн ліки від хвороби Крона за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 11.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.