Мастопатія: симптоми та лікування

23 травень 2024
Мастопатія: симптоми та лікування

Мастопатія – це медичний термін, що походить від грецьких слів «мастос» (жіночі груди) та «патхос» (хвороба) та вказує на патологічні зміни в молочних залозах. Це захворювання характеризується розвитком доброякісних змін у тканинах молочної залози, що можуть викликати дискомфорт та занепокоєння серед жінок. Мастопатія виникає в результаті порушення гормонального балансу та інших внутрішніх факторів, що веде до гіперплазії сполучної та епітеліальної тканини грудей. Хоча мастопатія не є онкологічним захворюванням, вона потребує уваги медичних фахівців для ведення моніторингу та, при необхідності, корекції для запобігання можливим ускладненням.

У цій статті ми детально розглянемо етіологію, клінічні характеристики та сучасні підходи до лікування мастопатії. Також, розберемо корисні поради, спрямовані на зменшення симптомів та мінімізацію ризику подальшого розвитку захворювання.

Причини виникнення

Розуміння причин мастопатії є ключовим для вибору ефективних методів лікування та профілактики. В цьому контексті важливо враховувати, що захворювання може розвинутися під впливом багатьох факторів. Ось декілька основних причин появи мастопатії:

 1. Гормональні порушення. Дисбаланс статевих гормонів, зокрема підвищений рівень естрогенів при недостатньому рівні прогестерону, вважається однією з основних причин розвитку мастопатії. Це може бути пов'язано з різними ендокринними захворюваннями, ожирінням, застосуванням деяких лікарських препаратів.
 2. Генетична схильність також відіграє важливу роль у розвитку мастопатії. Якщо близькі родичі жінки стикалися з цим захворюванням або мали інші патології молочних залоз, ризик розвитку мастопатії зростає.
 3. Порушення обміну речовин. Зокрема, порушення обміну жирів може сприяти розвитку мастопатії. Високий рівень холестерину та інших ліпідів у крові може впливати на гормональний фон і сприяти зростанню патологічно змінених клітин.
 4. Хронічний стрес і емоційне перевантаження можуть впливати на гормональний баланс, підвищуючи рівень кортизолу, що, в свою чергу, може впливати на розвиток мастопатії.
 5. Нездоровий спосіб життя. Куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність та неправильне харчування можуть погіршувати загальний стан здоров'я та сприяти розвитку різних захворювань, в тому числі мастопатії.

Важливо пам'ятати, що своєчасне звернення до фахівця та комплексний підхід до терапії можуть значно покращити прогноз і якість життя пацієнток.

Симптоми

Враховуючи різноманітність проявів мастопатії, цей перелік симптомів покликаний допомогти в ідентифікації основних ознак цього захворювання:

 • Поява ущільнень або вузлів у молочних залозах – відчуття грудок або ущільнень, які можуть бути виявлені пальпацією; вони можуть бути болісними або не викликати дискомфорту.
 • Болі або чутливість грудей – больові відчуття або підвищена чутливість, що можуть посилюватися перед менструацією.
 • Зміни шкіри над молочними залозами – почервоніння, потовщення або втягнення шкіри, що може вказувати на внутрішні зміни.
 • Виділення з сосків – прозорі, білі, жовті або зеленуваті виділення, що не пов'язані з лактацією.
 • Зміни форми або розміру грудей – будь-яка несподівана зміна зовнішнього вигляду молочної залози, включаючи асиметрію або збільшення розміру грудей.
 • Утворення вузлів у пахвових ділянках – можливе збільшення лімфовузлів в пахвових ділянках, що може бути відчутно при пальпації.

Ці симптоми не завжди означають наявність серйозного захворювання, але їх не слід ігнорувати. Якщо ви помітили один або кілька з перерахованих вище симптомів, рекомендується звернутися за медичною допомогою для проведення детального обстеження та встановлення точного діагнозу.

Види

Класифікація мастопатії дозволяє глибше зануритися у розуміння різних форм цього захворювання. Ось основні види мастопатії, з якими можуть зіткнутися жінки:

 1. Фіброзна – характеризується збільшенням кількості сполучної тканини в молочній залозі. Це може спричинити ущільнення тканин грудей, що часто викликає занепокоєння у жінок, але, на щастя, більшість випадків не є передраковим станом.
 2. Кістозна – відома також як фіброкістозна мастопатія, цей тип включає формування однієї або декількох кіст у молочній залозі. Кісти можуть бути різного розміру та часто наповнені рідиною.
 3. Фіброзно-кістозна (змішана) – цей вид комбінує як фіброзні, так і кістозні зміни у тканині молочної залози, що робить його найпоширенішою формою мастопатії.
 4. Дифузна – відзначається рівномірним поширенням змін у всіх ділянках молочних залоз. Ця форма часто супроводжується больовими відчуттями.
 5. Вузлова – характеризується наявністю окремих вузлів у тканині молочної залози, які можуть бути як фіброзними, так і кістозними. Вузли можуть вимагати додаткового обстеження для виключення злоякісних новоутворень.
 6. Апокринна – стан, при якому залозисті клітини молочної залози перетворюються на клітини апокринного типу, що не є типовим для молочної залози. Цей тип мастопатії рідше веде до серйозних ускладнень, але потребує спостереження.

Важливо звертатися до лікаря при перших ознаках змін у молочних залозах, щоб визначити тип мастопатії та отримати відповідні рекомендації.

Діагностика

Діагностика мастопатії включає в себе ряд методів і процедур, що допомагають лікарю отримати повну картину стану молочних залоз та визначити тип і характер захворювання. Ось деякі з найбільш важливих методів діагностики мастопатії.

 1. Анамнез і фізичний огляд. Лікар збирає повну медичну історію пацієнтки, включаючи скарги на біль у молочних залозах, наявність ущільнень чи виділень з сосків. Фізичний огляд дозволяє виявити будь-які пальпабельні маси або зміни в тканинах залоз.
 2. Мамографія. Рентгенівське дослідження молочних залоз допомагає виявити непальпабельні утворення, мікрокальцинати та інші структурні зміни, що не відчуваються при пальпації.
 3. Ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз. УЗД є важливим методом для оцінки структури тканин молочної залози, особливо в молодому віці, коли тканини більш щільні. Це дослідження дозволяє виявити кістозні чи фіброзні утворення, оцінити їх розміри та характер.
 4. Магнітно-резонансна мамографія (МРМ). МРМ застосовується для детальної візуалізації молочних залоз, особливо у випадках, коли інші діагностичні методи не є остаточними. Це дослідження особливо інформативне для виявлення та диференційного діагностування внутрішньопротокових утворень.
 5. Біопсія з наступним гістологічним дослідженням. Взяття тканини з підозрілого утворення для мікроскопічного дослідження дозволяє визначити тип змін (доброякісні чи злоякісні).
 6. Гормональні дослідження. Аналіз крові на гормони, зокрема естрогени, прогестерон, а також тиреоїдні гормони, може бути важливим для оцінки гормонального фону, що сприяє розвитку мастопатії.

Після збору всієї необхідної інформації за допомогою вищевказаних методів, лікар зможе сформувати повне розуміння стану пацієнтки. Це, у свою чергу, сприятиме вибору найбільш ефективних методів лікування, з урахуванням індивідуальних особливостей кожного випадку мастопатії.

Лікування

Сучасна медицина пропонує комплексний підхід до лікування мастопатії, спрямований на мінімізацію симптомів, запобігання прогресуванню захворювання та покращення якості життя пацієнток. Ефективність терапії залежить від індивідуальних особливостей організму жінки, стадії та типу мастопатії. Основні методи лікування включають:

 • Гормональна терапія. Підбір препаратів для корекції гормонального балансу, з метою зменшення стимуляції росту патологічних тканин у молочних залозах.
 • Фізіотерапевтичні процедури. Застосування магнітотерапії, ультразвукової терапії, а також електрофорезу з лікарськими препаратами для зниження болю та запальних процесів.
 • Лікування болю. Застосування засобів для зменшення болю, що може виникати при мастопатії, включає в себе використання мазей та кремів для місцевого лікування. Такі препарати мають протизапальну та знеболювальну дію і наносяться на уражені ділянки молочних залоз.
 • Психотерапія. Консультації з психотерапевтом можуть допомогти впоратися зі стресом і емоційним навантаженням, що пов’язані з захворюванням.
 • Антиоксидантна терапія. Прийом вітамінів та антиоксидантів, таких як вітамін Е, селен, що сприяють захисту клітин від оксидативного стресу та поліпшенню загального стану здоров'я.
 • Регулювання маси тіла. Зниження ваги в разі ожиріння через дієтичне харчування та збільшення фізичної активності, що допомагає нормалізувати гормональний баланс.
 • Альтернативна медицина. Застосування акупунктури, гомеопатії або аюрведи як допоміжних методів лікування для зниження симптоматики та покращення самопочуття.
 • Перегляд лікарської терапії. Оцінка та корекція прийому інших медикаментів, які можуть впливати на гормональний фон і спричиняти мастопатію, за рекомендацією лікаря.
 • Дієтичні добавки. Прийом омега-3 жирних кислот, індол-3-карбінолу та інших добавок, що можуть сприяти нормалізації гормонального фону та зменшенню симптомів мастопатії.
 • Хірургічне втручання. Застосовується в випадках, коли консервативне лікування неефективне, або у разі наявності значних утворень.

Важливо підкреслити, що кожен з цих методів має бути обговорений та узгоджений з лікарем, який врахує індивідуальні особливості стану пацієнтки, її загальний стан здоров'я та можливі протипоказання. Самолікування мастопатії без належного медичного нагляду може призвести до ігнорування або неправильного тлумачення симптомів. Це, в свою чергу, може збільшити ризик прогресування захворювання, затримати діагностику серйозних станів, таких як онкологічні захворювання, а також спричинити небажані побічні ефекти від неконтрольованого застосування медикаментів та нетрадиційних методів лікування.

Профілактика

Профілактика мастопатії є важливою частиною здорового способу життя кожної жінки. Враховуючи, що це захворювання молочних залоз є одним із найпоширеніших серед жінок, тому, попередження його появи знижує ризик розвитку ускладнень і допомагає зберегти здоров'я.

 1. Дотримання збалансованого раціону харчування. Правильне харчування з високим вмістом фруктів, овочів та низьким вмістом жирів може допомогти зменшити ризик розвитку мастопатії.
 2. Регулярні фізичні вправи. Фізична активність сприяє загальному здоров'ю та допомагає підтримувати нормальний гормональний баланс.
 3. Уникання шкідливих звичок. Вживання алкоголю та куріння можуть збільшити ризик захворювання, тому рекомендується їх мінімізувати або повністю уникати.
 4. Самообстеження. Регулярне самообстеження грудей дозволяє вчасно виявляти будь-які зміни або утворення, які можуть потребувати уваги медичного спеціаліста.
 5. Контроль гормонального фону. Консультація з лікарем щодо контролю гормонального балансу, особливо при прийомі оральних контрацептивів або гормональної терапії.
 6. Регулярні візити до лікаря. Щорічні огляди у лікаря-гінеколога або мамолога допоможуть вчасно виявити будь-які зміни в грудях та розпочати необхідне лікування, якщо це потрібно.
 7. Освіта та інформування. Ознайомлення з інформацією про мастопатію та її профілактику допоможе краще розуміти власний ризик і способи його зниження.

Ці профілактичні заходи можуть допомогти знизити ризик розвитку мастопатії та підтримати загальне здоров'я грудей, забезпечуючи жінкам спокій та впевненість у своєму здоров'ї на довгі роки.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування та профілактики мастопатії за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 24.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.