Задишка: причини, наслідки та лікування

26 лютий 2024
Задишка: причини, наслідки та лікування

Задишка, відома також як диспное, є частим та часто тривожним симптомом, що може супроводжувати ряд захворювань. Цей стан, коли людині важко дихати або відчувається нестача повітря, може бути викликаний різними факторами, від фізичної активності до серйозних медичних станів. У цій статті ми розглянемо основні причини задишки, її потенційні наслідки для здоров'я, а також сучасні підходи до лікування та контролю цього розповсюдженого симптому.

Причини виникнення

Причини виникнення задишки можуть бути різноманітними та залежать від багатьох факторів. Нижче перераховані деякі з найпоширеніших причин:

 • Астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), пневмонія, плеврит, туберкульоз, легенева емболія, та фіброз легень часто призводять до задишки.
 • Серцева недостатність, ішемічна хвороба серця, вади серця та міокардит можуть викликати задишку через недостатнє кровопостачання або неправильну роботу серця.
 • Недостатність червоних кров'яних тілець або гемоглобіну може призвести до зниження здатності крові переносити кисень, що призводить до відчуття нестачі повітря.
 • Надмірна вага може створювати додаткове навантаження на легені та серце, що призводить до задишки, особливо при фізичному навантаженні.
 • Захворювання нервової системи, такі як хвороба Паркінсона або розсіяний склероз можуть впливати на дихальні м'язи та контроль дихання.
 • Стрес, тривога та панічні атаки часто призводять до гіпервентиляції, що викликає відчуття задишки.
 • Деякі ліки, включаючи бета-блокатори або препарати для лікування гіпертонії, можуть викликати задишку як побічний ефект.
 • Перебування на великій висоті викликає задишку, оскільки кількість кисню в повітрі зменшується.
 • Хронічні захворювання, такі як діабет або ревматоїдний артрит, також можуть впливати на дихання.
 • Регулярне куріння тютюну є однією з основних причин ХОЗЛ і інших легеневих захворювань, що ведуть до задишки.

Ці причини можуть діяти окремо або в комбінації, спричиняючи задишку. Важливо звернутися до лікаря для точної діагностики та ефективного лікування.

Супутні симптоми

Симптоми задишки (диспное) можуть проявлятися по-різному, залежно від основної причини та загального стану здоров'я людини. Ось деякі з найбільш поширених симптомів, які можуть супроводжувати задишку:

 1. Відчуття нестачі повітря – це відчуття, що ви не можете повністю зробити вдих або видих.
 2. Часте та поверхневе дихання є спробою організму збільшити надходження кисню.
 3. Швидке серцебиття, також відоме як тахікардія, може бути реакцією на зниження кисню в крові.
 4. Свист у грудях часто асоціюється з астмою або ХОЗЛ і відбувається через звуження дихальних шляхів.
 5. Недостатнє надходження кисню може викликати запаморочення, озноб або слабкість.
 6. Задишка часто супроводжується загальною втомою або виснаженням.
 7. Набряки, особливо в ногах або щиколотках, можуть бути ознакою серцевої недостатності.
 8. Бліда або синюшна шкіра, стан, відомий як ціаноз, при якому шкіра або губи стають синюшними через брак кисню.
 9. Відчуття задишки може спровокувати відчуття паніки або тривоги, особливо якщо воно виникає раптово.

Ці симптоми можуть варіюватися від легких до вкрай серйозних і часто потребують медичного втручання, особливо якщо вони виникають раптово або посилюються. Важливо звернутися до лікаря для оцінки стану та визначення належного лікування.

Види

Задишка (диспное) може класифікуватися за різними критеріями, включаючи тривалість, інтенсивність і обставини виникнення. Ось деякі з основних видів задишки:

 1. Акутна задишка. Це раптове виникнення задишки, яке може бути ознакою серйозного медичного стану, такого як легенева емболія або серцевий напад.
 2. Хронічна задишка. Цей тип задишки розвивається поступово і триває довгий час, часто асоціюється з такими захворюваннями як ХОЗЛ, астма або серцева недостатність.
 3. Позиційна (ортопное). Задишка, яка посилюється у певних положеннях тіла, зазвичай коли людина лежить. Це часто зустрічається при серцевій недостатності.
 4. Задишка при навантаженні. Виникає або посилюється під час фізичної активності. Це може бути нормальною реакцією на інтенсивні навантаження, але також може свідчити про проблеми з легенями чи серцем.
 5. Нічна задишка (пароксизмальна нічна диспное). Виникає під час сну, змушуючи людину раптово прокидатися з відчуттям нестачі повітря. Це часто пов'язано з серцевою недостатністю.
 6. Психогенна задишка. Виникає у результаті психологічних факторів, таких як тривога або панічні атаки. Характеризується гіпервентиляцією і часто супроводжується іншими симптомами тривоги.
 7. Механічна задишка. Викликана обмеженнями фізичного дихання, такими як ожиріння, вагітність або асцит (накопичення рідини в черевній порожнині).

Кожен з цих видів задишки має свої особливості і може потребувати різних методів діагностики та лікування. Важливо розуміти, що задишка є симптомом, а не окремим захворюванням, і її причину завжди потрібно виявляти і лікувати.

Діагностика

Діагностика задишки (диспное) включає ряд медичних оцінок і тестів, щоб визначити основну причину цього симптому. Ось деякі з основних кроків у процесі діагностики:

 • Медичний анамнез. Лікар збере повну медичну історію, включаючи симптоми, тривалість симптому, пов'язані умови (наприклад, астма, ХОЗЛ, серцеві захворювання), сімейну історію захворювань, а також життєвий стиль і звички (наприклад, куріння).
 • Фізичне обстеження. Лікар проведе фізичний огляд, уважно прослухає ваші легені та серце, перевіряючи наявність ознак задишки, ціанозу (синюшності шкіри) та інших пов'язаних симптомів.
 • Рентген грудної клітини. Цей тест допомагає ідентифікувати аномалії в легенях або серці, які можуть викликати задишку.
 • Електрокардіограма (ЕКГ). Це дослідження використовується для виявлення проблем з електричною активністю серця, що може вказувати на серцеві захворювання.
 • Функція легень (пульмональна функціональна проба). Ці тести оцінюють, наскільки добре працюють ваші легені, і виявляють наявність астми або ХОЗЛ.
 • Аналіз крові. Загальний аналіз крові може виявити анемію, інфекцію та інші проблеми, які можуть викликати задишку.
 • Ехокардіограма. Ультразвукове дослідження серця, яке може виявити структурні аномалії або проблеми з функцією серця.
 • Тест на зусилля. Цей тест оцінює, як ваше серце і легені реагують на фізичну активність.
 • Спірометрія. Тест для вимірювання об'єму та швидкості повітря, яке ви вдихаєте і видихаєте, використовується для виявлення обструкції дихальних шляхів.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). Детальні зображення легень та інших структур у грудній клітині можуть допомогти у виявленні інших умов, таких як легенева емболія.

На основі результатів цих досліджень лікар може встановити точну причину задишки та розробити відповідний план лікування.

Лікування

Лікування задишки залежить від її причини та тяжкості. Ось деякі з найбільш поширених методів лікування:

 • Лікування основного захворювання. Це може включати ліки для контролю астми, ХОЗЛ, серцевих захворювань, анемії, інфекції або інших станів, що викликають задишку.
 • Бронходилататори. Ці препарати розширюють дихальні шляхи, допомагаючи полегшити дихання, особливо у пацієнтів з астмою або ХОЗЛ.
 • Киснева терапія. Для людей з тяжкою задишкою або з низьким рівнем кисню в крові може бути рекомендоване кисневе лікування.
 • Діуретики. Використовуються для зменшення зайвої рідини в організмі, особливо у пацієнтів з серцевою недостатністю.
 • Фізичні вправи. Регулярні легкі фізичні вправи, як-от ходьба або плавання, можуть покращити загальну витривалість та здоров'я легень.
 • Дихальні техніки. Вивчення ефективних дихальних технік, таких як діафрагмальне дихання або дихання губами, може допомогти керувати задишкою.
 • Зміни в способі життя. Це включає в себе відмову від куріння, дотримання здорової дієти, контроль ваги та уникнення тригерів, які можуть викликати задишку.
 • Психологічна підтримка. Для осіб, у яких задишка викликана або посилюється психологічними факторами, такими як тривога або панічні атаки, може бути корисною консультація психолога або психотерапія.
 • Хірургічне втручання. У деяких випадках, як-от при великих кістах або пухлинах у легенях, може бути необхідне хірургічне втручання.
 • Планування допомоги та надзвичайних ситуацій. Для людей з хронічною задишкою важливо мати план дій у випадку погіршення стану.

Слід зазначити, що лікування задишки має бути індивідуальним і базуватися на конкретній причині та потребах пацієнта. Консультація з лікарем є ключовою для визначення найбільш ефективного плану лікування, адже самолікування може мати непередбачувані наслідки та призвести до загострення хвороби.

Профілактика

Профілактика задишки включає заходи, спрямовані на зниження ризику виникнення цього симптому та підтримку загального здоров'я легенів та серця. Ось кілька ключових рекомендацій:

 1. Фізична активність покращує функцію серця та легенів, збільшує витривалість і допомагає контролювати вагу.
 2. Збалансована дієта, багата фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та низьким вмістом насичених жирів, сприяє загальному здоров’ю та запобігає ожирінню.
 3. Постійне спостереження за своїм здоров'ям і вчасне реагування на його зміни в разі таких хвороб, як астма, ХОЗЛ, серцеві захворювання, діабет та високий кров'яний тиск може запобігти виникненню задишки.
 4. Зменшення впливу забруднюючих речовин та алергенів, таких як пилок, шерсть домашніх тварин, пліснява та дим.
 5. Щеплення, особливо проти грипу та пневмонії, допомагають захистити легені від інфекцій, які можуть викликати задишку.
 6. Обмежити або відмовитись від споживання алкоголю.
 7. Управління стресом і тривогою за допомогою медитації, йоги чи інших технік релаксації може допомогти зменшити ризик задишки, особливо пов’язаної з психогенними факторами.
 8. Регулярні відвідування лікаря для обстеження та раннього виявлення можливих проблем.

Важливо пам'ятати, що профілактика задишки – це комплексний підхід, що включає здоровий спосіб життя та управління будь-якими існуючими медичними станами.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати ліки для полегшення симптомів задишки онлайн за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.