Що робити, коли набрякла нога: рекомендації та дії

23 листопад 2023
Що робити, коли набрякла нога: рекомендації та дії

Набряк ноги – це стан, який може бути викликаний різними причинами і варто віддати йому увагу. Набряк може бути наслідком травми, захворювань або інших медичних ускладнень. У цій статті ми розглянемо основні причини набряку ніг, його симптоми та можливі методи лікування і попередження цього неприємного стану.

Причини набряків ніг

Набряклість ніг може бути спричинена різними факторами та станами. До найбільш поширених причин належать:

 • Травма, включаючи забої, переломи або розтягнення м'язів, може призвести до набрякання ноги.
 • Сидячий спосіб життя або тривала іммобілізація ноги може призвести до застою крові та рідини в ногах.
 • Венозна недостатність може призвести до накопичення рідини в ногах та набряку.
 • Деякі лікарські препарати, зокрема антигіпертензивні засоби та гормони, можуть викликати цей стан.
 • Захворювання серця і судин можуть бути причиною набряків ніг.

Важливо звертатися до лікаря, якщо набряк ніг триває довше, ніж декілька днів або супроводжується іншими симптомами, такими як біль, почервоніння або підвищена температура. Лікар проведе необхідні обстеження та визначить причину набряку, після чого призначить лікування.

Симптоми та ознаки набряку ніг

Набряк ноги може супроводжуватися різними симптомами та ознаками, які можуть вказувати на певні причини цього стану. Основні симптоми та ознаки набряку ніг включають:

 • Одна з основних ознак набряку – збільшення об'єму ноги порівняно з нормою. Набрякла нога може стати напруженою і твердою на дотик.
 • Набряклість може бути супроводжена болем, особливо якщо вона пов'язана з травмою, запаленням чи іншими медичними станами.
 • Набряк може призводити до обмеження руху ногою та порушення її функції.
 • У деяких випадках набряк може супроводжуватися почервонінням шкіри над місцем ураження або відчуттям печіння.
 • Шкіра над набряком може бути теплою на дотик через запалення або інфекцію.
 • Місце набряку може вказувати на її причину. Наприклад, набряк нижньої частини ноги може бути пов'язаний з венозною недостатністю, тоді як набряк суглобів може бути симптомом артриту.
 • Припухлість і вдавлення після натискання- це ще одна ознака набряку. Якщо натиснути пальцем на опухлу ділянку, може утворитися яма, яка деякий час зберігається, перш ніж поступово повернутися до колишньої форми.

Якщо ви помітили набрякання ноги та супроводжуючі її симптоми, важливо звернутися до лікаря для діагностики та визначення причини цього стану. Тільки лікар може зробити точний діагноз і призначити необхідне лікування.

Дії у разі набряку ніг

Дії в разі набряклості ноги залежать від причини цього стану. Однак ось загальні кроки, які можна виконати, якщо ви стикнулися з набряканням ніг:

 1. Спробуйте покласти ногу на підвищену підставку або подушку, щоб зменшити струмінь крові до ноги. Це може допомогти зменшити набряк.
 2. Нанесіть лід або холодну компресію на набряклу ділянку. Заверніть лід в рушник або поліетиленовий пакет, щоб уникнути прямого контакту із шкірою. Холод допоможе зменшити запалення та набряк.
 3. Уникайте тиску на набряклу ногу і намагайтеся уникнути додаткових травм.
 4. Якщо набряк пов'язаний з запаленням чи болем, прийміть протизапальні препарати за рекомендацією лікаря.
 5. У деяких випадках лікар може рекомендувати компресійний одяг, який допомагає зменшити набряк та покращити кровообіг.
 6. Якщо набряк триває довше, ніж декілька днів, супроводжується болями, почервонінням або іншими незвичними симптомами, обов'язково зверніться до лікаря. Лікар проведе додаткове обстеження та визначить причину набряку, а також призначить лікування відповідно до діагнозу.

Запам'ятайте, що самолікування може бути небезпечним, і важливо отримати професійну медичну консультацію, якщо набряк ніг не зникає або погіршується.

Коли потрібна медична допомога

Наступні набряки ніг потребують медичної допомоги:

 • Якщо набряк спричинений травмою, наприклад ударом, падінням або подією, яка потребує негайної медичної допомоги, вам слід звернутися до лікаря або невідкладної медичної допомоги.
 • Якщо набряк ноги супроводжується незвичайними симптомами, такими як висока температура тіла, сильна біль, гнійники або кров'яні виділення, то це може вказувати на серйозну проблему, і вам слід негайно звернутися до лікаря.
 • Якщо набряк триває довше, ніж кілька днів і погіршується, це може бути ознакою серйозного стану. Спроби самолікування не допоможуть, тому лікар повинен провести обстеження.
 • Якщо набряк ноги супроводжується іншими симптомами, такими як важкість у диханні, набряк обличчя, біль у грудях або інші зміни у здоров'ї, це може свідчити про системний стан, який потребує медичної уваги.
 • Якщо у вас раніше були такі медичні проблеми, як захворювання серця, проблеми з венами, діабет, алергія чи інші хронічні захворювання, важливо проконсультуватися з лікарем.

Загалом, якщо ви маєте серйозні сумніви щодо набряку ноги або спостерігаєте будь-які тривожні симптоми, краще консультуватися з медичним фахівцем для отримання правильної оцінки та лікування. Невчасна медична допомога може призвести до ускладнень, тому краще не зволікати.

Лікування та реабілітація

Лікування та реабілітація набряку ноги залежать від її причини та серйозності. Нижче наведено загальні принципи лікування та реабілітації:

 • Лікування основної причини. Лікування має спрямовуватися на основну причину набряку. Наприклад, якщо набряк виник внаслідок травми, лікар може призначити фіксаційний бандаж для ноги або гіпс, а також ліки для зменшення болю та запалення. Якщо набряк пов'язаний з венозними проблемами, лікар може рекомендувати компресійний одяг або інші методи лікування.
 • Застосування холоду і тепла. Холод сприяє скороченню судин і зменшенню набряку, тому в перші дні після появи набряку можна застосовувати лід. Згодом, тепло може допомогти розслабити м'язи і поліпшити кровообіг. Однак слід дотримуватися рекомендацій лікаря щодо використання тепла і холоду.
 • Ліки. Якщо набряк супроводжується болем або запаленням, лікар може призначити протизапальні ліки або анальгетики. Залежно від причини набряку, можуть також застосовувати інші препарати.
 • Фізіотерапія. Фізіотерапевт може призначити спеціальні вправи для поліпшення м'язової сили і кровообігу в нозі. Це може бути особливо корисним під час відновлення після травми.
 • Компресійний одяг і бандажі. Для пацієнтів з венозними проблемами лікар може рекомендувати спеціальний компресійний одяг або бандажі для зменшення набрякання і покращення кровообігу.
 • Здоровий спосіб життя. Дотримання здорового способу життя, включаючи регулярну фізичну активність і збалансоване харчування, може сприяти загальному здоров’ю організму та покращити реабілітацію.
 • Позитивний психологічний стан. Емоційний стан грає важливу роль у відновленні. Підтримка від родини та друзів, а також, можливо, психологічна консультація, може допомогти впоратися зі стресом і покращити емоційний стан.

Важливо враховувати, що кожен випадок набряку ніг є унікальним, і план лікування та реабілітації повинен бути розроблений індивідуально лікарем. Не соромтеся звертатися до медичного фахівця для отримання консультації та належного лікування, особливо якщо набрякання супроводжується болями або триває тривалий час.

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.