Парацетамол - інструкція, показання, склад, спосіб застосування

Форма випуску: Сироп
Виробник: Борщагівський ХФЗ
Loading ...
Форма випуску: Супозиторії
Дозування: 330 мг
Виробник: Монфарм
Loading ...
Форма випуску: Супозиторії
Дозування: 170 мг
Виробник: Монфарм
Loading ...
Форма випуску: Супозиторії
Дозування: 80 мг
Виробник: Монфарм
Loading ...
Форма випуску: Капсули
Дозування: 500 мг
Виробник: Здоров'я ФК
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 200 мг
Виробник: Лубнифарм
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 500 мг
Виробник: Дарниця ФФ
Loading ...
Форма випуску: Капсули
Дозування: 325 мг
Виробник: Здоров'я ФК
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 200 мг
Виробник: Дарниця ФФ
Loading ...
Форма випуску: Розчин
Дозування: 1%
Виробник: B. Braun Medical S.A.
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 500 мг
Виробник: Здоров'я ФК
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 325 мг
Виробник: Лубнифарм
Loading ...
Форма випуску: Супозиторії
Дозування: 80 мг
Виробник: Фармекс Груп
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 200 мг
Виробник: Київмедпрепарат
Loading ...
Форма випуску: Супозиторії
Дозування: 150 мг
Виробник: Фармекс Груп
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Виробник: Здоров'я ФК
Loading ...
Форма випуску: Сироп
Дозування: 120 мг
Виробник: Житомирська ФФ
Loading ...
Форма випуску: Розчин
Дозування: 10 мг/мл
Виробник: АМІЛА ХЕЛС КЕА
Loading ...

Парацетамол: інструкція з використання

Форма випуску

Показання до застосування Парацетамолу

Режим дозування

Протипоказання

Особливості Парацетамолу

Побічні ефекти

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та їжею

Передозування

Умови зберігання

Використана література

Парацетамол – медпрепарат, який входить до групи анілідів і надає болезаспокійливу дію, як анальгетик, та жарознижувальні, як антипіретик. Використовується як самостійний лікарський засіб для зняття підвищеної температури тіла та больового симптому. Також міститься у протизастудних та протигрипозних препаратах у комбінації з іншими активними компонентами, наприклад, кофеїном, фенілефрином, аскорбіновою кислотою.

Ефективність препарату обумовлює хімічна сполука N-ацетил-п-амінофенол, що входить до складу Парацетамолу. Це похідна ацетаніліду, але менш токсична, ніж вона сама. У широкій медичній практиці з такою формулою препарат став використовуватися після 1948 року, коли були доведені знеболювальні та жарознижувальні властивості N-ацетил-п-амінофенолу. Вони виявилися більш ефективними, ніж у фенацетину (другої похідної ацетаніліду), на основі якого виготовлялися ліки з моменту його відкриття (1886). Як знеболювальне Парацетамол допомагає від головного, зубного та м'язового болю, який проявляється помірним або середнім ступенем інтенсивності.

Форми випуску

В аптеках України засіб представлений переважно вітчизняними виробниками. Це пояснює невисоку ціну Парацетамолу та різноманітність лікарських форм:

  • таблетки звичайні та шипучі – 200, 325, 500 мг;
  • капсули – 500 мг;
  • ректальні супозиторії – 80, 150, 170, 330 мг;
  • розчини для інфузій – 10 мг на 1 мл;
  • суспензії – 120 мг на 5 мл;
  • сиропи – 120 мг на 5 мл.

Різноманітність форм та вміст активного компонента дозволяє правильно розрахувати дозування, щоб підібрати препарат відповідно до віку та потреб хворого. Придбати засіб можна онлайн та скористатися зручним способом доставки.

Показання до застосування Парацетамолу

Препарат призначається як жарознижувальний засіб, якщо температура тіла перевищує 38,5 °С, що є характерним симптомом сезонних застудних захворювань та грипу. Парацетамол від голови, як і для усунення больових відчуттів у м'язах, ефективний при легкій та середній тяжкості болю.

Лікарський засіб може бути призначений для усунення побічних ефектів вакцинації, що проявляються лихоманкою, жаром.

В інструкції до препарату вказані такі стани, коли рекомендовано парацетамол. Дорослі:

  • помірна або середня інтенсивність головного болю, м'язах, спині, суглобах, зубах;
  • періодичні болі у жінок;
  • болі, спричинені застудними захворюваннями або грипом;
  • зняття температури та симптомів лихоманки.

Діти:

  • біль при прорізуванні зубів;
  • біль в горлі;
  • лихоманка, викликана застудою, грипом та дитячими інфекціями (вітрянка, кір, паротит, кашлюк).

Режим дозування

Норма добового прийому залежить від віку та симптомів хворого. Дітям препарат дозволено з 1 місяця у формі супозиторіїв, сиропів чи суспензій. Таблетки рекомендується використовувати дорослим та дітям старше 3 років.

Дорослі та діти віком від 12 років

Дозування таблеток розраховують відповідно до вмісту діючої речовини. Дорослі та діти старше 12 років:

  • 200 мг – по 2–5 таблеток 4 рази на добу, але не більше ніж 4000 мг сумарної кількості на добу;
  • 325 мг – по 1–3 таблетки 4 рази на добу, але не більше ніж 12 штук (3900 мг);
  • 500 мг – по 1-2 таблетки 4 рази на добу, але не більше ніж 8 штук (4000 мг).

Діти 6–12 років:

  • 200 мг – по 1-2 таблетки 3-4 рази на добу;
  • 325 мг – по 1 таблетці 3–5 разів на добу;
  • 500 мг – по 1 таблетці 3-4 рази на день.

Для дітей віком від 3 до 6 років разова доза Парацетамолу залежить від ваги. На кожний кілограм маси тіла вона становить 10–15 мг. Таким чином, якщо дитина важить 20 кг, разова доза для неї становитиме 200 мг.

Важливо пам'ятати, що препарат рекомендується приймати з інтервалом 4–6 годин і дорослим, і дітям.

Ректальні супозиторії призначені для дітей, дозування розраховується, виходячи з віку маси тіла:

  • 80 мг – для дітей віком від 4 до 8 місяців (4-6 кг);
  • 170 мг – від 6 місяців до року (8-12 кг);
  • 330 мг – від 4 до 9 дит (16-24 кг).

Причому разова доза має перевищувати 15 мг/кг, а добова – 60 мг/кг з інтервалом введення не частіше ніж 6 годин.

Для симптоматичного лікування дітей передбачено Парацетамол у сиропі та суспензії, які відрізняються солодким та приємним фруктовим смаком.

Якщо сиропи показані дітям від 6 місяців до 12 років, то суспензії – з 2 місяців. У кожній упаковці разом із ліками йде мірна ложка, яка допомагає розрахувати разову дозу препарату залежно від віку дитини. Мінімальна становить 2,5–5 мл, максимальна – 20 мл.

Протипоказання

Не можна приймати засіб, якщо є:

  • індивідуальна непереносимість діючих речовин;
  • вроджена гіпербілірубінемія;
  • виражена анемія;
  • лейкопенія;
  • синдром Жільбер;
  • алкоголізм.

Особливості Парацетамолу

Люди, які мають важкі форми патологій печінки та нирок, страждають на артрит, але потребують постійного прийому анальгетиків, перед застосуванням Парацетамолу повинні проконсультуватися з лікарем.

Наявність сепсису або інших тяжких інфекцій може призвести до розвитку метаболічного ацидозу, який проявляється слабкістю, нудотою, блюванням, утрудненим диханням.

Прийом препарату під час вагітності повинен узгоджуватися з лікарем, а його призначення ґрунтуватиметься на факторі ризику для дитини та користі для матері. При годуванні груддю не помічено проникнення Парацетамолу у грудне молоко в значних кількостях, тому немає доступних даних, які забороняють приймати ліки під час лактації.

Прийом засобу не уповільнює реакції при керуванні автомобілем та іншими механізмами, що потребують підвищеної уваги.

Побічні ефекти

Негативні наслідки прийому в основному виявляються алергічними реакціями у вигляді сверблячки на шкірі та слизовій оболонці. З боку шлунково-кишкового тракту можливі нудота, біль, з боку дихальної системи – бронхоспазм. Також може виникнути гіпоглікемія, жовтяниця, порушення роботи печінки.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та їжею

Не слід приймати препарат з іншими ліками, які містять парацетамол, що може призвести до передозування та спричинити побічні ефекти.

При цьому можуть спостерігатися наступні реакції при комбінації з іншими лікарськими засобами:

  • варфарин та інші кумарини – провокують кровотечі;
  • метоклопрамід та домперидон – підвищується швидкість всмоктування парацетамолу;
  • барбітурати – зменшують жарознижувальну дію;
  • фенітоїн, барбітурати, карбамазепін та інші антисудомні – збільшують токсичну дію на печінку;
  • діуретики – знижується їхня ефективність;
  • ізоніазид – виникає ризик розвитку гепатотоксичного синдрому.

Не можна приймати з алкоголем.

Передозування

Настає при перевищенні добової норми 10 г парацетамолу у дорослих та 150 мг/кг у дітей. У перші 24 години основні ознаки передозування виявляються нудотою, абдомінальним болем, втратою апетиту. Щоб не розвинулися небезпечні стани для життя та здоров'я, хворого госпіталізують, де в умовах стаціонару надають допомогу.

Якщо підвищену дозу було прийнято протягом години, рекомендують провести очищення організму за допомогою активованого вугілля. При цьому залишається необхідність подальшого контролю за концентрацією препарату в крові.

Умови зберігання

У недоступному для дітей місці, при температурі не вище +25 °С.

Сиропи після відкриття можна зберігати трохи більше 3-х місяців.

Використана літератур

Редакторська група
Оновлено
13.10.2023
Перевірено

Зверніть увагу!

Опис препарату Парацетамол на цій сторінці – носить інформаційний характер та є спрощеною авторською версією сайту https://apteka.net.ua/. Метою розміщення даної інформації є ознайомлення відвідувача сайту з послугами, продуктами, інформацією та іншими матеріали мережі аптек «Бажаємо здоров'я» та «Аптека твоєї родини».

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Рекомендуємо, перед придбанням та/або використанням препарату відвідати лікаря та обов’язково ознайомитися з інструкцією виробника.

✅ Категорія Парацетамол - інструкція, показання, склад, спосіб застосування
✅ Кількість препаратів 18
✅ Форма випуску Таблетки, Сироп, Капсули, Супозиторії, Суспензія, Розчин