Панкреатит: причини, симптоми та лікування

25 жовтень 2023
Панкреатит: причини, симптоми та лікування

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, яке може мати фатальні наслідки для здоров'я людини. У сучасному світі проблема панкреатиту стає дедалі актуальнішою, при цьому динаміка захворюваності щорічно зростає. Звернемо увагу на важливість своєчасного виявлення та лікування панкреатиту, щоб уникнути його переходу в хронічну стадію.

Панкреатит – це запальний процес, що виникає в підшлунковій залозі, і може бути розділений на два основних типи:

 1. Гострий панкреатит – швидке та інтенсивне запалення тканини підшлункової залози, яке потребує негайного втручання.
 2. Хронічний панкреатит – процес, що розвивається повільно з періодами ремісії та загострень.

Знання основних видів панкреатиту допоможе в діагностиці та лікуванні цього захворювання.

Причини розвитку панкреатиту

Розвиток панкреатиту може бути спричинений різними факторами, в тому числі:

 • Зловживання алкоголем – найчастіша причина, що викликає токсичну реакцію в тканині підшлункової залози.
 • Вплив харчових факторів – вживання жирної та смаженої їжі може провокувати реактивний панкреатит.
 • Генетичні фактори – наявність схильності до захворювання на генетичному рівні.

Ці фактори підкреслюють важливість обережного ставлення до свого здоров'я та способу життя.

Симптоми панкреатиту

Симптоми панкреатиту можуть варіювати від легких до важких, і вони можуть бути гострими (загострення) або хронічними (постійними). Основні симптоми панкреатиту включають:

 • Біль у верхній частині живота. Біль зазвичай локалізується в центрі або в лівій верхній частині живота. Він може бути гострим, важким і прогресуючим, і може тривати кілька днів. Біль може посилюватися після їжі, особливо після вживання жирної або важкої їжі.
 • Блювота і нудота. Пацієнти з панкреатитом часто відчувають нудоту і можуть мати приступи блювоти, що не приносять полегшення.
 • Загальна слабкість і втома. Люди з панкреатитом можуть відчувати загальну слабкість, втому та втрату апетиту.
 • Порушення стільця. Захворювання панкреасу може призводити до діареї або ж до виділення жирних, неперетравлених кишкових залишків у стільці (стеаторея).
 • Збільшення температури тіла. У деяких випадках панкреатит може викликати підвищення температури тіла.
 • Зміни в середньостатистичних показниках крові. При панкреатиті може збільшитися рівень ферментів підшлункової залози та змінитися картина крові.
 • Жовтяниця. У важких випадках панкреатиту може розвинутися жовтяниця, коли шлунковий сік не може нормально потрапити в кишечник через закупорку жовчних проток..
 • Погіршення загального стану. При гострому панкреатиті може розвиватися загрозливий стан, такий як шок або органна недостатність.

Важливо зауважити, що панкреатит є досить серйозним захворюванням, і в разі підозри на нього важливо звернутися до лікаря для точного діагнозу та лікування. Гострий панкреатит може вимагати госпіталізації та спеціалізованого лікування.

Діагностика панкреатиту

Для визначення ступеня захворювання та стадії процесу використовуються такі методи:

 • Ультразвук: Дозволяє оцінити стан органу та виявити патологічні зміни.
 • Комп'ютерна томографія: Дає можливість бачити деталізовану картину органу.
 • Аналізи крові: Проводяться для оцінки загального стану організму та рівня певних ферментів.

Врахування результатів діагностики дозволяє визначити оптимальний метод лікування.

Лікування панкреатиту

Лікування панкреатиту зазвичай відбувається в стаціонарі та може варіювати в залежності від важкості захворювання. Основні цілі лікування панкреатиту включають в себе полегшення болю, зниження запалення підшлункової залози та попередження ускладнень. Ось деякі методи лікування:

 1. Під час загострення гострого панкреатиту може бути необхідно призначити голодування, щоб дати підшлунковій залозі відпочинок і дозволити їй відновитися. Пацієнтам може бути надане внутрішньовенне харчування (інфузії).
 2. Для полегшення болю лікар може призначити ліки проти болю, такі як опіоїди або нікотинові препарати. Проте важливо враховувати, що призначення опіоїдів може бути обмежене через ризик виникнення зловживання ними.
 3. Лікар може призначити протизапальні ліки або кортикостероїди для зменшення запалення підшлункової залози.
 4. У разі рефлюксу кислоти в шлунок можуть бути призначені препарати, які знижують кислотність ( інгібітори протонної помпи або антагоністи H2-гістаміну).
 5. Якщо розвинулися ускладнення, такі як інфекція або жовтяниця, лікування буде спрямоване на їх усунення.
 6. У деяких випадках, особливо при утворенні абсцесів або інших ускладнень, може бути необхідна хірургічна операція для видалення пошкоджених тканин або інших заходів.
 7. У важких випадках гострого панкреатиту, коли пацієнт не може приймати їжу через рот, може бути проведена харчова підтримка через спеціальні способи, такі як назогастральне харчування або харчування через гастростомію.
 8. Після виписки з лікарні пацієнтам може бути надано рекомендації щодо дієти, прийому ліків та способу життя для запобігання повторному загостренню панкреатиту.

Важливо звернутися до лікаря для точного діагнозу та призначення відповідного лікування панкреатиту, оскільки ця хвороба може бути серйозною і вимагати спеціалізованого медичного догляду.

Невідкладно звертайтеся до лікаря при виникненні симптомів, оскільки своєчасно започатковане лікування може запобігти переходу хвороби в більш важкі стадії. Наголосимо на важливості профілактики та своєчасного лікування, придбати онлайн препарати від панкреатиту за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.