Гастродуоденіт: що це, як проявляється, лікування і профілактика

23 жовтень 2023
Гастродуоденіт: що це, як проявляється, лікування і профілактика

Гастродуоденіт – захворювання, яке важливо вчасно виявити та лікувати, адже воно може серйозно погіршити якість життя людини. Статистика показує, що відсоток людей, що стикаються з цією проблемою, росте кожного року.

Гастродуоденіт – це запалення слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, що може мати як гострий, так і хронічний характер.

Причини розвитку гастродуоденіту

Гастродуоденіт - це запалення слизової оболонки шлунка (гастрит) і дванадцятипалої кишки (дуоденіт). Це захворювання може розвиватися з різних причин. Ось деякі з найбільш поширених причин:

 1. Хелікобактер пілорі - це бактерія, яка може пошкоджувати слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки, спричиняючи запалення і гастродуоденіт. Ця інфекція може передаватися від людини до людини через спільне використання столових приборів, води або контакті з інфікованою слиною.
 2. Стреси можуть сприяти розвитку гастродуоденіту або погіршити існуючий стан. Стреси можуть впливати на функцію шлунково-кишкового тракту і збільшувати кількість кислоти в шлунку, що може призводити до запалення слизової оболонки.
 3. Вживання алкоголю може пошкоджувати слизову оболонку шлунка і кишечника, що сприяє розвитку гастродуоденіту.
 4. Погане харчування, включаючи вживання гострої або гарячої їжі, надмірне споживання жирної їжі, кави та спецій, може подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника і призводити до розвитку гастродуоденіту.
 5. Деякі ліки, такі як аспірин, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), можуть призводити до подразнення слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки і сприяти розвитку гастродуоденіту.
 6. Люди, які були піддані радіаційному лікуванню або хіміотерапії, можуть бути більш схильними до розвитку гастродуоденіту через пошкодження слизової оболонки шлунка і кишечника.
 7. Деякі особи можуть мати схильність до розвитку гастродуоденіту через генетичні фактори.

Лікування гастродуоденіту може включати в себе антибіотики для лікування інфекції Хелікобактер пілорі (якщо ця інфекція присутня), а також заходи для зменшення виділення кислоти в шлунку і зменшення запалення слизової оболонки. Важливо консультуватися з лікарем для правильної діагностики та лікування гастродуоденіту.

Симптоми гастродуоденіту

Симптоми гастродуоденіту можуть бути подібні до симптомів гастриту і включають наступне:

 1. Біль у верхній частині живота: Біль може бути різким, тупим або гострим. Зазвичай він локалізується в околиці гастродуоденального переходу (місця з'єднання шлунка і дванадцятипалої кишки) і може посилюватись або слабшати після прийому їжі.
 2. Відчуття важкості і здуття в животі: Пацієнти можуть відчувати, що їжа лежить "як камінь" у животі, а також відзначають збільшене газоутворення.
 3. Індигестія (порушення травлення): Люди з гастродуоденітом можуть страждати від погіршення травлення їжі. Це може включати в себе нудоту, блювоту, відрижку, сильне газоутворення та відчуття неповного очищення після акту дефекації.
 4. Нудота і блювання: Ці симптоми можуть супроводжувати гастродуоденіт, особливо після їжі.
 5. Втрата апетиту і ваги: Болісність та дискомфорт у животі можуть призводити до втрати апетиту та навіть до втрати ваги у деяких пацієнтів.
 6. Діарея або запор: Гастродуоденіт може впливати на функцію травного тракту, що може призводити до змін в роботі кишківника і викликати діарею або запор.
 7. Кислотний рефлюкс ( повернення кислоти в стравохід): Іноді пацієнти можуть відчувати кислотний рефлюкс, коли кислотний вміст шлунка повертається до стравоходу, спричиняючи відчуття гіркоти або печії.
 8. Виразки та кровотечі (у важких випадках): Гастродуоденіт може призводити до утворення виразок на слизовій оболонці шлунка і дванадцятипалої кишки. В цих виразках може розвиватися кровотеча, яка може бути потенційно небезпечною для здоров'я.

Симптоми гастродуоденіту можуть бути гострими або хронічними, а їх інтенсивність може варіювати від легкої до сильної. Якщо ви маєте схожі симптоми, особливо якщо вони тривають довгий час або погіршуються, важливо проконсультуватися з лікарем для діагностики і лікування. Гастродуоденіт може бути успішно лікованим після встановлення правильного діагнозу.

Діагностика гастродуоденіту

Діагностика гастродуоденіту включає в себе ряд процедур та тестів, спрямованих на визначення стану слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, а також виявлення можливих причин запалення. Ось деякі з основних методів діагностики гастродуоденіту:

 1. Медичний анамнез і фізичний огляд. Лікарі збирають детальний анамнез і ставлять запитання про симптоми, тривалість болю, тип болю, фактори, які погіршують симптоми (наприклад, дієта чи стрес), та інші супутні стани.
 2. Ендоскопія. Гастрофіброендоскопія (гастроскопія) і колоноскопія дозволяють лікарю оглянути внутрішню стінку шлунка і дванадцятипалої кишки. Під час цих процедур можна взяти біопсійні зразки тканин для подальшого аналізу під мікроскопом.
 3. Дослідження на наявність бактерії Helicobacter pylori. Ця бактерія може бути однією з основних причин гастродуоденіту. Для визначення наявності Helicobacter pylori можуть проводитися дихальний тест, аналізи крові або відбиток слизової оболонки з біопсійних зразків під час ендоскопії.
 4. Лабораторні аналізи крові. Загальний аналіз крові може вказувати на наявність запалення в організмі.
 5. Зображення. Ультразвукове дослідження, рентгенографія та інші зображувальні методи можуть допомогти виявити можливі аномалії і стани в органах черевної порожнини.
 6. Дослідження кислотності шлунка. Метрія кислотності шлунка дозволяє визначити рівень кислоти в шлунку і оцінити стан слизової оболонки.
 7. Тести на ліки. Якщо є підозра на асоційований із ліками гастродуоденіт (наприклад, внаслідок вживання НПЗП або інших ліків), то може бути проведена перевірка на відмову від цих ліків для оцінки впливу на симптоми.

Діагностика гастродуоденіту може бути складною, оскільки симптоми можуть бути подібні до інших захворювань. Після отримання результатів досліджень і визначення діагнозу, лікар розробить індивідуальний план лікування для пацієнта.

Лікування гастродуоденіту

Лікування гастродуоденіту спрямоване на полегшення симптомів, зниження запалення слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, а також лікування основної причини захворювання (наприклад, інфекція Helicobacter pylori або інші фактори). Лікування може бути індивідуальним залежно від важкості симптомів і діагнозу. Ось загальний підхід до лікування гастродуоденіту:

 1. Антибіотикотерапія для лікування інфекції Helicobacter pylori: Якщо тести підтверджують наявність цієї бактерії, лікування має на меті її ерадикацію. Зазвичай використовують комбінацію антибіотиків, таких як амоксицилін, кларитроміцин, орнідазолом, в поєднанні з інгібітором протонної помпи, наприклад, омепразолом або лансопразолом. Режим лікування призначається лікарем і може тривати кілька тижнів.
 2. Препарати для зменшення виділення кислоти: Препарати, які зменшують кислотність шлунка, можуть допомогти полегшити симптоми і сприяти загоєнню слизової оболонки. Це можуть бути інгібітори протонної помпи (ППІ), такі як омепразол, лансопразол, пантопразол і інші.
 3. Заспокійливі та антиспазмодики: Деякі пацієнти можуть відчувати полегшення від прийому препаратів, які заспокоюють шлунково-кишковий тракт і зменшують спазми. Наприклад, дротаверін може бути призначений для полегшення болю та спазмів.
 4. Дотримання дієти: Важливо дотримуватися дієти, яка включає в себе обмеження гострих, жирних, солоних і кислих продуктів і напоїв, оскільки вони можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника. Лікар може надати індивідуальні рекомендації щодо дієти, враховуючи конкретні потреби пацієнта.
 5. Зменшення стресу: Стрес може погіршити симптоми гастродуоденіту, тому важливо використовувати методи релаксації і стрескерування, такі як йога, медитація, регулярна фізична активність і терапія.
 6. Уникнення ризикових факторів: Якщо лікування відомої причини гастродуоденіту полягає в уникненні алкоголю, надмірної кави або ліків, які можуть подразнювати слизову оболонку шлунка, пацієнт повинен дотримуватися цих рекомендацій.
 7. Лікування ускладнень (у важких випадках): У разі виразок або кровотечі може знадобитися хірургічне лікування або інші методи лікування для усунення ускладнень.

Лікування гастродуоденіту має бути індивідуальним, і план лікування повинен розробляти лікар на основі діагнозу і особливостей кожного пацієнта. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і призначеного лікування для досягнення кращого стану здоров'я.

Профілактика

Профілактика гастродуоденіту спрямована на запобігання розвитку запалення слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, а також на зниження ризику рецидивів для тих, хто вже має це захворювання. Ось деякі поради щодо профілактики гастродуоденіту:

 1. Уникнення інфекції Helicobacter pylori. Ця бактерія є однією з основних причин гастродуоденіту. Щоб запобігти інфекції, слід дотримуватися правил гігієни рук, уникаючи контакту зі слиною або речами, що можуть бути забруднені, і обмежуючи спільне використання столових приборів та рушників.
 2. Обережне вживання ліків. Деякі ліки, зокрема нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), ацетилсаліцилова кислота і інші, можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника. Якщо можливо, уникайте надмірного вживання цих ліків, і обов'язково консультуйтеся з лікарем, перш ніж розпочати довготривале вживання.
 3. Здоровий спосіб життя. Подібно до багатьох інших захворювань, здоровий спосіб життя може допомогти запобігти гастродуоденіту. Це включає в себе здорове харчування, регулярну фізичну активність, уникнення стресу і позбавлення від шкідливих звичок, таких як паління та вживання алкоголю.
 4. Правильне харчування. Дотримуйтеся регулярного режиму їжі. Оберіть здорову і збалансовану дієту, включаючи свіжі фрукти та овочі, повнораціонні продукти, нежирні джерела білка та обмеження жирної і гострої їжі. Зменшення споживання кави і алкоголю також може бути корисним.
 5. Уникаючи надмірного вживання ліків від болю. Якщо ви повинні приймати анальгетики або протизапальні препарати для полегшення болю, дотримуйтесь дози і рекомендацій лікаря.
 6. Регулярні медичні огляди. Регулярні медичні огляди і відвідування лікаря допоможуть вчасно виявити будь-які ознаки гастродуоденіту і інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Це дозволить розпочати лікування на ранній стадії, що полегшує контроль над станом.
 7. Дотримання рекомендацій лікаря. Якщо ви вже маєте діагноз гастродуоденіту, важливо дотримуватися усіх рекомендацій і призначень вашого лікаря для попередження рецидивів і загострень.

Запобігання гастродуоденіту вимагає свідомого підходу до здорового способу життя та уникнення факторів ризику. Якщо у вас є специфічні питання або обставини, звертайтеся до свого лікаря для більш конкретних порад і рекомендацій. Придбати онлайн ліки від гастродуоденіту за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 04.01.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.