Порушення мікрофлори кишечника: симптоми, причини, чим загрожує та що робити

02 травень 2024
Порушення мікрофлори кишечника: симптоми, причини, чим загрожує та що робити

Мікрофлора кишківника відіграє вирішальну роль у численних процесах, включаючи травлення, абсорбцію поживних речовин, виробництво вітамінів (наприклад, вітамінів групи В і вітаміну К) та захист від інфекційних агентів. Крім того, здорова мікрофлора сприяє формуванню і підтримці імунної системи, допомагаючи організму розпізнавати і боротися з патогенними мікроорганізмами.

Порушення мікрофлори кишківника, відоме також як дисбактеріоз, є станом, при якому спостерігається дисбаланс між корисними і потенційно шкідливими мікроорганізмами, що населяють кишечник. Цей дисбаланс може негативно впливати на загальний стан здоров'я, зокрема на функціонування травної системи та імунну відповідь організму. В цій статті ми розглянемо причини порушення мікрофлори, як цей стан проявляється та методи його лікування.

Причини виникнення

Основні фактори, що можуть спровокувати виникнення дисбактеріозу, охоплюють:

 1. Лікування антибіотиками. Широкоспекторні антибіотики можуть ненавмисно знищувати не тільки шкідливі, але й корисні бактерії в кишечнику, порушуючи мікробний баланс.
 2. Неправильне харчвання. Вживання великої кількості оброблених продуктів, багатих на цукри та низьких на клітковину, може негативно впливати на мікрофлору кишечника.
 3. Хронічний стрес. Довготривалий стрес може змінювати гормональний баланс та функції імунної системи, що, в свою чергу, впливає на склад мікрофлори кишечника.
 4. Інфекції. Інфекційні захворювання кишечника, такі як сальмонельоз або ботулізм, холера, можуть призвести до масової загибелі корисних бактерій.
 5. Вік. З віком природний баланс мікрофлори може змінюватись, стаючи менш різноманітним, що збільшує ризик розвитку дисбактеріозу.
 6. Використання пробіотиків та пребіотиків без контролю. Невірне або надмірне вживання пробіотиків та пребіотиків без медичного нагляду може спричинити дисбаланс мікрофлори.
 7. Хіміотерапія та радіаційне лікування. Ці методи лікування можуть агресивно впливати на мікрофлору кишечника, знищуючи корисні бактерії.

Усвідомлення цих факторів є важливим для здоров'я кишкової мікрофлори та загального стану організму. Для підтримки здорової мікрофлори кишечника рекомендується збалансоване харчування, багате на клітковину, уникнення надмірного стресу та раціональне використання антибіотиків під контролем лікаря.

Симптоми

Порушення мікрофлори кишечника може спричинити ряд неприємних симптомів, що впливають на якість життя. Детальніше розглянемо кожен із симптомів:

 • Здуття живота та газоутворення. Надлишкове утворення газів у кишечнику може бути спричинене дисбалансом мікрофлори, коли збільшується кількість бактерій, починає відбуватися бродіння їжі, процес, при якому бактерії розкладаються, споживають їжу і виділяють гази як побічні продукти. Це може викликати неприємні відчуття повноти, здуття та часті випадки відрижки або виділення газів.
 • Зміни в стільці. Порушення мікрофлори може призвести до непостійності стільця, коливаючись між діареєю та запором. Це відбувається через зміну складу та функції кишкових бактерій, що впливає на процес травлення та абсорбцію води.
 • Біль у животі або дискомфорт. Порушення мікрофлори може спровокувати запалення кишечника, що призводить до болю, спазмів або загального дискомфорту в животі. Біль може бути ниючим або гострим, посилюватися після їжі або в певних положеннях тіла.
 • Втома та зниження енергії. Недостатня кількість корисних мікроорганізмів у кишечнику може вплинути на засвоєння поживних речовин, важливих для виробництва енергії, що призводить до відчуття втоми, слабкості та зниження загального тонусу.
 • Алергічні реакції. Дисбаланс мікрофлори може порушити імунну відповідь організму, збільшуючи схильність до алергій або непереносимості до певних продуктів, що раніше не викликали реакції.
 • Зміни в апетиті та вагі. Неправильна робота кишечника може вплинути на регуляцію апетиту та метаболізм, спричиняючи неконтрольовану втрату ваги або її набір.
 • Емоційні розлади. Взаємозв'язок між кишечником та мозком може впливати на наш емоційний стан. Порушення мікрофлори пов'язане з підвищеним ризиком розвитку депресії, тривожності та інших психічних розладів.

Розуміння цих симптомів є важливим кроком у виявленні та лікуванні порушення мікрофлори кишечника. Своєчасне звернення за медичною допомогою та відповідне лікування можуть допомогти відновити баланс мікрофлори та покращити якість життя.

Види

Порушення мікрофлори кишечника охоплює різноманіття станів, які негативно впливають на функціональність кишкового тракту та загальне самопочуття. Медичні фахівці використовують різні системи класифікації дисбактеріозу кишківника, що обґрунтовуються на видовому складі мікроорганізмів, похідних, етіологічних ознаках та ступенях тяжкості патологічного процесу. На сьогоднішній день розрізняють такі типи дисбактеріозу кишківника:

 • Гемолітичний. Цей тип дисбактеріозу характеризується наявністю гемолітичних мікроорганізмів, які можуть викликати руйнування червоних кров'яних клітин. Вони можуть викликати різні порушення в організм у випадку зараження.
 • Стафілококовий дисбактеріоз розвивається патогенними видами стафілококів, які можуть викликати захворювання шкіри, легенів, а також порушення шлунково-кишкового тракту.
 • Кандидозний. Цей тип дисбактеріозу пов'язаний з високою кількістю грибків роду Candida в кишечнику, що може привести до кандидозу, або грибкового захворювання.
 • Протейний дисбактеріоз характеризується перевагою білкових бактерій у кишечнику, традиційним видом Proteus. Це може спричинити різноманітні проблеми зі здоров'ям, такі як запальні процеси та розлади шлунково-кишкового тракту.

Розуміння цих порушень та їхніх причин є важливим кроком до вибору адекватного лікування та корекції способу життя, що може значно покращити якість життя пацієнтів.

Форми

Також, дисбактеріоз можна диференціювати за ступенем тяжкості перебігу наступним чином:

 • Латентна форма: це досить легка форма дисбактеріозу, коли клінічні прояви відсутні, і порушення мікрофлори кишечника може виявитися лише під час дослідження.
 • Локальна форма: у цьому випадку спостерігаються локальні запальні процеси в кишечнику або інших органах, які можуть бути пов'язані з дисбактеріозом. Це може включати легкі запальні реакції, такі як гастрит або коліт.
 • Генералізована форма: генералізований дисбактеріоз відзначається розповсюдженням патологічного процесу, який відбувається через порушення функціональних бар'єрів. Це може призвести до загострення симптомів, інтоксикації бактерій та утворення очагів лише в різних тканинах і органах.

З огляду на різноманітність форм дисбактеріозу, своєчасне розпізнавання та адекватне лікування кожного з них є ключовими для забезпечення ефективної терапії та запобігання можливим ускладненням, що сприяє покращенню загального стану здоров'я.

Діагностика

Встановлення точної причини та характеру порушення дозволяє розробити ефективну стратегію лікування та корекції стану пацієнта. Діагностичний процес може включати кілька ключових методів:

 • Аналіз калу на дисбактеріоз. Дозволяє оцінити кількісний та якісний склад мікрофлори кишечника, виявляючи збільшення або зниження певних видів бактерій.
 • Бактеріологічний посів. Цей метод допомагає ідентифікувати конкретні види мікроорганізмів, що присутні у кишечнику, та їх чутливість до антибіотиків, що є важливим для підбору лікування.
 • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Високочутливий метод, що дозволяє виявити навіть незначну кількість патогенних мікроорганізмів, а також генетичні маркери, пов'язані з певними видами бактерій.
 • Біохімічний аналіз калу. Використовується для визначення рівня ферментів, жирних кислот та інших речовин, що свідчить про стан мікрофлори та функціональність кишечника.
 • Визначення рівня імуноглобулінів у крові. Може вказувати на імунну відповідь організму на зміни в мікрофлорі, зокрема на наявність хронічного запалення в кишечнику.
 • Ендоскопічні методи (колоноскопія, гастроскопія). Надають візуальну оцінку стану слизової оболонки кишечника, дозволяючи виявити можливі запалення, ерозії або інші патологічні зміни.

Правильно обрані методи діагностики дозволяють не тільки точно визначити ступінь порушення мікрофлори кишечника, але й виявити його причини, що є ключем до успішного лікування дисбактеріозу. Індивідуальний підхід у виборі діагностичних процедур важливий для кожного пацієнта, оскільки дозволяє розробити найбільш ефективний план лікування, заснований на конкретних потребах та стані здоров'я.

Лікування

Лікування дисбактеріозу кишечника вимагає комплексного підходу. Воно базується на детальному аналізі причин виникнення та симптомів захворювання:

 1. Корекція раціону харчування. Необхідно збалансувати дієту, збагатити її продуктами, що містять пребіотики та клітковину для стимуляції росту корисної мікрофлори.
 2. Пробіотики та пребіотики. Призначення препаратів, що містять живі культури мікроорганізмів, необхідних для нормалізації мікрофлори кишечника, та харчові добавки, що сприяють їх росту.
 3. Антибіотикотерапія. У випадках, коли дисбактеріоз спричинений патогенною інфекцією, може знадобитися курс антибіотиків, підібраний з урахуванням чутливості мікрофлори.
 4. Ензимні препарати. Для поліпшення травлення та засвоєння поживних речовин можуть бути призначені ензимні засоби, що сприяють нормалізації процесів травлення.
 5. Детоксикаційна терапія. При необхідності можуть бути використані препарати для виведення токсинів, які накопичуються в результаті дисбалансу мікрофлори.
 6. Імуномодулятори: У деяких випадках для підвищення загального і місцевого імунітету можуть бути призначені імуномодулюючі препарати.

Підхід до лікування дисбактеріозу кишечника повинен бути індивідуальним, з урахуванням особливостей організму пацієнта та причин розвитку захворювання. Важливим є не лише усунення симптомів, але й відновлення нормальної функції кишечника та його мікрофлори.

Профілактика

Профілактика порушень мікрофлори кишечника є важливим аспектом здоров'я людини, оскільки збалансована мікрофлора сприяє не тільки правильному травленню, але й підтримці імунітету, а також профілактиці різноманітних захворювань. Профілактика передбачає наступні аспекти:

 • Збалансоване харчування. Включення в раціон достатньої кількості клітковини з овочів, фруктів, цільнозернових продуктів сприяє росту корисних бактерій. Важливо також обмежити споживання високооброблених продуктів, багатих на цукри та транс-жири, які можуть сприяти росту патогенних мікроорганізмів.
 • Регулярне споживання пробіотиків та пребіотиків. Пробіотики (живі культури корисних бактерій) та пребіотики (неперетравлювані волокна, що слугують їжею для корисних бактерій) підтримують здоров'я мікрофлори. Вони містяться в кисломолочних продуктах, квашених овочах, а також у спеціалізованих добавках.
 • Підтримання здорового способу життя. Регулярні фізичні вправи та достатній відпочинок покращують загальний стан здоров'я та сприяють оптимальному балансу мікрофлори.
 • Уникнення невиправданого прийому антибіотиків. Антибіотики можуть знищувати не тільки патогенні, але й корисні бактерії в кишечнику. Використання антибіотиків має бути обґрунтованим та відповідати медичним показанням.
 • Зменшення стресу. Доведено, що стрес може негативно впливати на мікрофлору кишечника, тому важливо включити в свій режим дня методи зниження стресу, такі як медитація, йога або глибоке дихання.
 • Регулярне споживання багатих на антиоксиданти продуктів. Фрукти, овочі та інші продукти, багаті на антиоксиданти, сприяють захисту клітин від оксидативного стресу та підтримують здоров'я кишечника.

Дотримання цих рекомендацій дозволить не тільки підтримати здоров'я мікрофлори кишечника, але й покращити загальний стан здоров'я, зміцнити імунітет та знизити ризик розвитку хронічних захворювань. Здоров'я кишечника тісно пов'язане з загальним благополуччям організму, тому важливо приділяти належну увагу профілактиці порушень його мікрофлори.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування дисбактеріозу кишківника за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Редакторська група
Оновлено: 03.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.