Що таке озноб та про що він може свідчити

24 квітень 2024
Що таке озноб та про що він може свідчити

Озноб – це фізіологічна реакція організму, яка супроводжується відчуттям холоду, м'язовим тремтінням у всьому тілі та сильним бажанням закутатися в ковдру та зігрітися. Цей стан може виникати з різних причин і вказувати на різні стани організму: від легкого ознобу під час переохолодження до серйозних медичних станів, таких як грип чи інші захворювання.

В цій статті ми розглянемо, що таке озноб, які можуть бути його причини та як він може свідчити про різні аспекти здоров'я.

Причини виникнення

Озноб може виникнути з багатьох причин, і важливо розуміти, що це симптом, який може вказувати на різні стани організму. Ось деякі з можливих причин ознобу:

 1. Найбільш очевидною причиною ознобу є переохолодження організму. Відчуття холоду та тремтіння в цьому випадку є захисною реакцією організму на низькі температури.
 2. Грип, застуда та інші інфекційні захворювання можуть супроводжуватися ознобом. Це може бути проявом підвищеної температури тіла та імунної реакції на інфекцію.
 3. Деякі серйозні респіраторні захворювання, такі як пневмонія, можуть супроводжуватися ознобом, оскільки вони впливають на легені та температуру тіла.
 4. Озноб може бути результатом імунної реакції на алергени або інші подразники.
 5. Стрес або тривожність можуть спричиняти виникнення ознобу через активацію нервової системи.
 6. Деякі хронічні стани, такі як ревматоїдний артрит або васкуліти, можуть супроводжуватися ознобом.
 7. Деякі ліки та медичні процедури можуть викликати озноб як побічний ефект.
 8. Деякі гормональні порушення, такі як гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози), можуть впливати на терморегуляцію організму і викликати озноб.

Важливо пам'ятати, що озноб є лише симптомом, і він може вказувати на різні стани організму. Якщо ви стикнулися з ознобом, особливо якщо він супроводжується іншими симптомами, такими як лихоманка чи біль, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування основного стану, який може бути його причиною.

Супутні симптоми

Озноб може супроводжуватися й іншими реакціями організму:

 • Основним симптомом ознобу є відчуття холоду, яке може бути дуже інтенсивним.
 • Озноб часто супроводжується тремтінням м'язів, яке виникає як спроба організму підвищити температуру тіла.
 • Шкіра може стати блідою або навіть ціанотичною (синюватою).
 • У деяких випадках озноб може супроводжуватися посиленим серцебиттям (тахікардією).
 • В деяких випадках озноб може супроводжувати підвищення температури тіла (лихоманку).
 • Озноб може призводити до відчуття загальної слабкості та втоми.
 • Деякі люди можуть відчувати біль у м'язах та суглобах під час ознобу.
 • Під впливом холоду може з'явитися «гусяча шкіра» (видимі виступи шкірних залозок).
 • Симптоми ознобу можуть варіювати в залежності від причини і супроводжуватися іншими симптомами, такими як головний біль, нудота, запаморочення тощо.

Ці симптоми можуть варіювати в залежності від причини ознобу та індивідуальних особливостей організму. Якщо озноб триває тривалий час або супроводжується іншими серйозними симптомами, важливо звернутися до лікаря для діагностики та встановлення причини цього стану.

Діагностика

Діагностика ознобу передбачає визначення його причини та обставин. Лікарі використовують різноманітні методи та підходи для діагностики, зокрема:

 • Медичний огляд і історія хвороби. Лікар спілкується з пацієнтом, дізнається про характер ознобу, тривалість та інші симптоми, що супроводжують його. Історія хвороби може надати важливу інформацію щодо причини.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить загальний фізичний огляд пацієнта, включаючи вимірювання температури тіла, оцінку шкіри, пульсу та інших фізіологічних параметрів.
 • Аналіз крові і сечі. Лабораторні дослідження крові та сечі можуть допомогти виявити можливі інфекції або запальні процеси в організмі.
 • Інструментальні методи. У деяких випадках можуть бути використані інструментальні методи діагностики, такі як рентген, комп'ютерна томографія (КТ) чи інші зображувальні дослідження для виявлення можливих проблем.
 • Посів і аналіз бактеріальних збудників. Якщо озноб пов’язаний з інфекцією, ваш лікар може призначити посів або аналізи, щоб перевірити тип бактерії або вірусу та його чутливість до антибіотиків.
 • Додаткові дослідження. Залежно від ситуації лікар може призначити інші дослідження, такі як дослідження на алергії, спеціалізовані обстеження або консультацію інших спеціалістів.

Діагностика ознобу важлива для визначення основної причини та розробки плану лікування. Важливо звертатися до лікаря, якщо озноб триває довше, ніж зазвичай, або супроводжується іншими незвичними симптомами. Тільки кваліфікований медичний фахівець може точно визначити причину та надати необхідну допомогу.

Лікування

Лікування ознобу залежить від його причини та важливо враховувати, що озноб є лише симптомом, а не самостійним захворюванням. Ось деякі загальні підходи до лікування ознобу:

 1. Якщо озноб є наслідком переохолодження, грипу, застуди чи іншої інфекції, лікування спрямоване на подолання основної причини. Це може включати відпочинок, прийом антибіотиків або інших ліків за рецептом лікаря.
 2. Важливо надати організму можливість відігрітися, якщо озноб виник внаслідок переохолодження. Це включає у себе теплий одяг, гарячий напій, теплу ванну чи душ, а також теплу ковдру.
 3. У випадку інфекційних захворювань, важливо дотримуватися особистої гігієни, уникати контакту з іншими людьми та застосовувати заходи профілактики інфекцій.
 4. Якщо озноб супроводжується запаленням, лікар може призначити протизапальні препарати, такі як нестероїдні протизапальні ліки (НПЗП), для зменшення запалення та симптомів.
 5. Якщо озноб викликаний підвищенням температури тіла (лихоманкою), можуть бути призначені антипіретики для зниження температури.
 6. Деякі симптоми, такі як біль чи дискомфорт, можуть бути зняті за допомогою ліків для симптоматичного лікування.
 7. У випадку, якщо озноб є симптомом більш серйозного захворювання, такого як пневмонія чи сепсис, лікування спрямоване на боротьбу з основним захворюванням.

Лікування ознобу повинно проводити лікар, який визначить причину та надасть відповідні рекомендації. Важливо пам’ятати що самолікування може призвести до непередбачуваних наслідків, особливо якщо озноб супроводжується іншими серйозними симптомами.

Профілактика

Профілактика ознобу залежить від його причини, але ось деякі загальні поради, які можуть допомогти запобігти цьому симптому:

 • Відповідний одяг. У холодний період року, особливо при низьких температурах, надягайте відповідний одяг, який забезпечує тепло та захист від переохолодження. Це включає в себе шапку, рукавиці, шарф та теплий верхній одяг.
 • Уникайте переохолодження. У холодну погоду намагайтеся уникати тривалого перебування на відкритому повітрі без відповідного захисту. Завжди звертайте увагу на погодні умови та вітер.
 • Зберігайте правильний рівень тепла в приміщенні. Подбайте про температуру вдома та забезпечте комфортні умови для зігрівання.
 • Щеплення. Регулярні щеплення проти інфекцій, таких як грип, можуть допомогти запобігти інфекційним захворюванням, які можуть супроводжуватися ознобом.
 • Дотримуйтесь гігієнічних правил. Регулярно мийте руки з милом та водою, особливо перед їжею або після контакту зі забрудненими поверхнями. Чистота допомагає запобігти зараженню інфекціями, які можуть спричиняти озноб.
 • Зміцнення імунної системи. Підтримуйте свою імунну систему через збалансоване харчування, фізичну активність та відповідний відпочинок.
 • Здоровий спосіб життя. Уникайте стресу, займайтеся фізичною активністю та спробуйте вести здоровий спосіб життя, що може сприяти загальному зміцненню організму.

Важливо наголосити, що профілактика ознобу повинна бути спрямована на попередження основної причини, яка може викликати цей симптом. Якщо у вас є основні хронічні захворювання або інші фактори ризику, краще проконсультуватися з лікарем для розробки індивідуального плану профілактики.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати для лікування ознобу за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.