Булімія: визначення, симптоми, наслідки та методи лікування

17 листопад 2023
Булімія: визначення, симптоми, наслідки та методи лікування

Булімія – це розлад харчової поведінки, при якому людина періодично переїдає, а потім вживає різні методи для «очищення» організму від спожитої їжі (наприклад, викликає блювоту). Це серйозний розлад харчування, який може призвести до небезпечних фізичних та психічних наслідків. Розуміння того, що таке булімія, її симптомів та лікування є ключем до своєчасної допомоги собі чи близькій людині.

Симптоми булімії

Булімія – це серйозний розлад харчової поведінки, який часто супроводжується неконтрольованим прийомом їжі великими кількостями. Основними симптомами булімії є:

 • Періоди переїдання. Люди з булімією мають періоди, коли вони споживають надмірну кількість їжі, яка часто може бути висококалорійною.
 • Контроль над вагою і формами тіла. Люди з булімією надто засмучуються своєю вагою і формою тіла, і періоди переїдання зазвичай супроводжуються внутрішніми конфліктами та спробами схуднути.
 • Спровоковане блювання. Після періодів переїдання люди з булімією зазвичай намагаються очистити свій шлунок шляхом спровокованого блювання. У майбутньому це може стати звичайною практикою.
 • Вживання послаблюючих засобів або клізм. Деякі люди з булімією також можуть вживати послаблюючі засоби або використовувати клізми для очищення організму.
 • Таємниці і почуття провини. Булімія часто супроводжується почуттями провини та бажанням приховувати цей розлад від інших.
 • Фізичні наслідки. Постійне спровоковане блювання може призвести до різних фізичних проблем, таких як руйнування зубів, проблеми з горлом і шлунково-кишковим трактом, зміни ваги, проблеми зі шкірою та інші.
 • Психологічні наслідки. Булімія може вплинути на психічне здоров'я, призводячи до депресії, тривожності та низької самооцінки.
 • Соціальна ізоляція. Люди з булімією можуть уникати суспільства і відчувати соціальну ізоляцію.

Важливо зауважити, що булімія – це медичний розлад, і для лікування необхідна допомога медичних фахівців, таких як психіатри, психотерапевти і дієтологи. Якщо ви або хтось із ваших знайомих має цей розлад, негайно зверніться до лікаря для діагностики та лікування.

Наукові підходи до лікування булімії

Наукові підходи до булімії базуються на вивченні цього розладу і розробці стратегій лікування. Деякі методики включають наступне:

 • Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Цей підхід допомагає людям розуміти і змінювати негативні думки і поведінку, пов'язану з булімією. КПТ навчає стратегіям управління стресом, розвиває навички здорового харчування і виявлення спровокованих ситуацій.
 • Медикаментозна терапія. Деякі ліки можуть бути використані для лікування булімії, зокрема антидепресанти, які допомагають зменшити симптоми депресії, які часто супроводжують булімію.
 • Терапія сімейних відносин (СІСВ). Цей підхід залучає сім’ї до лікування і спрямований на поліпшення комунікації та підтримки.
 • Інтерперсональна терапія (ІПТ). Ця форма терапії допомагає особам з булімією вирішувати проблеми у стосунках з іншими людьми, що може бути частиною причини їхнього розладу.
 • Групова терапія. Участь у групових сесіях може забезпечити підтримку від інших осіб, які переживають схожі проблеми.
 • Медитація. Деякі підходи засновані на розвитку навичок медитації, які допомагають свідомо сприймати почуття голоду та насолоди від їжі.

Кожна людина має свої унікальні потреби, і лікарі зазвичай працюють із клієнтами для розробки індивідуального плану лікування. Головною метою будь-якого лікування є поліпшення фізичного та психічного здоров'я осіб із булімією, а також підтримати та навчити їх здоровим стратегіям подолання цього розладу.

Діагностика булімії

Діагностика булімії вимагає уважного обстеження та оцінки фахівця в галузі психічного здоров'я або медицини. Основні кроки діагностики включають:

 1. Клінічний огляд. Лікар або психотерапевт проводить опитування та клінічне обстеження пацієнта, розпитуючи про його симптоми, харчові звички, фізичний та психічний стан.
 2. Діагностичні критерії. Діагностика булімії базується на критеріях, встановлених в Міжнародній класифікації хвороб (МКХ-10) або Діагностичному та статистичному керівництві для психічних розладів (DSM-5) – стандартних діагностичних посібниках. Основними критеріями для діагностики булімії є періоди переїдання та спровоковане блювання або вживання послаблюючих засобів.
 3. Лабораторні дослідження. Лікар може визначити загальний стан здоров'я пацієнта та виключити інші медичні стани, які можуть викликати подібні симптоми. До таких досліджень можуть входити аналізи крові, вимірювання артеріального тиску і інші обстеження.
 4. Психіатрична оцінка. Лікар-психіатр або психотерапевт може провести оцінку психічного стану пацієнта, включаючи виявлення симптомів депресії, тривоги та інших психічних розладів, які можуть бути пов'язані з булімією.
 5. Соціальний анамнез. Фахівець може вивчити соціальну історію пацієнта, включаючи родинні та особисті фактори, що можуть впливати на розвиток булімії.

Для точної діагностики та розробки індивідуального плану лікування важливо провести комплексну оцінку пацієнта. Булімія – це серйозний розлад, і лікування найкраще здійснювати під наглядом медичних фахівців та психотерапевтів, які мають досвід у роботі з подібними проблемами.

Лікування булімії

Лікування булімії зазвичай вимагає комплексного підходу, який включає психотерапію, медикаментозне лікування, підтримку медичних працівників і загальні підтримуючі заходи. Ось деякі засоби лікування:

 1. Психотерапія. Інтерперсональна терапія (ІПТ): Спрямована на покращення відносин і комунікації з іншими людьми.
 2. Медикаментозна терапія. Іноді лікар може призначити антидепресанти або ліки для контролю тривоги, які допомагають зменшити симптоми та запобігти рецидивам.
 3. Медичний нагляд. Оскільки булімія може призвести до фізичних ускладнень, важливо здійснювати медичний нагляд і лікування в разі необхідності.
 4. Соціальна підтримка. Підтримка від родини і друзів грає важливу роль у лікуванні булімії. Важливо оточувати себе людьми, які розуміють і підтримують.
 5. Самонавчання. Навчання пацієнтів про здоровий спосіб харчування, ризики булімії та стратегії управління стресом є важливою частиною лікування.
 6. Підтримувальні заходи. Пацієнти можуть здійснювати щоденний журнал їжі та емоцій, ведення спеціалізованих додатків або вступити в спільноти підтримки для спілкування з іншими людьми, які переживають схожі труднощі.

Лікування булімії повинно бути індивідуальним і адаптованим під конкретні потреби пацієнта. Важливо шукати допомогу від професіоналів у галузі психічного здоров'я та дотримуватися рекомендацій для покращення фізичного і психічного стану.

Профілактика булімії

Профілактика булімії може бути корисною для тих, хто хоче запобігти розвитку цього розладу або надати підтримку тим, хто вже з ним стикається. Ось кілька порад:

 1. Вивчення основ здорового харчування, збалансованого раціону і правильних режимів їжі може допомогти уникнути переїдання та компульсивної поведінки.
 2. Навчання стратегіям зниження стресу, таким як медитація, йога або глибоке дихання, може допомогти зменшити психічний тиск, який сприяє розвитку булімії.
 3. Розмова з близькими друзями та родиною про свої почуття та проблеми може допомогти зменшити ізоляцію і відчуття самотності.
 4. Якщо у вас є сумніви або побоювання щодо харчових звичок або психічного стану, звертайтеся до психолога або психіатра. Вони можуть надати цінні поради та підтримку.

Булімія – це серйозний психічний розлад, і важливо шукати професійну допомогу. Незалежно від того, чи ви хочете запобігти булімії, чи надати підтримку тим, хто вже стикається з цим розладом, розмова з фахівцем і розуміння основних аспектів цього стану є ключем до успішного лікування і підтримки.

У разі потреби купити ліки при порушені метаболізму онлайн за приємними цінами можна на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». У жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути небезпечно для вашого здоров’я. Будь-які ліки слід приймати лише за призначенням лікаря.

Редакторська група
Оновлено: 13.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.