Коклюш: симптоми, чим лікувати

22 квітень 2024
Коклюш: симптоми, чим лікувати

Коклюш – це інфекційне захворювання, яке вражає дихальні шляхи і викликає характерний нападоподібний кашель. Це захворювання особливо небезпечне для маленьких дітей, але може вражати людей будь-якого віку. У цій статті ми розглянемо основні симптоми коклюшу, а також сучасні підходи до його лікування та профілактики.

Причини виникнення

Коклюш, є інфекційним захворюванням, що викликається бактерією Bordetella pertussis. Ось основні причини виникнення та шляхи передачі коклюшу:

 1. Збудником коклюшу є бактерія Bordetella pertussis, яка вражає дихальні шляхи та викликає характерний нападоподібний спазматичний кашель.
 2. Коклюш передається від людини до людини під час кашлю або чхання інфікованої особи. Бактерії можуть залишатися в повітрі та на поверхнях протягом короткого часу.
 3. Коклюш є особливо заразним захворюванням, в першу чергу, на ранніх стадіях інфекції.
 4. Найбільший ризик захворіти на коклюш мають люди, які не були вакциновані проти цього захворювання, або ті, у кого вакцинація не завершена.
 5. Імунітет до коклюшу, набутий через вакцинацію або попереднє захворювання, з часом може знижуватися, що збільшує ризик зараження, особливо серед дорослих і підлітків.
 6. Найбільш високий ризик ускладнень від коклюшу спостерігається у немовлят та малих дітей, особливо у тих, хто не був повністю вакцинований.
 7. Перебування у закритих просторах з інфікованими людьми збільшує ризик передачі інфекції.

Оскільки коклюш може мати серйозні ускладнення, особливо для немовлят та малих дітей, вакцинація є ключовим елементом профілактики цього захворювання.

Симптоми

Симптоми коклюшу можуть різнитися за стадіями захворювання та часто бувають особливо серйозними у немовлят і малих дітей. Ось характерні симптоми коклюшу:

Початкова стадія (катаральна фаза)

 • Нежить. З'являються прозорі виділення з носа.
 • Легкий кашель. Сухий кашель без специфічних особливостей, часто виглядає як звичайна застуда.
 • Легка лихоманка. Температура тіла може трохи підвищитися.
 • Загальне нездужання. Слабкість, втома, іноді закладеність носа.

Ця стадія зазвичай триває 1-2 тижні.

Стадія пароксизмального кашлю

 • Характерний нападоподібний спазматичний кашель. Раптові, інтенсивні приступи кашлю, які можуть викликати відчуття задишки.
 • Свистячий звук при вдиху, спричинений спазматичним звуженням голосової щілини.
 • Блювота після кашлю. Особливо характерно для дітей.
 • Втома після кашлю. Через інтенсивність приступів.

Ця стадія може тривати від 1 до 6 тижнів або довше.

Фаза одужання (конвалесценція)

 • Зменшення інтенсивності та частоти кашлю. Кашель стає менш сильним та рідкісним.
 • Поступове одужання. Організм поступово відновлюється, хоча слабкість може зберігатися.

Одужання може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.

Важливо зазначити, що у немовлят симптоми коклюшу можуть бути більш серйозними та включати утруднене дихання, апное (паузи в диханні), синюшний відтінок шкіри під час нападів кашлю, і навіть зупинку дихання. У дорослих та підлітків симптоми можуть бути менш вираженими.

При підозрі на коклюш, особливо у дітей, важливо негайно звернутися до лікаря, оскільки рання діагностика та лікування можуть значно знизити ризик ускладнень.

Діагностика

Діагностика коклюшу передбачає використання декількох методів, щоб підтвердити присутність бактерії Bordetella pertussis, яка є збудником захворювання. Ось основні методи діагностики:

 1. Анамнез та клінічні симптоми. Лікар оцінює симптоми пацієнта, включаючи характер кашлю, тривалість та інтенсивність приступів кашлю, а також наявність свистячого звуку після кашлю.
 2. Лабораторні тести:
 • Найбільш поширеним методом діагностики є полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), яка виявляє наявність генетичного матеріалу бактерії B. pertussis у зразках слини, з носоглотки чи крові пацієнта.
 • Мазок з носоглотки – найточніший тест на початкових стадіях захворювання. Ця процедура може бути використана для виявлення бактерії B. pertussis шляхом взяття зразка слизу з задньої частини горла пацієнта та подальшого аналізу на наявність інфекції
 • Серологічні тести – визначають антитіла до Bordetella pertussis у крові, але вони менш чутливі на ранніх стадіях захворювання.
 1. Рентгенографія грудної клітки. Може бути використана для виявлення ускладнень, таких як пневмонія, але не є специфічною для діагностики коклюшу.
 2. Виключення інших станів. Діагностика також може включати виключення інших захворювань з подібними симптомами, таких як бронхіт, астма або інші респіраторні інфекції.

Важливо врахувати, що точність діагностики залежить від тривалості захворювання та використання відповідних діагностичних методів. Рання діагностика та лікування коклюшу можуть зменшити ризик ускладнень, особливо у немовлят та маленьких дітей.

Лікування

Лікування коклюшу, особливо важливе для немовлят, малих дітей та осіб з високим ризиком ускладнень, зазвичай включає наступні підходи:

 • Антибіотики. Лікування антибіотиками, зазвичай макролідами, є ключовим в антибактеріальній терапії коклюшу, особливо на ранніх стадіях захворювання.
 • Симптоматичне лікування. Для полегшення симптомів кашлю можуть бути призначені ліки, що пом'якшують кашель, зволожують слизову оболонку горла та полегшують дихання.
 • Підтримуюче лікування. Залежно від симптомів, може бути рекомендоване підтримуюче лікування, таке як достатній відпочинок, забезпечення достатнього споживання рідини, та використання зволожувачів повітря для полегшення кашлю.
 • Лікування в умовах стаціонару. У випадку серйозних ускладнень або важкого перебігу захворювання, особливо у немовлят, може бути необхідна госпіталізація для нагляду та лікування. Це може включати кисневу терапію, інтенсивне зволоження дихальних шляхів та, в деяких випадках, інтенсивну терапію.
 • Ізоляція. Щоб запобігти поширенню інфекції, інфіковані особи повинні залишатися вдома і уникати тісного контакту з іншими, особливо з немовлятами та людьми зі слабким імунітетом, до завершення курсу антибіотиків.
 • Вакцинація. Хоча вакцинація не є частиною лікування коклюшу, це найважливіший спосіб профілактики захворювання.

Важливо зазначити, що самолікування коклюшу може бути небезпечним, особливо у дітей. При появі симптомів коклюшу слід звернутися за медичною допомогою для відповідного діагностування та лікування.

Профілактика

Профілактика коклюшу – це важливий компонент боротьби з цим захворюванням, особливо з огляду на його високу заразність та серйозні можливі ускладнення, особливо у немовлят та маленьких дітей. Основні заходи профілактики включають:

 1. Вакцинація. Найефективнішим способом профілактики коклюшу є вакцинація. Щеплення від коклюшу входить до складу обов'язкової імунізаційної програми для дітей та дорослих. Регулярні щеплення допомагають зберегти імунітет до цього захворювання.
 2. Вакцинація вагітних жінок. Жінкам рекомендується отримати вакцину проти коклюшу під час вагітності, щоб передати антитіла майбутньому немовляті через плаценту та захистити його від інфекції в перші місяці життя.
 3. Ізоляція інфікованих осіб. Люди, які заразилися коклюшем, повинні уникати контакту з іншими, особливо з немовлятами та особами з ослабленою імунною системою, до завершення курсу антибіотиків.
 4. Ретельна гігієна. Регулярне миття рук, використання дезінфікуючих засобів і прикривання рота та носа під час кашлю та чхання можуть допомогти запобігти поширенню інфекції.
 5. Обмеження контакту з хворими. Уникайте близького контакту з людьми, які мають симптоми коклюшу.
 6. Своєчасне лікування коклюшу. Швидке виявлення та лікування коклюшу, особливо серед членів сім'ї інфікованої особи, може допомогти зупинити поширення інфекції.
 7. Стимулювання імунної системи. Здоровий спосіб життя, збалансована дієта, достатня кількість сну, фізична активність та відмова від паління можуть підвищити опірність організму до інфекцій, включаючи коклюш.
 8. Освіта та поширення інформації. Інформування населення про важливість вакцинації та заходи запобігання коклюшу може допомогти знизити його поширення.

Вакцинація залишається найважливішим і найефективнішим способом запобігання коклюшу та його ускладнень.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн вакцини за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.