Поради здорового харчування для бігунів-початківців: вітаміни та бади

15 березень 2024
Поради здорового харчування для бігунів-початківців: вітаміни та бади

Цьогоріч, Національна мережа аптек «Бажаємо здоровʼя» стала партнером Київського півмарафону Незламності 2024. У межах цієї ініціативи розповідаємо корисні поради для спортсменів та бігунів.

У цій статті ми поділимося важливими порадами та рекомендаціями, які допоможуть бігунам-початківцям оптимізувати свій раціон і вибрати відповідні вітаміни та мінеральні добавки, щоб підтримати високу фізичну активність і загальне самопочуття.

Харчування відіграє ключову роль у підтриманні енергетичного балансу, відновленні та загальному здоров'ї кожного спортсмена, особливо коли йдеться про бігунів-початківців, які тільки розпочинають свій шлях у цьому виді спорту. Розуміння основ здорового харчування та правильне застосування БАДів, спеціально підібраних для потреб бігунів, є важливими аспектами, які допоможуть досягти найкращих результатів і забезпечать міцне здоров'я.

Основи правильного харчування

Перед будь-якими фізичними навантаженнями, важливо забезпечити свій організм правильним харчуванням, яке зберігає енергію та сприяє ефективному відновленню. Ось декілька ключових рекомендацій перед фізичними навантаженнями, які допоможуть оптимізувати ваші тренування та покращити результати.

 • Вуглеводи. Як основне джерело енергії, вуглеводи мають вирішальне значення для підтримки ваших фізичних зусиль. Вибір на користь складних вуглеводів, таких як цільнозернові продукти, овочі та фрукти, забезпечує поступове вивільнення енергії, дозволяючи уникнути різких піків та падінь рівня цукру в крові, тим самим підтримуючи стабільний рівень енергії протягом усього тренування.
 • Білки. Відіграють ключову роль у процесі відновлення м'язової тканини та її зростанні. Включення в раціон достатньої кількості білка з таких джерел, як нежирне м'ясо, риба, бобові, горіхи та молочні продукти, допоможе забезпечити необхідні будівельні матеріали для м'язів, сприяючи їх швидкому відновленню після навантажень.
 • Жири. Незамінні для забезпечення довготривалої енергії, особливо для витривальних тренувань. Вживання здорових жирів, знайдених в авокадо, рибі, горіхах та оливковій олії, підтримує здоров'я серця та допомагає підтримувати оптимальний рівень енергії.

Пам'ятайте, що кожен організм унікальний, і може вимагати індивідуального підходу до харчування. Експериментуйте з різними видами продуктів та часом їх споживання, щоб знайти оптимальну стратегію харчування, яка найкраще відповідає вашим потребам та цілям.

Ключові речовини та їх користь

Для досягнення високих спортивних результатів та підтримки оптимального здоров'я, спортсмени повинні звернути увагу не лише на баланс основних поживних речовин у своєму раціоні, але й на важливість додаткового споживання вітамінів та мінералів. Ці біологічно активні компоненти відіграють ключову роль у різних метаболічних процесах, що безпосередньо впливають на фізичну активність, витривалість та відновлення. Отже, серед ключових речовин для спортсменів виділяють:

 • Вітаміни групи B. Ці вітаміни мають вирішальне значення для метаболізму, сприяючи ефективному перетворенню вуглеводів, жирів та білків у енергію, необхідну під час тренувань та змагань. Вони також важливі для здоров'я нервової системи та сприяють кращій адаптації організму до фізичних навантажень.
 • Антиоксиданти (вітаміни C та E, селен). Ці потужні антиоксиданти захищають м'язові клітини та інші клітини організму від оксидативного стресу та пошкоджень, спричинених вільними радикалами під час інтенсивних тренувань. Це допомагає зменшити втому та прискорити процес відновлення.
 • Залізо. Життєво важливий мінерал, залізо сприяє транспортуванню кисню до м'язів та відіграє ключову роль у виробленні енергії. Недостатнє споживання заліза може призвести до анемії, зниження витривалості та загального зниження фізичної активності.
 • Кальцій та вітамін D. Цей дует незамінний для підтримки міцності кісток та профілактики остеопорозу, особливо для спортсменів, які зазнають високих навантажень на опорно-рухову систему. Вітамін D також важливий для оптимального засвоєння кальцію та підтримки імунної системи.
 • Магній. Мінерал, який нормалізує скорочення м'язів, запобігає спазмам, важливий для енергетичного обміну. Магній також відіграє важливу роль у синтезі білка, який важливий для відновлення та росту м’язів.

Для покращення спортивних результатів та відновлення після тренувань, ми рекомендуємо наступні комплекси:

 1. Вітахелс вітаміни + мінерали капсули №30. Комплексне джерело важливих вітамінів і мінералів, які не тільки підтримують загальний стан здоров'я та енергетичний обмін, але також допомагають підвищити енергію та витривалість у спортсменів.
 2. Амінофід саше 10 мл №20, Фідем Фарм, Здравофарм. Цей комплекс амінокислот сприяє оптимізації процесів регенерації м'язів, підтримує енергетичний баланс під час інтенсивних тренувань і сприяє кращому метаболізму енергії.
 3. Гемоладік 50 г, Бажаємо Здоров'я, КРІОЛІТ-Д. Біологічно активна добавка багата залізом, білком та іншими корисними речовинами. Гемоладік вживають для поповнення дефіциту заліза в організмі, особливо у випадках анемії або у періоди інтенсивного фізичного навантаження. Він також може використовуватися як джерело енергії та поживних речовин для спортсменів та людей з активним способом життя.

Забезпечення достатньої кількості цих вітамінів та мінералів у вашому щоденному раціоні може значно покращити спортивні показники, підтримати здоров'я та сприяти ефективному відновленню. Регулярний моніторинг рівня цих речовин та, за потреби, додаткове їх споживання через дієтичні добавки може стати ключовим фактором на шляху до вашого спортивного успіху.

Пам'ятайте, що перед початком будь-якого курсу прийому вітамінів чи БАДів важливо проконсультуватися з лікарем або дієтологом, щоб забезпечити їх безпечне та ефективне використання відповідно до ваших індивідуальних потреб та стану здоров'я. Важливо зазначити, що ці продукти є дієтичною добавкою і не призначені для заміни повноцінного раціону харчування. Забезпечення належного рівня здоров'я вимагає різноманітного харчування та здорового способу життя.

Гідратація: ключ до оптимальної продуктивності

Одним із найважливіших аспектів харчування для бігунів, який часто залишається недооціненим, є необхідна гідратація. Правильне споживання рідини є критично важливим для підтримки здоров'я та витривалості під час бігу. Гідратація впливає не тільки на фізичне самопочуття, але й на когнітивні функції, що може мати значний вплив на тренувальні результати та змагання.

 1. Важливість здорової гідратації:
  • Підтримка терморегуляції. Під час бігу тіло виробляє значну кількість тепла, яке воно намагається відвести через потовиділення. Достатнє споживання рідини допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла.
  • Максимізація фізичної продуктивності. Дегідратація навіть на 2% від маси тіла може призвести до зниження продуктивності, збільшення зусиль та зниження витривалості.
  • Покращення відновлення. Адекватна гідратація сприяє швидкому відновленню після тренувань, допомагаючи вивести з організму продукти метаболізму, що накопичуються під час фізичних навантажень.
 2. Рекомендації щодо гідратації для бігунів:
  • Перед тренуванням. Випийте достатню кількість води за 1-2 години до початку бігу, щоб забезпечити належний рівень гідратації.
  • Під час тренування. Регулярно поповнюйте рідину, особливо під час довгих або інтенсивних бігових сесій. Використання спортивних напоїв може бути корисним для відновлення електролітного балансу та енергії.
  • Після тренування. Продовжуйте поповнювати втрачену рідину та електроліти, вживаючи достатню кількість води або спортивних напоїв після закінчення бігу.

Адекватна гідратація є фундаментальним елементом успішного тренувального процесу для бігунів усіх рівнів. Не ігноруйте цей аспект, оскільки він має безпосередній вплив на ваше самопочуття, продуктивність та здоров'я в цілому.

Ви можете придбати онлайн вітаміни та БАДи для спортсменів за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди консультуйтеся з лікарем перед купівлею медичних препаратів та засобів.

Редакторська група
Оновлено: 23.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.