Тромбофлебіт: що це таке, які симптоми та як лікувати

23 квітень 2024
Тромбофлебіт: що це таке, які симптоми та як лікувати

Тромбофлебіт – це захворювання венозної системи людини, що характеризується запаленням стінок вен з утворенням тромбу всередині і порушенням кровотоку. Цей стан може виникнути у будь-якій вені організму людини, але найчастіше він спостерігається у нижніх кінцівках. Тромбофлебіт може викликати біль, особливо коли відчувається тиск або натиск на уражену вену. Біль може бути від помірного до інтенсивного і часто збільшується при дотику, а також під час руху або стояння. Це дискомфортне відчуття може ускладнювати рухи та звичну активність людини, спричиняючи дискомфорт і незручності.

У цій статті ми детально розглянемо, що таке тромбофлебіт, які симптоми в нього можуть вказувати, та як правильно лікувати це захворювання для запобігання ускладнень. Дізнаємося про фактори ризику, які сприяють виникненню тромбофлебіту, та профілактичні заходи, які можна приймати для збереження здоров'я ваших судин.

Причини виникнення

Тромбофлебіт може виникати з різних причин, і важливо розуміти, що це стан, що може бути спровокований різними факторами. Ось деякі з найпоширеніших причин виникнення тромбофлебіту:

 • Травма або травмування вени. Пошкодження судини внаслідок травми, хірургічного втручання або інших процедур може сприяти утворенню тромбу.
 • Варикозне розширення вен. Варикозна хвороба характеризується розширенням і зміною форми вен, що може створювати умови для утворення тромбів.
 • Сидячий спосіб життя. Тривала недостатня фізична активність або довгий період іммобілізації (наприклад, під час подорожей або лежачого способу життя) може збільшити ризик тромбофлебіту.
 • Захворювання крові. Деякі стани, такі як тромбофілія (підвищена схильність до утворення тромбів), можуть збільшити ризик тромбофлебіту.
 • Хронічні захворювання. Хронічні захворювання, такі як рак, серцево-судинні захворювання та інші системні захворювання, можуть сприяти утворенню тромбів.
 • Вагітність та пологи. Під час вагітності та пологів зміни в гормональному фоні та формули крові можуть збільшити ризик тромбофлебіту.
 • Використання оральних контрацептивів або гормональної терапії. Деякі гормональні препарати можуть збільшити схильність до тромбофлебіту.
 • Схильність до утворення тромбів. Сімейна історія тромбофлебіту або особиста схильність до утворення тромбів може бути фактором ризику.

Важливо відзначити, що декілька з цих факторів можуть поєднуватися і сприяти виникненню тромбофлебіту. Якщо ви маєте фактори ризику або спостерігаєте симптоми тромбофлебіту, важливо звернутися до лікаря для обстеження та лікування.

Симптоми

Симптоми тромбофлебіту можуть відрізнятися і залежати від точного місця утворення тромбу та його розміру. Ось деякі з загальних симптомів тромбофлебіту:

 • Зазвичай тромбофлебіт супроводжується болем у місці утворення тромбу. Цей біль може бути відчутним під час пальпації і може бути тягучим або гострим. Також може спостерігатися набряк (здуття) вен.
 • У місці утворення тромбу шкіра може стати червоною, гарячою до дотику та запаленою.
 • М'язи ноги навколо ураженої вени можуть стати напруженими і болючими.
 • Пацієнти можуть скаржитися на відчуття тяжкості та втоми в нозі, особливо після тривалої ходьби або стояння.
 • У деяких випадках тромб може відірватись від венозної стінки та увійти в кровоток, що може призвести до утворення тромбоемболії (закупорювання судини тромбом).
 • При тривалому тромбофлебіті може розвиватися венозна інфекція, особливо якщо тромб розташований в поверхневих венах і порушує цілісність шкіри. Інфекція може виникнути внаслідок вторинної контамінації, коли бактерії зовнішнього середовища потрапляють через уражену шкіру в зону тромбозування.

Якщо у вас виникли будь-які з цих симптомів, особливо якщо вони поєднуються, важливо звернутися до лікаря для визначення точної причини і отримання необхідного лікування.

Види

Тромбофлебіт може виникати у будь-яких венах організму та класифікується на різні типи в залежності від місця ураження та характеристик тромбу. Основні види тромбофлебіту включають:

 1. Тромбофлебіт поверхневих вен. У цьому випадку утворення тромбу відбувається в венах, які знаходяться недалеко від поверхні шкіри. Цей вид тромбофлебіту часто супроводжується болем, почервонінням шкіри і набряком. Він зазвичай менш серйозний, ніж глибокий тромбофлебіт.
 2. Тромбофлебіт глибоких вен. У даному випадку утворення тромбу відбувається в глибоких венах нижньої кінцівки або інших частинах тіла. Глибокий тромбофлебіт може бути серйозним і потенційно небезпечним, оскільки тромб може відірватися і потрапити в легеневу артерію, що може призвести до тромбоемболії легень.
 3. Супутній (паралельний) тромбофлебіт. Це стан, при якому виникають як поверхневий, так і глибокий тромбофлебіт одночасно.
 4. Септичний тромбофлебіт. Цю форма тромбофлебіту вважають ускладненням. Це бактеріальна інфекція поверхневих периферичних вен, яка часто спричинена внутрішньовенним введенням катетера, що призводить до інфікування та утворення тромбів. Вона може бути надзвичайно серйозною і вимагати негайного лікування антибіотиками.
 5. Висхідний тромбофлебіт. Патологічний стан, при якому тромботичний процес поширюється на глибоке венозне русло.

Важливо звертати увагу на вид тромбофлебіту та його симптоми, оскільки підходи до лікування можуть відрізнятися в залежності від типу захворювання. Якщо у вас є підозра на тромбофлебіт, важливо негайно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Діагностика

Діагностика тромбофлебіту включає в себе ряд процедур і обстежень, які допомагають лікарю підтвердити наявність цього захворювання та визначити його вид та ступінь серйозності. Основні методи діагностики тромбофлебіту включають:

 • Фізичний огляд. Лікар проводить огляд пацієнта, шукає ознаки запалення вен та визначає наявність болю, набряку та почервоніння у місці ураження.
 • УЗД (ультразвукове дослідження). УЗД допомагає візуалізувати структуру судин і виявляти наявність тромбу в них. Це найчастіший метод діагностики тромбофлебіту.
 • Комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ). Ці методи дослідження можуть використовуватися для отримання більш докладних зображень вен та тромбу у випадках, коли УЗД недостатньо інформативний.
 • Доплерографія. Доплерографія використовується для визначення швидкості кровотоку в судинах та виявлення перешкод у кровотоці, таких як тромби.
 • Дослідження крові. Аналіз крові може виявити підвищений рівень D-димеру, який може бути підказкою на наявність тромбофлебіту.
 • Міні-клінічні оцінки ризику (Wells Criteria). Це клінічний алгоритм, який допомагає лікарю визначити ймовірність тромбофлебіту та вибрати подальші кроки у діагностиці.

Діагностика тромбофлебіту важлива для вчасного початку лікування та запобігання ускладнень. Якщо у вас є підозра на тромбофлебіт або ви помічаєте симптоми цього захворювання, негайно звертайтеся до лікаря для проведення необхідних обстежень та лікування.

Лікування

Лікування тромбофлебіту підбирається індивідуально залежно від типу та тяжкості захворювання та включає декілька аспектів. Основні методи лікування тромбофлебіту передбачають:

 • Антикоагулянти призначаються для розрідження крові та запобігання утворенню нових тромбів. Ці ліки застосовуються під наглядом лікаря, оскільки потребують регулярного моніторингу.
 • Регулярне піднімання ніг може допомогти зменшити набряк та полегшити кровообіг.
 • Використання компресійних засобів, таких як підтримуючі гольфи або обтяжуючі бандажі, що допомагають зменшити набряк і покращити кровообіг.
 • Для полегшення болю можуть призначати протизапальні ліки або анальгетики.
 • Пацієнтам рекомендується дотримуватися спокою та уникати тривалого стояння або сидіння. Також, важливо дотримуватися правил гігієни і не допускати травмування шкіри.
 • У важких випадках глибокого тромбофлебіту, особливо за наявності емболії легеневої артерії, може знадобитися хірургічне втручання для видалення тромбу.
 • Якщо розвинулися інші ускладнення, такі як інфекція, їх також слід лікувати відповідним чином.

Лікування тромбофлебіту повинно проводитися індивідуально під наглядом лікаря. Важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря та звертатися до лікаря, якщо ваші симптоми погіршуються або з’являються нові. Своєчасне і правильне лікування допоможе запобігти ускладненням і поліпшити прогноз захворювання. Самолікування, в свою чергу, може призвести до непередбачуваних наслідків.

Профілактика

Профілактика тромбофлебіту важлива для зменшення ризику його виникнення, особливо у людей з факторами ризику. Основні рекомендації щодо профілактики тромбофлебіту включають такі заходи:

 1. Регулярна фізична активність. Ведення активного способу життя та виконання регулярних фізичних вправ сприяє покращенню кровообігу та запобігає стагнації крові.
 2. Компресійний одяг та бандажі. У випадку підвищеного ризику тромбофлебіту, лікар може рекомендувати використання компресійних бандажів або панчох для підтримки нормального кровообігу.
 3. Гідратація. Важливо пити достатню кількість води, оскільки дегідратація може збільшити ризик утворення тромбів.
 4. Позауробна гімнастика. Якщо ви проводите тривалий час за робочим столом або сидячи, робіть регулярні перерви для виконання вправ для ніг та стоп.
 5. Зменшення ризику варикозного розширення вен. Уникайте тривалого стояння або сидіння зі схрещеними ногами, носіть зручне взуття та уникайте надмірного навантаження на ноги.
 6. Відмова від куріння. Куріння може збільшити ризик тромбофлебіту, тому важливо позбавитися від цієї шкідливої звички.
 7. Лікування підвищеного кров'яного тиску та діабету. Керуйте своїм станом, якщо у вас є такі захворювання, оскільки вони можуть збільшити ризик тромбофлебіту.
 8. Прийом антикоагулянтів або антитромбоцитарних ліків (за призначенням лікаря). У деяких випадках лікар може призначити ліки, які допомагають запобігти утворенню тромбів.
 9. Вагітність та пологи. Вагітні жінки повинні дотримуватися порад лікаря та можливо використовувати компресійну бандажну продукцію.

Профілактика тромбофлебіту важлива для збереження здоров'я судин та запобігання серйозним ускладненням. Якщо у вас є фактори ризику або підвищений ризик розвитку тромбофлебіту, зверніться до свого лікаря за індивідуальною консультацією та порадами щодо профілактики.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати при тромбофлебіті за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я».

Редакторська група
Оновлено: 25.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.