Нікотинова кислота - інструкція, показання, склад, спосіб застосування

ФільтрСкасувати
Торгова назва
Виробник
Умови відпуску
Первинна упаковка
Форма випуску
Спосіб введення
Кількість в упаковці
Дозування
Об'єм
Діабетикам
Дорослим
Водіям
Дітям
Вагітним
Годуючим
Алергікам
Фільтр
Форма випуску: Розчин
Дозування: 1%
Виробник: Дарниця ФФ
Loading ...
Форма випуску: Таблетки
Дозування: 50 мг
Виробник: Технолог
Loading ...
Форма випуску: Розчин
Дозування: 1%
Виробник: Здоров'я ФК
Loading ...

Нікотинова кислота: інструкція з використання

Нікотинова кислота або вітамін PP – дуже важлива речовина для людського організму. Вона належить до периферичних вазодилататорів та відповідає за перенесення водню в окисно-відновних реакціях.

Речовина була вперше отримана ще в 1867 році. Майже півстоліття нічого не знали про її корисні властивості та для чого її застосовувати в медицині. Лише наприкінці 20-хх років минулого століття була виявлена здатність застосовувати вітамін PP для профілактики та лікування пелагри.

Наприкінці 30-х років нікотинова кислота стала головною зброєю боротьби з пелагрою. В ті роки це захворювання було дуже частим. Лікування було складною проблемою того часу та головною причиною передчасної смерті у засуджених.

Форма випуску

Препарат випускається у формі таблеток, 1 таблетка містить нікотинової кислоти 50 мг. Крім того, популярна форма – розчин для ін’єкцій по 1 мл.

Умови зберігання

Незалежно від форми випуску, ліки зберігають при температурі не вище 25 градусів, не допускається замерзання розчину. Переохолодження призведе до втрати властивостей.

Показання

Лікарський засіб входить і до списку препаратів для покращення мозкового кровообігу. Застосування вітаміну PP відоме не тільки в медицині, але й у косметології.

Нині лікарський препарат використовують, щоби лікувати різноманітні хвороби. Показаннями до застосування є:

 • авітаміноз вітаміну PP (пелагра);
 • ішемічні порушення мозкового кровообігу;
 • спазм судин кінцівок та нирок;
 • захворювання печінки;
 • неврит лицьового нерва;
 • коліт, ентероколіт, гастрит;
 • різноманітні інтоксикації та інші.

Крім того, за допомогою нікотинової кислоти лікують виразки та рани, що не загоюються. Такі ускладнення має декомпенсований цукровий діабет.

Протипоказання

Серед протипоказань до застосування: чутливість до нікотинової кислоти або до інших компонентів препарату, виразка шлунку та дванадцятипалої кишки, печінкова недостатність, подагра в стадії загострення, тяжкі форми атеросклерозу, недавній інфаркт міокарда.

Режим дозування

Нікотинова кислота у таблетках застосовується внутрішньо, після їжі: інструкція зазначає, що курс лікування таблетками становить 15-20 днів. При пелагрі дорослим – по 100 мг 2-4 рази на добу, дітям від 12 років по 50 мг 2-3 рази на добу.

При інших захворюваннях дорослим по 50 мг (максимально 100 мг) 2 рази на добу, дітям від 12 років по 25 мг (таблетки) 2 рази на добу.

Максимальна добова доза – 500 мг. Максимальна добова доза для дітей становить 200 мг.

Якщо ж потрібне швидке надходження препарату в організм, то вибирається нікотинова кислота ампули, ціна яких дещо відрізняється. Варто пам’ятати, що введення ліків досить відчутне.

Препарат назначають дітям старше 15 років та дорослим. Разове дозування складає 10 мг, а самі ліки вводиться внутрішньом’язово, внутрішньовенно та підшкірно. Варто пам’ятати, що підшкірні та внутрішньом’язові уколи болючі, тому їх вводять дуже повільно (протягом 15 хвилин).

Особливості застосування нікотинової кислоти

Перед застосуванням нікотинової кислоти необхідно ознайомитися з інструкцією. Крім того, застосування препарату можливе лише після консультації з лікарем. Самостійне лікування недопустиме.

Тривале застосування здатне призвести до жирової дистрофії печінки, тому дієта хворого повинна бути багатою на продукти, що містять метіонін, ліпоєву кислоту. В процесі лікування необхідно слідкувати за функціями печінки. З обережністю ліки призначають пацієнтам з:

 • гастритом;
 • виразкою шлунку та дванадцятипалої кишки;
 • стенокардією;
 • нирковою недостатністю;
 • глаукомою;
 • гіпотензією.

Пацієнтам, хворим на діабет, потрібен постійний контроль цукру в крові, оскільки нікотинова кислота може призводити до зниження толерантності до глюкози.

Взаємодія з іншими лікарськими препаратами

Перед прийманням ліків необхідно дізнатися про їх взаємодію з іншими медикаментами. Серед таких видів взаємодії:

 1. Підвищена потреба вітаміну PP при прийманні пероральних протизаплідних засобів.
 2. Препарат знижує ефективність та токсичність барбітуратів, сульфаніламідів, протитуберкульозних засобів.
 3. При почервонінні шкіри після приймання можна застосовувати ацетилсаліцилову кислоту.
 4. Ципрофібрат недопустимо комбінувати з вітаміном PP.
 5. Ловастатин та правастатин підвищують імовірність виникнення побічної дії.
 6. Засіб підсилює токсичну дію алкоголю, тому недопустимо приймати його під час лікування.

Побічні реакції

Побічна дія зазвичай виникає при прийманні великих доз ліків. Вона проявляється у вигляді головного болю, гіпертензії, запаморочення, сухості шкіри, порушенні функцій печінки (при тривалому прийманні).

Дії при передозуванні

Якщо спостерігаються такі реакції організму, то необхідно припинити застосування препарату. Медичному працівнику повідомляють про будь-які реакції, щоби він прийняв рішення про доцільність подальшого використання вітаміну PP, коригування дози.

Придбати якісні медикаменти від відомих виробників за прийнятними цінами завжди можна в мережі аптек «Бажаємо здоров’я». В каталозі продукції представлена і нікотинова кислота: ціна її завжди залишається демократичною. Прийнятна вартість ліків – не єдина перевага: користувачі можуть обирати аналоги певних ліків, читати відгуки. Зручніше за все купити товари на сайті, вибравши найближчу аптеку в Києві чи іншому місті, та забрати замовлення в зручний час.

Редакторська група
Оновлено
13.10.2023
Перевірено

Зверніть увагу!

Опис препарату Нікотинова кислота на цій сторінці – носить інформаційний характер та є спрощеною авторською версією сайту https://apteka.net.ua/. Метою розміщення даної інформації є ознайомлення відвідувача сайту з послугами, продуктами, інформацією та іншими матеріали мережі аптек «Бажаємо здоров'я» та «Аптека твоєї родини».

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Рекомендуємо, перед придбанням та/або використанням препарату відвідати лікаря та обов’язково ознайомитися з інструкцією виробника.

✅ Категорія Нікотинова кислота - інструкція, показання, склад, спосіб застосування
✅ Кількість препаратів 3
✅ Форма випуску Розчин, Таблетки