Чому утворюються виразки на шкірі, про що свідчать та що з цим робити

15 травень 2024
Чому утворюються виразки на шкірі, про що свідчать та що з цим робити

Утворення виразок на шкірі може бути результатом широкого спектра дерматологічних та системних захворювань. Цей симптом є невід'ємною частиною клінічної картини багатьох патологій і може спостерігатися у пацієнтів різного віку та статі. Виразкові ураження шкіри представляють собою відкриті рани або ерозії, які характеризуються порушенням цілісності шкірного покриву та можуть супроводжуватись локальним запаленням, болем та іншими сенсорними порушеннями.

В цій статті ми розглянемо причини формування виразок на шкірі, від простих мікротравм до складних патологічних процесів (аутоімунні захворювання або інфекції), про що можуть сигналізувати ці ураження шкіри та які діагностичні заходи необхідно вжити для визначення подальшої стратегії лікування.

Причини виникнення

Виразки на шкірі можуть бути результатом різних медичних станів та зовнішніх факторів. Ось кілька основних причин їх виникнення:

 1. Інфекції. Бактеріальні, вірусні або грибкові інфекції можуть призводити до появи виразок. Наприклад, виразки, спричинені бактерією Staphylococcus aureus, або герпесом.
 2. Хронічні захворювання. Стани, такі як діабет, венозна недостатність або артеріальні захворювання, можуть підвищувати ризик розвитку виразок через порушення кровопостачання тканин.
 3. Механічні пошкодження. Травми, удари або постійний тиск (наприклад, від тривалого лежання або сидіння) можуть призвести до виникнення декубітальних виразок.
 4. Аутоімунні захворювання. Стани, які спричиняють надмірну активність імунної системи проти власних тканин тіла, такі як системний червоний вовчак або псоріаз, можуть призводити до утворення виразок.
 5. Онкологічні захворювання. Деякі види раку шкіри або метастази можуть проявлятися у вигляді виразкових уражень.

Успішне лікування виразок на шкірі залежить від своєчасної діагностики та визначення їх причини. Звернення до фахівця при перших ознаках виразок на шкірі є ключовим для запобігання ускладнень і підтримання здоров'я шкіри.

Супутні симптоми

Важливо звернути увагу не лише на самі виразки, а й на супутні симптоми, які можуть допомогти в діагностиці та виборі правильного лікування. Ось деякі з найпоширеніших симптомів, що можуть супроводжувати виразки на шкірі:

 • Почервоніння і запалення навколо виразки часто свідчать про наявність запального процесу. Це може бути сигналом інфекції або іншої запальної реакції організму.
 • Біль або дискомфорт у зоні виразки. Виразки можуть бути болючими або викликати відчуття печіння, особливо при дотику або натисканні. Біль може варіюватися від легкого дискомфорту до сильного болю.
 • Виділення рідини або гною з виразки. Присутність гною або іншої рідини, що виділяється з виразки, може свідчити про інфекцію. Колір та консистенція виділень можуть надати важливу інформацію про тип інфекції.
 • Підвищення температури тіла. Лихоманка або підвищення температури тіла можуть виникати разом з виразками на шкірі, особливо якщо вони спричинені інфекцією.
 • Загальне нездужання або втома. Часто пацієнти, які стикаються з виразками на шкірі, можуть відчувати загальне нездужання або втому, особливо коли ці виразки є проявом системного захворювання.
 • Свербіж навколо виразки. Свербіж або відчуття печіння навколо виразки може бути додатковим симптомом, особливо якщо виразка спричинена алергічною реакцією або дерматологічним захворюванням.
 • Зміна кольору шкіри навколо виразки. Шкіра навколо виразки може стати темнішою або, навпаки, світлішою, що свідчить про зміни в пігментації або в кровообігу в цій ділянці.

Ці симптоми можуть варіюватися в залежності від причини виразок та загального стану здоров'я пацієнта. Якщо ви помітили один або декілька з цих симптомів, важливо звернутися до лікаря для оцінки стану та визначення подальших кроків лікування.

Види

Виразки на шкірі – це серйозна проблема, яка вимагає уваги медичних фахівців. Основні види виразок включать:

 • Трофічні виразки. Ці виразки зазвичай виникають на ногах через порушення кровообігу. Вони можуть бути спричинені хронічною венозною недостатністю, діабетичною нейропатією або артеріальною ішемією. Лікування включає поліпшення кровообігу, контроль за рівнем цукру в крові та використання спеціальних пов'язок або компресійного одягу, а також проведення процедур для прискорення загоєння тканин та полегшення болю.
 • Пролежні. Це виразки, які формуються в результаті тривалого тиску на шкіру та підлеглі тканини і часто спостерігаються у пацієнтів, які перебувають у лежачому положенні. Вони найчастіше з'являються на кісткових виступах. Профілактика і раннє втручання, включаючи регулярну зміну положення тіла та використання спеціальних матраців, є ключовими у запобіганні розвитку пролежнів.
 • Інфекційні виразки. Інфекційні агенти, такі як бактерії (наприклад, Staphylococcus aureus), віруси (наприклад, вірус простого герпесу) або грибки, можуть спричинити утворення виразок. Лікування залежить від типу інфекції та може включати антибіотики, противірусні або протигрибкові препарати.
 • Неопластичні виразки. Можуть виникнути на тлі онкологічних захворювань шкіри, таких як меланома або карцинома. Ці виразки часто мають нерівні краї, змінюють колір та не загоюються протягом тривалого часу. Лікування залежить від типу та стадії раку і може включати хірургічне видалення, променеву терапію або хіміотерапію.
 • Аутоімунні виразки. Виникають у результаті аутоімунних захворювань, таких як системний червоний вовчак або васкуліт. Ці виразки виникають внаслідок порушення імунної системи, коли вона починає атакувати власні клітини тіла. Лікування може включати імуномодулюючі та протизапальні препарати.

Своєчасне звернення до спеціаліста допоможе уникнути можливих ускладнень та прискорити процес загоєння.

Діагностика

Діагностика є важливою складовою у виявленні причин виникнення виразок на шкірі та визначенні відповідного лікування. Основні методи діагностики включають:

 1. Анамнез. Збір повної медичної історії пацієнта, включаючи алергії, хронічні захворювання, попередні стани шкіри, та можливий вплив зовнішніх факторів (наприклад, використання певних медикаментів або вплив хімічних речовин).
 2. Фізичний огляд. Детальний огляд виразок та навколишніх ділянок шкіри для оцінки їх розміру, форми, кольору, та будь-яких ознак інфекції або запалення.
 3. Лабораторні аналізи крові. Перевірка на наявність запальних маркерів, оцінка загального стану здоров'я, виявлення ознак анемії або інфекції.
 4. Мікробіологічний посів. Взяття зразків з виразок для ідентифікації бактеріальної, грибкової або вірусної інфекції.
 5. Біопсія. Видалення невеликої частини тканини виразки для гістологічного дослідження під мікроскопом, що дозволяє виявити характер змін у тканинах та можливі ознаки малігнізації.
 6. Дерматоскопія. Використання спеціалізованого приладу для збільшення зображення виразок, що дозволяє оцінити мікроскопічні особливості, важливі для діагностики.
 7. Ультразвукове дослідження. Використовується для визначення глибини та структури виразки, а також стану навколишніх тканин.
 8. Алергічні тести. Проведення в разі підозри на алергічну природу виразок, для ідентифікації можливих алергенів.

Після проведення необхідних діагностичних процедур, лікар може встановити точну причину виразок на шкірі та розробити індивідуальний план лікування.

Лікування

Лікування виразок на шкірі вимагає індивідуального підходу, враховуючи причину, розмір та глибину пошкодження. До загальних рекомендацій щодо лікування цих станів належать:

 • Загальний догляд за шкірою. Регулярне очищення та зволоження шкіри можуть допомогти у попередженні виникнення виразок та сприяти їх загоєнню.
 • Медикаментозна терапія. Включає в себе застосування антисептичних, протизапальних та антибактеріальних мазей, кремів, гелів або лосьйонів, в залежності від причини виразки.
 • Системні препарати. Для виразок, що виникають у зв'язку з певними медичними станами, лікар може призначити системні препарати, такі як антибіотики, противірусні препарати або імуномодулюючі засоби.
 • Хірургічне втручання. В деяких випадках може бути необхідне хірургічне видалення виразки, особливо якщо вона є злоякісною або дуже великою
 • Лазерна терапія. Використовується для видалення злоякісних виразок або виразок, що не реагують на інші методи лікування.
 • Контроль болю. При необхідності можуть бути призначені знеболюючі засоби для полегшення болю, пов'язаного з виразками.
 • Лікування основної причини. Важливо виявити та лікувати основну причину виразок, будь то діабет, венозна недостатність, або інші стани, що спричиняють порушення кровообігу.
 • Деякі типи виразок можуть відповідати на фізіотерапевтичні процедури, такі як ультразвукова терапія або електрофорез.

Дотримання лікарських рекомендацій і регулярне спостереження за ураженою ділянкою дозволяє значно прискорити процес одужання і запобігти подальшим ускладненням. Самолікування без належного медичного контролю може призвести до затримки одужання, розвитку резистентності до антибіотиків, а також до появи серйозних ускладнень, що роблять подальше лікування більш складним та загрожують загальному здоров’ю.

Профілактика

Ефективна профілактика виразок допомагає уникнути ускладнень та сприяє підтримці здорового стану шкіри. Для запобігання виразкам на шкірі рекомендується дотримуватися наступних принципів:

 1. Регулярний догляд за шкірою: очищення та зволоження шкіри для підтримки її бар'єрної функції. Використовуйте м'яке антисептичне мило без агресивних компонентів, які можуть подразнювати шкіру.
 2. Мінімізація тиску та тертя: зміна положення тіла для людей, які проводять багато часу в ліжку або в інвалідному візку, використання спеціальних матраців та подушок.
 3. Контроль за станом здоров'я: своєчасне лікування хронічних захворювань, що можуть сприяти розвитку виразок.
 4. Здорове харчування: збалансована дієта, багата на вітаміни та мінерали, сприяє загоєнню та регенерації шкіри.
 5. Захист шкіри від надмірного впливу сонця: використовуйте засоби захисту від сонця та уникайте тривалого перебування на прямому сонці
 6. Захист шкіри від переохолодження та перегріву: уникайте різких змін температури, які можуть подразнити шкіру.

Важливо пам'ятати, що своєчасне виявлення перших ознак ураження шкіри та консультація з медичним фахівцем можуть запобігти розвитку серйозних виразок та сприяти швидкому відновленню шкірного покриву. Дотримання цих простих, але ефективних заходів профілактики допоможе зберегти шкіру здоровою та запобігти виникненню небажаних ускладнень.

Для проведення своєчасної терапії ви можете придбати онлайн препарати та засоби для лікування виразок на шкірі за приємними цінами на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров'я». Пам'ятайте, що краще утриматись від самолікування, оскільки це може мати негативні наслідки для Вашого здоров'я. Завжди рекомендується консультуватися з лікарем, перш ніж купувати будь-які медичні препарати чи засоби.

Товари, які можуть знадобитися
Редакторська група
Оновлено: 17.05.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.