Німіє язик: про що свідчить та що робити

04 березень 2024
Німіє язик: про що свідчить та що робити

Оніміння язика – несподіване та часто тривожне явище, яке може бути викликане різними причинами. Цей симптом може варіювати від легкого оніміння до повної втрати відчуття в язиці, що може вплинути на здатність говорити, їсти, пити або відчувати смак. Іноді це явище може бути короткочасним та безпечним, але в деяких випадках воно може бути ознакою серйознішого медичного стану.

Причини виникнення

Оніміння язика може бути викликано різними факторами, що варіюють від простих та нешкідливих до більш серйозних медичних станів. Ось деякі з найпоширеніших причин:

 • Пошкодження язика, наприклад, укуси або опіки від гарячої їжі, можуть тимчасово викликати оніміння.
 • Вплив деяких медикаментів, особливо тих, що використовуються для лікування депресії, високого кров'яного тиску або епілепсії, можуть викликати оніміння язика як побічний ефект.
 • Алергія на певні продукти, лікарські рослини або медикаменти може викликати набряк та оніміння в ротовій порожнині.
 • Захворювання, які впливають на нервову систему, такі як інсульт, розсіяний склероз або діабетична нейропатія, можуть викликати оніміння в язиці.
 • Нестача певних вітамінів, зокрема вітаміну B12, фолієвої кислоти та інших, може призвести до оніміння язика.
 • Деякі інфекції, зокрема герпес, викликають ураження ротової порожнини та призводять до оніміння язика.
 • Захворювання ясен, погана гігієна ротової порожнини та інші проблеми зі здоров’ям порожнини рота можуть вплинути на нервові закінчення на язиці.
 • В деяких випадках стрес або тривога викликають тимчасове оніміння язика або відчуття поколювання.

Розуміння причини оніміння язика є ключовим для визначення відповідного лікування, тому при тривалому або частому виникненні цього симптому слід звернутися до лікаря.

Супутні симптоми

Оніміння язика, залежно від його причини, може супроводжуватися різними супутніми симптомами. Ось деякі з найбільш поширених симптомів, які можуть супроводжувати цей стан:

 • Оніміння язика може впливати на смакові рецептори, що призводить до тимчасової втрати або зміни смаку.
 • Перед онімінням чи після нього виникає відчуття поколювання або "мурашок" на язиці.
 • Втрата чутливості язика може викликати труднощі з ковтанням або вимовою слів.
 • Деякі особи можуть відчувати сухість або печіння в ротовій порожнині.
 • Окрім оніміння, можуть виникати інші відчуття, які відрізняються від звичайних.
 • Залежно від причини оніміння, можуть з'являтися інші симптоми, такі як головний біль, слабкість, запаморочення, або інші неврологічні зміни.

Якщо оніміння язика супроводжується одним або декількома з цих симптомів, особливо якщо вони тривають або посилюються, необхідно звернутися до лікаря для оцінки стану та визначення причини.

Діагностика

Діагностика причин оніміння язика вимагає всебічного підходу, оскільки цей симптом може бути пов'язаний з різними медичними станами. Ось кроки, які зазвичай включені в процес діагностики:

 • Збір анамнезу. Лікар збирає детальний медичний анамнез, включаючи історію хвороби пацієнта, тривалість та характер симптомів, недавні травми, прийом лікарських препаратів, алергії, режим харчування та інші фактори, які можуть впливати на стан здоров'я.
 • Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд, особливо зосереджуючись на ротовій порожнині та язиці, а також перевіряє нервову систему пацієнта.
 • Лабораторні аналізи. Можуть бути призначені аналізи крові для перевірки рівня вітамінів, ознак діабету, інфекцій, функції щитовидної залози та інших можливих причин.
 • Неврологічні тести. При підозрі на неврологічні проблеми проводяться спеціальні дослідження, такі як МРТ головного мозку або електронейроміографія.
 • Консультації зі спеціалістами. У деяких випадках може знадобитися консультація з неврологом, ендокринологом або іншими спеціалістами.
 • Алергічні тести. При підозрі на алергічну реакцію можна провести спеціальні алергічні проби.

Важливо відзначити, що діагностика та лікування має бути індивідуальним та заснованим на конкретних симптомах та медичній історії пацієнта. У разі виникнення оніміння язика, особливо якщо воно триває або повторюється, слід звернутися до лікаря для належної оцінки та діагностики.

Лікування

Лікування оніміння язика залежить від виявленої причини цього симптому. Ось деякі з найпоширеніших підходів:

 • Лікування основного захворювання. Якщо оніміння язика спричинене основним захворюванням, таким як діабет, невропатія або дефіцит вітамінів, лікування спрямоване на контроль цього захворювання.
 • Зміни в медикаментах. Якщо оніміння язика є побічним ефектом лікарського препарату, лікар може змінити дозування або препарат.
 • Лікування алергії. При алергічних реакціях може бути рекомендовано призначення антигістамінних препаратів і уникнення контакту з алергеном.
 • Лікування інфекцій. Якщо оніміння викликано інфекцією, можуть бути призначені антибіотики або противірусні препарати.
 • Підтримуюча терапія. Для управління симптомами можуть використовують різні підтримуючі методи, включаючи засоби для полегшення сухості в роті та спеціальні режими харчування.
 • Психологічна підтримка. У випадках, коли оніміння язика пов’язане зі стресом або тривогою, корисною буде консультація психіатра чи психотерапевта.

Пам'ятайте, що лікування має бути індивідуально підібране і здійснюватися під наглядом кваліфікованого медичного працівника. Важливо не ігнорувати цей симптом, особливо якщо він тривалий або супроводжується іншими змінами в здоров'ї.

Профілактика

Профілактика оніміння язика залежить від його основних причин, але існує кілька загальних порад, які можуть допомогти знизити ризик розвитку цього стану:

 • Дотримання гігієни ротової порожнини. Регулярне чищення зубів, використання зубної нитки та регулярні візити до стоматолога допоможуть запобігти інфекціям і проблемам ротової порожнини.
 • Збалансоване харчування. Споживання достатньої кількості вітамінів і мінералів, особливо вітаміну B12, заліза та фолієвої кислоти, є важливим для підтримки нервової системи.
 • Уникнення алергенів. Якщо ви схильні до алергій, важливо уникати продуктів або речовин, які можуть їх викликати.
 • Контроль хронічних захворювань. Якщо у вас є такі стани, як діабет або неврологічні розлади, регулярний медичний контроль та дотримання рекомендацій лікаря допоможуть знизити ризик неврологічних ускладнень.
 • Обережне використання ліків. Уникайте самолікування та проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати будь-які нові лікарські препарати, особливо якщо у вас є схильність до побічних ефектів.
 • Управління стресом. Техніки розслаблення, регулярні фізичні вправи та достатній сон можуть допомогти знизити вплив стресу на організм.
 • Мінімізація ризику травм. Будьте обережні, коли їсте гарячу їжу або п'єте гарячі напої, щоб уникнути опіків язика.

Пам'ятайте, що ці рекомендації є загальними порадами і не замінюють професійної медичної консультації. Якщо у вас є питання або занепокоєння щодо вашого здоров'я, завжди звертайтеся до лікаря, та в жодному разі не займайтеся самолікуванням, оскільки це може бути шкідливо для вашого здоров'я.

Редакторська група
Оновлено: 14.04.2024
Перевірено

Відмова від відповідальності

Інформація розміщена на сайті https://apteka.net.ua/ має, виключно, інформаційний характер. Адміністрація сайту https://apteka.net.ua/ не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що можуть виникнути в результаті ознайомлення  користувача з інформацією розміщеною на сайті.

Послуги, продукти, інформація та інші матеріали на офіційному сайті мережі аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини» та на офіційних сторінках у соціальних мережах  розміщені, виключно, в інформаційних цілях і не повинні сприйматися, як альтернатива консультації лікаря. Мережа аптек «Бажаємо здоров’я» та «Аптека твоєї родини»  не несе відповідальності за будь-які висновки, що були встановлені та прийняті до уваги читачем самостійно на підставі розміщеної інформації.

Встановлення діагнозу та вибір методики лікування здійснюється лише профільним лікарем. Обов’язково, перед застосуванням препарату проконсультуйтеся з лікарем!

Пам’ятайте, самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!

Поділитися:
Коментувати допис
Коментар опублікується на сайті після перевірки модератором
Ще не додано жодного відгуку. Будьте першим хто це зробить.